Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ονειρα-οραματα και σκεψεις...

Recommended Posts

Να πω και τα δικα μου; Νοιώθω τον θάνατο. Όχι πάντα αλλά παρά πολλές φορές. Τι εννοώ; πριν πεθάνει κάποιος νοιώθω ότι θα πεθάνει κάποιος. Όχι απαραίτητα γνωστός μου. Πχ πριν 10 μέρες περίπου είχα απ το πρωί αυτό το συναίσθημα.παω το μεσημέρι σπίτι κ έμαθα ότι πέθανε μια γυναίκα 42 χρόνων απ την απέναντι πολυκατοικία.

Πριν κανένα μήνα καθώς πήγαινα στο χωριό μου να ταΐσω τα σκυλιά μου είχα το προαίσθημα ότι θα ακούσω για θάνατο. Δεν χρειάστηκε να το ακούσω.είδα έξω απ την εκκλησία στεφάνια κ κόσμο. Δεν συμβαίνει όμως πάντα. Επίσης παθαίνω κ κάτι άλλο το οποίο μου είπαν ότι το παθαίνουν αρκετοί γνωστοί μου.να σκέφτεσαι κάποιο άτομο που έχεις να το δεις να το μιλήσεις μήνες η χρόνια κ να το δω μετά από λίγο μπροστά μου. Κ κάτι τελευταίο.πριν 9 χρόνια έκανα παρέα για 4-5 μήνες με μια κοπέλα.

Μετά έφυγα απ το μαγαζί που δουλεύαμε μαζί κ χάθηκαμε.είχαμε 3-4 μηνύματα στον 1 χρόνο αλλά την αγαπούσα κ την εκτιμούσα πολύ.ένα βράδυ την είδα στον ύπνο μου.που είσαι ρε βάσω της λέω,τι κανείς; είμαι πολύ καλά μου λέει. Είμαι με ένα παιδί εδώ κ 10 μήνες κ είμαστε τελεία. Αυτα θυμόμουν απ το όνειρο. Με το που ξύπνησα της έστειλα μήνυμα τι κάνει κτλ κ ότι την είδα στον ύπνο μου. Μου λέει τι είδες;της λέω αυτό κ αυτό. ME ΠHPE KATEYΘEIAN THΛ! και μου λέει EIMAI ME ENA ΠAIΔI Κ ΕΊΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΊΑ Κ ΣHMEPA EXOYME ΕΠΈΤΕΙΟ 10 ΜΉΝΕΣ!!! Μας έπεσαν τα μαλλιά κ στις δύο λέμε!είχαμε να τα πούμε πάνω από χρόνο τότε. Ξανά μαζί για ποτό έξω με την βάσω πριν 1,5 χρόνο. Μου λέει φεύγω ΘEΣΣ να μείνω με τον δικό μου.(αυτόν που λέγαμε πριν.Είναι από ΘEΣΣ σε δημόσιο τομέα κ δεν γινόταν με τίποτα να έρθουν εδώ.) με το που μου το είπε σαν να με σκέπασε ένα μαύρο πέπλο, ένα βάρος,πως να το πω;

Της λέω δεν εχω καλό προαίσθημα βάσω. Δεν θα πάνε καλά τα πράγματα εκεί. Μου λέει κι εγώ το νοιώθω! Έφυγε τελικά. Βρεθήκαμε πριν 7 μήνες μου είπε ότι η κατάσταση ήταν χάλια αλλά παλεύετε ακόμα. Πριν 1,5 μήνα ένα βράδυ παρασκευής έπαθε ο ντίνος κάτι που νομίζαμε έπαθε καρδιά αλλά EYTYXΩΣ ήταν υπερκόπωση. Πέρασα μια πολύ άσχημη νύχτα στα νοσοκομεία.την επόμενη μέρα το πρωί ντριν το τηλ ήταν η βάσω. Μιλούσαμε

Κανένα τέταρτο κ με ρώτησε 2-3 φορές αν είμαι καλά. Έλεγα ναι,δεν αναφέρα τι έγινε το προηγ βράδυ διότι τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό.λίγο πριν Κλείσουμε μου λέει ρε μαρία είσαι σίγουρα καλά;είδα κακό όνειρο χτες βράδυ ότι κάτι έπαθες! AΠIΣTEYTO; ε μετά τις είπα φυσικά τι έγινε.ότι είναι στα όρια να χωρίσει κ να γυρίσει σέρρες μάλλον θα το φανταστικατε ε; όπως τα είπα έγιναν.μάλλον όπως τα ένοιωσα...

Διαφημίσεις

• Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να πω και τα δικα μου; Νοιώθω τον θάνατο. Όχι πάντα αλλά παρά πολλές φορές. Τι εννοώ; πριν πεθάνει κάποιος νοιώθω ότι θα πεθάνει κάποιος. Όχι απαραίτητα γνωστός μου. Πχ πριν 10 μέρες περίπου είχα απ το πρωί αυτό το συναίσθημα.παω το μεσημέρι σπίτι κ έμαθα ότι πέθανε μια γυναίκα 42 χρόνων απ την απέναντι πολυκατοικία.

Πριν κανένα μήνα καθώς πήγαινα στο χωριό μου να ταΐσω τα σκυλιά μου είχα το προαίσθημα ότι θα ακούσω για θάνατο. Δεν χρειάστηκε να το ακούσω.είδα έξω απ την εκκλησία στεφάνια κ κόσμο. Δεν συμβαίνει όμως πάντα. Επίσης παθαίνω κ κάτι άλλο το οποίο μου είπαν ότι το παθαίνουν αρκετοί γνωστοί μου.να σκέφτεσαι κάποιο άτομο που έχεις να το δεις να το μιλήσεις μήνες η χρόνια κ να το δω μετά από λίγο μπροστά μου. Κ κάτι τελευταίο.πριν 9 χρόνια έκανα παρέα για 4-5 μήνες με μια κοπέλα.

Μετά έφυγα απ το μαγαζί που δουλεύαμε μαζί κ χάθηκαμε.είχαμε 3-4 μηνύματα στον 1 χρόνο αλλά την αγαπούσα κ την εκτιμούσα πολύ.ένα βράδυ την είδα στον ύπνο μου.που είσαι ρε βάσω της λέω,τι κανείς; είμαι πολύ καλά μου λέει. Είμαι με ένα παιδί εδώ κ 10 μήνες κ είμαστε τελεία. Αυτα θυμόμουν απ το όνειρο. Με το που ξύπνησα της έστειλα μήνυμα τι κάνει κτλ κ ότι την είδα στον ύπνο μου. Μου λέει τι είδες;της λέω αυτό κ αυτό. ME ΠHPE KATEYΘEIAN THΛ! και μου λέει EIMAI ME ENA ΠAIΔI Κ ΕΊΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΊΑ Κ ΣHMEPA EXOYME ΕΠΈΤΕΙΟ 10 ΜΉΝΕΣ!!! Μας έπεσαν τα μαλλιά κ στις δύο λέμε!είχαμε να τα πούμε πάνω από χρόνο τότε. Ξανά μαζί για ποτό έξω με την βάσω πριν 1,5 χρόνο. Μου λέει φεύγω ΘEΣΣ να μείνω με τον δικό μου.(αυτόν που λέγαμε πριν.Είναι από ΘEΣΣ σε δημόσιο τομέα κ δεν γινόταν με τίποτα να έρθουν εδώ.) με το που μου το είπε σαν να με σκέπασε ένα μαύρο πέπλο, ένα βάρος,πως να το πω;

Της λέω δεν εχω καλό προαίσθημα βάσω. Δεν θα πάνε καλά τα πράγματα εκεί. Μου λέει κι εγώ το νοιώθω! Έφυγε τελικά. Βρεθήκαμε πριν 7 μήνες μου είπε ότι η κατάσταση ήταν χάλια αλλά παλεύετε ακόμα. Πριν 1,5 μήνα ένα βράδυ παρασκευής έπαθε ο ντίνος κάτι που νομίζαμε έπαθε καρδιά αλλά EYTYXΩΣ ήταν υπερκόπωση. Πέρασα μια πολύ άσχημη νύχτα στα νοσοκομεία.την επόμενη μέρα το πρωί ντριν το τηλ ήταν η βάσω. Μιλούσαμε

Κανένα τέταρτο κ με ρώτησε 2-3 φορές αν είμαι καλά. Έλεγα ναι,δεν αναφέρα τι έγινε το προηγ βράδυ διότι τελικά δεν ήταν κάτι σοβαρό.λίγο πριν Κλείσουμε μου λέει ρε μαρία είσαι σίγουρα καλά;είδα κακό όνειρο χτες βράδυ ότι κάτι έπαθες! AΠIΣTEYTO; ε μετά τις είπα φυσικά τι έγινε.ότι είναι στα όρια να χωρίσει κ να γυρίσει σέρρες μάλλον θα το φανταστικατε ε; όπως τα είπα έγιναν.μάλλον όπως τα ένοιωσα...

Κοριτσια δηλαδη εγω με το γνωστο ονειρο που ειδα,που το εχω γραψει σε αλλο Topic κι οσοι το διαβασαβ εφριξαν,θα επρεπε τελικα να αυτοκτονησω-αν λαβω υπ' οψη μου οτι σε εσας ολα αυτα τα δυνατα ονειρα που ειδατε σας βγηκαν!!!

έτσι απλά για να καταθέσω και γω την εμπειρία μου θα πω το εξής: δεν έχω δει ποτέ μα ποτέ προφητικό όνειρο, ή στο περίπου ότι κάτι θα γίνει. η αλήθεια είναι ότι η μαμά μου έδινε και ΄δινει σημασία στα όνειρα, δε βλέπει μπούρδες- σίγουρα κάποιες φορές μπερδεμένα πράγματα- αλλά αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έχει εξαιρετική ευαισθησία και διαίσθηση. έπειδή πάντα μιλούσαμε οι δυο μας άπειρα μου τα έλεγε όλα αυτά και ενώ θυμάμαι σαν μικρή να βλέπω όνειρα και να τα διηγούμαι, ήρθε κάποια φάση στη ζωή μου γύρω στα 19 που έφυγα από σπίτι για σπουδές που το θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι αρνούμουν να περιγράψω τα ονειρα μου ή να τα σκέφτομαι με αποτέλεσμα σταδιακά να μη βλέπω όνειρα, προφανώς και βλέπω, κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις ψυχολογίας έχω- αλλά δεν θυμάμαι τίποτα το πρωί και αν κάποτε ξυπνήσω με μια αίσθηση ότι είδα κάτι επειδή δε το διηγούμαι και δε το σκέφτομαι το ξεχνώ. Εννοώ οπως το καταλαβαίνω εγώ ότι μάλλον αποδυναμώθηκε με τα χρόνια αυτή η δυνατότητα, ικανότητα. όλο αυτό μου συνέβει μάλλον απο φόβο, άγχος που τα όνειρα της μαμάς μου βγαίναν. Πάντως πιστεύω από συγκεκριμένους ανθρωπους τα όνειρά τους, ή ότι με τη διαίσθησή τους βλέπουν, πιάνουν κάτι που όλοι δεν μπορούν να το συλλάβουν. Η ΄θεία μου επίσης βλέπει όνειρα- οράματα με τον Αγιό της, όποτε προσεύχεται έντονα και την απασχολεί κάτι, δεν εννοώ κάθε τόσο, αλλά της έχει συμβεί κάποιες φορές στη ζωή της. Α, και να συμπληρώσω μια γνώση που έχω για τη φίλη μας που είπε ότι ο Σατανάς είναι για να φοβούνται τα πλήθη: οι πνευματικοί της εκλησσίας, είναι τις περισσοτερες φορές, όχι πάντα, μορφωμένοι και διαβασμένοι άνθρωποι, έχουν σοφία και γνώσεις και συμβουλεύουν βρίσκω εγώ λογικά και με έμφαση στα ανθρώπινα ιδανικά για διάφορα πρακτικά που απασχολούν τον καθένα που γυρεύει την συμβουλή τους, ειδικά στα μοναστήρια οι μοναχοί- πνευματικοί είναι χαρισματικοί άνθρωποι. επίσης και γενικότερα να το δεις, αν δεν θες να πιστεύεις στο θεό και το διάβολο, νομόζω πρεπει να δεχτούμε ότι υπάρχει αν μη τι άλλο η θετική και η αντίθετή της αρνητική ενέργεια στη ζωή΄, οπότε και λογικά να το δεις και μέσα σου να ψάξεις θα βρεις το καλό και το κακό που αντιμάχονται! Βίκυ, πιστεύω ότι έχεις μια σπάνια διαίσθηση, που από τις εμπειρίες μου από μαμά θεία, το βρίσκω εξαιρετικό, απλά εγώ είμαι φοβιτσιάρα στο να μου συμβεί- να νιώθω, ονειρεύομαι διάφορα εννοώ.

φιλικά

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Διαφημίσεις

υπάρχει αν μη τι άλλο η θετική και η αντίθετή της αρνητική ενέργεια στη ζωή΄, οπότε και λογικά να το δεις και μέσα σου να ψάξεις θα βρεις το καλό και το κακό που αντιμάχονται!
Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ! Το καλό και το κακό είναι μέσα μας!

Η κολαση και ο παράδεισος είναι εδώ! Ο θεός υπάρχει και είναι αγάπη και μόνο αγάπη. Αρνούμαι να πιστέψω όμως στο διάβολο με ουρά και κέρατα, στην κόλαση που οι αμαρτωλοί τιμωρούνται να καίγονται για πάντα!!

Ο Χριστός δεν εκδικήθηκε και δεν τιμώρησε ποτέ κανέναν!! Εμείς είμαστε ατελείς και έχουμε μέσα μας το κακό που πρέπει διάγοντας χριστικνικό βίο να το εκριζώσουμε.

Επίσης αν εννοείς ότι σε αντίθεση με του παππάδες και τους καλογέρους εγώ δεν είμαι αρκετά μορφωμένη.... :?:?:?

Η διαίσθηση πάλι δεν είναι κάτι περίεργο ή μαγικό. Όλες (κυρίως οι γυναίκες ) την έχουμε αλλά για λόγους όπως αυτός που αναφέρεις την αρνούμαστε ή την απωθούμε (κακώς)

φιλικά!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

tao μου και εγω το φοβαμαι γι'αυτο και ανεφερα οτι υπαρχουν νυχτες που δεν θελω να κοιμηθω.γιατι υπαρχει περιπτωση να δω κατι.

δεν ξερω αν εγινε τιποτα αυτες τις μερες,εκλεισα τα αυτια μου και αλλαζω καναλι οταν εχει ειδησεις.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

υπάρχει αν μη τι άλλο η θετική και η αντίθετή της αρνητική ενέργεια στη ζωή΄, οπότε και λογικά να το δεις και μέσα σου να ψάξεις θα βρεις το καλό και το κακό που αντιμάχονται!
Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ! Το καλό και το κακό είναι μέσα μας!

Η κολαση και ο παράδεισος είναι εδώ! Ο θεός υπάρχει και είναι αγάπη και μόνο αγάπη. Αρνούμαι να πιστέψω όμως στο διάβολο με ουρά και κέρατα, στην κόλαση που οι αμαρτωλοί τιμωρούνται να καίγονται για πάντα!!

Ο Χριστός δεν εκδικήθηκε και δεν τιμώρησε ποτέ κανέναν!! Εμείς είμαστε ατελείς και έχουμε μέσα μας το κακό που πρέπει διάγοντας χριστικνικό βίο να το εκριζώσουμε.

Επίσης αν εννοείς ότι σε αντίθεση με του παππάδες και τους καλογέρους εγώ δεν είμαι αρκετά μορφωμένη.... :?:?:?

Η διαίσθηση πάλι δεν είναι κάτι περίεργο ή μαγικό. Όλες (κυρίως οι γυναίκες ) την έχουμε αλλά για λόγους όπως αυτός που αναφέρεις την αρνούμαστε ή την απωθούμε (κακώς)

φιλικά!!

με εκφραζεις και εμένα σε μεγάλο βαθμο

επίσης σε σχεση με τη διαισθηση(ασυνειδητο) ειναι μια δυναμη που την εχουμε ολες μεσα μας απλα δε ξερουμε πως να την ακούμε παντα και για αυτο όταν μεσα απο τα ονειρα βγαίνουν κάποια πολυ δυνατα πράγματα τρομαζουμε ή σε ξερουμε πως να το διαχειριστούμε

Επίσης αν εννοείς ότι σε αντίθεση με του παππάδες και τους καλογέρους εγώ δεν είμαι αρκετά μορφωμένη....

φιλικά!!

καθόλου δεν εννοούσα αυτό! ούτε μπορώ να ξέρω τι είμαστε εδώ μέσα τα μέλη του φόρουμ, ή τι ξερουμε!

όλα όσα είπα ήταν απλά η δική μου εμπειρία σε σχέση με το θεό, διάβολο και σε μια δύσκολη πορεία αναζήτησης ορθού πνευματικού για μένα και την οικογένειά μου. οπότε συμφωνούμε απόλυτα , το ίδιο και στο θέμα της διαίσθησης.

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Βίκυ αν δεν το δείς δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί!!

Και επιμένω ότι είναι χάρισμα που πρέπει να αποδεχθείς να αγαπήσεις και να χρησιμοποιήσεις.

Κάποτε είχα δεί σε ένα ζωντανό όνειρο το 1989 ότι ο πατέρας μου θα φάει δηλητηριώδη μανιτάρια και θα πεθάνει τον Σεπτέμβριο του 1999. Την περίοδο εκείνη ζούσα στην Αθήνα και σαφώς είχα ξεχάσει το όνειρο εντελώς. Ακου τώρα... Σεπτέμβριο του 1999 έγινε στην Αθήνα ο μεγάλος σεισμός και εγώ με το μωρό μου ήρθα να μείνω στην΄μαμά μου μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση.

Την επόμενη μέρα ήρθε ο πατέρας μου από το χωριό με μεγάλη χαρά γιατί μάζεψε μανιτάρια και ήθελε να τα μαγειρέψει η μαμά για να τα φάει!!!!

Επαθα σοκ και τους εξήγησα για το όνειρο. Με πίστεψαν και δεν τα έφαγαν.

Δεν ξέρω βέβαια να σίγουρα ήταν δηλητηριώδη αλλά νομίζω ότι βοήθησα.

Δεν μπορεί τέτοια σύμπτωση!!! Γενικά οι γονείς μου δεν τρώγανε μανιτάρια!!

Αυτά!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

Διαφημίσεις

ευουλα μου,να το αποδεχτω και να το αγαπησω αλλα πως να το χρησιμοποιησω?καμια σχολη υπαρχει?πλακα κανω φυσικα και να υπαρχει δεν προκειται να παω.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

να σου πω ότι τα ονειρα μπορουμε να τα χρησιμοποιούμε για να ερχόμαστε σε επαφη με το ασυνείδητο και θεματα που εχουμε μεσα μας...... :D:D:D

χωρίς να παρεξηγούμε ετσι????? :lol:

Βλεπω κι εγω ενιοτε "προφητικα" ονειρα...

Πριν δυο χρονια, εργαζομουν σε ενα συγκεκριμενο τμημα ενος νοσοκομειου.

Μια νυχτα ειδα στον υπνο μου πως μια συναδελφος ειχε τροχαιο ατυχημα. Το αντιστοιχο πρωινο ξυπνησα με ανησυχια και φτανοντας στο γραφειο, ρωτησα εναν αλλο συναδελφο μας αν η κοπελα ειναι καλα. Η απαντηση ηταν πως, ερχομενη στο νοσοκομειο επαθε τροχαιο, χωρις ομως η ιδια να παθει τιποτα -ευτυχως... :?:?

Επισης, πριν 5 περιπου χρονια, ειδα ,κατα καποιον τροπο, το θανατο του παππου μου, ο οποιος ηταν 85 χρονων, υγιεστατος και ζουσε στην επαρχια. Συγκεκριμενα, λιγες μερες πριν, ονειρευτηκα ,πανω απο μια φορα, πως εχασα ενα δοντι και μαλιστα οχι χαλασμενο -εχω ακουσει πως το συγκεκριμενο ονειρο ερμηνευεται ως απωλεια αγαπημενου προσωπου που δεν εχει αρρωστησει (ο παππους πεθανε ουσιαστικα απο φυσικο θανατο).

Τελος, λιγο πριν γεννησω, ονειρευτηκα πως γεννησα ενα μωρακι που, εκ των υστερων, αποδειχτηκε πως εμοιαζε πολυ με το μωρο που τελικα απεκτησα (ασπρο δερμα, πολλα και σκουρα μαλλακια, μεγαλα σκουρα ματια και χειλη εντονα, ακριβως σαν τα δικα μου)! :shock::shock::shock:

Μου εκανε τρομερη εντυπωση....

Γενικα, πιστευω πως ολοι ειμαστε προικισμενοι σε καποιον βαθμο με αυτο που λεγεται "διαισθηση", αλλοι περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο.

:D

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Θυμάμαι όταν αρρώστησε κάποιος γνωστός - και μακαρίτης πλέον- συνάνθρωπός μας είχα δει το προηγούμενο βράδυ στον ύπνο μου οτι είχε πεθάνει...Το μεσημέρι της ίδιας μέρας, ενω άνοιξα την τηλεόραση (σπάνιο φαινόμενο γενικά αυτό :) ) άκουσα στις ειδήσεις οτι ο τάδε μπήκε προληπτικά για εξετάσεις στο νοσοκομείο...Ήξερα απο το όνειρο οτι δεν θα πήγαινε καλά...Αλλά είχα μείνει γιατί μου φάνηκε πολύ κουφό να δω κάτι τέτοιο για εναν άνθρωπο που δεν είχα επαφή...Να πω βρε παιδί μου οτι τον είχα έννοια που λέμε...

Όσον αφορά τον μπεμπούλη, είχα δει στην αρχή της εγκυμοσύνης οτι ήμουν στο μαιευτήριο, γεννούσα χωρίς πόνους και όταν μου έφεραν το μωρό ήταν ξανθό κάτασπρο και γαλανομάτικο και τους ρώτησα "σίγουρα είναι δικό μου αυτό;" δεν το πίστευα! Έτσι ακριβώς έγιναν και στην πραγματικοτητα τα πράγματα, με την διαφορά οτι το μωρό στο όνειρο ήταν κοριτσάκι (οχι οτι είδα πως ήταν κοριτσάκι, κάποιος νομίζω μου το είπε οτι είναι κόρη).

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Τελικά μαζευόμαστε πολλές ε;;;

Στην εφηβεία "έβλεπα" ή "έννοιωθα" πράγματα... όχι απαραίτητα στον ύπνο μου... απλά μπορεί στα καλά του καθουμένου να σταματούσε ο πραγματικός χρόνος... να έβλεπα κάτι και μετά όλα κυλούσαν κανονικά...

χαρακτηριστικά παραδείγματα:

1. τότε κάπνιζα και "είδα" πως θα πήγαινα στο περίπτερο να αγοράσω τσιγάρα, σκόνταψα, έπεσα και μονολόγησα "άτιμα τσιγάρα, τί έπαθα για σας!"

έτσι ακριβώς έγινε... έπεσα ακριβώς μπροστά στο περίπτερο, μουρμήρισα τα ίδια λόγια και σηκώθηκα έτσι :shock: όταν κατάλαβα τι είχε γίνει...

2. με είδα σε κρεβάτι νοσοκομείου και να μου φέρνουν περιοδικά για να περάσω την ώρα μου... την επόμενη εβδομάδα νοσηλεύτηκα και μου φέρανε αρκετά περιοδικά...

3. είδα πως είχα ραντεβού με τον τότε φίλο μου (αήμερα άντρα μου!! ) ήρθε να με πάρει με τη μηχανή από το γνωστό σημείο αλλά μπροστά στα μάτια μου τράκαρε...

φυσικά ποτέ ξανά δεν συναντηθήκαμε σε εκείνο το σημείο... έτρεμα στην ιδέα πως θα έβγαινε κι αυτό αληθινο...

Μετά τον Σεπτέμβρη του '99 και τον σεισμό που είχε γίνει στην Αθήνα... είχα έντονη διαίσθηση για σεισμούς... κάθε φορά έλεγα σε δικούς μου ανθρώπους "να δεις που θα ακούσουμε στις ειδήσεις πως κάπου έγινε σεισμός" και το ακούγαμε... επίσης αν τύχαινε και γινόταν κάπου σεισμός τον εννοιωθα κι έλεγα αν ήταν από Πάρνηθα, από Αθήνα γενικά ή κάπου ποιό μακρυά και πάντα έπεφτα μέσα...

Τελευταία διαίσθηση είχα με τη μορφή που θα είχε ο γιός μου... βγήκε ακριβώς όπως τα έλεγα...

Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια το μόνο που μου έχει μείνει είναι πχ να σκεφτεί η μαμά μου κάτι και να αρχίσω να της μιλάω λες και απαντώσ την ερώτηση που ακόμη δε μου έχει κάνει...

Δεν ξέρω πόσο στέκει η κληρονομικότητα σε αυτά αλλά έχω να πω πως η γιαγιά μου (από τη μεριά της μαμάς μου) έβλεπε τον Αγ. Ραφαήλ στον ύπνο της και είχε επικοινωνία σχετικά με την υγεία της...

η γιαγιά μου είχε καρκίνο και ένα βράδυ τον είδε στον ύπνο της, της χαϊδεψε το μπράτσο και της είπε "εδώ" λίγο καιρό αργότερα τις βρήκαμε ένα εμβόλιο σε πειραματικό τότε στάδιο που γινότανε στο μπράτσο... ξεκίνησε θεραπεία και είχε σταθεροποιηθεί για μεγάλο διάστημα η κατάστασή της...

Η μαμά μου είχε δει στον ύπνο της την τρομοκρατική επίθεση στο μετρό της Ισπανίας. Ξύπνησε μου είπε το όνειρο (ήταν σε ένα τρένο και έγινε έκρηξη και έτρεχε κι αυτή μαζί με τον κόσμο και...) είμασταν στην κουζίνα της και ανοίξαμε τηλεοραση να χαζέψουμε τα πρωινά ειδησιογραφικά... εκεί ακούσαμε το συμβάν και πάθαμε...

είναι και άλλα πολλά... θα γράφω ώρες...

πιστυεω πως όλοι έχουμε διαίσθηση ή ικανότητες ή πείτε το όπως θέλετε...

απλά είναι ζήτημα κατά πόσο θα ασχοληθούμε, πιστέψουμε και επιδιώξουμε...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια.πιστευω να ειδατε καλο ονειρο ετσι?

λοιπον το θεμα ειναι σοβαρο.δεν διαβασα ολες τις ιστοριες σας αλλα μπορω να πω οτι συνεπαγομαι κι εγω σε αυτην την λιστα των ''προφητικων ''ονειρων.

οταν κοιμομαστε το σωμα-πνευμα-συνειδηση κ αισθησεις συνυπαρχουν.

οταν το ατομο που ονειρευεται αποκτησει την δυνατοτητα να ακουσει τα ονειρα του,τοτε του δινεται η ευκαιρεια να καλυτερευσει κ να διοργανωσει καλυτερα την ζωη του.να καλυτερευσει σχεσεις κ να προστετευσει τον εαυτο του κ οικογενεια του απο επικειμενους κινδυνους.

vickypap το ονειρο που ειδες πριν μπεις για χειρουργειο ηταν προφητικο.θα μπορουσες να προστατευσεις τον εαυτο σου απο αυτην την διαδικασια.

μην φοβασαι δεν εισαι τρελη κ καλα κανεις που λες τα ονειρα σου γιατι εισαι οιωνιστης.

τι θα πει αυτο?

τα ονειρα χωριζονται σε κατηγοριες οπως

α)περιστασιακα ονειρα

τα οποια μπορει να τα εξηγησει ο καθενας κ να καταλαβει το νοημα τους.συνηθως επηρεαζομαστε απο μια κατασταση πχ.εβλεπες θριλερ το βραδυ κ μετα το ονειρευτηκες.δουλεψε η λειτουργια των αισθησεων σωμα-πνευμα-συνειδηση-αισθησεις.

β)ψυχολογικα ονειρα

εδω ειναι πιο περιπλοκη η κατηγορια.παιζει ρολο κ η προσωπικοτητα του ατομου που ονειρευεται κ ειδικα το παρον-παρελθον του.

συνηθως ονειρευεται συμβολα κ ειναι πιο δυσκολα στην επεξηγηση τους.πχ.αν το ατομο εχει προβληματα υγειας κ τα αμελει ονειρευεται συνηθως συμβολα που του δινουν την σωστη ενεργεια .

γ)οιωνιστικα ονειρα

ειναι η πιο ευχαριστη κατηγορια ονειρων.

αυτα τα ονειρα συνηθως μας προετοιμαζουν μελλοντικα.

αυτα τα ατομα που βλεπουν αυτα τα ονειρα δεν το γνωριζουν κ αναρωτιουνται.υπαρχουν τρεις κατηγοριες ανθρωπων που βλεπουν αυτα τα ονειρα

1)αυτοι που εχουν υπερφυσικο χαρισμα εκ γεννετης

2 αυτοι που εχουν εντονη αποφασιστηκοτητα ,πειθαρχια κ εχουν φτασει σε πνευματικο επιπεδο,

3)και τελος οι ανθρωποι που εχουν συσχετιστει με με το πνευμα καποιου αλλου ζωντανου η μη η με ενα γεγονος..ειναι φυσικο το πνευμα αυτων των ανθρωπων να αποζητα την συναντηση των μυνηματων για τα μελλοντικα γεγονοτα.

σε λιγο θα σας πω κ αλλα.

οπως ειπα κοριτσια παραπανω αυτες ειναι οι κατηγοριες ονειρων.καμια φορα μας τρομαζουν αλλα πρεπει να συμφιλιωθουμε με αυτα κ ναδουμε τι μυνηματα μας δινουν.

επισης εχω παρατηρησει οτι συνηθως θυμομαστε μονο τα κακα ονειρα.ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του εξηγηση σε καθε ονειρο.πχ εγω οποτε βλεπω ποντικο σημαινει θανατος.

οι ανθρωποι που βλεπουν προφητικα ονειρα σημαινει οτι καποιο μην τους δινει.πολλες φορες μου εχει τυχει να δω κατι στον υπνο μου κ μετα να συμβει στα αληθεια.

επισης κατι αλλο που γνωριζω ειναι οτι τα μωρα μεχρι 2 ετων που δεν εχουν μνημη,βλεπουν ολη τους τη ζωη.γι αυτο πολλες φορες λεμε''μα αυτο το εχω ξαναζησει''

επισης κατι αλλο που γνωριζω ειναι οτι τα μωρα μεχρι 2 ετων που δεν εχουν μνημη,βλεπουν ολη τους τη ζωη.γι αυτο πολλες φορες λεμε''μα αυτο το εχω ξαναζησει''
αυτό από πού το γνωρίζεις; :roll:

με ενδιαφέρει :!:

ασχετο!! χρυσαλιδα εξαφανιστηκες για λιγο η μου φανηκε? ελπιζω ολα καλα!!
όλα καλά! απλά δεν κουτουληθήκαμε τελευταία!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

είσαι σίγουρη γι΄αυτό που λες???

πάντα σκεφτόμουν αν υπάρχει η περίπτωση, κάποιος να μας λέει τι πρόκειται να συμβεί στη ζωή μας, όταν ερχόμαστε στη ζωή , αλλά ταυτόχρονα αυτό να διαγράφεται από τη μνήμη μας...και έτσι να μην το θυμόμαστε στα χρόνια που έρχονται...

καλά..ειλικρινά μιλάω, έχω μείνει τώρα..

εγώ ξέρω αυτό που λένε οι γιαγιάδες...

πως μέχρι να 40σήμουμε (άλλες λένε μέχρι να βαφτιστούμε) όντας μωρά.. μας επισκέπτονται οι μοίρες και μας λένε τη ζωή μας τόσο στον ύπνο μας όσο και στον ξύπνιο μας!

γι΄αυτό τα μωρά κοιτάνε στο άσχετο και πότε γελάνε και πότε κλαίνε...

αλλά αποδείξεις δεν έχω...

απορία όμως έχω! και μάλιστα μεγάλη!!!

Τώρα εγώ που δεν το είχα ακούσει αυτό που λέει η xrysalis ποτέ, για πείτε μου πως άραγε να εξηγείται???

Μιλάμε αυτή η σκέψη ότι κάποιος μας έχει πει τι θα γίνει στη ζωή μας, αλλά ταυτόχρονα αυτό διαγράφεται από τη μνήμη μας, κατά καιρούς με κυριεύει...

Είναι πολύ περίεργο βρε παιδιά...

xrysalis συμφωνώ..απορία έχω και γω..και μάλιστα μεγάλη....