Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χώροι για το άλλαγμα των μωρών!


Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ  

388

  1. 1. Θέλετε να υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι για το άλλαγμα και το τάισμα του μωρού, σε δημόσιους χ

    • Ναι
      438
    • Οχι
      8


Recommended Posts

Βεβαίως 2 μεγάλα τώρα πια μάλλον όταν μεγαλώνουν τα παιδιά ξεχνάς ευκολά...

 

ελπίζω να αντιμετωπίσει το ίδιο στα εγγόνια της κάποια στιγμή....:evil:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα μεχρι στιγμης μου ετυχε να βρεθω στο ikea της Θεσ/νικης και εχω να δηλωσω πως ειναι ο πιο καταλληλος χωρος για να αλλαξεις,να ταισεις ή να θηλασεις το μικρο σου!!!

ΕΥΓΕ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πες λεπτομεριες γιατι αυριο το πρωι πεταω με το μωρο για Αθηνα και επιστρεφω το απογευμα,ισως το χρειαστω

 

Λοιπόν , είναι στις αναχωρήσεις και έξω έχει τις γνωστές πινακίδες - μικρές μεταλλικές - που χρησιμοποιούνται για να σηματοδοτήσουν τους χώρους, με το σήμα του μωρού. Δεν είναι μέσα σε άλλες τουαλέτες, είναι μεμονομένο και πολύ κοντά έχει ένα σταντ με περιοδικά και εφημερίδες (καταμεσής του διαδρόμου το σταντ). Είναι πολύ ωραίο μέσα, με παιδικά κρεβατάκια (νομίζω δύο), τραπεζάκι και καρέκλα για να θηλάσεις αν θέλεις, μέχρι και ζωγραφιές στους τοίχους έχει. Τον μικρό μου κι εμένα μας ηρεμεί πολύ η ατμόσφαιρα εκεί μέσα. Δεν θυμάμαι προς ποιές θύρες είναι, για να σε βοηθήσω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις που είναι το δωματιάκι με τα κρεβατάκια για τα μωρά.

Νομίζω όποιος δουλεύει εκεί, θα το ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι στιγμης μου ετυχε να βρεθω στο ikea της Θεσ/νικης και εχω να δηλωσω πως ειναι ο πιο καταλληλος χωρος για να αλλαξεις,να ταισεις ή να θηλασεις το μικρο σου!!!

ΕΥΓΕ!!!!!!!!!

 

 

Έχω πάει άπειρες φορές ακόμα και ο μικρός όταν ήταν 2 μηνών ...απλά τέλειο....δωμάτιο θηλασμού παρακαλώ....με πολυθρόνα ανετότατη με άνεση οτι και αν κάνει το μπεμπάκι με την αλαξιέρα του με τα όλα του και αν έχεις και το άλλο παιδάκι σου μαζί σου απασχολήται με τα παιχνιδάκια ή με το κουνιστό αλογάκι που εχει μεσα στο δωματιο....και αν δεν εχεις προμηθευτει μωρομαντηλα η πάμπερς σου δίνει μετα χαρας το κατάστημα....ευγε δεν θα πεις τίποτα...δυστηχως ομως μονο αυτο υπαρχει...:(

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

........Μονο μια φορά σε φαρμακείο ( συγγενικού μάλιστα προσώπου, χωρις προσβάσιμη τουαλέτα) οπου ο μικρός είχε κάνει κακα και φοβόμουνα μην συγκαει γιατι μόλις ανναρωνε απο διάρροια, θεωρησα αυτονόητο να τον αλλάξω στο καρότσι και η φαρμακοποιός μου είπε με ύφος

-Τι κάνεις εκει?

-Να αλλάξω τον μικρό γιατι έκανε κακα.

-Εδω μέσα?

Δεν νομίζω πως είναι το κατάληλο μέρος.

 

Ετσι και εγω έφυγα και τον αλλάξα απ' έξω στο πεδοδρόμιο (που ήταν καταλληλότερο για το μωρό μου!)........................

:evil:

Ε δεν νομίζω πως χρειάζεται να ξανα πας στο συγκεκριμένο φαρμακείο.

 

Εγώ επιμένω πως πρέπει να πείσουμε τον κόσμο πως είναι απολύτος φυσιολογικό το άλλαγμα και ο θηλασμός έτσι ώστε κάποια μέρα να περνάτε απαρατήρητες;)

 

Το ότι κάποιοι χώροι υιοθετούν πρακτικές με ξεχωριστούς χώρους για τις μαμάδες και τα μωρά τους........μην σας κάνει και χαίρεσται πολύ . Αυτά γίνονται διότι τα επιβάλει ο ανταγωνισμός και όχι η καλή τους διάθεση :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε δεν νομίζω πως χρειάζεται να ξανα πας στο συγκεκριμένο φαρμακείο.

 

Εγώ επιμένω πως πρέπει να πείσουμε τον κόσμο πως είναι απολύτος φυσιολογικό το άλλαγμα και ο θηλασμός έτσι ώστε κάποια μέρα να περνάτε απαρατήρητες;)

 

Το ότι κάποιοι χώροι υιοθετούν πρακτικές με ξεχωριστούς χώρους για τις μαμάδες και τα μωρά τους........μην σας κάνει και χαίρεσται πολύ . Αυτά γίνονται διότι τα επιβάλει ο ανταγωνισμός και όχι η καλή τους διάθεση :mrgreen:

 

 

Το πρώτο δυστυχως δεν παίζει..... μιας και εκει εργάζομαι :evil:

 

Για το θέμα του θηλασμού εννοείται πως δεν κολλάω σε όποιον μου πει οτιδήποτε αν και μεχρι στιγμης δεν μου έχουν πει τίποτα πουθενά(ακομα και στο φαρμακείο)

Για το άλλαγμα θα μου άρεσε όμως να υπάρχει ξεχωριστός χώρος έχ=στω και λόγω ανταγωνισμού ωστε να μην θέτουμε τα προσόντα μας σε κοινή θέα.:D Η σ ένα εστιατόριο και εμένα δεν θα μου αρεσε να τον αλλάξω χύμα εκει που ο άλλος τρώει. Το έχω κάνει όμως (διακριτικά μέσα στο καρότσι του ) εφοσον δεν υπήρχε χώρος και η τουαλέτα ήταν στο υπόγειο.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τη μικρη πια την αλλαζω παντου στο πι κ φι, εχω γινει εξπερ. Κ βεβαια σπανια βρισκω χωρους καταλληλους για να αλλαξεις το μωρο, συνηθως παω στο μπανιο κ την κανω αγκαλια τις πιο πολλες φορες γιατι ειναι κ μεσα στη βρωμα συνηθως. Κ σε παγκακια κ στο δρομο μεσα κ τελοσπαντων οπου μας τυχει. Βεβαια ποτε δε θα την αλλαζα σε εστιατοριο μεσα διπλα στον αλλο που τρωει ή που πινει καφε. Δεν το θεωρω κομψο. Συνηθως την παω σε μια ακρουλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν έχεις την δυνατότητα διότι τα δικά σου στάνταρ υπερβαίνουν τα αντίστοιχα των δημόσιων χώρων.......είναι όμως τα δικά σου στάνταρ και ίσως όχι τα δικά μου!!!

 

 

Τα ΑμΕΑ είναι ΑμΕΑ εφ' όρου ζωής , οι δε μαμάδες είναι φυσιολογικότατοι άνθρωποι που έχουν την νοητική και σωματική δυνατότητα να αντιπαρέλθουν του "προβλήματος " που αναφέρεις.

 

Το αστείο είναι πως εμένα που έχω μεγαλώσει δύο παιδιά το θέμα μου φαίνεται

πράγματι αστείο.

 

Καθόλου γραφικά.......κάνατε το αυτονόητο και όλα καλά απ' ότι κατάλαβα.......κάνατε τις δουλειές σας.

 

Θα ήταν ευχής έργο το κάθε κράτος να προλαμβάνει με τα έργα του τις μέλουσες "απαιτήσεις-ανάγκες μας" .......αλλά ας κάνουμε και μεις την ζωή μας πιό εύκολη :wink:

Σε λίγο απο την αγωνία να εξασφαλίσουμε όλα αυτά που θεωρούμε κατά καιρούς στάνταρ θα καταλήξει το 50% του πληθυσμού με ψυχοφάρμακα :shock:

 

 

Ένα παιδί μπορείς να το αλλάξεις μέσα στο καρότσι του.

Ο θηλασμός μπορεί να γίνει οπουδήποτε .....νομίζω πως επιτρέπεται παντού :cool:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΣΟ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΠΤΗΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝΕ,ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΣΟ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΠΤΗΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝΕ,ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ

 

Α, και εγώ στον μεγάλο που ήμουν άσχετη έκανα αγώνα για να τον αλλάξω, τον πήγαινα μακρυά, ίδρωνα, ξε-ίδρωνα, ντρεπόμουν...

Τώρα στον μικρό δεν με νοιάζει τίποτα! Οκ, πάω λίγο στην άκρη, τον αλλάζω στο καρότσι -πάντα- γιατί είχα ακούσει αυτά που λές πιο πάνω απο μια φίλη & όποιος ενοχλείται πρόβλημά του!

Link to comment
Share on other sites

Το περασμενο Σαββατοκυριακο πηγαμε οικογενεικως

στη Βεργινα στους ταφους των Φιλιππων .

Χρειαστηκε τα κοριτσια να πανε τουαλετα .....

 

ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ!!!!!!! ΚΑΙ ΜΕ 2 ΕΙΔΙΚΑ ΠΤΥΣΟΜΕΝΑ

ΚΡΕΒΑΤΑΚΙΑ για αλλαγμα μωρων.

Εμεις δεν τα χρειαστηκαμε , φυσικα!!!

 

Μπραβο τους !!!!!!!!!!!!!!!!

Μαλιστα εκανε εντυπωση και στα κοριτσια που

με ρωτησαν ''πως καθονται τα μωρακια ησυχα

μεσα στον τυμβο ?????'' χαχαχαχαχαχαχ

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

στη γερμανια παντως εχει παντου.μεχρι κ σε μαγαζια που πουλανε ρουχα εχει.εννοειται σε ολες τις καφετερειες κ μαγαζια για φαγητο.μεχρι κ στις δημοσιες τουαλετες εχουν αλλαξιερες .κ στις τουαλετες των σιδηροδρομικων σταθμων.ααα κ με ετοιμα παμπερς μωρομαντηλα κρεμες για συγκαμα κλπ.κ εννοειται ολα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ!ντρεπεσαι να μπεις.μπαινεις κ μυριζει απολυμαντικο κ ουτε ιχνος βρωμιας ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

μόνο εγώ ντρέπομαι να θηλάζω δημόσια;

Καποιες φορές που έτυχε θηλασα στο αυτοκινητο με κουρτινάκια και με τα μαλλιά μπροστά.

όχι ότι κάνω κάτι αφυσικο, και ο θηλασμος ειναι ιερός, αλλά στην περιπτωση και μόνο που θα υπαρξει ένα βλέμμα θα εκνευριστώ πολύ!

Όσο για χωρους για αλλαγη πάνας η αληθεια είναι οτι θα προτιμήσω ενα μαγαζί που έχει τετοιο χώρο από κάποιον που δεν έχει. Και αν το κάνουν οι εταιρείες για θέμα ανταγωνισμού, καλά κάνουν και το κάνουν!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

μόνο εγώ ντρέπομαι να θηλάζω δημόσια;

Καποιες φορές που έτυχε θηλασα στο αυτοκινητο με κουρτινάκια και με τα μαλλιά μπροστά.

όχι ότι κάνω κάτι αφυσικο, και ο θηλασμος ειναι ιερός, αλλά στην περιπτωση και μόνο που θα υπαρξει ένα βλέμμα θα εκνευριστώ πολύ!

QUOTE]

 

Να μη ντρεπεσαι καθολου!!Εγω θηλαζα οπου εβρισκα και καμαρωνα κιολας!!!Πιστευω οτι οσο κρυβεσαι αλλο τοσο τραβας τα περιεργα και αδιακριτα βλεμματα!!

Υ.Γ Μεχρι και σε δοκιμαστηριο εχω θηλασει!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω θηλασει σε μαγαζι που νοικιαζε βιντεο κασετες κ ντιβιντι :lol::lol: πηγαμε να νοικιασουμε ντιβιντι με τον αντρα μου κ η μικρη 2 μηνων τοτε πεινασε!ε κ τι να εκανα??εκατσα σε ενα σκαπμω κ θηλασα!!!ασε που εδω δε σε κοιτανε σαν εξωγιηνο:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για το πού έχω θηλάσει, άσε... δεν κρατάω λογαριασμό! Για το άλλαγμα όμως μόνο στο ΙΚΕΑ είδα αυτό που πρέπει να υπάρχει παντού. Απο την άλλη βέβαια, καλά κάνουν και δεν μπαίνουν στον κόπο για τέτοιες υποδομές τα περισσότερα μαγαζιά. Με το κάπνισμα που επιτρέπεται ακόμη παντού, πιά μαμά τολμάει να περάσει το κατώφλι? Δήμητρα κοπέλα μου, τη Γερμανία δεν θα τη φτάσουμε ποτέ!!!!!!:-(

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

με πρωτη πρωτη σκεψη χωρις να το πολυσκεφτω πηγα να πατησω ναι

τελικα μετα απο δευτερολεπτα πατησα οχι

γιατι????αν θελω α αλλαξω το μωρακι μου το αλλαζω μεσα στο καροτσι του που συνηθως 9 στις 10 φορες το εχω μαζι και γιατ φοβαμαι για καμερες και παραφυλαγμα ανωμαλων σε εκεινους τους χωρους για το αλλαγμα των μωρων - παιδιων!!!!!!!!!!!

ναι ειμαι υπερβολικα φοβιτσιαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:?

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης αν η μικρη μου φοραει ακομα πανα μεχρι τα 3 η 4 χρονια της μπορω να της εχω στην τσαντουλα της μια μικρη πετσετουλα και να την αλλαζω η να αλλαζει μονη της διακριτικα παντου

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ας μην ειμαστε υπερβολικες!με την ιδια λογικη μπορει να ειναι κ ανωμαλος ο καμερα μαν στην βαφτιση !η καποιος απο το φωτογραφειο που κανουμε εμφανιση απο φωτο οχι μονο βαφτισης αλλα γενικως!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με το ότι πρέπει να υπάρχουν χώροι για άλλαγμα μωρών και όπου συνάτησα με βοήθησαν πραγματικά (μεγάλα εμπορικά κέντρα, αεροδρόμια), ωστόσο ποτέ αυτό δε στάθηκε δυσκολιά ή με έβαλε σε σκέψεις στο να βγω έξω με το μωρό μου.

 

Ακόμα και τώρα, όπου πάω, ρωτάω αν υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος και αν η απάντηση είναι αρνητική την αλλάζω σε πολυθρόνες, σε καράκλες, σε πάγκους, ακόμα και στα πόδια μου την άλλαξα. Πολλοί δε, νιώθουν και άσχημα και σχίζονται να μου βρουν χώρο να την αλλάξω...

 

Επίσης, θήλαζα το μωρό 6 μήνες αποκλειστικά και 12,5 συνολικά. Αν δεν την είχα θηλάσει έξω και έπρεπε 6 μήνες να είμαι μέσα στο σπίτι, "κάηκα!!!". Την θήλασα ΠΑΝΤΟΥ! Σε ταβέρνες, σε εστιατόρια, σε τράπεζες, σε γραφεία, σε στάση λεωφορείου, σε μαγαζιά, παντού. Αν έπρεπε να σκεφτώ για να θηλάσω το παιδί, τι να πω!Βλέπω άλλες μαμάδες με το μπουκάλι και δίνουν γάλα, αυτό είναι κατακριταίο?Γιατί το να βγάλω το στήθος μου και να θηλάσω τη μικρή μου είναι?Οπότε και στην περίπτωση του θηλασμού, πάντα ρωτούσα ευγενικά και αν πάλι έπαιρνα αρνητική απάντηση, θήλαζα μπροστά σε όλους.

 

Αν αυτά είναι γραφικά, ε, είμαι γραφική!

 

Και ποτέ δε σκέφτηκα κάμερες και τέτοια, αν είναι δυνατόν!Όπως λέει και η Δήμητρα, θα έπρεπε να σκέφτομαι και για το φωτογραφείο που πάω να μου εκτυπώσει φωτογραφίες της γυμνής κόρης μου...Δε συσκολεύω τη ζωή μου με τέτοιες σκέψεις...

 

Δεν κολλάω σε τέτοια θέματα για να βγω έξω με το μωρό μου και ειλικρινά έχω καταφέρει και απολαμβάνω τη ζωή με την κόρη μου εδώ και 14,5 μήνες!

 

Όσο για τα ΑΜΕΑ, είναι ένα άλλο θέμα, δε συγκρίνετε με το άλλαγμα των μωρών. Η μάνα, η οικογένεια που θέλει να βγει έξω με μωρό, θα το κάνει, δε θα βρει προφάσεις ή δικαιολογίες. Ενώ ένα ΑΜΕΑ, αν δεν μπορεί να κινηθεί στο δρόμο, δεν πρόκειται να βγει έξω, ακόμα και να το θέλει. Εδώ όμως χωράει μια άλλη συζήτηση, σε ένα άλλο θέμα ίσως...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...