Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαδικασια σπερμ/σης


parent?

Recommended Posts

kalimera !! οχι δεν παιρνει τιποτα αλλο πηρα βιταμινες ε ε πηρε 5 φορες απο μια. τιποτα.του λεω κ δεν καταλαβαινει!! :mad: την παρασκευη εκλεισα ραντεβου στον ουρολογο. θα του ζητησω να του δωσει τα χαπια του <σουπερμαν>. οταν του το ειπα παλιαοτερα μου λεει ο ουρολογος ε τι βιαζεστε.. ε τι τι βιαζομαστε χρυσε μου μου ρθε να του πω δυο χρονια παιδευομαι .ολοι με ρωτανε για μωρο κ μου σπασαν τα νευρα τελευταια. τωρα το θελω να γινει τι θα κανω θα περιμενω δεκα χρονια???αμαν κ αυτος. με το πασο του. :mad:

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο αριθμος ειναι καλος οσο αναφορα την κινητικοτητα επεξεργαζονται το σπερμα οποτε μη σε ανησυχει ιδιαιτερα

αυτο που ειπες επεξεργαζονται το σπερμα την ικινητικοτ τι εννοεις??

δηλαδη αν εχω 30% κινητικοτ με την επεξεργασια μπορουν να την κανουν 50%??? :? εγω απο οτι ξερω απλα βγαζουν τα ακινητα κ τετοια. τα ενισχυουν κ με κατι αλλο για να τρεξουν πιο γηργορα??(νεφτι ας πουμε?? :D ) δεν γνωριζω καθολου τι γινετε

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα parent μου.

Λοιπόν το οτι ανέβηκε ο αριθμός σημαίνει οτι αυξήθηκαν και τα καλά σπερματοζωαρια ετσι δεν είναι?

Οταν λέμε 30% κινητικότητα τι εννοούμε??

Εγω το καταλαβαίνω ότι το 30%ψ αυτων έχει τη σωστή κινητικότητα δεν ξέρω αν είναι αυτό που λέω πάντως έτσι τιο αντιλαμβανομαι με το φτωχο ξανθό μυαλό μου!!!!(διορθώστε αν κάνω λάθος)

Η Ευούλα νομίζω πως εννοεί αυτό που είπες και εσύ ότι δηλαδή κάνουν μια επιλογή στην σπερματέχυνση οπότε θα πάρουν τα υγιή και γρήγορα άλλωστ εμείς 1 από αυτά τ α άτιμα χρειαζόμαστε να μας κάνει την δουλειά έτσι δεν είναι αντέ 2 από αυτά. :wink::wink:

tespa θα μας πει και ο doctor αλλά νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά γιατί έχω ακούσει για πολύ χειρότερα απότελέσματα και όλα πηγαν μωροδισένια :D:D

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα σ'εμας πριν κανουμε σπερματεγχυση η κινητικοτητα ηταν47% μετα την επεξεργασια την μερα που θα την καναμε πηγε 87%βγαζουν τα ακινητα και τα εμπλουτιζουν με θρεπτικο υλικο εαν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα σ'εμας πριν κανουμε σπερματεγχυση η κινητικοτητα ηταν47% μετα την επεξεργασια την μερα που θα την καναμε πηγε 87%βγαζουν τα ακινητα και τα εμπλουτιζουν με θρεπτικο υλικο εαν δεν κανω λαθος

eyoyla αυτο ειναι πολυ ωραιο!!τοσο πολυ διαφορα στην κινητικοτ? σωθηκαμε τοτε!!! κ εσυ κουκλιτσα μου σιγουρα θα εισαι εγκυουλα.ποτε θα κανεις τεστ??

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα parent μου.

Λοιπόν το οτι ανέβηκε ο αριθμός σημαίνει οτι αυξήθηκαν και τα καλά σπερματοζωαρια ετσι δεν είναι?

Οταν λέμε 30% κινητικότητα τι εννοούμε??

Εγω το καταλαβαίνω ότι το 30%ψ αυτων έχει τη σωστή κινητικότητα δεν ξέρω αν είναι αυτό που λέω πάντως έτσι τιο αντιλαμβανομαι με το φτωχο ξανθό μυαλό μου!!!!(διορθώστε αν κάνω λάθος)

Η Ευούλα νομίζω πως εννοεί αυτό που είπες και εσύ ότι δηλαδή κάνουν μια επιλογή στην σπερματέχυνση οπότε θα πάρουν τα υγιή και γρήγορα άλλωστ εμείς 1 από αυτά τ α άτιμα χρειαζόμαστε να μας κάνει την δουλειά έτσι δεν είναι αντέ 2 από αυτά. :wink::wink:

tespa θα μας πει και ο doctor αλλά νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά γιατί έχω ακούσει για πολύ χειρότερα απότελέσματα και όλα πηγαν μωροδισένια :D:D

εννουω οτι συνολικα τα κινητα ηταν 30%.δηλαδη 18% ηταν ζωηρα κ τα υπολοιπα 12% μετρια κ νωθρα. το υπολοιπο 70% ηταν ακινητο!!! αυτο φοβαμαι.εχω πολλα ακινητα. καταλαβες?? αυτο με προβληματιζει.εσυ τι λες?

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο αλλα εχω πολυ συγρατημενη αισιοδοξια,ο γιατρος μας εδωσε 35% ποσοστο επιτυχιας!τεστ θα κανω 23/2 αλλα αυτο που με απασχολει ειναι οι εντονοι πονοι στην κοιλια και στη μεση οπως επισης και κατι καφε υγρα την ημερα της σπερματεγχυσης!ιδωμεν!πιστευω ολα ειναι θεμα τυχης!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκα μου κοριτσια που τοσο λαχταρατε να γινετε μανουλες,

εχετε απολυτο δικιο σε ο'τι αφορα την επεξεργασια του σπερματος. Περα απο τον εμπλουτισμο με θρεπτικο υλικο, μετα την αφαιρεση των ακινητων και προβληματικων σπερ/αριων, οπως ειναι λογικο, το ποσοστο κινητικοτητας αυξανεται αρκετα. Επιπλεον,η αποσταση που εχουν να διανυσουν ειναι μικροτερη εφοσον εγχεονται μεσα στη μητρα, προσπερνοντας το ''εμποδιο'' του τραχηλου.

Βεβαια,στη σπερματεγχυση μεγαλη σημασια εχει και ο απολυτος αριθμος σπερμ/αριων (εφοσον σ'αυτον αναγονται ολα τα ποσοστα), καθως και το ποσοστο φυσιολογικων μορφων (εφοσον μονο αυτα μπορουν να γονιμοποιησουν επιτυχως). Επισης,ιδιαιτερα σημαντικο ειναι το ποσοστο των σπερ/αριων με ταχεια προσθια προωθητικη κινηση, χωρις αυτο να σημαινει πως και χαμηλο να ειναι δε μπορει να υπαρξει θετικο αποτελεσμα.

Το πραγματικο ποσοστο επιτυχιας της διαδικασιας ειναι 20-25% (το 30% δεν ισχυει), και μαλιστα το 25% αναφερεται σε αριστο ποιοτικα σπερμα. Δηλαδη το ποσοστο ειναι λιγο υψηλοτερο απο εκεινο της φυσικης διαδικασιας (15-20%), με τη διαφορα πως η σπερματεγχυση ενδεικνυται ιδιαιτερα σε περιπτωσεις μειωμενης κινητικοτητας η' προβληματων στην τραχηλικη βλεννη. Το γραφω για να μην απογοητευτειτε αν δε συλλαβετε με την πρωτη, αλλα να ξαναπροσπαθησετε για 1-2 φορες ακομη γιατι αξιζει τον κοπο.

Γενικα, μη μασατε οταν σας λενε μεγαλυτερα ποσοστα απο τα προαναφερθεντα, παρ'ολο που δυστυχως καποιοι συναδελφοι σκοπιμα υπερβαλλουν. Σκεφτειτε πως ακομα και η εξωσωματικη εχει ποσοστο επιτυχιας εως 35% ανα προσπαθεια. Η σπερματεγχυση εχει εως 25% ανα προσπαθεια και ποτε περισσοτερο (οχι πως ειναι μικρο αυτο το ποσοστο -σημαινει πως 1 στις 4 θα συλλαβει με την πρωτη).

Χοριακη μπορειτε να κανετε με ασφαλεια τη 13η μερα απο την εγχυση. Η χρηση τεστ του εμποριου πριν την καθυστερηση δεν ενδεικνυται, λογω της ληψης pregnyl σε προγενεστερο σταδιο, αν και υποτιθεται πως το φαρμακο σε 10 μερες εχει απομακρυνθει απο τον οργανισμο.

 

Καλη επιτυχια σε ολες!!! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ευουλα, ησουν σωστα ενημερωμενη.

Εκνευριζομαι με καποιους που αψηφιστα δημιουργουν πολυ υψηλες προσδοκιες, με αποτελεσμα, σε πιθανη αποτυχια, η απογοητευση να ειναι ακομα μεγαλυτερη και να συνοδευεται απο ενοχες. :evil:

Και το 25% μια χαρα ειναι σαν ποσοστο.

Σου ευχομαι ολοψυχα συντομα να διαλεγεις ζιπουνακια!

:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ και εγω το ευχομαι εδω και δυο χρονια,ευχομαι να συμβει και σ'εμας!!εν τω μεταξυ δεν ξερω τι γινεται,εχει πεσει περονοσπορος οσες γνωριζω ολες ειναι εγκυες,ειμαι για να σκασω!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκα μου κοριτσια που τοσο λαχταρατε να γινετε μανουλες,

εχετε απολυτο δικιο σε ο'τι αφορα την επεξεργασια του σπερματος. Περα απο τον εμπλουτισμο με θρεπτικο υλικο, μετα την αφαιρεση των ακινητων και προβληματικων σπερ/αριων, οπως ειναι λογικο, το ποσοστο κινητικοτητας αυξανεται αρκετα. Επιπλεον,η αποσταση που εχουν να διανυσουν ειναι μικροτερη εφοσον εγχεονται μεσα στη μητρα, προσπερνοντας το ''εμποδιο'' του τραχηλου.

Βεβαια,στη σπερματεγχυση μεγαλη σημασια εχει και ο απολυτος αριθμος σπερμ/αριων (εφοσον σ'αυτον αναγονται ολα τα ποσοστα), καθως και το ποσοστο φυσιολογικων μορφων (εφοσον μονο αυτα μπορουν να γονιμοποιησουν επιτυχως). Επισης,ιδιαιτερα σημαντικο ειναι το ποσοστο των σπερ/αριων με ταχεια προσθια προωθητικη κινηση, χωρις αυτο να σημαινει πως και χαμηλο να ειναι δε μπορει να υπαρξει θετικο αποτελεσμα.

Το πραγματικο ποσοστο επιτυχιας της διαδικασιας ειναι 20-25% (το 30% δεν ισχυει), και μαλιστα το 25% αναφερεται σε αριστο ποιοτικα σπερμα. Δηλαδη το ποσοστο ειναι λιγο υψηλοτερο απο εκεινο της φυσικης διαδικασιας (15-20%), με τη διαφορα πως η σπερματεγχυση ενδεικνυται ιδιαιτερα σε περιπτωσεις μειωμενης κινητικοτητας η' προβληματων στην τραχηλικη βλεννη. Το γραφω για να μην απογοητευτειτε αν δε συλλαβετε με την πρωτη, αλλα να ξαναπροσπαθησετε για 1-2 φορες ακομη γιατι αξιζει τον κοπο.

Γενικα, μη μασατε οταν σας λενε μεγαλυτερα ποσοστα απο τα προαναφερθεντα, παρ'ολο που δυστυχως καποιοι συναδελφοι σκοπιμα υπερβαλλουν. Σκεφτειτε πως ακομα και η εξωσωματικη εχει ποσοστο επιτυχιας εως 35% ανα προσπαθεια. Η σπερματεγχυση εχει εως 25% ανα προσπαθεια και ποτε περισσοτερο (οχι πως ειναι μικρο αυτο το ποσοστο -σημαινει πως 1 στις 4 θα συλλαβει με την πρωτη).

Χοριακη μπορειτε να κανετε με ασφαλεια τη 13η μερα απο την εγχυση. Η χρηση τεστ του εμποριου πριν την καθυστερηση δεν ενδεικνυται, λογω της ληψης pregnyl σε προγενεστερο σταδιο, αν και υποτιθεται πως το φαρμακο σε 10 μερες εχει απομακρυνθει απο τον οργανισμο.

 

Καλη επιτυχια σε ολες!!! :D

αγαπητη κιντερ καλημερα,διαβασα προσεκτικα αυτα που εγραψες. εμας προωθητικη προσθια ειναι 18% κινητικοτ. κ φυσιολογ μορφες 48%. τωρα θα μας δωσει κ ο ουρολογος κατι χαπια που απουσια κιρσοκηλης λεει εχουν βελτιωση στο σπερμα 60%.γνωριζεις κατι τετοιο?ισχυει?καναμε κιρσοκηλή εγχειρηση πριν 4 μηνες. εγω δεν εχω κανενα προβλημα. τι λες?? εχουμε πιθανοτητες καλες??περιμενω απαντηση γιατι απο οτι καταλαβα εισαι κ της ειδικοτητας της ιατρικης!!! :D ευχαριστω εκ των προτερων

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κ γ κάτι?Όταν λέμε "εμπλουτίζουν το σπέρμα με θρεπτικό υλικό", τι ακριβώς εννοούν?

 

Επίσης, καταλαβαίνω ότι η κινητικότητα αυξάνεται όταν αφαιρούμε τα...τεμπέλικα. Αλλά γιατί μας νοιάζει τόσο να τα αφαιρέσουμε, αφού τα ζωηρά που θα μείνουν υπάρχουν ούτως ή άλλως?

 

KINDER?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κ γ κάτι?Όταν λέμε "εμπλουτίζουν το σπέρμα με θρεπτικό υλικό", τι ακριβώς εννοούν?

 

Επίσης, καταλαβαίνω ότι η κινητικότητα αυξάνεται όταν αφαιρούμε τα...τεμπέλικα. Αλλά γιατί μας νοιάζει τόσο να τα αφαιρέσουμε, αφού τα ζωηρά που θα μείνουν υπάρχουν ούτως ή άλλως?

 

KINDER?[/quotσυμφωνω κ επαυξανω με τις αποριες σου!!!για απαντηστε κουκλες!!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Helloooo :D

Καλέ για λίγο δεν μπήκα και έχω χάσει τρελές πληροφορίες!!!!!!

Parent το μόνο που ξέρω από αυτα που είπες έιναι ότι αυτά τα χάπια(γραψε μου και το ονομα τους να σιγουρευτούμε ότι είναι τα ίδια)

μηδενίζουν το σπέρμα για 2 περίπου μήνες γαι να κάνει το νέο ξεκίνημα με το μέγιστο των δυνατοτήτων του αντιλαβου????

Οσο γαι τα αλλά που διάβασα έχω μεινει άναβδη με την ενημέρωση σας :wink::wink:

Περμένω να δω και εγω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που θέσατε κορίτσια με μεγάλο ενδιαφέρον!!!!

Οι δικές μου α΄πορίες είναι πιο χαζές και θα τις κάνω καποια άλλη στιγμη τωρα δεν μπορώ να γίνω ρεζίλι.

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κ γ κάτι?Όταν λέμε "εμπλουτίζουν το σπέρμα με θρεπτικό υλικό", τι ακριβώς εννοούν?

 

Επίσης, καταλαβαίνω ότι η κινητικότητα αυξάνεται όταν αφαιρούμε τα...τεμπέλικα. Αλλά γιατί μας νοιάζει τόσο να τα αφαιρέσουμε, αφού τα ζωηρά που θα μείνουν υπάρχουν ούτως ή άλλως?

 

KINDER?

δεν γνωριζω απο ιατρικη αλλα απ'οσα μας ειπε ο γιατρος καθαριζουν το σπερμα απο συγκολλησεις,φλεγμονες η μικροβια,τωρα οσο αναφορα τα τεμπελικα,δεν συμφερει να κινουνται μονο τα ζωηρα και να μην εμποδιζονται απο τα τεμπελικα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, :D

 

Parent,

 

οι τιμες που αναφερεις ειναι μετα απο επεξεργασια του σπερματος?

Γενικα,για να θεωρηθει ικανοποιητικη η κινητικοτητα, συνηθως τα εργαστηρια δινουν φυσιολ.τιμες >25% για την ταχεια προσθια κινηση (η οποια ειναι και η πιο χρησιμη) και >50% για τη συνολικη κινητικοτητα (τα ποσοστα αναφερονται στην πρωτη ωρα).

Για τη σπερματεγχυση ομως, αρκει το 40% συνολικης κινητικοτητας και το 20% προσθιας, εφοσον το σπερμα τοποθετειται σε υψηλοτερο σημειο στον γεννητικο σωληνα της γυναικας, οποτε διευκολυνεται.

Να διευκρινησω κατι σε σχεση με την μορφολογια των σπερ/αριων. Τα ποσοστα που δινει το καθε εργαστηριο αναφερονται στα μορφολογικα κριτηρια που χρησιμοποιει,καθως και στον τεχνολογικο εξοπλισμο που διαθετει, δηλ. κυριως το μικροσκοπιο. Αν χρησιμοποιηθουν τα πιο συγχρονα και αυστηρα κριτηρια, τοτε φυσιολογικες μορφες βρισκονται μονο εως 35% και οχι παραπανω! Μεγαλυτερες τιμες -ειδικα κατι 60-70% που βλεπω ενιοτε- υποδηλωνουν χρηση παλαιοτερων,πιο χαλαρων κριτηριων και λιγοτερο συγχρονων μικροσκοπιων (αυτα μου τα εχει πει φιλος, διευθυντης μικροβιολογικου εργαστηριου).

Ερχομενοι λοιπον στις δικες σας τιμες,βλεπουμε πως η προσθια κινητικοτητα ειναι ελαχιστα πιο χαμηλη απο το επιθυμητο, γεγονος που θεωρω πως δε θα μειωσει ιδιαιτερα τη συνολικη πιθανοτητα επιτυχιας της προσπαθειας. Σε ο'τι αφορα τη μορφολογια,αν η τιμη που αναφερεις ειναι μεσα στο φασμα φυσιολογικων τιμων που δινει το εργαστηριο, τοτε ειστε ΟΚ.

Δυστυχως γλυκεια μου δεν ξερω να σου απαντησω λεπτομερως για τα χαπια που αναφερεις, αν και ξερω πως καποιο θετικο αποτελεσμα οντως το εχουν. O ουρολογος θα σας ενημερωσει σχετικα.

 

Εlin,

 

ο εμπλουτισμος συνισταται σε ενισχυση με θρεπτικες ουσιες (σακχαρα, βιταμινες κλπ.). Επισης το σπερμα φυγοκεντρειται (περιστρεφεται με πολυ μεγαλη ταχυτητα σε ειδικο μηχανημα) και ,κατα τη διαδικασια αυτη, παραμενουν οντως τα ''καλυτερα'' σπερματοζωαρια, ενω απομακρυνονται τα φλεγμονωδη κυτταρα (δηλ. τα λευκα αιμοσφαιρια), συγκολλημενα σπερμ/αρια, ερυθρα αιμοσφαιρια,καποια μικροβια και αλλες προσμιξεις.

Η φυγοκεντρηση γινεται γιατι, αν τοποθετηθει μεμιας ολοκληρη η ποσοτητα σπερματος μεσα στη μητρα, τοτε η γυναικα κινδυνευει ακομα και απο συνδρομο τοξικου σοκ! Μην ξεχνατε ο'τι κατα τη συνουσια, μικρη μονο ποσοτητα καθαρου σπερματος φτανει μεχρι τη μητρα, ενω το περισσοτερο παλινδρομει προς τα πισω η' δεν καταφερνει να ξεπερασει το μηχανικο και χημικο εμποδιο του τραχηλου (βλ. οξυτητα, τραχηλικη βλεννη κλπ). Τα δε υπολοιπα, διαφορετικου τυπου, κυτταρα επισης δεν καταφερνουν να προχωρησουν και πολυ στον γεννητικο σωληνα. Γι'αυτο ειναι απαραιτητη η επεξεργασια στο εργαστηριο,ωστε να υποκαταστησει αυτο που γινεται κατα τη φυσικη διαδικασια.

 

chris81,

καμια απορια δεν ειναι χαζη, ειδικα σε ο'τι αφορα τετοια θεματα.

:D

 

Ευουλα,

και παλι επεσες μεσα σε μεγαλο βαθμο.

:D

 

Σας χαιρετω!! :D:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

κιντερ σ ευχαριστουμε οντως παρα πολυυυυυυυυυυυ. εμας δεν εινια ετσι μετα απο επεξεργασια το σπερμα. απλα καναμε σπερμοδιαγραμμα κ βγηκαν αυτα τα ποσοστα. δηλαδη 18% προσθια κινηση. κ συνολικη 30% μαζι με ζωηρα μετρια κ νωθρα κ τα προσθια. δηλαδη μετα απο επεξεργασια ειδικη γαι την σπερμ/ση δε θα γινουν καλυτερα??

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κιντερ σ ευχαριστουμε οντως παρα πολυυυυυυυυυυυ. εμας δεν εινια ετσι μετα απο επεξεργασια το σπερμα. απλα καναμε σπερμοδιαγραμμα κ βγηκαν αυτα τα ποσοστα. δηλαδη 18% προσθια κινηση. κ συνολικη 30% μαζι με ζωηρα μετρια κ νωθρα κ τα προσθια. δηλαδη μετα απο επεξεργασια ειδικη γαι την σπερμ/ση δε θα γινουν καλυτερα??

 

Αγαπη μου γλυκεια,

αν τα ποσοστα που ανεφερες ειναι πριν την επεξεργασια, τοτε μετα θα ειναι αρκετα υψηλοτερα!

Βεβαια,να αναφερω πως χρειαζεται και λιγο τυχη σε ο'τι αφορα το δειγμα σπερματος την επιμαχη ημερα. Ξερετε πως δειγμα απο δειγμα (του ιδιου αντρα,την ιδια χρονικη περιοδο) μπορει να διαφερει αρκετα, τη μια να ειναι μετριο,την αλλη καλυτερο, χωρις αυτο να σχετιζεται με συγκεκριμενους παραγοντες, αν και καποια ευθυνη μαλλον φερουν οι συνθηκες πιεσης και αγχους κατω απο τις οποιες λαμβανεται το δειγμα.

Ομως παντα βελτιωνεται αρκετα με την επεξεργασια. :D

Η ιδανικη αποχη πριν τη συλλογη του δειγματος ειναι οι 4 μερες. Προσοχη, μην αφηνετε να περασουν περισσοτερες απο 6-7 μερες χωρις sex (η' εστω αυτο'ι'κανοποιηση :wink: ),γιατι το συστημα αδρανει (πχ μειωνεται η κινητικοτητα)!

Parent, αν το δειγμα του αντρουλη σου ειναι αντιστοιχο με αυτο της εξετασης, με την επεξεργασια που θα γινει, καλυπτεσθε για την σπερματεγχυση. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου απο τις φυσιολογικες τιμες που δινει το εργαστηριο (φανταζομαι περιπου 25% προσθια και 50% ολικη), βρισκεστε σε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτο δυσκολευει λιγο την φυσικη συλληψη,με την εννοια πως μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας ανα κυκλο και, ισως χρειαστειτε περισσοτερο χρονο για το ποθητο αποτελεσμα. Και παλι ομως ,θεωρητικα, μπορει να ειστε τυχεροι και να συλλαβετε πολυ συντομα,δεν αποκλειεται. Ετσι κι αλλιως,ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται! :wink::D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι εκανα ενα τεστ και φυσικα βγηκε αρνητικο!!τι θα εβγαινε δεν πιστευα οτι θα ειμαι τοσο τυχερη και θα εμενα εγκυος με την πρωτη σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητεύεσαι ευούλα. Θα σου πρότεινα να κάνεις και μια χοριακή. Πολλά από τα τεστ φαρμακείου δεν είναι αξιόπιστα, μόνο η χοριακή θα σου απαντήσει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα διάβασα τα προηγούμενα ποστ. Είναι λίγο νωρίς ευούλα. Καλύτερα να περιμένεις μέχρι το Σάββατο για τη χοριακή σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

κιντερ σ ευχαριστουμε οντως παρα πολυυυυυυυυυυυ. εμας δεν εινια ετσι μετα απο επεξεργασια το σπερμα. απλα καναμε σπερμοδιαγραμμα κ βγηκαν αυτα τα ποσοστα. δηλαδη 18% προσθια κινηση. κ συνολικη 30% μαζι με ζωηρα μετρια κ νωθρα κ τα προσθια. δηλαδη μετα απο επεξεργασια ειδικη γαι την σπερμ/ση δε θα γινουν καλυτερα??

 

Αγαπη μου γλυκεια,

αν τα ποσοστα που ανεφερες ειναι πριν την επεξεργασια, τοτε μετα θα ειναι αρκετα υψηλοτερα!

Βεβαια,να αναφερω πως χρειαζεται και λιγο τυχη σε ο'τι αφορα το δειγμα σπερματος την επιμαχη ημερα. Ξερετε πως δειγμα απο δειγμα (του ιδιου αντρα,την ιδια χρονικη περιοδο) μπορει να διαφερει αρκετα, τη μια να ειναι μετριο,την αλλη καλυτερο, χωρις αυτο να σχετιζεται με συγκεκριμενους παραγοντες, αν και καποια ευθυνη μαλλον φερουν οι συνθηκες πιεσης και αγχους κατω απο τις οποιες λαμβανεται το δειγμα.

Ομως παντα βελτιωνεται αρκετα με την επεξεργασια. :D

Η ιδανικη αποχη πριν τη συλλογη του δειγματος ειναι οι 4 μερες. Προσοχη, μην αφηνετε να περασουν περισσοτερες απο 6-7 μερες χωρις sex (η' εστω αυτο'ι'κανοποιηση :wink: ),γιατι το συστημα αδρανει (πχ μειωνεται η κινητικοτητα)!

Parent, αν το δειγμα του αντρουλη σου ειναι αντιστοιχο με αυτο της εξετασης, με την επεξεργασια που θα γινει, καλυπτεσθε για την σπερματεγχυση. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου απο τις φυσιολογικες τιμες που δινει το εργαστηριο (φανταζομαι περιπου 25% προσθια και 50% ολικη), βρισκεστε σε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτο δυσκολευει λιγο την φυσικη συλληψη,με την εννοια πως μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας ανα κυκλο και, ισως χρειαστειτε περισσοτερο χρονο για το ποθητο αποτελεσμα. Και παλι ομως ,θεωρητικα, μπορει να ειστε τυχεροι και να συλλαβετε πολυ συντομα,δεν αποκλειεται. Ετσι κι αλλιως,ενα σπερματοζωαριο χρειαζεται! :wink::D

ΑΓΑΠΗΤΗ κιντερ νομιζω οτι εκανα μια μικρη βλακεια. οι μερες αποχης πριν να δωσουμε το σπερμα για σπερμοδιαγραμμα ηταν μονο 2 :oops: ετσι που τα κανονισα νομιζω ηταν ππολυ λιγες ε??? λες να παιζει ρολο κ αυτο?? ο ουρολογος ειπε 3 μερες!!!βλακεια εκανα? τωρα παει.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...