Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ????

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΡΑΙΒΟΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ .

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα...δεν ξέρω αν η ραιβογονία είναι το ίδιο πράγμα με τη ραιβοποδία με την οποία γεννήθηκε η μπέμπα μου και τελικά μετά τη συντηρητική θεραπεία χειρουργήθηκε πριν απο λίγες μέρες....μπορείς να παρακολουθήσεις τα σχετικά θέματα εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7073&highlight=%F1%E1%E9%E2%EF%F0%EF%E4%DF%E1

 

και

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12434&highlight=%F1%E1%E9%E2%EF%F0%EF%E4%DF%E1

 

και εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17157&highlight=%F1%E1%E9%E2%EF%F0%EF%E4%DF%E1...

 

σου στέλνω και πμ με τα στοιχεία του παιδοορθοπεδικού μας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ψάχνω για ορθοπεδικό (παιδο-ορθοπεδικό θα προτιμούσα), για την κόρη μου, ηλικίας 5 ετών που έχει λίγη λόρδωση. Μπορεί να μου συστήσει κανείς κάποιον; Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλαος Λαλιώτης είναι κατ'εμέ ο καλύτερος όλων πάω τον γιό μου εκεί και πραγματίκα έχω να πώ τα καλύτερα.Το τηλ. είναι 2310 280652 στην Ναυαρίνου.Είναι και ο Μυλωνάς έχω ακουσει και γι'αυτον οτι είναι εξαιρετικός .Τσιμισκή 95 το τηλ.2310 221049.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την elsy... ανέλαβε την κορούλα μου απο 2 ημερών και του χρωστάμε το οτι σήμερα 13 μηνων περπατάει και δεν την προλαβαίνουμε..ειναι εξαιρετικός γιατρός αλλά φερεται και ανθρώπινα! πολυ σημαντικό για εναν γιατρό..για το Μυλωνά δεν έχω άποψη δεν έτυχε να παμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνήσω με την elsy... ανέλαβε την κορούλα μου απο 2 ημερών και του χρωστάμε το οτι σήμερα 13 μηνων περπατάει και δεν την προλαβαίνουμε..ειναι εξαιρετικός γιατρός αλλά φερεται και ανθρώπινα! πολυ σημαντικό για εναν γιατρό..για το Μυλωνά δεν έχω άποψη δεν έτυχε να παμε

 

και ο ανηψιος μου ετσι ακριβως... απο ημερων τον παρακουλουθει... και τωρα που ειναι στο εξωτερικο οταν έρχονται να μας δουν, προγραματιζουν και επισκεψη στο Λαλιώτη. Ο ανθρωπος ειναι κορυφη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, κορίτσια!!!

Elsy, πήγαμε τελικά στον Λαλιώτη την προηγούμενη βδομάδα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!!! Σας ευχαριστώ θερμά για την υπόδειξη αυτή!!

Ευτυχώς επίσης που και το πρόβλημα του παιδιού δεν είναι μεγάλο, θα κάνουμε έναν επανέλεγχο σε 1,5- 2 χρόνια και αν δεν έχει αυξηθεί θα το ξεχάσουμε τελείως. Είναι και κληρονομικό γιατί κι ο πατέρας της είναι έτσι. Ο Λαλιώτης ήταν πολύ αναλυτικός και πολύ καλός με το παιδί.

Ευτυχώς που υπάρχει το parents και οι τόσο καλοί άνθρωποι εδώ. Και παιδο - οφθαλμίατρο που χρειάστηκα, από εδώ βρήκα και έμεινα πολύ ικανοποιημένη!!

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
θα συμφωνήσω με την elsy... ανέλαβε την κορούλα μου απο 2 ημερών και του χρωστάμε το οτι σήμερα 13 μηνων περπατάει και δεν την προλαβαίνουμε..ειναι εξαιρετικός γιατρός αλλά φερεται και ανθρώπινα! πολυ σημαντικό για εναν γιατρό..

 

και ο ανηψιος μου ετσι ακριβως... απο ημερων τον παρακουλουθει... και τωρα που ειναι στο εξωτερικο οταν έρχονται να μας δουν, προγραματιζουν και επισκεψη στο Λαλιώτη. Ο ανθρωπος ειναι κορυφη!

 

Αυτα που γραφονται για τον συγκεκριμενο γιατρο ερχονται σε πληρη αντιθεση με αυτο που εζησα χθες με το παιδι μου.Δεν εννοω οτι τα κοριτσια εγραψαν κατι αναληθες απλα εζησα χθες μια φρικη με τον συγκεκριμενο γιατρο.Δεν εχω συναντησει ποτε μου χειροτερη συμπεριφορα γιατρου ειδικα απεναντι σε ενα παιδι 2 χρονων και 9 μηνων.

.Κανενας γονιος να μην βρεθει στη θεση μας .

Εκτος απο το να του αγριοφωναξει του παιδιου και να του βαλει με δυναμη τα ποδια στην θεση που ηθελε αυτος, στο τελος με επισης πολυ αγρια φωνη και κοιταζοντας τον στα ματια

του ειπε ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ.γιατι απλα εκλαιγε λιγο και δεν ακολουθουσε τις οδηγιες του αμεσα.

Ακομη να συνελθω απο χθες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σημειωσω οτι ο γιατρος χτες μετα απο μαραθωνια τηλεφωνικη επικοινωνια μας ζητησε ταπεινα συγνωμη οπως λεει και ο ιδιος

ελπιζω να ηταν η τελευταια του φορα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να δώσω μια συνέχεια στο θέμα του Λαλιώτη και της λόρδωσης που έχει το παιδί μου. Όπως είπα παραπάνω ο Λαλιώτης μας είπε ότι δε χρειάζεται τίποτα και ότι θα το ξαναδεί σε 1,5 - 2 χρόνια, κι ενώ εγώ περιμένω ήσυχη να περάσει ο καιρός, το βλέπει το παιδί τυχαία μια φυσιοθεραπεύτρια και μου λέει ότι είναι αρκετά σοβαρό το θέμα, ότι πρέπει να κάνει ειδικές ασκήσεις και μετά να ασχοληθεί και με κάποιο άθλημα για να μην έχει προβλήματα αργότερα (πόνους στη μέση και στην πλάτη, δύσκολη εγκυμοσύνη, αντισταθμιστική κύφωση ), να φορέσει ειδικούς πάτους γιατί γέρνει τα πόδια προς τα μέσα και χάνεται η καμάρα και το κυριότερο ότι αν είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα θα ήταν πλήρως αναστρέψιμη η κατάσταση, ενώ τώρα είναι πιο δύσκολο να γίνει. Μετά απ' αυτά πήγα στον ορθοπεδικό του ταμείου μου (ΤΥΠΑΤΕ) - δεν θυμάμαι το όνομα του γιατρού - ο οποίος μου είπε τα ίδια με τον Λαλιώτη, αλλά μου έδειξε κανα δυο ασκησούλες για να κάνω με τη μικρή και μετά πήγα και στον Μυλωνά, ο οποίος είπε να κάνει το παιδί ορθοσωμική γυμναστική και μου σύστησε κάποιον στο Καλοχώρι. Ρώτησα επίσης μια άλλη φυσιοθεραπεύτρια, γνωστή μιας κουμπάρας μου, η οποία είπε ότι πρέπει το παιδί να κάνει ασκήσεις (εκείνη θεωρούσε ότι μπορούσε να μου τις δείξει εμένα και να τις κάνω εγώ στο σπίτι και παράλληλα να κάνει το παιδί κάποιο άθλημα) και επίσης είπε για τον Λαλιώτη ότι αν δε δει το παιδί τελείως σκευρωμένο, σου λέει ότι όλα είναι καλά. Η πρώτη φυσιοθεραπεύτρια είπε για τον Λαλιώτη ότι δεν πιστεύει στις φυσιοθεραπείες και προτιμά το χειρουργείο.

Εγώ τελικά κάνω τις ειδικές ασκήσεις με την πρώτη φυσιοθεραπεύτρια (Τζελάτη λέγεται), αλλά έχω μείνει με μια απορία και αμφιβολία για το τι γίνεται. Έχουν πόλεμο οι ορθοπεδικοί με τους φυσιοθεραπευτές; Τι να πω, πολύ δύσκολο να συνεργάζεσαι με τους γιατρούς, πρέπει να βγάλεις κι εσύ γενική ιατρική και 5-6 ειδικότητες για να μπορέσεις να καταλάβεις πότε σε δουλεύουν και πότε όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω μια συνέχεια στο θέμα του Λαλιώτη και της λόρδωσης που έχει το παιδί μου. Όπως είπα παραπάνω ο Λαλιώτης μας είπε ότι δε χρειάζεται τίποτα και ότι θα το ξαναδεί σε 1,5 - 2 χρόνια, κι ενώ εγώ περιμένω ήσυχη να περάσει ο καιρός, το βλέπει το παιδί τυχαία μια φυσιοθεραπεύτρια και μου λέει ότι είναι αρκετά σοβαρό το θέμα, ότι πρέπει να κάνει ειδικές ασκήσεις και μετά να ασχοληθεί και με κάποιο άθλημα για να μην έχει προβλήματα αργότερα (πόνους στη μέση και στην πλάτη, δύσκολη εγκυμοσύνη, αντισταθμιστική κύφωση ), να φορέσει ειδικούς πάτους γιατί γέρνει τα πόδια προς τα μέσα και χάνεται η καμάρα και το κυριότερο ότι αν είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα θα ήταν πλήρως αναστρέψιμη η κατάσταση, ενώ τώρα είναι πιο δύσκολο να γίνει. Μετά απ' αυτά πήγα στον ορθοπεδικό του ταμείου μου (ΤΥΠΑΤΕ) - δεν θυμάμαι το όνομα του γιατρού - ο οποίος μου είπε τα ίδια με τον Λαλιώτη, αλλά μου έδειξε κανα δυο ασκησούλες για να κάνω με τη μικρή και μετά πήγα και στον Μυλωνά, ο οποίος είπε να κάνει το παιδί ορθοσωμική γυμναστική και μου σύστησε κάποιον στο Καλοχώρι. Ρώτησα επίσης μια άλλη φυσιοθεραπεύτρια, γνωστή μιας κουμπάρας μου, η οποία είπε ότι πρέπει το παιδί να κάνει ασκήσεις (εκείνη θεωρούσε ότι μπορούσε να μου τις δείξει εμένα και να τις κάνω εγώ στο σπίτι και παράλληλα να κάνει το παιδί κάποιο άθλημα) και επίσης είπε για τον Λαλιώτη ότι αν δε δει το παιδί τελείως σκευρωμένο, σου λέει ότι όλα είναι καλά. Η πρώτη φυσιοθεραπεύτρια είπε για τον Λαλιώτη ότι δεν πιστεύει στις φυσιοθεραπείες και προτιμά το χειρουργείο.

Εγώ τελικά κάνω τις ειδικές ασκήσεις με την πρώτη φυσιοθεραπεύτρια (Τζελάτη λέγεται), αλλά έχω μείνει με μια απορία και αμφιβολία για το τι γίνεται. Έχουν πόλεμο οι ορθοπεδικοί με τους φυσιοθεραπευτές; Τι να πω, πολύ δύσκολο να συνεργάζεσαι με τους γιατρούς, πρέπει να βγάλεις κι εσύ γενική ιατρική και 5-6 ειδικότητες για να μπορέσεις να καταλάβεις πότε σε δουλεύουν και πότε όχι!!

Προσωπική μου άποψη: δεν έχει να κάνει με κανενός είδους πόλεμο... ίσως, ίσως λέω, να έχει να κάνει με το αν θέλει να βάζει περισσότερα χειρουργεία από ότι να αντιμετωπίζει την κατάσταση με άλλους τρόπους, όπως φυσικοθεραπείες και γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι να πω, πολύ δύσκολο να συνεργάζεσαι με τους γιατρούς, πρέπει να βγάλεις κι εσύ γενική ιατρική και 5-6 ειδικότητες για να μπορέσεις να καταλάβεις πότε σε δουλεύουν και πότε όχι!!

αν οι γιατροι αφιερωναν χρονο στο να παρουν καλο ιστορικο που απαιτει χρονο και αν δεν ξεφορτονοντουσαν τους ασθενεις σε 10 λεπτα θα εβγαζαν αμεσως διαγνωση.εδω πηγαινεις και οταν φευγεις εχεις θυμηθει χιλια δυο πραγματα που δεν ειπες και αισθανεσαι οτι φταις εσυ που δεν τα ειπες ενω ειναι η υποχρεωση του γιατρου να σου κανει τις καταλληλες ερωτησεις για να μαθει τα παντα.ολη αυτη η διαδικασια θα επερνε τουλαχιστον 45 λεπτα ,μαζι με την καταγραφη ολου του ιστορικου στον φακελο του ασθενη.πολλες φορες επειδη δεν υπαρχει φακελος στην επομενη επισκεψη δεν θυμουνται περι τινος προκειται και καταλαβαινεις ............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τα ποδαρακια του μικρου μου ειναι λιγο στραβουλικα και ο παιδιατρος ειπε αυτο το μηνα να τον παω σε παιδοορθοπεδικο.....μπηκα να διαβασω και χαθηκα....για τον ιδιο ανθρωπο τοσο διαφορετικες γνωμες....αποφασισα να ρωτησω ποιον μου συστηνει ο γιατρος....και μου ειπε "δεν το συζηταμε...ΛΑΛΙΩΤΗΣ!!!" θα παω και θα σας πω κι εγω τη γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

πηγαμε τελικα αποψε στο Λαλιωτη....παιδια ο ανθρωπος ειναι υπεροχος

ηρεμος, να σου εξηγησει τα παντα, ξερει τι θα ρωτησεις πριν καν ρωτησεις, φερθηκε αψογα στον μικρουλη μου, τελικα δεν ειναι κατι σοβαρο αυτο που εχει, συμβαινει σε 95% των παιδιων και περναει μετα τα δυομιση χρονια μας ειπε, δεν το συζητω ευχαριστω και τον παιδιατρο και εσας που μου τον συστησατε ειναι αψογος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι ένας φυσικοθεραπευτής που έχω εξειδικευθεί στην παιδιατρική φυσικοθεραπεία με την μέθοδο Bobath. Θα ήθελα να πω την γνώμη μου όσο αντικειμενικά μπορώ.

Αυτό που μαθαίνουμε εμείς στην εκπαίδευση είναι η γνώση της φυσιολογικής ανάπτυξης ενός παιδιού κατά μήνα και από ένα σημείο και μετά ανά χρόνο . Έχοντας αυτήν την γνώση μπορούμε να προβλέψουμε ότι ένα παιδί σε αυτόν τον μήνα δεν έκανε κάτι κινητικά και άρα όταν θα σηκωθεί όρθιο και θα περπατά θα έχει αυτές τις αποκλίσεις από τα φυσιολογικά πρότυπα. Εδώ ερχόμαστε εμείς να βοηθήσουμε το παιδί να διαχειριστεί με όσον το δυνατό καλύτερο τρόπο αυτήν την απόκλιση.

Όντως αυτό που έχει ειπωθεί πιο πάνω είναι αλήθεια για την διαμάχη μεταξύ τον παιδορθοπεδικών και φυσικοθεραπευτών. Η αλήθεια κατά την γνώμη μου είναι ότι επειδή εμείς γνωρίζουμε μόνο ότι έχει σχέση με την κινητική ανάπτυξη ενός παιδιού μας καθιστά πιο έμπειρους σε σχέση με τους ορθοπεδικού γιατί αυτοί θα πρέπει να γνωρίζουν και πολλά άλλα λόγο της φύσης του επαγγέλματος. Το τονίζω ότι έχουμε μεγαλύτερη γνώση και εμπειρία γιατί ασχολούμαστε μόνο με αυτό και τίποτα άλλο σε σχέση με τους γιατρούς. Πιστεύω ότι όταν ασχολείσαι με ένα μόνο πράγμα είσαι πιο καλός από έναν που ασχολείται με πολλά περισσότερα , αυτό για όλα τα επαγγέλματα ισχύει.

Και μία συμβουλή προς όλους τους γονείς όταν θα παρατηρήσετε κάτι στο παιδί σας που δεν σας αρέσει ψάξτε το . Μην πέσετε στην διάγνωση επειδή ο πατέρας ή η μητέρα είναι έτσι πρέπει να είναι και το παιδί. Δηλαδή επειδή ο μπαμπάς είναι κουτσός πρέπει και το παιδί να είναι κουτσό. Σε μία τέτοια διάγνωση να ξέρετε ότι σας την είπαν γιατί δεν ξέραν τι να πουν. Κάθε τι στραβό πάνω στο παιδί έχει την επιστημονική εξήγηση.Όσο πιο νωρίς γίνεται μία παρέμβαση σε ένα παιδί τόσο πιο καλύτερα αποτελέσματα θα έχει . Ακόμα και ένα δαχτυλάκι του ποδιού που καβαλικεύει το άλλο (εφίππευση ονομάζεται) είναι και αυτό αίτιο προς διερεύνησης γιατί στο μέλλον από όρθια θέση θα μας διαφοροποιήσει την βάση στήριξής. Κάθε τι που σας παραξενεύει πρέπει να βρίσκεται επιστημονική απάντηση και όχι του τύπου τον μπαμπά μοιάζει.

Όσο αφορά για τον λαλίωτη παιδιά χειρούργος είναι. ότι δεν χειρουργείτε είναι καλό και δεν έχει τίποτα,ελάτε σε 1 χρόνο για επανεξέταση και στον χρόνο πάνω πιο στραβό το ποδαράκι, ναι αλλά ο χρόνος φεύγει και είναι και εχθρός μας. Τίποτα δεν φτιάχνει από μόνο του, το σημείο που ήταν στραβό διορθώθηκε, αλλά στράβωσε κάτι άλλο στο σώμα του και αυτό λέγεται αντιστάθμιση. Αυτή είναι η κλασική πορεία των παιδιών που έρχονται στο φυσικοθεραπευτήριο , παρά πολλά έρχονται καθυστερημένα για παρέμβαση αφού είδα και απόειδαν οι γονείς ότι από μόνο του δεν φτιάχνεται.

Ελπίζω να μην σας κούρασα :wink:

Link to comment
Share on other sites

τα καταλαβαινω πολυ καλα οσα λες και σε ευχαριστουμε για την ενημερωση, θα το ψαξω κι αλλο δε θα το αφησω ετσι, οσο ομως για να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου, με την ιδια λογικη που ενας χειρουργος οτι δε χειρουργειται λεει "δεν ειναι τιποτα" και ενας φυσιοθεραπευτης λεει οτι ειναι κατι για να κανει φυσιοθεραπειες....ο καθενας τη δουλεια του και εξαρταται απο το ποσο ανθρωπος ειναι ο καθενας τελικα

χωρις να θελω να υποννοησω κατι για σενα, ετσι, απλα τα ιατρικα επαγγελματα κατι ξερει ο κοσμος και λεει "ΜΑΚΡΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο και κάνε όποιον δικηγόρο θέλεις είσαι γονιός όπως και εγώ (αγόρι 1 έτους) ,απλά σε όποιον γιατρό πάτε, ποτέ μην αρκεστείτε σε ερμηνείες που θα μπορούσαν σας δώσουν ακόμα και οι γιαγιάδες σας. Δεν πάω σε ένα γιατρό για να ακούσω αυτό που θέλω αλλά για να μάθω την αλήθεια και την σωστή ερμηνεία που προβλήματός μου.

Για παιδάκια που έχουν βλαισά ποδαράκια ή πέλματα, κοιτάξτε τα λίγο γυμνά στο σπίτι και θα δείτε ότι και κάτι άλλο ψηλά δεν πάει καλά. π.χ πεταχτεί κοιλία και ποπός, έντονη λόρδωση στην Σπονδυλική στήλη, ανασηκωμένους ώμους ( φαίνεται πολλή έντονα ο δελτοειδής) και πολλά άλλα για κάποιον που ξέρει να διαβάζει την στάση του σώματος. Ότι χαζό γίνεται στα πόδια είναι δευτερογενές , το πρωτογενές είναι κακή λειτουργία του κορμού και έτσι αναγκάζονται τα πόδια να δουλέψουν υπέρμετρα για να κρατήσει το σώμα ισορροπία. Όλα τα παιδιά αυτά πάσχουν από ισορροπία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...