Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χώροι για το άλλαγμα των μωρών!


Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ  

388

  1. 1. Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ

    • Ναι
      438
    • Οχι
      8


Recommended Posts

Πάντως με εκνευρίζει που στην Ελλάδα ο δημόσιος θηλασμός είναι ακόμη ταμπού!Αν είναι δυνατόν!Ακόμη κι ο πατέρας μου που είναι φουλ πουριτανός,μου έλεγε που σε ένα καράβι θήλασε μπροστά του μια άγνωστη κοπέλα και πόσο φυσιολογικό του φάνηκε αφού λέει το να θηλάζεις το παιδί σου είναι κάτι ιερό!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Θα ήθελα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Εδώ δεν μπορούμε να πάμε βόλτα με το καρότσι με την έλλειψη πεζοδρομίων, τα παρκαρισμένα, τα τραπέζια από τα καφέ, τις πραγμάτιες των μαγαζιών!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαμορφωμένο χώρο μόνο ΙΚΕΑ εχω δει(είμαι και νεα μαμα δεν το εχω ψαξει αρκετα).

Στα μαγαζια που πάμε τον αλλαζω στην τουαλέτα οπου εχει πάγκο -βαζω το πλαστικό στρωματάκι από κατω εννοείται.Σε πολλές όμως καφετεριες δεν εχει παρα μόνο τον νεροχύτη!:?

Οσο για τον θηλασμό ...όπου να'ναι!!Σε καφετεριες ,ταβερνες ,παγκακια παντου!!

Μια απορία μόνο.....γιατι δεν εχω δει καμια αλλη να το κανει?Μονο εδω μεσα το λέμε.Που ειστε συναδελφισσες?????!!!!:lol::lol::lol:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εχει κ στο MALL k στο GOLDEN HALL τους εχω χρησιμοποιησει κ τους δυο χωρους. μπηκα μεσα με τα ντετολ μαντηλακια στο χερι ,γιατι ειμαι τρομερα σιχασιαρα ,αλλα δεν τα χρησιμοποιησα. πεντακαθαρα μυριζαν απολυμαντικο.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εγώ επειδή τα έχω πάρει με τον κάθε παπ@ρα που παρκάρει πάνω στις ράμπες, μπορεί να αναγκάζομαι να κινδυνεύω μαζί με το παιδί μου, πηγαίνοντας στη μέση του δρόμου, αλλά με ένα κλειδί τους κάνω τα αμάξια κοτλέ. Άντε γιατί η ανοχή μόνο πολιτισμός δεν είναι και τον ευγενή δεν τον σέβεται κανένας

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή τα έχω πάρει με τον κάθε παπ@ρα που παρκάρει πάνω στις ράμπες, μπορεί να αναγκάζομαι να κινδυνεύω μαζί με το παιδί μου, πηγαίνοντας στη μέση του δρόμου, αλλά με ένα κλειδί τους κάνω τα αμάξια κοτλέ. Άντε γιατί η ανοχή μόνο πολιτισμός δεν είναι και τον ευγενή δεν τον σέβεται κανένας

 

αν κ ειμαστε εντελως off topic:rolleyes: μπορεις απλα να καλεσεις την τροχαια να παρουν μια ωραιοτατη κλησουλα! ετσι συμβαλεις τα μεγιστα στον πολιτισμο της χωρας;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή τα έχω πάρει με τον κάθε παπ@ρα που παρκάρει πάνω στις ράμπες, μπορεί να αναγκάζομαι να κινδυνεύω μαζί με το παιδί μου, πηγαίνοντας στη μέση του δρόμου, αλλά με ένα κλειδί τους κάνω τα αμάξια κοτλέ. Άντε γιατί η ανοχή μόνο πολιτισμός δεν είναι και τον ευγενή δεν τον σέβεται κανένας

δεν ειναι τροπος αυτος για να δειξεις τον εκνευρισμο σου.τελειως φιλικα στο λεω οτι ουτε αυτος ειναι πολιτισμος.η τροχαια μαλλον ειναι το καλυτερο.ασε που εαν σε δουν να το κανεις σε αμαξι θα τρεχεις και θα πληρωνεις,συγνωμη που βγηκα εκτος απλα εμεινα εκπληκτη

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα υπέρ διαμόρφωσης χώρων για άλλαγμα.

 

Προσωπικά όμως βολεύομαι να βρω έναν υγιεινά καθαρό χώρο και ας μην είναι ειδικά διαμορφωμένος για μωρά.

Ενίοτε έχω κάνει αλλαγές μέσα στο αυτοκίνητο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Πλάκα μου κάνετε, εδώ πήγα με τον μπέμπη μου 10 ημερών στο Λητώ για μια εξέταση άιματος λόγω ικτερου, και δεν υπήρχε δωμάτιου αλλαγής και θηλασμού. Μόνο στο ΙΚΕΑ έχει δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τον ειδικό χώρο για να αλλάξω το μωρό μου μέσα στο Mall.Ήταν καθαρά είχε ζεστό νερό όλα μια χαρά,όσο για τον θηλασμό , έχω θηλάσει σε καφετέρια, σε τράπεζα (είχα ρωτήσει και με πήγαν σε ένα δωμάτιο που δεν είχε κόσμο), σε παγκάκι σε μια πλατεία,στο δρόμο, σε πολυκατάστημα, σε όλα αυτά τα μέρη όμως χρησιμοποιούσα το sling και δεν φαινόταν τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να υπαρχει χωρος ταισματος και αλλαγματος για τα μωρα σχεδον ΠΑΝΤΟΥ! Χαιρομαι πολυ που μεγαλωνω την κορη μου σε ενα μερος που παρεχει αυτη την ανεση για το παιδι και τους γονεις. Στο μετρο της Ταιπει ανα 5 σταθμους περιπου υπαρχει και ενας χωρος ταισματος και αλλαγματος . Επειδη χρησιμοποιουμε το μετρο κατα βαση στις μετακινησεις μας, αυτου του ειδους οι χωροι μας εχουν σωσει. ειναι κλειδωμενοι, ανοιγουν μονο με παρεμβαση του προσωπικου, επιτρεπονται μονο μητερες, μεσα, Συνηθως περιμενω απο εξω. Αλλα μου εχει επιτραπει η εισοδος οταν μεσα υπηρχε μονο η γυναικα μου. Ελεγχονται τακτικα με ηλεκτρονικα μεσα ωστε να ανιχτευτουν τυχον καμερες κτλ. Περαν του μετρου σε καθε εμπορικο, δημοσια υπηρεσια κτλ υπαρχει μεσω νομου τετοιος χωρος με τις ιδιες προυποθεσεις. Τελη Φεβρουαριου ειχαμε παει 2ημερη εκδρομη, αν και ειχαμε αφησει την μικρη στον παπου και την γιαγια. Ειχαμε παρει την αντλια μαζι. Βρηκαμε τετοιο χωρο ακομα σε Βουδιστικο ναο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Όλα είναι θέμα (κακής) παιδείας.

 

α. Αν μαθαίναμε από το σχολείο ότι είναι απολύτως φυσιολογικό μία μαμά να θηλάζει το μωρό της in public. Σε αυτό "φταίνε" οι ντροπαλές μαμάδες κυρίως, με την έννοια ότι ενώ έχω ακούσει 100 μαμάδες να λένε "ντρέπομαι να θηλάσω έξω" δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι είδε κάποια κοπέλα να θηλάζει και αισθάνθηκε άσχημα.

 

β. Αν η θέα του στήθους της γυναίκας-μαμάς-θηλάζουσας δεν ήταν ταμπού εν έτει 2013, ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε.

 

γ. Αν οι καταστηματάρχες/ κατασκευαστές κτηρίων ήταν σωστοί επαγγελματίες και σκέφτονταν σύμφωνα με τον κανόνα του inclusion (να είναι οι υπηρεσίες που παρέχουν προσβάσιμες για όλους).

 

Δ. Το σωστό δεν είναι να λέμε "fuck it, δεν ξαναπάω εκεί εφόσον δεν έχει την Χ παροχή". Το σωστό είναι να μιλάμε και να εξηγούμε στον Υ καταστηματάρχη ότι "αν" είχε την παροχή εκείνη θα ήταν win/win situation (εμείς θα εξυπηρετούμασταν - εκείνος θα εισέπρατε). Αν πέσουμε σε "τοίχο" τότε αναθεωρούμε. Μην ξεχνάτε να διεκδικήτε τα δικαιώματά σας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρακτικό να υπάρχουν ειδικοί χώροι για το άλλαγμα. Μας έχει τύχει να είμαστε σε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών με το μωρό 6 μηνών και να μην έχει ούτε να τον ακουμπήσουμε για να τον αλλάξουμε και είναι πολύ σπαστικό. Γενικά τον έχω αλλάξει σε καναπέδες, στο καρότσι, και στο αυτοκίνητο.

Στο ΙΚΕΑ, στο Λητώ (το κατάστημα) έχω δει τέτοιους χώρους και στο αεροδρόμιο.

Όσο για το θηλασμό, όπως έχω πει κι αλλού, καλό είναι να έχει χώρο, αλλά ακόμα κι αν δεν έχει, δεν το θεωρώ ντροπή να θηλάσω εκεί που κάθομαι, ή λίγο πιο πέρα. Χωρίς να το επιδεικνύω, διακριτικά, έχουμε θηλάσει παντού σε καφετέριες, σε εστιατόρια, σε παγκάκια, στο αεροπλάνο, παντού... Όπου έχει χρειαστεί.

Αλλά γενικά είναι βολικό να έχει ειδικούς χώρους για να μπορείς να ηρεμήσεις λίγο, κι εσύ και το μωρό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι πρακτικό να υπάρχουν ειδικοί χώροι για το άλλαγμα. Μας έχει τύχει να είμαστε σε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών με το μωρό 6 μηνών και να μην έχει ούτε να τον ακουμπήσουμε για να τον αλλάξουμε και είναι πολύ σπαστικό. Γενικά τον έχω αλλάξει σε καναπέδες, στο καρότσι, και στο αυτοκίνητο.

Στο ΙΚΕΑ, στο Λητώ (το κατάστημα) έχω δει τέτοιους χώρους και στο αεροδρόμιο.

Όσο για το θηλασμό, όπως έχω πει κι αλλού, καλό είναι να έχει χώρο, αλλά ακόμα κι αν δεν έχει, δεν το θεωρώ ντροπή να θηλάσω εκεί που κάθομαι, ή λίγο πιο πέρα. Χωρίς να το επιδεικνύω, διακριτικά, έχουμε θηλάσει παντού σε καφετέριες, σε εστιατόρια, σε παγκάκια, στο αεροπλάνο, παντού... Όπου έχει χρειαστεί.

Αλλά γενικά είναι βολικό να έχει ειδικούς χώρους για να μπορείς να ηρεμήσεις λίγο, κι εσύ και το μωρό.

 

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!! Πρεπει να υπαρχουν ειδικα διαμορφωμενοι χωροι για το θηλασμο αλλα και αν δεν υπαρχουν ΚΑΙ θα δωσω στο μωρο μου να φαι χωρις ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ φυσικα θα καλυψω το στηθος μου για να μην εκθεσω ουτε εμενα αλλα ουτε και τον περιγυρω μου.......!!!!!!!! Τοσο απλα......!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω την αίσθηση, πάντως, ότι τα μέρη που συνήθως υποδέχονται πολλές μαμάδες και μωρά έχουν αρχίσει να διαμορφώνουν σχετικούς χώρους - χρησιμοποίησα του ΛΗΤΩ πρόσφατα και πολύ με ανακούφισε που είχε μέχρι και βρύση με ζεστό νερό να πλύνω τον μπέμπη που είχε γίνει χάλια!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...