Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ ΜΑΜΑΣ!!!


joe

Recommended Posts

Αγαπητή Joe όλη αυτή η φρίκη που είδες στο όνειρό σου απορρέει από το μεγάλο άγχος σου για τη μικρή σου, η οποία κάνει τα πρώτα της βήματα προς της ανεξαρτητοποίηση με τις τούμπες ως φυσικό επακόλουθο - κανείς δεν έμαθε χωρίς να πάθει. Επίσης είναι γεγονός ότι τα πιτσιρίκια έχουν "φύλακα-άγγελο" γιατί πέφτουν συχνότατα με το κεφάλι και δεν παθαίνουν τίποτα!

 

 

συμφωνω

 

Δεν είμαι ειδικός φυσικά, σε όνειρα και ψυχανάλυση, αλλά θα σου πρότεινα να μην πιστεύεις σε ονειροκρίτες και τέτοια, να καλύψεις τις επικίνδυνες γωνίες και να δεις που θα χαλαρώσεις σε λίγο καιρό και θα καμαρώνεις τη ζουζούνα σου να τρέχει. Επίσης αν συνηθίζεις να βλέπεις θρίλερ, κόψε τα σε περιόδους άγχους :cool:

 

κι εγω εκοψα τα θριλερ απο τοτε που εμεινα εγκυος γιατι εβλεπα πολυ ασχημα ονειρα με το μωρο μου.κι εγω εχω αγχος μη χτυπησει αλλα εκανα το σπιτι παιδοτοπο κ καλυψα ολες τις γωνιες.ειναι αναποφευκτο ομως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν ειναι και το πρωτο παιδι βλεπεις τα πραγματα λιγο διαφορετικα.στην πρωτη μου κορη ετρεχα απο πισω ποτε ομως δεν μιλαγα οταν επεφτε για να μη τη φοβισω.τωρα στη δευτερη ειμαι πολυ πιο χαλαρη και ξεκινησε το περπατημα απο 10 μηνων και εδω και μια εβδομαδα μου ανεβαινει μπουσουλωντας 2 σκαλακια στη κουζινα.δεν ειπα τιποτα ημουν απο πισω της μη πεσει αλλα εβαλα μπροστα το παρκο για να την προστατεψω.οσο και να τα προσεχεις καποια στιγμη θα ξεφυγουν απο την προσοχη μας και καλυτερα να ξερουν να ανεβοκατεβαινουν τα σκαλια παρα να πεσουν απο το φοβο τους

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε καταλαβαινω απολυτα...

Θα κανουμε εμβολιο, φοβαμαι... Θα τον αφησω στην πεθερα μου, φοβαμαι. Θα φαει κατι καινουριο, φοβαμαι κτλ κτλ. Οταν τα λεω στο καλο μου, μου λεει "αυτο λεγεται μανουλα αγαπη μου..."

Λοιπον να σου πω εμεις τι καναμε.

Οταν αρχισε να περπαταει, 9 μηνων, φτιαξαμε ενα χωρο κλειστο στο σαλονι γυριζοντας τον καναπε και βαζοντας και ενα τραπεζακι (χωρις γωνιες εννοειται) και στο πατωμα βαλαμε κατι προστατευτικα πατακια απο το elc και καλυψαμε ολο το πατωμα. Εκει αισθανομουν ανετα. Ετσι και αυτος δεν ενοιωθε την φοβια μου γιατι τον αφηνα να πεφτει. Αυτο ηταν πολυ καλο γιατι εμαθε πως να πεφτει και τωρα που ειναι ελευθερος σε ολο το σπιτι δεν φοβαμαι τοσο πολυ γιατι τον εμπιστευομαι.

Επειδη ειμαι τοσο προστατευτικη (με ολους γενικοτερα) δεν ηθελα να το κανω και στο μικρουλι μου γιατι και εγω εχω ζησει μια περπτωση της ανηψιας μου που απο την πολυ προστασια,(ουτε βημα δεν εκανε μονη της) εφτασε το παιδι 4 και φοβοταν να τρεξει, να πεσει και τρεχανε σε ψυχολογους. Το χειροτερο ακομα και σημερα, 11, δεν εχει αυτοπεποιθηση ενω ειναι πολυ αξιολογο παιδακι...Να δεις στο δευτερο παιδι στροφη που κανανε...

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με αγχωνει τωρα που αρχισε να περπαταει ειναι που της αρεσει να περνει διαφορα αντικειμενα και να τα κραταει και πααεεειιι!!

και μένα τα ίδια κάνει! παίρνει το μπουκάλι γεμάτο με νερό και κόβει βόλτες, σέρνει τις τσάντες μου, βάζει μπλούζες πάνω στο κεφάλι της ή μπροστά στο πρόσωπό της και πάει στα τυφλά :shock: Όλα αυτά τρέχοντας, ποτέ δεν περπατάει κανονικά και ποτέ δεν κοιτάει κάτω μόνο μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με αγχωνει τωρα που αρχισε να περπαταει ειναι που της αρεσει να περνει διαφορα αντικειμενα και να τα κραταει και πααεεειιι!!

και μένα τα ίδια κάνει! παίρνει το μπουκάλι γεμάτο με νερό και κόβει βόλτες, σέρνει τις τσάντες μου, βάζει μπλούζες πάνω στο κεφάλι της ή μπροστά στο πρόσωπό της και πάει στα τυφλά :shock: Όλα αυτά τρέχοντας, ποτέ δεν περπατάει κανονικά και ποτέ δεν κοιτάει κάτω μόνο μπροστά!

 

Πες τα βρε πουλακι μου!!Ακριβως ετσι!!Βαζει πρωτη ξεκιναει και δεν σταματαει πουθενα!!!Και μαλιστα αν βρισκει εμποδια δεν σταματαει τα παταει αν δεν πεσει καλως αν παλι πεσει τρωει τα μουτρα της σηκωνεται και συνεχιζει!!!Και το παμπερακι απο πισω πατ πατ περπαταει λες και ειναι παπακι!!! :D:D:D Φαση δεν εχουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...