Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan


raniag

Recommended Posts

Girls Help! Μετά απο δύο παλίνδρομες κυήσεις προσπαθώ ξανά. Είμαι στον πρώτο μήνα και παίρνω utrogestan για τις 14 τελευταίες μέρες του κύκλου. Ξέρετε αν αυτό το φάρμακο έχει σχέση με πρήξιμο στο στήθος; Σήμερα 5η μέρα μετά την ωορηξία και τρίτη μέρα που το παίρνω και έχει πρηστεί το στήθος. Επειδή κάτι μου θυμίζει αυτό να χαρώ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρανια μου μαλλον απο την προγεστερονη ειναι το πρηξιμο... :roll:

...και παλι ομως ποτε δεν ξερεις... :wink:

και εγω παιρνω Duphaston που ειναι και αυτο προγεστερονη αλλα προσωπικα δεν εχω ακομη κανενα συμπτωμα...ειμαι στη 2η μερα και ειναι νωρις...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια .... Δεν ηξερα οτι δινουν utrogestan κατα την διαρκεια της περιοδου χωρις να εισαι εγκυος με προβλημα ! Για δωστε μου τα φωτα σας ?Να ξερω δηλ γιατι αυτο μου χει διαφυγει .

Link to comment
Share on other sites

Το δίνουν για να αυξηθεί η προγεστερόνη που έιναι η κύρια ορμονη της ωχρινικής φάσης του κύκλου (από ωορηξία έως πρώτη μέρα περιόδου). Αν δεν είναι σε φυσιολογικά επίπεδα δεν δημιουργείται καλό και παχύ ενδομήτριο και δεν επιτυγχάνεται η εμφώλευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα (ωχρινική ανεπάρκεια). Από τα λίγα που ξέρω. Αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με παρακαλώ :wink: .

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

η προγεστερονη για να βοηθησει πραγματικα πρεπει να χορηγειται κατα το δευτερο μισο του κυκλου, επομενως ο γιατρος καλα εκανε και στην εδωσε και χωρις να υφισταται εγκυμοσυνη

απο την αλλη ενα απο τα παρελκομενα της ειναι και το πρηξιμο του στηθους, βεβαια τα παρελκομενα διαφερουν απο οργανισμο σε οργανισμο

 

εμενα παντως μου ειχε δημιουργησει και πρηξιμο στο στηθος και μετα απο δυο εβδομαδες εμφανισα δυστυχως και ηπια ακμη

 

παρολα αυτα, ολα για το μπεμπε!!!!

απο καρδιας ευχομαι εσυ να εισαι πιο τυχερη απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Girls Help! Μετά απο δύο παλίνδρομες κυήσεις προσπαθώ ξανά. Είμαι στον πρώτο μήνα και παίρνω utrogestan για τις 14 τελευταίες μέρες του κύκλου. Ξέρετε αν αυτό το φάρμακο έχει σχέση με πρήξιμο στο στήθος; Σήμερα 5η μέρα μετά την ωορηξία και τρίτη μέρα που το παίρνω και έχει πρηστεί το στήθος. Επειδή κάτι μου θυμίζει αυτό να χαρώ ή όχι;

 

καλησπέρα, να σε ρωτήσω αν τα utrogestan τα έπαιρνες κολπικά ή από το στόμα??? και πόσα την ημέρα??

Γιατί μου τα έδωσε κι εμένα από την 18η μέρα του κύκλου όμως κολπικά 2 των 100 πρωί βράδυ!!!

 

Ευχαριστώ !!! :)

Rg83p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤHN ORMONH AYTH. KAI ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ KAI META ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια raniag! Να ζήσεις όμορφες στιγμές μέχρι την πιο όμορφη που θα πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου.

 

Όσον αφορά στα utrogestan, χρειάστηκε να τα πάρω για 10 μέρες λόγω μικρής αποκόλλησης.

 

Μου προκάλεσαν πρήξιμο στο στήθος, ακμή και χαλάρωση στο εντεράκι μου που επηρέασε την πέψη και μου προκάλεσε ήπιες αναγούλες.

 

Αλλά άξιζε τον κόπο γιατί το εμβρυάκι είναι super duper! :D

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια..έκανα κι εγώ σπερματέγχυση στις 22/3/11 και από το τότε παίρνω δύο χαπια utrogestan ένα πρωί ένα βράδυ, ενώ το ενδομήτριο είπε ο γιατρός ήταν πολύ καλό, οπότε πιθανώς προληπτικά. Το στήθος μου το νιώθω πρησμένο και κυρίως πονάει πολύ, πάρα πολύ..πολύ θα θελα να ναι εγκυμοσύνη αλλά από ότι κατάλαβα είναι σύμπτωμα απο το φάρμακο!

Link to comment
Share on other sites

με το καλοοοοοο!!!!! εχω καιγω καποιες αποριες για τοχαπακι. λοιπον ειμαι στην 7η προς 8η εβδομαδα και εχω μια μικρη αποτι κατλαβα αποκολληση. περνω λοιπον 3την ημερα αποτο στομα. νιωθω μια ασχημη γευση οπως οταν ειμαστε αρωστοι και γενικα το στομαχι μου ειναι καπως.. απτο χαπι ειναι? επισης εχω υπνο πολυ. περα αποτην εγκυμοσυνη ειχατε εσεις?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το παιδάκι σου!

εγώ το έπαιρνα αλλά όχι για εγκυμοσύνη έκανα θεραπεία....και εγώ χάλια ένιωθα!!!!πονοκεφάλους, αναγούλες, πονούσε το στήθος μου και πάρα πάρα πάρα πολυ νύστα!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...