Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο δίλημμα..


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα..

είμαι σε πολυ μεγάλο δίλημμα.Η συμβασή εργασίας μου είχε λήξει με το τέλος του χρόνου χωρίς ελπίδες ανανέωσης..Εμένα με βόλεψε πολύ γιατί είχα γεννήσει το δεκέμβρη και έλεγα θα μείνω σπιτάκι μου να μεγαλώσω το παιδάκι μου..Παράλληλα είμαι στον προσωρινό πίνακα διοριστεων σε άλλη θέση και περιμένω πότε θα βγούν τα οριστικά για να πιάσω μόνιμη δουλειά..

ΟΜΩΣ με πήραν τηλ από την προηγούμενη εργασία μου και μου λένε για ανανέωση της σύμβασης μέχρι τέλη μαϊου...και εγώ δεν ξέρω τώρα τι να κάνω..Να αρχίσω να δουλεύω? Βλέπετε δεν έχουν βγεί τα οριστικά και σκέφτομαι μήπως είναι ρίσκο να μην δουλέψω..Από την άλλη το μωράκι μου είναι μικρό..το θηλάζω και δεν θέλω να το αφήσω από τώρα.Η πεθερά μου μπορεί να το κρατάει ..δεν δουλεύει αλλά δεν ξέρω και πως θα της φανεί να εγκαταλείψει την μέχρι πρότινος κοινωνική ζωή της και να κλειστει στο σπίτι..και φυσικά έχω άπειρες φοβίες κατά πόσο πρέπει να την βασιστώ...

τι λέτε εσείς?

επίσης να αναφέρω ότι οικονομικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει..Δηλ οι 4 μήνες δεν θα μας κάνουν ΤΗ διαφορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για την δουλειά θα πρέπει εσύ να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις. Αν θηλάζεις θα σου είναι λίγο δύσκολο, αλλά όχι και ακατόρθωτο να συνεχίσεις με αντλήσεις.

 

Τώρα για την πεθερά σου και αυτή μεγάλωσε παιδιά και να της εμπιστευτείς το δικό σου δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να είναι πρόβλημα. Εφόσον θέλει να κάνει αυτή την θυσία για εσάς να σας το κρατάει, θα είναι πολύ καλύτερη από την κάθε τυχάρπαστη baby-sitter.

 

Edit: Διόρθωση του κειμένου για την αποφυγή παρερμηνειών.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σιγουρη οτι διοριζεσαι σε λιγο , να κατσεις στο μικρο σου!

Αφου ολα τα αλλα ειναι καλα....εκτος και αν σε ενδιαφερει η δουλεια που ησουνα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

τελικά είπα όχι και ηρέμισα..είμαι χαρούμενη για την απόφασή μου..και ελπίζω και εύχομαι να μου βγει σε καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έκανες Clementine!!!

Και εγω θηλάζω τον πριγκιπάκο μου και έχω αφήσει τη δουλειά μου για έξι μήνες ( άδεια ΟΑΕΔ)και δεν το συζητώ οτι είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό!! Και η δική μου η πεθερά είναι διατεθειμένη να τον κοιτάξει αλλά προτίμησα μέχρι να χρονίσει, να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια της αδείας μου.. Εργαζομενες θα είμαστε μια ζωή! Αυτές τις ιερες στιγμές κανείς εργοδότης δεν μπορεί να μας τις προσφερει...

Καλή ανατροφή του παιδιού σου και μην ανησυχείς - επειδή η δουλεια μου αφορα στις προσλήψεις μονιμου προσωπικού - πολύ σπάνια τα προσωρινα αποτελέσματα διαφερουν απο τα οριστικά!!

Καλό διορισμό!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ!!!είμαι πολυ χαρουμενη που θα μείνω με το μωρό μου!!!Stone καλά είσαι?Να χαιρεσαι το ζουζούνι σου!!! μου εδωσες κουραγιο...μπας και δουλευεις στον ΑΣΕΠ να μας δώσεις καμιά πληροφορία εκ των έσω?? :P

αλήθεια αν βγουνε τα οριστικα μετα απο πόσο καιρό διορίζεσαι..?

Link to comment
Share on other sites

Clementine, απ'όσο ξερω το παν είναι τα βγουν τα οριστικά τα οποία καθυστερούν μέσο όρο 4-6 μήνες- εξαρταται την προκήρυξη... Από τη στιγμή που θα βγουν τα οριστικά μετα εξαρταται απο την υπηρεσία πόσο γρήγορα θα στείλει την απόφαση διορισμού στο Εθνικό Τυπογραφείο. Εδώ θα παίξεις και εσυ κάποιο ρόλο, δηλ. να "ενοχλείς" τακτικά την υπηρεσία ρωτωντας για την πορεία και τις ενεργειες του υπευθυνου υπαλλήλου. Επίσης μπορείς να κάνεις και κατ'ιδίαν επίσκεψη για γνωριμία με το νεο εργασικαό περιβάλλον- και καλά.....

Μπορείς να ζητησεις αριθ.πρωτ. της απόφασης της υπηρεσίας και να τηλ. στο ΕΤ απο οπου θα ενημερωθεις για τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Από τη στιγμή που θα δημοσιευθεί το ΦΕΚ η υπηρεσία υποχρεούται μέσα σε ενα μήνα να σε καλέσει να αναλάβεις υπηρεσία...

Σου λέω να "ενοχλείς" την υπηρεσία που θα προσληφθείς γιατί όσο καθυστερεί η υπηρεσία να στείλει την απόφαση διορισμού για δημοσίευση, τόσο θα καθυστερεί και οδικός σου διορισμός..

Αυτά... αν σε βοήθησα!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...