Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ......ΑΞΙΖΕΙ?????


VANILIA123M

Recommended Posts

Αλήθεια κορίτσια ,

Μου είπαν ότι μόλις γεννήσω κάνω προγεννετικό έλεγχο στο παιδί εάν θέλω με 160ευρώ εχτρα .......τι είναι αυτό , τί δείχνει?

 

γενικά αξίζει να το κάνεις????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ρωτήσω κάτι;

Αφού θα έχεις γεννήσει, γιατί λέγεται προγεννητικός ο έλεγχος;

Δεν σε ενημέρωσαν τι εξετάσεις περιλαμβάνει;

Στα μαιευτήρια, αν δεν κάνω λάθος, γίνεται υποχρεωτικά ο έλεγχος για τη φαινυλκετονουρία(ή κάπως έτσι) και ο έλεγχος των ισχύων και αν θες κάνουν και έλεγχο ακοής.

Ρώτα περισσότερες λεπτομέρειες για το τι εξετάσεις περιλαμβάνει αυτό για το οποίο χρεώνουν 160ευρώ.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υποθέτω ότι θα γεννήσεις στο Λητώ οπότε θα σου πω μιας και ξέρω απο 1ο χέρι.

Είναι εξέταση απο ΩΡΛ για την ακοή στο μωρό, υπέρηχος ισχίων και μια σειρά απο αιματολογικές εξετάσεις για σοβαρά κληρονομικά νοσήματα.

Οι εξετάσεις για τα ένζυμα, ομάδα αίματος και ρέζους είναι υποχρεωτικές και δεν συμπεριλαμβάνονται μέσα στο πακέτο αυτό.

 

Να σε ενημερώσω πάντως ότι η τιμή που λένε στο τηλ. για τα δωμάτια είναι διαφορετική απο αυτή που πληρώνεις τελικά (εγώ ΦΤ χωρίς επισκλ. και με το πακέτο του παιδιού σε 3κλινο πλήρωσα 2039 ευρώ).

 

Στη διάθεσή σου για ό,τι άλλο χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Στο λητώ θα γεννήσω και μου είπαν 2400 φτ, και 2800 καισαρική !!!! +160ευρω για το παιδί !!!! αξιζε που το έκανες για το παιδί ? και πόσο σου είχαν πει αρχικά και σε χρέωσαν τόσο???/

 

εμενα μου είπαν όλα πληρωμένα και το επισκληρίδιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο λητώ θα γεννήσω και μου είπαν 2400 φτ, και 2800 καισαρική !!!! +160ευρω για το παιδί !!!! αξιζε που το έκανες για το παιδί ? και πόσο σου είχαν πει αρχικά και σε χρέωσαν τόσο???/

 

εμενα μου είπαν όλα πληρωμένα και το επισκληρίδιο!!!!!

 

 

καλα αλλη τιμη για Φ.Τ και αλλη για Κ.Τ.???και πως καποιος ειναι σιγουρος οτι δε θα σου κανουν Καισαρικη μονο και μονο για τα λεφτα?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα αλλη τιμη για Φ.Τ και αλλη για Κ.Τ.???και πως καποιος ειναι σιγουρος οτι δε θα σου κανουν Καισαρικη μονο και μονο για τα λεφτα?

 

Η τιμή που σου δίνουν για ΦΤ περιλαμβάνει 4 διανυκτερεύσεις ενώ για ΚΤ 5. Αυτή είναι η βασική διαφορά στο κόστος συν κάποια έξτρα έξοδα του χειρουργείου -όχι πολλά απ' ότι θυμάμαι.

Εγώ που κατέληξα σε επείγουσα ΚΤ ενώ πήγαινα για ΦΤ και τελικά έμεινα 4 βράδυα πλήρωσα ~το ποσό του ΦΤ. (στο Μητέρα)

Το πότε παίρνεις εξιτήριο εξαρτάται από την κατάστασή σου και το γιατρό σου.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Λοιπόν στο Λητώ και στις δύο περιπτώσεις (ΚΤ & ΦΤ) κάθεσαι 4 διανυκτερεύσεις. Ολες στο δωμάτιο (γέννησα 15/12) πληρώσαμε σχεδόν τα ίδια λεφτά για το δωμάτιο και το μόνο που διέφερε ήταν η αγωγή που χορηγήθηκε στην κοπέλα με ΚΤ. Η τρίτη που γέννησε με ΦΤ και αυτή αλλά με επισκληρίδειο πληρωσε τα ίδια λεφτά με μένα. Εμένα όμως μου βάλανε τον μικρό ένα βράδυ στη λάμπα λόγω ικτερου.

Στην απόδειξη έγραφε έκπτωση πακέτου τοκετού 338 ευρώ αλλά δεν ξέρω γιατί.

Εννοείται οτι αξίζει να κάνει την εξέταση στο παιδί γιατί ησυχάζεις τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.

 

Αν έχετε εμπιστοσύνη στον γιατρό σας να μην ανησυχείτε μην σας κάνουν ΚΤ δεν προκειται......

 

Εμεινα απόλυτα ικανοποιημένη απο το προσωπικό στο χειρουργείο, οι κοπελες ήταν εξαιρετικές και ευγενικότατες.

 

ΥΓ μου'χαν πει τις τιμές που ανέφερες κι εσύ για το δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

καλά , σου ειπαν 2400 και πλήρωσες λιγότερα 2039? πως γινεται αυτό? στην καισαρικη είναι νομιζω 5 μερες .....θα παρω τηλ. να μάθω και θα σας πω!!!!

Τελικά δεν καταλαβα ποσα πλήρωσες

εγω πηρα και σήμερα και μου είπαν 2400 φτ και εαν κανω επισκληρίδιο

και 2800κτ ολα μεσα στην τιμή εκτος τα 160 προγεννετικος και 225 ΄βλαστοκυτταρα

 

εσυ π'ως πληρωσες μόνο 2039? είναι ΄παλιά γέννα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμασταν στο ιδιο δωματιο με την Demi7 θα σου πω οτι εγω πληρωσα 2750 ευρω και ηταν μεσα στη τιμη 160 ο προγεννητικος 500 τα βλαστοκυτταρα και γεννησα με ΚΤ και επισκληριδιο:-)

Γεννησαμε στις 15/12/2008 και εμεινα 4 βραδια παρολο που ημουν με καισαρικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη ειμασταν στο ιδιο δωματιο με την Demi7 θα σου πω οτι εγω πληρωσα 2750 ευρω και ηταν μεσα στη τιμη 160 ο προγεννητικος 500 τα βλαστοκυτταρα και γεννησα με ΚΤ και επισκληριδιο:-)

Γεννησαμε στις 15/12/2008 και εμεινα 4 βραδια παρολο που ημουν με καισαρικη

 

συγνωμη να ρωτησω τι ειναι αυτο με τα βλαστοκυτταρα ; δηλαδή τι σε χρεώνουν;

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμασταν στο ιδιο δωματιο με την Demi7 θα σου πω οτι εγω πληρωσα 2750 ευρω και ηταν μεσα στη τιμη 160 ο προγεννητικος 500 τα βλαστοκυτταρα και γεννησα με ΚΤ και επισκληριδιο:-)

Γεννησαμε στις 15/12/2008 και εμεινα 4 βραδια παρολο που ημουν με καισαρικη

 

συγνωμη να ρωτησω τι ειναι αυτο με τα βλαστοκυτταρα ; δηλαδή τι σε χρεώνουν;

 

Τη συλλογή! Δεν βγαίνουν από μόνα τους, κάποιος πρέπει να τα συλλέξει για να τα πάρει η τράπεζα :)

 

Demiiiiiiiiiiii7777777777 hiz! :cool:

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι απλα γιατι το 2007 που γεννησα στο ΙΑΣΩ απο το τηλ μας ειχαν πει ιδια τιμη ειτε για Κ.Τ. ειτε για Φ.Τ. και η επισκληριδιος και καλα δωρο..μου ειχε πει και ο γιατρος μου ιδια τιμη ασχετα με τι θα κανω τελικα και αν δεν μεναμε μεσα λογω ικτερου θα εβγαινα μαζι μετα κοριτσια που γεννησαμε ιδια μερα αλλα αυτες Φ.Τ....για αυτο μου φαινεται παραξενο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...