Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΗΣ ΕΓΚΥΟΥ (με 200+ ενσημα)


Recommended Posts

Αυξάνεται από την 1η Μαΐου 2009 το εφάπαξ βοήθημα τοκετού που λαμβάνουν οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ. Το επίδομα θα ανέρχεται στα 991,20 ευρώ. Η αύξηση είναι της τάξης των 51,20 ευρώ και συμβαδίζει με το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη, όπως αυτό διαμορφώνεται με τη περυσινή συλλογική σύμβαση εργασίας.

Με εγκύκλιό της προς τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ, η διεύθυνση Παροχών Ασθένειας του Ιδρύματος, επισημαίνει ότι ʽ…με την από 2 Απριλίου 2008 εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας – διετούς ισχύος – και την 13/18 Απριλίου πράξη κατάθεσης του υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, καθορίστηκε η τιμή του ανειδίκευτου εργάτη από 1 Σεπτεμβρίου 2008 μέχρι 30 Απριλίου 2009 σε 31,32 ευρώ και από 1 Μαΐου 2009 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2009 σε 33,04 ευρώ…ʼ.

'…Συνεπώς, το εφάπαξ βοήθη μ α τοκετού εξακολουθεί να ανέρχεται από την 1η Ιανουαρίου 2009 έως τις 30 Απριλίου 2009 στο ποσό των 940 ευρώ και από την 1η Μαΐου 2009 έως 31 Δεκεμβρίου 2009 δια μ ορφώνεται στο ποσό των 991,20 ευρώ (33,04 Χ 30 = 991,20)... '.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι, ανοιγω νέο θέμα γιατι σε όποιο υπάρχον θέμα εχω ρωτησει δεν εχω παρει απαντηση.. :(

Είμαι ανεργη ( με ταμειο ανεργίας που ξεκινησε πέρυσι τον Ιούλιο και ληγει τον Ιουνιο του 2009), ΠΗΤ εχω 12/8.

Τα 200 ενσημα που χρειαζονται για τα επιδόματα τα έχω αλλα αναρωτιέμαι

ως τελευταιο ημερομισθιο τι ποσό θα υπολογιστει???

Αναλογικά απο το μισθο μου της τελευταίας εργασίας μου ή το ταμειο ανεργιας?

 

Ευχαριστω!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γλυκιά μου και υπάλληλο του ΙΚΑ να ρωτήσεις δεν θα το ξέρει. Βάζουν όλα τα στοιχεία στο σύστημα στο κομπιούτερ και τους βγάζει το ποσό των επιδομάτων! Το ξέρω γιατί και εγώ ρώταγα! :lol::lol:

 

Κάνε εσύ ότι είναι να κάνεις και ο Θεός βοηθός!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ!!!! πηγα σημερα να πληρωθω υποτιθεται... και ξαφνικα ανακαλυπτουν οτι τα ενσημα μου δεν με καλυπτουν και μου λειπουν 40 απο το 2007! εχω μεν 200+ αλλα απο τον Μαιο του 2007 (μιας και εχω πητ Μεσα Μαη 2009) και μετα ειναι 160 και δεν μου φτανουν... και θα παρω λεει μονο το επιδομα τοκετου... ρε παιδια ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή να το ξαναπαλεψω? εχω γυρισει σπιτι εντελως φρικαρισμενη!!! μου'ρχεται να παω στο ικα να τα σπασω ολα... καθομουν το ζωο ολο το καλοκαιρι να δουλευω για να μαζεψω λεει τα ενσημα μονο και μονο για τη γεννα και τελικα να μην φτανουν??? :mad::evil::mad::evil::mad::evil:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ!!!! πηγα σημερα να πληρωθω υποτιθεται... και ξαφνικα ανακαλυπτουν οτι τα ενσημα μου δεν με καλυπτουν και μου λειπουν 40 απο το 2007! εχω μεν 200+ αλλα απο τον Μαιο του 2007 (μιας και εχω πητ Μεσα Μαη 2009) και μετα ειναι 160 και δεν μου φτανουν... και θα παρω λεει μονο το επιδομα τοκετου... ρε παιδια ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή να το ξαναπαλεψω? εχω γυρισει σπιτι εντελως φρικαρισμενη!!! μου'ρχεται να παω στο ικα να τα σπασω ολα... καθομουν το ζωο ολο το καλοκαιρι να δουλευω για να μαζεψω λεει τα ενσημα μονο και μονο για τη γεννα και τελικα να μην φτανουν??? :mad::evil::mad::evil::mad::evil:

 

 

DISTIXOS ETSI EINAI MONBEBE EINAI TA DYO PROIGOUMENA ETI APO THN PHT. DOULEUEIS TORA?AN NAI LOGIKA THA PAREIS EPIDOMA LOXEIAS .KAI EGO TA EPSAKSA GIATI THA ARXISO NA KOLAO ENSIMA APO AURIO MEXRI KAI 10 MERES APO THN PHT GIA NA PARO EKTOS APO TO EPIDOMMA KIOFORIAS OLA TA ALLA

an1cEQ6--_B0010MzEyYnwyNjc0MzAxMGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
Link to comment
Share on other sites

τι να δουλεψω που σε 20 μερες μπαινω στο μηνα μου... αν το ειχα παρει χαμπαρι νωριτερα... τι νωριτερα δηλ.... σταματησα την εποχιακη τον Οκτωβρη... ετσι κι αλλιως εκλεισε τοτε... τι μακακιες ρε γμτ! ησυχη κι εγω που τα ειχα παρει στην 1η γεννα δεν ειχα παρει ειδηση αυτη τη λεπτομερια... τεσπα... οτι και να λεω τωρα... παει εγινε... τουλαχιστον να παρω αυτα τα 900κατι να ξελασπωσω τιποτα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.

ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ

1. ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ

2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕ (ΖΗΤΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ)

3.ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

4. 200 ΕΝΣΗΜΑ

5. ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΕ ΠΗΤ

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΠΗΤ 9/6/2009 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ 15/4/2009.

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. :lol:

 

Καλησπέρα marikaki.Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση μιας κι'εγώ θα καταθέσω τα ίδια δικαιολογητικά για να πάρω το επίδομα κυοφορίας αρχικά.Τα χαρτιά τα έχω συγκεντρώσει όλα και μου είπαν να πάω να πληρωθώ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ που μου έχει δώσει ο γιατρός.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για τα επιδόματα λοχείας και τοκετού τα παίρνουμε αμέσως μόλις γεννήσουμε?Ξέρω πως χρειάζεται μια εξουσιοδότηση στο άτομο που θα πάει να τα πάρει να έχουμε κάνει απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσακια η κατασταση μου εχει ως εξης.....

Εχω σταματησει να δουλευω απο το Μαρτιο...Μεσα στα προηγουμενα 2 χρονια εχω 120 ενσημα....χρειαζομαι 200 για να παρω τα βοηθηματα απο το Ικα και συμφωνησα με την πρωην εργοδοτρια μου να μου κολλησει 4 μηνες που χρειαζομαι ακομα ενσημα ενω δε θα δουλευω και θα της τα πληρωνω...ειμαι στον 3 μηνα με ΠΗΤ 29/12/09....θα μου κολλησει μεχρι και ολο το Σεπτεμβρη και μετα θα μου κανει εικονικη απολυση...το θεμα ομως ειναι εγω θα τα δικαιουμε τα λεφτα απο το Ικα ή επειδη θα φαινομαι απολυμενη δεν τα δικαιουμε??? Εσεις που ξερετε ρε κοριτσια βοηθηστε γιατι δεν βγαζω ακρη..!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα. Αν ολα πανε καλά γεννάω τέλος Φεβρουαρίου του 2010.Εργάζομουν με ενσημα τα τελευταία δεκα χρόνια. Μου είπαν πως για να πάρω το επίδομα του ικα πρέπει να εχω 200 ενσημα τα δυο χρόνια πριν τον τοκετό. Ενσημα που έχω. Τέλος του μήνα μπαίνω στο ταμείο ανεργείας και θα παίρνω το επίδομα. Απο όσο κατάφερα να μάθω δικαιούμαι τα 991 ευρώ του τοκετού και ενα μικρό ποσοστό του μισθού μου για 119 μερες λοχείας. Δεν μπορούν να μου πουν τι ποσό ειναι. Απο τον οαέδ δεν δικαιούμαι το συμπληρωματικό επίδομα μιας και δεν έχω ενσημα μεχρι τον εκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Αυτό ειναι η μια ενημέρωση. Η άλλη λεει πως δεν δικαιούμαι τιποτα παρολλο που εχω τα ενσημα επειδή πλεον δεν εργάζομαι!! Με έχουν κάνει μπαλάκι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες. Μήπως κάποιος-α γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς ισχυει; Καθώς και αν ο άνδρας μου που ανήκει στο δημόσιο δικαιούται να πάρει επίδομα για το παιδί;

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και με το καλο το μωρο σου.Για το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι για να παρεις το επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις ενεργο εργασιακη σχεση δηλαδη να εισαι τυπικα εργαζομενη κατα την περιοδο μετα τον τοκετο σου.Σε καμια αλλη περιπτωση δεν το δικαιουσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας...

Να μπω κατευθείαν στο θέμα:

Η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 7ο πλέον, ήταν ωρομίσθια φιλόλογος μέχρι το καλοκαίρι και πλέον έχει κάρτα ανεργίας χωρίς επίδομα μιας και δεν "είχε" απ' ότι μας είπαν στον ΟΑΕΔ τα ένσημα για να ξαναβγεί (είχε βγει ταμείο στο παρελθόν άλλη μια φορά). Οπότε με λίγα λόγια είναι άνεργη... όπως και εγώ από τον Φεβρουάριο αυτού του έτους (δούλευα για τα τελευταία 5 χρόνια σε εταιρία πληροφορικής και με απέλυσαν με δικαιολογία την οικονομική κρίση της αγοράς παρ' ότι τους έβγαζα δουλειά μιας ολόκληρης ομάδας (από αυτό επωφεληθήκαν κάποιοι άλλοι λόγω του ότι δεν «έγλυφα» αρκετά με συγχωρείτε κιʼ όλας)). Ήμασταν ασφαλισμένοι και οι 2 στο ΙΚΑ και το βιβλιάριο μας ισχύει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2010.

Θα ήθελα να μάθω εάν δικαιούται η γυναίκα μου κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ ή από τον ΟΑΕΔ γιατί όπως καταλαβαίνετε το να μην δουλεύουμε και οι 2 και να παίρνει επίδομα ανεργίας μόνο ο ένας (εγώ δηλαδή) με 430 ευρουλάκια δεν φτάνουν ούτε για τα έξοδα του σπιτιού...

Σημείωση ότι έχω από τον Φεβρουάριο που ψάχνω δουλειά αλλά δεν μπορώ να βρω ούτε στον τομέα μου αλλά ούτε και κάπου αλλού μιας και μου λένε στις συνεντεύξεις που δίνω ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις.... ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ... Ούτε οικογένεια πλέον δεν μπορείς να κάνεις. (για να μην μιλήσω και για το στεγαστικό το οποίο λόγο παγώματος του ελευθερώθηκα για ένα χρόνο... να δώ πώς θα αρχίσω να το πληρώνω από το νέο έτος σε περίπτωση που δεν βρω κάτι μέχρι τότε...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

Να μπω κατευθείαν στο θέμα:

Η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 7ο πλέον, ήταν ωρομίσθια φιλόλογος μέχρι το καλοκαίρι και πλέον έχει κάρτα ανεργίας χωρίς επίδομα μιας και δεν "είχε" απ' ότι μας είπαν στον ΟΑΕΔ τα ένσημα για να ξαναβγεί (είχε βγει ταμείο στο παρελθόν άλλη μια φορά). Οπότε με λίγα λόγια είναι άνεργη... όπως και εγώ από τον Φεβρουάριο αυτού του έτους (δούλευα για τα τελευταία 5 χρόνια σε εταιρία πληροφορικής και με απέλυσαν με δικαιολογία την οικονομική κρίση της αγοράς παρ' ότι τους έβγαζα δουλειά μιας ολόκληρης ομάδας (από αυτό επωφεληθήκαν κάποιοι άλλοι λόγω του ότι δεν «έγλυφα» αρκετά με συγχωρείτε κιʼ όλας)). Ήμασταν ασφαλισμένοι και οι 2 στο ΙΚΑ και το βιβλιάριο μας ισχύει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2010.

Θα ήθελα να μάθω εάν δικαιούται η γυναίκα μου κάποιο επίδομα από το ΙΚΑ ή από τον ΟΑΕΔ γιατί όπως καταλαβαίνετε το να μην δουλεύουμε και οι 2 και να παίρνει επίδομα ανεργίας μόνο ο ένας (εγώ δηλαδή) με 430 ευρουλάκια δεν φτάνουν ούτε για τα έξοδα του σπιτιού...

Σημείωση ότι έχω από τον Φεβρουάριο που ψάχνω δουλειά αλλά δεν μπορώ να βρω ούτε στον τομέα μου αλλά ούτε και κάπου αλλού μιας και μου λένε στις συνεντεύξεις που δίνω ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις.... ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ... Ούτε οικογένεια πλέον δεν μπορείς να κάνεις. (για να μην μιλήσω και για το στεγαστικό το οποίο λόγο παγώματος του ελευθερώθηκα για ένα χρόνο... να δώ πώς θα αρχίσω να το πληρώνω από το νέο έτος σε περίπτωση που δεν βρω κάτι μέχρι τότε...)

 

Ρε μπαρμπα μήτσο που χάθηκες ρε φίλε;;;;;

Για τώρα επίδομα μάλλον λίγο δύσκολο το βλέπω δημήτρη.

Μετά την γέννα αν έχει 200 ένσημα στην προηγούμενη διετία θα πάρει το επίδομα τοκετού λογικά και ακόμη ένα επίδομα νομίζω λοχίας(Κάνε καλύτερα μια ερώτηση στο ΙΚΑ για σιγουριά.

Τι να πω καλό κουράγιο ρε φίλε.

Αντε να σου ζήσει όπως και έχει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά σήμερα κι' όλας πήγαμε και ρωτήσαμε και μας είπαν από το ΙΚΑ ότι δικαιούμαστε τα εξής:

Αφού η γυναίκα μου έχει 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια παίρνουμε:

Επίδομα Κυοφορίας πριν τον τοκετό

και Επίδομα Λοχείας μετά τον τοκετό

+

Βοήθημα Τοκετού μετά τον τοκετό

τώρα για τα ποσά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω άκρη αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα. Αν ολα πανε καλά γεννάω τέλος Φεβρουαρίου του 2010.Εργάζομουν με ενσημα τα τελευταία δεκα χρόνια. Μου είπαν πως για να πάρω το επίδομα του ικα πρέπει να εχω 200 ενσημα τα δυο χρόνια πριν τον τοκετό. Ενσημα που έχω. Τέλος του μήνα μπαίνω στο ταμείο ανεργείας και θα παίρνω το επίδομα. Απο όσο κατάφερα να μάθω δικαιούμαι τα 991 ευρώ του τοκετού και ενα μικρό ποσοστό του μισθού μου για 119 μερες λοχείας. Δεν μπορούν να μου πουν τι ποσό ειναι. Απο τον οαέδ δεν δικαιούμαι το συμπληρωματικό επίδομα μιας και δεν έχω ενσημα μεχρι τον εκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Αυτό ειναι η μια ενημέρωση. Η άλλη λεει πως δεν δικαιούμαι τιποτα παρολλο που εχω τα ενσημα επειδή πλεον δεν εργάζομαι!! Με έχουν κάνει μπαλάκι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες. Μήπως κάποιος-α γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς ισχυει; Καθώς και αν ο άνδρας μου που ανήκει στο δημόσιο δικαιούται να πάρει επίδομα για το παιδί;

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 12/2009 ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3800 Κ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

θα ήθελα να βρω μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Είμαι έγκυος στον 4ο μήνα (Μάρτιος του 2010). Το έχω αναγγείλει στον ερδοδότη μου από τον Φεβρουαριο.

Ξεκίνησα να δουλέυω το Νοέβριο του 2009 εκεί, υπεγραψα μια σύμβαση που ακόμη δεν μου έχει δώσει, ζήτησα βεβαιωση εργοδότη για τα ενσημά μου που και αυτη αποφευγει να μου δώσει.

 

Τωρα είμαι ανασφάλιστη, ρωτησα στο ΙΚΑ και τα ενσημα μου από το Νοέμβρη (2009) μέχρι σήμερα (Μαρτιο 2010) δεν έχουν μπει.

 

Ο διευθυντης μου λέει (στο τηλέφωνο!!!, όταν απαντάει) ότι τα ενσημα μου θα μπουν από τον Απριλιο και μετά.

 

Τέλοσπαντων, για να πάρω όλα τα βοηθηματα του ΙΚΑ και το επίδομα του ΟΑΕΔ πρέπει να μου βάλει ο εργοδότης μου όλα τα ενσημα από το Νοέμβρη κι έτσι συμπληρώνω τα 200 λίγο πριν γεννήσω.

 

Γεννάω μέσα Αυγουστου ( ΠΗΤ: 15-8-2010) αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε τα απαραιτητα ενσημα για να βγάλω βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ....!!!

 

Αναφερθηκε σε μια απαντηση ότι αν ο γιατρός σου γράψει αδεια για επικυνδυνη εγκυμοσύνη τότε το ΙΚΑ σου βάζει τα ενσημα. Δηλάδη δεν τα βάζει ο εργοδότης μου;

 

 

Ο εργοδότης μου δεν με έχει πληρωσει για το Φεβρουάριο και το Μάρτη και επιπλέον μου έδωσε προφορικη αδεια από την δουλεία για 20 μέρες, δηλαδη να πάρω την αδεια του καλοκαιριου όπως είπε.

 

Πιστευω ότι θέλει να με απολυσει αλλά αυτο που θέλω εγω είναι να είμαι κάλα εγω και το μώρο μου. Τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου, το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπόρω να ηρεμήσω.

 

Έκανα προσπαθεια να βρω δουλεια και ούτε για συνέντευξη δεν με παίρνουν λόγω εγκυμοσύνης.

 

Χρείαζομαι τα 200 ένσημα, πώς μπορώ να τα πάρω;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΙΑ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΑΠΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ,Η ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΗΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

Η ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΠΙΑ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΑΠΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ,Η ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΠΕΡΝΗΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

Η ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

φυσικα και τα δικαιουσαι ολα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.κανονικα το κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις αλλα εχω ακουσει και κοπελα που τα εχει παρει ολα μαζι μετα την γεννα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κι απο μενα.ειμαι νεα στο forum κι εχω κι εγω μια ερωτηση.εχω ενα αγορακι 13 1/2 μηνων γεννησα 19.2.2009 και απολυθηκα 11.11.2009, σε συμφωνια με τον εργοδοτη φυσικα για να παρω την ανεργια.ειναι αληθεια οτι δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει πριν κλεισει χρονος απο την ημερομηνια της γέννας. σε αυτη την περιπτωση τι συμβαινει? ακουσα καπου οτι δικαιουσαι καποιο ποσο απο το ικα.ειναια αληθεια??

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και τα δικαιουσαι ολα,κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.κανονικα το κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις αλλα εχω ακουσει και κοπελα που τα εχει παρει ολα μαζι μετα την γεννα.

 

παιρνεις το επιδομα τοκετου 56 μερες πριν γεννησεις και το επιδομα λοχειας 66 ημερες μετα την ημερομηνια της γεννασ.φυσικα υπαρχει καποιο περιθωριο νομιζω μεχρι εξι μηνεσ απο αυτες τις ημερομηνιες που σου γραφω.

αν δεν δουλευεις εποχιακη δικαιουσαι και την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ(παιρνεισ γυρω στα 700ευρω το μηνα).αν ενδιαφερεσαι αλλιως συνεχιζεισ να δουλευεις κανονικα

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις το επιδομα τοκετου 56 μερες πριν γεννησεις και το επιδομα λοχειας 66 ημερες μετα την ημερομηνια της γεννασ.φυσικα υπαρχει καποιο περιθωριο νομιζω μεχρι εξι μηνεσ απο αυτες τις ημερομηνιες που σου γραφω.

αν δεν δουλευεις εποχιακη δικαιουσαι και την 6μηνη αδεια απο τον οαεδ(παιρνεισ γυρω στα 700ευρω το μηνα).αν ενδιαφερεσαι αλλιως συνεχιζεισ να δουλευεις κανονικα

 

ειναι 56 πριν και 63 μετα.το 6μηνο δεν το δικαιουνται οι ανεργες,μονο αυτες που ειναι σε ενεργο σχεση εργασιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978.

ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,

ΑΜΑ ΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΘΕΛΕΙ.

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978.

ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ,

ΑΜΑ ΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΗΚΑ ΘΕΛΕΙ.

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

 

ναι καλε αφου στο γραφω και πιο πανω,και τα 3 θα τα παρεις κανονικα.τα δικαιλογητικα ειναι αυτα(τα λεει ολα στο πρωτο μηνυμα η mammyblue)

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24640

 

και δεν παιζει ρολο το επιδομα ανεργιας στο αν θα το παρεις η οχι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...