Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέας στη Διατροφή


Olg@

Recommended Posts

Εμάς ο γιατρός μας είπε την τελευταία φορά να μη του δώσουμε τίποτα που περιέχει γλουτίνη (δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί), ελπίζω αύριο που θα πάμε να μας δώσει το ok για τα ζυμαρικά. Ντομάτα του έχω βάλει κάποιες φορές στο φαγητό. Επίσης μας είπε όχι σπανάκι και πατζάρι πριν το έτος.

Τελευταία του αλέθω μόνο το κρέας και τα λαχανικά τα πατάω με το πιρούνι λίγο. Νομίζω έτσι του αρέσει περισσότερο αν και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με το φαγητό.

 

(Ρένα πολύ μεγάλωσε ο Θανάσης σου και είναι ένας γλύκας!)

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 13 δημοσιεύσεις

  • manina

    manina 5 δημοσιεύσεις

  • maria

    maria 4 δημοσιεύσεις

  • ssidi

    ssidi 4 δημοσιεύσεις

επαναφέρω το θέμα γιατί αν και διάβασα μερικές απαντήσεις θα ήθελα κι άλλες :oops:

ξέρω ότι τα μικρά χρειάζονται τον σίδηρο αλλά δε θέλω να δίνω στο παιδί καθημερινά κρέας...

σκεφτόμουν να το πάω 2 μέρες κοτόπουλο, μια μέρα σκέτα λαχανικά, 2 μέρες μοσχάρι, μια μέρα σκέτα λαχανικά και ούτω καθεξής...

 

η γνώμη σας? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι τα μωρά μέχρι το χρόνο πρέπει κάθε μέρα να τρώνε εναλλάξ κόκκινο κρέας με κοτόπουλο.Εγώ της έδινα 2 μέρες κρέας με λαχανικά και 2 μέρες κοτόπουλο και ούτω καθ΄εξής.Μετά προσθέτουμε στη διατροφή τους το ψάρι, μπακαλιαράκι μας πρότεινε, και σταδιακά καταλήγουμε να τα τρέφουμε με τα δικά μας φαγητά με την προυπόθεση να είναι καλά μαγειρεμένα (χωρίς αλάτι,άντε λίγο για τη νοστιμιά,και μπαχαρικά).Και εγώ δεν τρώω κρέας κάθε μέρα αλλά η παιδίατρος μας ήταν κάθετη για την διατροφή που σας ανέφερα τουλάχιστον μέχρι τον χρόνο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων έγραψε

επαναφέρω το θέμα γιατί αν και διάβασα μερικές απαντήσεις θα ήθελα κι άλλες

ξέρω ότι τα μικρά χρειάζονται τον σίδηρο αλλά δε θέλω να δίνω στο παιδί καθημερινά κρέας...

σκεφτόμουν να το πάω 2 μέρες κοτόπουλο, μια μέρα σκέτα λαχανικά, 2 μέρες μοσχάρι, μια μέρα σκέτα λαχανικά και ούτω καθεξής...

 

η γνώμη σας?

¨

Εμένα ο παιδίατρος μου συνέστησε αυτό ακριβώς: 2 μέρες μοσχάρι, 2 μέρες χορτόσουπα, 2 μέρες κοτόπουλο κ.ο.κ. Θεωρώ υπερβολή το κάθε μέρα κρέας. Ξεκίνα έτσι και προσαρμόζεις το μενού της εβδομάδας στην πορεία...π.χ να βράζεις τραχανά σε κρεατόζουμο, ώστε ο Ωρίωνας να παίρνει και λίγη πρωτεϊνη και να μη βαριέται με κάθε μέρα κρέας... :wink::)

117500.birthday.png

ezBoard Code:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα παιδακια οσο ειναι πολυ μικρα και τρωνε περιορισμενες τροφες πρεπει να τρωνε κρεας! ο σιδηρος ειναι απαραιτητος και το κοκκινο κρεας ειναι το μονο τροφιμο απο το οποιο ο οργανισμος τον προσλαμβανει.(το μονο τροφιμο που τρωνε τα παιδακια). καλυτερα να ακολουθησουμε αυτο που μας λεει ο γιατρος γιατι στη τελικη τι κακο θα του κανει αν φαει και λιγο κρεας παραπανω??

μη ξεχναμε οτι αλλες οι απαιτησεις του οργανισμου των παιδιων μας και αλλες του δικου μας οργανισμου!

Link to comment
Share on other sites

ναι ε? εγω ρωτησα τη δικη μου και μου ειπε να τρωει κρεας καθημερινα γιατι το χρειαζεται! την ειχα ρωτησει γιατι ειχα διαβασει τι γραφαν τα κοριτσια και μου ειχε φανει λογικη η απορια "μα καθε μερα κρεας?" αλλα σας ειπα οτι μου ειπε τουλαχιστον μεχρι να κανει μια ολοκληρωμενη διατροφη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άλλη μια περίπτωση που οι παιδίατροι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη και "συμφωνούν" μεταξύ τους :lol:

 

 

ασχετο αλλα ειναι γλυκας ο γιος σου :!: φανταζομαι θα το τρωει ολο το φαγητο του :!::lol:

εμεις αρχισαμε κρεμα την τρωμε ολη κ πινουμε κ στο καπακι γαλα :!::roll: καμια φορα αναρωτιεμαι οταν αρχισω το φαι πως θα γινει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
άλλη μια περίπτωση που οι παιδίατροι έχουν εμπεριστατωμένη άποψη και "συμφωνούν" μεταξύ τους :lol:

 

 

ασχετο αλλα ειναι γλυκας ο γιος σου :!: φανταζομαι θα το τρωει ολο το φαγητο του :!::lol:

εμεις αρχισαμε κρεμα την τρωμε ολη κ πινουμε κ στο καπακι γαλα :!::roll: καμια φορα αναρωτιεμαι οταν αρχισω το φαι πως θα γινει :lol::lol::lol:

 

ευχαριστώ, σορρυ αλλά τώρα το είδα :lol:

πάντως... καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου για το έξτρα γάλα που δίνεις

εμένα μου είπε ότι ακόμα κι αν φάει μόνο 5 κουταλιές κρέμα, γάλα να μην του δίνω έξτρα

βέβαια ίσως έχει να κάνει με την γενική του ανάπτυξη που καλά να το έχει ο θεός το παιδάκι, δεν έχει ανάγκη! :lol:

Εχει καλή ανάπτυξη... 68 εκ ύψος με 8100 βάρος :lol:

 

ξεκινήσαμε κι εμείς με κοτοπουλάκι εχτες... δεν ξετρελάθηκε, κι από εκεί που μου έτρωγε χαλαρά την λαχανόκρεμα 150γρ, έφαγε μόνο 110 :lol:

(αστειεύομαι φυσικά)

είμαι μια χαρούμενη μανα, το παιδί μου όντως είναι φαγανό :lol:

μόνο που απλά θα του δώσω 2 μέρες με κοτόπουλο... μια μέρα σκέτο...

δεν σκοπεύω να του δίνω συνεχώς κρέας, θα αφήνω από ανάμεσα κενά

 

το σπανάκι ο γιατρός ο δικός μας λέει μετά τον χρόνο μαζί με τα γογγύλια και τα πατζάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Tα νεφρά των μωρών είναι πολύ ανώριμα και δεν επιτρέπεται να τρώνε το αλατισμένο φαγητό των ενηλίκων εκτός και αν οι ενήλικες τα τρώνε ανάλατα.

 

Aγαπητη Αγλαια, ειμαι μια μαμα που θηλαζω αποκλειστικα και πλεον η μικρη μου σχεδον 7 μηνων εχει αρχισει και μπενει στις τροφες.Μηπως μπορεις να μου πεις σε τι σκευος ειναι το καταλληλοτερο για την παρασκευη τροφης πχ του κρεατος γιατι κυκλοφορουν και οικολογικες συσκευες και δεν ξερω αν τα σκευη που ηδη χρη/με ειναι ασφαλη για βρεφη.Σευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...