Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...ΠΙΠΙΛΑ..ΝΑΙ Ή ΟΧΙ


ελισσαβετ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ...

ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ...

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ... ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ..ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ??? ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΠΙΠΙΛΑ Η ΟΧΙ.. ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΜΕ ΜΕΤΡΟ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ'..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ...ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΩ,ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?? ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟ Ή ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΙΠΙΛΑ, ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΛΠ??? ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΜΗΝΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΜΗΝΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ... :D

 

καλώς ήρθες στην παρέα μας και να σου ζήσει.Θεωρώ ότι είναι πολύ μωρούλι ακόμη για να συζητάς για όρια.Αφησε το και θα σε οδηγήσει εκείνο..Απόλαυσε τους πρωτους μήνες της ζωής του.

Για την πιπίλα αυτό που έχω να πω είναι ότι ο δικός μου ποτέ δεν εβαλε χέρι στο στόμα, προτιμούσα την πιπίλα :wink: ,

Και ναι καποια στιγμη θα πρέπει να την κοψετε, όπως θα κόψετε το μπιμπερό, την πανα..δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα νομίζω σ'αυτό.

Οσο αναφορά το μετρο στην πιπιλα δεν νομίζω να υπάρχει ή την πέρνει ή όχι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι φαν της πιπιλας παραδεχομαι οτι ειναι σωτηριο!!! :D ειναι το μαγικο πραγματακι που τα κανει και ηρεμουν.. :wink:

στην κορη μου την ειχα δωσει απο πολυ νωρις..στον γιο μου τον ειχαν δωσει πιπιλα στην κλινικη μεσα στη θερμοκοιτηδα!!! :shock::?

ετσι το μαθε...τωρα ειναι 2 και ακομα τη θελει για να κομηθει αν και λεω να του τη κοψω σιγα σιγα...παντως καλα σου λεει η νταλια! ζησε τις στιγμες με το μωρακι σου και ασε τους προβληματισμους σου για μετα..

ακομα περνατε φαση γνωριμιας με το μωρακι σου..μην αγχωνεσαι για τιποτα.θα σου δειξει τι θελει και θα του δειξεισ και συ σιγα σιγα..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΠΙΛΑ, ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΠΙΛΑ! 1000 φορές πιπίλα παρά δάχτυλο! Εχουμε ξαναγράψει μονίζω για το θέμα αλλά να ξέρεις ότι το παιδι κάτι θα πιπιλίσει αυτό δεν το αποφευγεις, οπότε καλύτερα πιπίλα παρά δάχτυλο. Η πιπίλα δε παραμορφώνει την ανάπτυξη της γνάθου και όταν έρθει η ώρα να την κόψεις την εξαφανίζεις, το δάχτυλο μπορείς να το εξαφανίσεις;

Link to comment
Share on other sites

τωρα εγω να αρχισω να ανησυχω που ποτε δε της εδωσα πιπιλα αλλα και ποτε δεν εβαλε να πιπιλισει το δαχτυλο παρα μονο οταν ειχε καποιες ενοχλησεις με τα δοντια και αυτο περιστασιακα???

 

 

 

δε ξερω ειμαι κατα της πιπιλας γενικα και δεν την εβαλα ποτε.....δεν ηθελα γιατι δε μου αρεσε η θεα μεγαλυτερων παιδιων με πιπιλα....αλλα μην αγχωνεσαι ....ολα κοβονται καποια στιγμη...αν ειναι πολυ ανησυχη και εινια ο μονος τροπος να ηρεμησει καλυτερα πιπιλα αλλα προσπαθησε να τη βαζει εστω για υπνο και μετα αν της την βγαζεις...να μην την εχει ολη μερα στο στομα ειναι το θεμα γιατι ετσι γινετε ζημια....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαζί σου γιασεμί, μαζί σου!

Γενικά κι εμείς είμαστε κατά της πιπίλας. Και σαν εικόνα και σαν στάση γενικότερα, μιας και οι περισσότεροι γονείς, αντί να πάρουν μια αγκαλιά το παιδί που διαμαρτύρεται του χώνουν στο στόμα την πιπίλα...

Και οι ζουζούνες παίζοντας βάζουν τα δάχτυλα στο στόμα τώρα με τα δόντια, αλλά ποτέ με την κλασική κίνηση βυζάγματος.

Περαστικά μας...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απ το μωρακι.

Εμενα και τα 3 απ το νοσοκομειο πιπιλαγαν δαχτυλακια...και προτιμω 1000 φορες την πιπιλα απ το δαχτυλο

Στην μεγαλη οταν ηταν 14 μηνων την ειχε μονο στον υπνο ..και 19 μηνων την πεταξαμε οριστικα.

Στα διδυμα παλι την κοψαμε περιπου 15 μηνων και την ειχαν μονο στον υπνο...και 21 μηνων τις πηρε η γατα :P

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εξαρταται και αν θηλαζουν τα παιδια...εγω θηλαζα οποτε δεν ειχε την αναγκη του πιπιλισματος....εχω ακουσει οτι τα παιδια που θηλαζουν σπανια παιρνουν πιπιλα....απλα οπου πηγαινα ακομη και τωρα με κοιτανε σαν ουφο που δεν εδωσα πιπιλα ποτε στο παιδι....λες και ειναι απαραιτητο...

 

 

τωρα σιγουρα καθε παιδι ειναι διαφορετικο....

 

το καλυτερο ειναι αφου θες να την δωσεις....αυτο που σου ειπαμε και παραπανω...με τρελο και αυστηρο μετρο.....καλυτερα αγκαλιτσα κλπ κλπ

 

και σε 3 μηνων μωρο παιδι ακομη δε βαζουμε ορια....γενικα ασε το παιδι να σε παει....ειναι το καλυτερο.... :)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μαζί με την yasemi και την NickyL. Δεν του έδωσα πιπίλα και δεν πιπίλισε ποτέ το δάχτυλό του. Τώρα αν έβλεπεα ότι πιπίλιζε το δάχτυλο σίγουρα θα προτιμούσα την πιπίλα. Και εμένα με έχει επιρρεάσει το θέαμα μεγάλου παιδιού με την πιπίλα στο στόμα και να μην μπορούν να του την κόψουν.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εξαρταται και αν θηλαζουν τα παιδια...εγω θηλαζα οποτε δεν ειχε την αναγκη του πιπιλισματος....εχω ακουσει οτι τα παιδια που θηλαζουν σπανια παιρνουν πιπιλα....απλα οπου πηγαινα ακομη και τωρα με κοιτανε σαν ουφο που δεν εδωσα πιπιλα ποτε στο παιδι....λες και ειναι απαραιτητο...

 

 

τωρα σιγουρα καθε παιδι ειναι διαφορετικο....

 

το καλυτερο ειναι αφου θες να την δωσεις....αυτο που σου ειπαμε και παραπανω...με τρελο και αυστηρο μετρο.....καλυτερα αγκαλιτσα κλπ κλπ

 

και σε 3 μηνων μωρο παιδι ακομη δε βαζουμε ορια....γενικα ασε το παιδι να σε παει....ειναι το καλυτερο.... :)

 

Tουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει αυτο...

Η Ελενα θηλασε 5,5 μηνες αποκλειστικα αλλα την πιπιλα την ειχε αναγκη... και ηταν διαχωρισμενες οι ωρες που θηλαζε (δεν υπηρχε ωραριο ..μποριε και καθε ωρα να ηθελε) απ αυτες που απλα ηθελε να θηλασει)Αν ηθελε να θηλασει δεν δεχοταν καμια πιπιλα...

 

Σαφως ειμαι κατα στο ναμαθει ενα μωρο πιπιλα μονο και μονο γιατι ειναι χαριτωμενο....παρα μονο αν πιπιλαει εντονα...οποτε μπροστα στο δαχτυλο...χιλιες φορες η πιπιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια του εμαθα τη πιπιλα

του πιτσιρικα μου απο 2 μηνων!!!!!Τον βοηθουσε πολυ,τον χαλαρωνε

και τον βοηθουσε να κοιμηθει καθως ηταν πολυ νευρικος!!!

Το παιδι μου με τη πιπιλα εμαθε να κοιμαται μονο του!!!

χωρις κουνημα χωρις αγκαλια!

Οταν μεγαλωσε λιγακι του την εδινα μονο για τον υπνο!

ποτε δε βγηκαμε εξω με τη πιπιλα στο στομα!!!!

την κοψαμε παρα πολυ ευκολα!!!!!!!

Γενικα....κανενα προβλημα!!!!!

Ειμαι υπερ της πιπιλας απο τη στιγμη που βοηθαει το μωρο!!!δε χρειαζεται

απο κει και περα να σκεφτομαστε κατι αλλο!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

μιας και οι περισσότεροι γονείς, αντί να πάρουν μια αγκαλιά το παιδί που διαμαρτύρεται του χώνουν στο στόμα την πιπίλα...

.

 

Πίστεψε με τον γιο μου το έκανα πάααααααρα πολλές αγκαλίστες αλλά μέχρι 2,5ετων που την κόψαμε έιχε τρέλλα με τις πιπιλες.

 

Συμφωνώ μαζί σας ότι είναι απαράδεκτο να βλέπεις παιδακια 4-5 ετω΄ν με πιπιλα στο στόμα αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε τα παιδάκια που είνα εξαρτημένα αλλά οι γονείς που δεν μπαινουν στη διαδικασία φοβούμενοι ότι θα χαλάσουν την ηρεμία τους κτλ..

 

Εμένα τις είχε 3-3 τις πιπιλες αλλά όταν αποφάσισα τέρμα ήταν τέρμα.

 

υ.γ.:Nicky μου συγνώμι αλλά αυτό που είπες ήταν λίγο βαρύ και άτοπο.Δεν μπορεί όλοι εμείς οι γονείς που δώσαμε πιπιλα να θέλουμε να ξεφορτωθούμε την γκρίνια τους.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

[

Δεν μπορεί όλοι εμείς οι γονείς που δώσαμε πιπιλα να θέλουμε να ξεφορτωθούμε την γκρίνια τους.

 

Συμφωνω απολυτα!!!!! :wink:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τις dalia και elkarak. είναι φορές που η αγκαλίτσα μόνο δεν φτάνει, έχουν αυτήν την ανάγκη του πιπιλίσματος. εξάλλου η χρήση της πιπίλας δεν αναιρεί την αγκαλιά... εμένα είναι πολύ πιπιλάκιας και δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. όταν έρθει η ώρα θα την κόψει! :D

Αν βέβαια ένα μωράκι δεν την χρειάζεται και δεν πιπιλάει και το δάχτυλο, τότε ακόμα καλύτερα! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με τους παιδοψυχολόγους το πιπίλισμα για τα βρέφη είναι φυσιολογική ανάγκη. Και τα δύο μου παιδάκια τα θήλαζα. Στο πρώτο μου παιδάκι δεν έδωσα καθόλου πιπίλα και από μόνο του πιπιλούσε το δάχτυλο για να κοιμηθεί. Το αποτέλεσμα; Ακόμα και τώρα το πιπιλάει πριν κοιμηθεί (ευτυχώς πριν κάτι μήνες άρχισε να το αραιώνει) με αποτέλεσμα τα δοντάκια του τα μπροστινά να έχουν πεταχτεί έξω. Βλέποντας αυτό στη μικρή μου κόρη της έδωσα από την αρχή πιπίλα, τα δοντάκια της είναι μια χαρά και μάλιστα το καλοκαίρι που μας πέρασε μας τη κλέψανε :wink: κιόλας. Συμπέρασμα, όπως σου έγραψα και πάλι

ΠΙΠΙΛΑ, ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΠΙΛΑ! 1000 φορές πιπίλα παρά δάχτυλο! Εχουμε ξαναγράψει μονίζω για το θέμα αλλά να ξέρεις ότι το παιδι κάτι θα πιπιλίσει αυτό δεν το αποφευγεις, οπότε καλύτερα πιπίλα παρά δάχτυλο. Η πιπίλα δε παραμορφώνει την ανάπτυξη της γνάθου και όταν έρθει η ώρα να την κόψεις την εξαφανίζεις, το δάχτυλο μπορείς να το εξαφανίσεις;

σημέιωση ότι τη πιπίλα στη μικρή την έδινα μόνο το βράδυ για να τη βοηθήσει στον ύπνο. την ημέρα τα παιδιά η πιπίλα τα αποβλακώνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην κορουλα μου δεν εχω δωσει πιπιλα. Θυλαζουμε ακομα και δεν θελω να της στην δωσω. Απο αυτα που εχω διαβασει μεσα απο διαφορα τοπικ εχω καταληξει στα εξεις συμπερασματα.

:arrow: Το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα Αν θελει να πιπιλισει θα το κανει. Ειτε δωσεις πιπιλα ειτε πιασει το δαχτυλακι του.

 

:arrow: Υπαρχουν παιδια που δεν θελουν ουτε πιπιλα ουτε δαχτυλο.

 

:arrow: Αλλα παιδια μολις βγαλουν την πιπιλα πιανουν το δαχτυλο.

 

:arrow: Μερικα παιδια κοβουν πολυ ευκολα ειτε την πιπιλα ειτε το δαχτυλο.

 

Ειναι λοιπον στην διαθεση του καθε γονιου τι θα αποφασισει για το παιδι του. Εμεις δεν εχουμε πιπιλιτσα. Μεχρι στιγμης πιπιλοαμε την μαμα αν παλι θελει να βαλει το δαχτυλακι της δεν θα το απαγορευσω αν αυτο την ικανοποιει. Αλλωστε και εγω το δαχτυλακι μου ειχα.

 

To μονο σιγουρο ειναι ποτε πιπιλα πριν τις σαραντα μερες σε μωρα που θυλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για όλους τους γονείς, αλλα για πολλούς. Έχει μεγάλη διαφορά. Το ότι σε κάποιους δεν ησύχαζαν τα παιδιά στην αγκαλιά, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι που δεν τους ησύχαζαν ούτε με πιπίλα.

Εγώ απλά μίλησα για περιπτώσεις τις οποίες δυστυχώς γνωρίζω και μάλιστα από φιλικό και οικογενειακό μου περιβάλλον. Μιλάω για ανθρώπους που καθηλώνουν στο καρότσι παιδί 2 ετών και του χώνουν την πιπίλα στο στόμα. Κι όταν αυτό διαμαρτύρεται, του λένε "άσε με να πιω τον καφέ μου!"

 

Επίσης έχουν υπάρξει φάσεις που και εγώ θέλησα να δώσω πιπίλα στα μωρά, συγκεκριμένα μέσα στο αυτοκίνητο, όπου δεν ήταν ασφαλές να τα πάρω αγκαλιά. Όμως δεν την ήθελαν και έτσι αναγκαστικά ή προσπαθώ να τους μιλάω και να τις κρατάω ήρεμες, ή σταματάμε και κάνουμε αγκαλια.

 

Και τέλος πάντων, ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το παιδί του.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα αυτό που θα πω, ήθελα όμως να σχολιάσω την τελευταία φράση της NickyL, που είναι πολύ σωστή. Δεν υπάρχει το απόλυτα σωστό και το απόλυτα λάθος, εδώ μοιραζόμαστε απλά τις απόψεις μας. Το μόνο σίγουρο είναι πως όλοι αγαπάμε τα παιδιά μας και κάνουμε ό,τι θεωρούμε πιο σωστό.

Τα λάθη μέσα στο πρόγραμμα είναι, αρκεί να υπάρχει αγάπη προς τα νινάκια μας...

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος πάντων, ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το παιδί του.

 

Σ'αυτό συμφωνώ αν και δε νομίζω να υπάρχει σωστό ή λάθος στην επιλογή της πιπίλας, το παιδί σε οδηγεί νομίζω.

 

Πάλι παρόλλο που έχω φίλη που δινει στην κορη της νηπια, ακομη πιπιλα για να μην ακουει τη γκρινια της όταν το παιδι ειναι κουρασμενο, δεν μπορώ να πω ότι πολλόι γονείς είναι τόσο αναίσθητοι σαν τη φιλη μου, τη θεωρώ μάλλον εξαίρεση.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ... ΑΛΛΑ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΟΤΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΑΚΟΜΑ..ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ...

ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΩς ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΣΥΧΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ.. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΝΟΥΛΑ...ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΤΗ ΔΙΝΕΙΣ??? ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ... ΑΡΑ... ΟΤΙ ΒΡΕΞΕΙ ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ... ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΌΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ( ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ).. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σας παω και εγω την ιστορια μας...

Δυστυχως καναμε το λαθος και ακουσαμε ολους τους ασχετους και δωσαμε πιπιλα στο μικρο μας απο 5 ημερων... :(

Με αποτελεσμα να μην θηλαζει σωστα, αλλα να πιπιλαει, και στις 20 ημερες να μπουμε στο νοσοκομειο :cry:

Θα μου πειτε για ολα αυτα εφταιγε η πιπιλα? Οχι αλλα εβαλε το χερακι της...

Ακομα εχουμε εξαρτηση απο την πιπιλα και του δινω οποτε εχει αναγκη, οταν βγαζει δοντακια και ποναει ειναι τρελη ανακουφιση για το μικρουλι μου...

Στον υπνο εχει παντα πιπιλες στο κρεβατι και κατα τη διαρκεια της ημερας οποτε εχει καποια ενοχληση η περναει μια δυσκολη ημερα... :wink:

Οσο για την αγκαλια μαλλον μου γκρινιαζει για να τον αφηνω και λιγο μονο του κατω... :wink:

Δεν σκεφτομαι να την κοψω μεχρι να παει τουλαχιστον 2 και η παιδοοδοντιατρος μου ειπε οκ.

Τα εγραψα ολα αυτα γιατι πιστευω οτι η σωστη χρηση της πιπιλας ειναι σωτηρια και για εμας και για τα μικρουλια μας. :)

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

 

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ

και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=207&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2724&highlight=%F0%E9%F0%DF%EB%E1

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9202&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9427&highlight=%F0%E9%F0%DF%EB%E1

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10736&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13841&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...