Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ & ΤΥΔΕ


Recommended Posts

Γεια σας! Ελπίζω να ανοίγω σε σωστή θέση το θέμα.

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και ο άντρας μου στο ΤΥΔΕ. Όταν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι δεν δικαιολογούν καθόλου εξετάσεις.Μόνο στο τέλος παίρνεις ένα ποσό.Τι να έκανα το δέχτηκα.

Τώρα έχουμε απορία με τον άντρα μου σε 2 μήνες που γεννάω, το παιδί που μας συμφέρει να το ασφαλίσουμε?

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας! Ελπίζω να ανοίγω σε σωστή θέση το θέμα.

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και ο άντρας μου στο ΤΥΔΕ. Όταν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι δεν δικαιολογούν καθόλου εξετάσεις.Μόνο στο τέλος παίρνεις ένα ποσό.Τι να έκανα το δέχτηκα.

Τώρα έχουμε απορία με τον άντρα μου σε 2 μήνες που γεννάω, το παιδί που μας συμφέρει να το ασφαλίσουμε?

 

Ναι έτσι είναι, αν και τυγχαινε να κάνουν τα στραβά μάτια να πληρώσουν επίσκεψη γιατρού ή αιματολογικές εξετάσεις ή οποίες θα μπορούσε να είναι και άσχετες π.χ. να στις έχει γράψει ο παθολόγος. Στο τέλος δίνουν 2500 Ευρώ.

Τώρα για τα παιδιά στο ΤΣΜΕΔΕ

δίνουν 20 Ευρώ για την επίσκεψη σε γιατρό (την 1η φορά του μήνα) και 10 για κάθε επόμενη

δίνουν όλες τις εξετάσεις (τα περισσότερα εξεταστικά είναι συμβεβλιμένα)

και 75 % στα φάρμακα και 100 % στα "υποχρεωτικά" εμβόλια και "75 %" στα μη υποχρεωτικά. Καμοια φορα καλύπτουν και εξοπλισμό πχ. συσκευή για μάσκες ή οξυγόνο.

Επίσης καλύπτουν (με τιμές δημοσίου όμως) 8 επισκέψεις τον μήνα λογοθεραπείας (και αντιστοιχα εργοθεραπειας και άλλα που δεν ξέρω)

Το καλό του για μένα είναι ότι επιλέγεις τους γιατρούς ή ειδικους (πχ λογοθεραπευτές) και παίρνεις μέρος των χρημάτων.

Για το ΤΥΔΕ δεν ξέρω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, αν και τυγχαινε να κάνουν τα στραβά μάτια να πληρώσουν επίσκεψη γιατρού ή αιματολογικές εξετάσεις ή οποίες θα μπορούσε να είναι και άσχετες π.χ. να στις έχει γράψει ο παθολόγος. Στο τέλος δίνουν 2500 Ευρώ.

Τώρα για τα παιδιά στο ΤΣΜΕΔΕ

δίνουν 20 Ευρώ για την επίσκεψη σε γιατρό (την 1η φορά του μήνα) και 10 για κάθε επόμενη

δίνουν όλες τις εξετάσεις (τα περισσότερα εξεταστικά είναι συμβεβλιμένα)

και 75 % στα φάρμακα και 100 % στα "υποχρεωτικά" εμβόλια και "75 %" στα μη υποχρεωτικά. Καμοια φορα καλύπτουν και εξοπλισμό πχ. συσκευή για μάσκες ή οξυγόνο.

Επίσης καλύπτουν (με τιμές δημοσίου όμως) 8 επισκέψεις τον μήνα λογοθεραπείας (και αντιστοιχα εργοθεραπειας και άλλα που δεν ξέρω)

Το καλό του για μένα είναι ότι επιλέγεις τους γιατρούς ή ειδικους (πχ λογοθεραπευτές) και παίρνεις μέρος των χρημάτων.

Για το ΤΥΔΕ δεν ξέρω τίποτα

 

Ευχαριστώ πολύ jannis!Ελπίζω να βγάλουμε άκρη σύντομα γιατί τώρα έχουμε δώσει αρκετά λεφτά στις εξετάσεις μου και δεν γίνεται να είμαι σε ένα ταμείο που δεν θα μου προσφέρει ούτε για το παιδί τίποτα.

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση για το ΤΣΜΕΔΕ.

Τώρα που βρίσκομαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου συνέστησε να ξεκινήσω σίδηρο.Μπορώ άραγε να γράψω το σίδηρο στο συνταγολόγιο;Και αν ναι πληρώνουμε κάποια συμμετοχή;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση για το ΤΣΜΕΔΕ.

Τώρα που βρίσκομαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου συνέστησε να ξεκινήσω σίδηρο.Μπορώ άραγε να γράψω το σίδηρο στο συνταγολόγιο;Και αν ναι πληρώνουμε κάποια συμμετοχή;;

 

foritene αν μπορείς να το γράψεις χωρίς να αναφέρεις εγκυμοσυνη πουθένα τότε γίνεται.Εγώ παίρνω χάπια που είναι φθηνά και δεν πήγα να τα γράψω.Το μόνο που κατάφερω να τους πάω είναι οι εξετάσεις για θυροειδή και ένα υπέρηχο κοιλίας.Αλλιώς τα υπόλοιπα τα πληρώνω κανονικά! Αλλά το ταμείο μια χαρά θέλουν να το πληρώνουμε....

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση, όλες τις βιταμίνες που χρειάστηκα στην εγκυμοσύνη, μου τις έγραψε ο γιατρός και της είχα πάρει μέσω του ταμείου, αλλά δεν είχε μπει ακόμα το συνταγολόγιο.

Βέβαια από τις εξετάσεις, στις αρχικές δεν ανέφερα καν εγκυμοσύνη και τις πήρα όλες, αλλά μετά δεν γινόταν.

Τον μικρό τον έχω στο ΤΣΜΕΔΕ και μας δικαιολόγησαν πάρα πολλά πράγματα, πχ ένα μήνα θερμοκοιτίδα, κάτι ειδικά εμβόλια για τα πνευμόνια (η τιμή τους 1500ευρώ έκαστο), όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια και γενικά ότι χρειάστηκα για το παιδί και σε δικούς μου γιατρούς.

Το ΤΥΔΕ τι είναι δεν γνωρίζω.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη, μου τα πλήρωσαν όλα. Εξετάσεις, ενέσεις θρομβοφιλίας, τα πάντα. Και μου έδωσαν και 2500.

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω αντιμετωπίσει προς το παρόν πρόβλημα με τις ενέσεις και τα φάρμακα! Νομίζω αυτά τα καλύπτουν .... δε μου έχει πει δλδ κάτι η φαρμακοποιός. Και είναι και πολλά. Οι ενέσεις μου κάνουν κάθε μήνα 150ευρώ. Ελπίζω να μην τα αφαιρέσουν στο τέλος!

 

Τώρα για εξετάσεις δεν τους έχω πάει ακόμα αλλά ασπούμε στον προγεννητικό δεν έγραψε προγεννητικός ο γιατρός αλλά έγραψε αδυναμία - κόπωση ... τώρα αν θα το χάψουν (γιατί έχει και τα αντισώματα μέσα). Τι να πω ... αν τα δώσουν καλώς. Επίσης δίνω κανονικά τις επισκέψεις στο γυναικολόγο όπου πάλι δε γράφει για κύηση.

 

Πάντως τους ηπερήχους, τα PappA και την αυχενική δεν τα δίνω καν ... έτσι κι αλλιώς δικαιολογούν ελάχιστα και φαίνεται κάργα ότι είναι εξετάσεις εγκυμοσύνης. Με βάλατε σε σκέψεις πάντως ... μήπως οργανώθηκαν καλύτερα και την πατήσω φέτος με τις ενέσεις ... γιατί αν μου τις αφαιρέσουν στο τέλος θα πάρω 1500λιγότερα!!!

 

Επίσης να ξέρετε ότι όταν γεννήσετε δικαιούστε να έχετε 50% μειωμένες εισφορές. Να το κάνετε γιατί αν τα θελήσετε μετά αναδρομικά ... θα έχετε τουλάχιστον 1 χρόνο αναμονή!!!!!!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

maeleni το ΤΥΔΕ είναι το ταμείο υγείας των δικηγόρων για την επαρχία.Έτσι οπως μου τα λέτε μάλλον στο δικό μου θα το γράψουμε.

Εγώ δεν το ήξερα ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνωρίζει εγκυμοσύνη και όταν πήγα τα χαρτιά έγραφαν πάνω με τεράστια γράμματα προγενετικός έλεγχος.

Και για όλες τις γενικές εξετάσεις γράφει πάνω ΚΥΗΣΗ οπότε δεν μπορώ να πάω τίποτα. :twisted:

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση για το ΤΣΜΕΔΕ.

Τώρα που βρίσκομαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου συνέστησε να ξεκινήσω σίδηρο.Μπορώ άραγε να γράψω το σίδηρο στο συνταγολόγιο;Και αν ναι πληρώνουμε κάποια συμμετοχή;;

μπορεις, αλλά ειναι τοσο φτηνος που δεν χρειαζεται να ασχοληθείς. αν έχει 2-3 ευρώ το κουτι, μπορεί να λέω και πολλά! πάντως οι βιταμίνες δεν δικαιολογούνται

Link to comment
Share on other sites

maeleni το ΤΥΔΕ είναι το ταμείο υγείας των δικηγόρων για την επαρχία.Έτσι οπως μου τα λέτε μάλλον στο δικό μου θα το γράψουμε.

Εγώ δεν το ήξερα ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνωρίζει εγκυμοσύνη και όταν πήγα τα χαρτιά έγραφαν πάνω με τεράστια γράμματα προγενετικός έλεγχος.

Και για όλες τις γενικές εξετάσεις γράφει πάνω ΚΥΗΣΗ οπότε δεν μπορώ να πάω τίποτα. :twisted:

και να μην εγραφαν, φαινεται τι ειναι και σε ρωτάνε. μονο για τις επισκεψεις γιατρού δίνουν λεφτα, αλλα τα 2500 ειναι αρκετά πιστεύω. τα άλλα ταμεία πρεπει να δινουν πολύ λιγότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ΙΚΑ δίνει κι αυτό 2500νομίζω!

 

Τεσπα ... πάντως εμένα δε με ρώτησαν για τις εξετάσεις ποτέ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το 2007. Τώρα θα τις πάει η πεθερά μου μέσα στην εβδομάδα και θα σας πω. Αλλά για τα φάρμακα δεν ισχύει ... σας έχουν πει δηλαδή ότι ούτε τα φάρμακα δικαιολογούν?? Εγώ πάντως τα γράφω όλα και μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

maeleni το ΤΥΔΕ είναι το ταμείο υγείας των δικηγόρων για την επαρχία.Έτσι οπως μου τα λέτε μάλλον στο δικό μου θα το γράψουμε.

Εγώ δεν το ήξερα ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνωρίζει εγκυμοσύνη και όταν πήγα τα χαρτιά έγραφαν πάνω με τεράστια γράμματα προγενετικός έλεγχος.

Και για όλες τις γενικές εξετάσεις γράφει πάνω ΚΥΗΣΗ οπότε δεν μπορώ να πάω τίποτα. :twisted:

 

Α ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν είχα ιδέα για το ΤΥΔΕ.

Καλά κι εσύ δεν ρωτούσες νωρίτερα βρε κοπελιά? Εμένα η μικροβιολόγος μου μου είχε πει τότε πως αν γράψουμε προγεννητικός δεν θα πάρω τίποτα και γράψαμε κάτι άλλο! Και στις επόμενες εξετάσεις κάτι αντίστοιχο.

Βέβαια όπως είπε και μια άλλη μαμά, αυχενική και άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις που να αποδεικνύουν εγκυμοσύνη ούτε κι εγώ τους πήγα.

Τις βιταμίνες πάντως, σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο όλα μου τα είχαν δώσει και μπόλικα κουτιά μάλιστα!

Αν κάτι άλλαξε τόσο πολύ, λόγω κρίσης τι να πω!

Μόνο να τα παίρνουν ξέρουν.

Ξαναλέω πάντως πώς με τα του παιδιού ήταν και είναι άψογοι!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εγραφε ο γιατρος στο συνταγολογιο σιδηρο , ασβεστιο, φυλλικο , utrogestan κλπ και τα επαιρνα απο το φαρμακειο χωρις να πληρωσω κατι . Δεν χρειαζοταν να παω στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πληρωσεις συμμετοχη σε σιδηρο, ασβεστιο, κτλ πρεπει να αναφερει στο συνταγολογιο εγκυμοσυνη.

Χρειαζεται ομως να προσκομισεις το συνταγολογιο στο ταμειο? Ας αναφερει οτι θελει τοτε. Δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ζητηθει καποια στιγμη οποτε αλλα θα δειχνουν οι αποδειξεις και αλλα το συνταγολογιο.

 

Μας αναγκαζουν να λεμε ψεματα για πραγματα που ειναι αυτονοητα. Τι να πει κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

 

Ολως τυχαιως, σημερα ημουν στο ΤΣΜΕΔΕ γι'αυτα τα θεματα.

 

Κανονικα, ή επιλεγεις να σου πληρωνουν την καθε επισκεψη-εξετασεις ή να παρεις το επιδομα των 2500 ευρω.

 

Οπως γραφει και ο κανονισμος του ΤΣΜΕΔΕ αν προκειται για επαπειλουμενη κυηση, τοτε ειναι υποχρεωμενοι να σου πληρωσουν και τα δυο. Ειναι κοινο μυστικο αυτο κι ετσι καθε φορα που παμε στο γυναικολογο γραφουμε τιτλο: Επαπειλουμενη κυηση-αιμορραγια (ή κατι αλλο...ιατρικο).

 

Βεβαια, αντε να βγαλεις ακρη....εγω γι'αυτο ημουν σημερα εκει. Γιατι παρ'ο,τι εγραφα επαπειλουμενη (ολως τυχαιως ηταν κιολας) μου εβαζαν διπλα στα νοσηλεια την σημειωση "Επιδομα τοκετου" και δε μου τα πληρωναν. Τους ρωτησα το λογο και μου ειπαν οτι ειναι λαθος του ελεγκτη-γιατρου και να κανω ενα χαρτι στην Αθηνα και να τα παρω.

 

Οσο αφορα τα φαρμακα, ειναι ολα δωρεαν σε ολα τα ταμεια (δεν εννοω φαρμακα γονιμοτητας για εξωσωματικες...αλλα τα γνωστα σιδηρος, ασωεστιο, φυλλικο οξυ). Δεν ειναι ομως μονο αυτα...Ο,ΤΙ αλλο προκυψει, επειδη αφορα κυηση ειναι δωρεαν. Πχ εγω που ειχα εμετους μεχρι τη μερα που γεννησα και μου εγραψε ο γιατρος GAVISCON-L ηταν και αυτο δωρεαν.

 

Επισης...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!!!!(που δε το λενε στο ΤΣΜΕΔΕ)Για οσες μηχανικους ειναι ανω 5ετιας θα κανετε αιτηση μειωσης εισφορων κυριας συνταξης(μειωνεται στο μισο). Δλδ, για ενα χρονο μετα τη γεννα εχει εκπτωση 800ευρω(400 απο καθε εξαμηνο). Σε περιπτωση που εχετε γεννησει και τα εχετε πληρωσει ηδη, θα κανετε μια αιτηση επιστροφης εισφορων. Και οι 2 διαδικασιες απαιτουν ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου.

 

Αυτα...ελπιζω να βοηθησα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ολως τυχαιως, σημερα ημουν στο ΤΣΜΕΔΕ γι'αυτα τα θεματα.

 

Κανονικα, ή επιλεγεις να σου πληρωνουν την καθε επισκεψη-εξετασεις ή να παρεις το επιδομα των 2500 ευρω.

 

Οπως γραφει και ο κανονισμος του ΤΣΜΕΔΕ αν προκειται για επαπειλουμενη κυηση, τοτε ειναι υποχρεωμενοι να σου πληρωσουν και τα δυο. Ειναι κοινο μυστικο αυτο κι ετσι καθε φορα που παμε στο γυναικολογο γραφουμε τιτλο: Επαπειλουμενη κυηση-αιμορραγια (ή κατι αλλο...ιατρικο).

 

Βεβαια, αντε να βγαλεις ακρη....εγω γι'αυτο ημουν σημερα εκει. Γιατι παρ'ο,τι εγραφα επαπειλουμενη (ολως τυχαιως ηταν κιολας) μου εβαζαν διπλα στα νοσηλεια την σημειωση "Επιδομα τοκετου" και δε μου τα πληρωναν. Τους ρωτησα το λογο και μου ειπαν οτι ειναι λαθος του ελεγκτη-γιατρου και να κανω ενα χαρτι στην Αθηνα και να τα παρω.

 

Οσο αφορα τα φαρμακα, ειναι ολα δωρεαν σε ολα τα ταμεια (δεν εννοω φαρμακα γονιμοτητας για εξωσωματικες...αλλα τα γνωστα σιδηρος, ασωεστιο, φυλλικο οξυ). Δεν ειναι ομως μονο αυτα...Ο,ΤΙ αλλο προκυψει, επειδη αφορα κυηση ειναι δωρεαν. Πχ εγω που ειχα εμετους μεχρι τη μερα που γεννησα και μου εγραψε ο γιατρος GAVISCON-L ηταν και αυτο δωρεαν.

 

Επισης...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!!!!(που δε το λενε στο ΤΣΜΕΔΕ)Για οσες μηχανικους ειναι ανω 5ετιας θα κανετε αιτηση μειωσης εισφορων κυριας συνταξης(μειωνεται στο μισο). Δλδ, για ενα χρονο μετα τη γεννα εχει εκπτωση 800ευρω(400 απο καθε εξαμηνο). Σε περιπτωση που εχετε γεννησει και τα εχετε πληρωσει ηδη, θα κανετε μια αιτηση επιστροφης εισφορων. Και οι 2 διαδικασιες απαιτουν ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου.

 

Αυτα...ελπιζω να βοηθησα....

 

 

Βοήθησες πολύ!!!!

 

Εγώ επαπειλούμενη δε γράφω ... αλλά δε γράφω και κύηση ... οπότε μου τα δίνουν. Να σε ρωτήσω: Δίνουν όλες τις εξετάσεις στην επαπειλούμενη? Δηλαδή και το pappA, αυχενική, υπερήχους και τέτοια???

 

Για τις μειωμένες εισφορές αφού γεννήσεις το έγραψα κι εγώ παραπάνω ... στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το ήξερα κι έκανα αίτηση να τα πάρω αναδρομικά και ακόμα περιμένω ...

Ειδικά για εμένα που είμαι μισθωτή είναι ακόμα παραπάνω η έκπτωση!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Προγεννητικό από όσο ξέρω δεν πληρώνουν. Όσο αφορά την μείωση εισφορών για μισθωτούς πήγα πριν 2 εβδομάδες. Καταρχήν δεν δέχονται την αίτηση αν δεν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος, που σημαίνει ότι χρειάστηκε βεβαίωση από τον εργοδότη για το διάστημα που ήμουν σε άδεια τοκετού/λοχείας και δεν πλήρωναν εισφορές, γιατί φαινόταν αρχικά να λείπουν για τους μήνες αυτούς οι εργοδοτικές εισφορές και δεν δεχόταν την αίτηση. Μετά πας στο τμήμα επιστροφών ( 2ος όροφος στα κεντρικά) και κάνεις εκεί αίτηση στην οποία χρειάζεται και η ληξιαρχική πράξη και το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου για να σου καταθέσουν την επιστροφή. Αφού έκανα την καθιερωμένη βόλτα πάνω κάτω στο πρωτόκολλο τελικά κατέθεσα την αίτηση και μου είπαν τον κορυφαίο ότι κάνουν 2 χρόνια για να επιστραφούν τα χρήματα γιατί έχουν μόνο 2 άτομα προσωπικό και 60.000 αιτήσεις τον χρόνο!

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Προγεννητικό από όσο ξέρω δεν πληρώνουν. Όσο αφορά την μείωση εισφορών για μισθωτούς πήγα πριν 2 εβδομάδες. Καταρχήν δεν δέχονται την αίτηση αν δεν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος, που σημαίνει ότι χρειάστηκε βεβαίωση από τον εργοδότη για το διάστημα που ήμουν σε άδεια τοκετού/λοχείας και δεν πλήρωναν εισφορές, γιατί φαινόταν αρχικά να λείπουν για τους μήνες αυτούς οι εργοδοτικές εισφορές και δεν δεχόταν την αίτηση. Μετά πας στο τμήμα επιστροφών ( 2ος όροφος στα κεντρικά) και κάνεις εκεί αίτηση στην οποία χρειάζεται και η ληξιαρχική πράξη και το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου για να σου καταθέσουν την επιστροφή. Αφού έκανα την καθιερωμένη βόλτα πάνω κάτω στο πρωτόκολλο τελικά κατέθεσα την αίτηση και μου είπαν τον κορυφαίο ότι κάνουν 2 χρόνια για να επιστραφούν τα χρήματα γιατί έχουν μόνο 2 άτομα προσωπικό και 60.000 αιτήσεις τον χρόνο!

 

 

Εσύ έκανες αίτηση για να σου επιστραφούν τα λεφτά αναδρομικά??? Γιατί αν κάνεις τη διαδικασία από την αρχή απλά πληρώνει ο εργοδότης σου μισές εισφορές και δεν περιμένεις. Επίσης εγώ που έκανα αίτηση για αναδρομικά δε μου ζήτησαν ούτε λογαριασμό ούτε τίποτα. Μόνο αίτηση έκανα και ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

60.000 αιτήσεις τον χρόνο;;

Δηλαδή υπάρχουν 60.000 γυναίκες μηχανικοί (από το 120.000 που έχει φτάσει το μητρώο του ΤΕΕ μαζί με τους αποβιώσαντες) και οι οποίες ΟΛΕΣ γεννάνε κάθε χρόνο;;

Καλά πλάκα μας κάνουν; Άντε να γεννάνε 500 μηχανικίνες κάθε χρόνο (πολύ σου βάζω) διά δύο υπαλλήλους 250 αιτήσεις η κάθε μία τον χρόνο. Μία την ημέρα να διεκπεραιώνουν τελείωσαν....

 

Λοιπόν: Μια φίλη μου που τους έβαλε τα δύο πόδια σ' ένα παπούτσι, πήρε την επιστροφή σε ένα μήνα...

 

Εμείς να δούμε τώρα που γεννήσαμε...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την αίτηση αναδρομικά γιατί δεν γνώριζα τίποτα για την επιστροφή. Μόλις το έμαθα πήγα και την έκανα. Από το λογιστήριο της εταιρίας όταν πήρα να ρωτήσω τι γίνεται δεν είχαν ιδέα και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι κάνω λάθος. Αν η λέξη 'Εξυπηρέτηση' ήταν βιβλίο για το ΤΣΜΕΔΕ θα το είχαν κάψει και θα είχαν πετάξει τις στάχτες του. Το σκέφτηκα και εγώ Γιάννη να κάνω φασαρία για να τα πάρω νωρίτερα αλλά είμαι και έγκυος ξανά και είπα να μην μπω στην διαδικασία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

60.000 αιτήσεις τον χρόνο;;

Δηλαδή υπάρχουν 60.000 γυναίκες μηχανικοί (από το 120.000 που έχει φτάσει το μητρώο του ΤΕΕ μαζί με τους αποβιώσαντες) και οι οποίες ΟΛΕΣ γεννάνε κάθε χρόνο;;

Καλά πλάκα μας κάνουν; Άντε να γεννάνε 500 μηχανικίνες κάθε χρόνο (πολύ σου βάζω) διά δύο υπαλλήλους 250 αιτήσεις η κάθε μία τον χρόνο. Μία την ημέρα να διεκπεραιώνουν τελείωσαν....

 

Λοιπόν: Μια φίλη μου που τους έβαλε τα δύο πόδια σ' ένα παπούτσι, πήρε την επιστροφή σε ένα μήνα...

 

Εμείς να δούμε τώρα που γεννήσαμε...

 

Πώς ακριβώς το έκανε αυτό?? Τι τους είπε να το πούμε κι εμείς? Εγώ περιμένω ήδη πάνω από 6μηνο!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα δινουν πισω ...μονο για τη β επιπεδου δεν ειμαι σιγουρη....αλλα εγω θα το κανω θεμα και γι'αυτο....δεν την εκανα απο μονη μου...δε ξυπνησα ενα πρωι και ειπα "μωρε δε παω να κανω μια β επιπεδου να περασει η ωρα".

 

Το γελοιο της υποθεσης ξερετε ποιο ειναι ? Οτι αν δεν εχεις επαπειλουμενη δε σου δινουν πισω τα λεφτα των εξετασεων ....γιατι λετε? Επειδη λεει εισαι εγκυος και οχι αρρωστη και δεν ειναι υποχρεωτικο να πας στο γιατρο!!!!!!!!!!!!

 

Ακουσον ακουσον!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα δινουν πισω ...μονο για τη β επιπεδου δεν ειμαι σιγουρη....αλλα εγω θα το κανω θεμα και γι'αυτο....δεν την εκανα απο μονη μου...δε ξυπνησα ενα πρωι και ειπα "μωρε δε παω να κανω μια β επιπεδου να περασει η ωρα".

 

Το γελοιο της υποθεσης ξερετε ποιο ειναι ? Οτι αν δεν εχεις επαπειλουμενη δε σου δινουν πισω τα λεφτα των εξετασεων ....γιατι λετε? Επειδη λεει εισαι εγκυος και οχι αρρωστη και δεν ειναι υποχρεωτικο να πας στο γιατρο!!!!!!!!!!!!

 

Ακουσον ακουσον!!!!

 

 

Μα το β' επιπέδου είναι υποχρεωτικό όπως και η αυχενική.

 

Δηλαδή θες να πεις ότι αν τους πάω την αυχενική ή το Ατεστ που θα κάνω τώρα που κάνουν 200ευρώ το καθένα θα μου δώσουν όλα τα λεφτά (ΚΑΙ τα 200?). Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη που τα είχα πάει είχα θυμάμαι πληρώσει στο Ιασώ πάνω από 100ευρώ και είχα πάρει πίσω γύρω στα 8ευρώ!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα...

κι εμένα η γιατρός μου γραφει επαπειλούμενη κύηση και για την ώρα (είμαι 4 μηνών) έχω πάρει πίσω τα χρήματα του προγεννητικού και ότι άλλες μικροβιολογικές έκανα, και για τις επισκέψεις 20ευρώ και άλλα 8 και κάτι ψιλά γιατί μου γράφει επίσκεψη και υπέρηχο. Για την αυχενική, η οποία είναι υπέρηχος μου έδωσαν 8 και κάτι και γενικά για κάθε είδους υπέρηχο ή ακτινογραφία δίνουν 8 ευρώ. Και σαλπιγγογραφία που ειχα κάνει πριν μείνω έγκυος πάλι τόσα μου έδωσαν. Σίδηρο μου γράφει στο συνταγολόγιο η γιατρός κανονικά για εγκυμοσύνη και δεν πληρώνω καθόλου συμμετοχή. Α και επειδή μπορεί να σας την πουνε αφου εχετε επαπειλούμενη πως ειστε μπορείτε και πατε στο ΤΣΜΕΔΕ στείλτε κανέναν άλλο καλύτερα...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...