Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΒΕ!!!! (και ληξη συμβασης)


Recommended Posts

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και θα είμαι μέχρι αυτό το μήνα που θα τελειώσει η εργασιακή μου σχέση (σύμβαση)...Ο άντρας μου είναι στο δημόσιο, τί να κάνω?? Να γραφτώ ως προστατευόμενο μέλος στο δικό του βιβλιάριο??

 

Γνωρίζει καμια τί προσφέρει το ΤΕΒΕ?? Έχει επίδομα τοκετού όπώς το ΙΚΑ?? Άδεια?? Έχω πελαγώσει κυριολεκτικά!!! Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!!! Έχω τρελαθει:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου κουνελίτσα και να πάνε όλα καλά με το σποράκι σου!!!

Κι εγώ έχω τεβε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πήρα επίδομα 800?. Μπορείς να γράφεις τις εξετάσεις σου και να τις κάνεις με μικρή ή καθόλου συνεισφορά. Στα δημόσια νοσοκομεία σου καλύπτει δίκλινο ή τρίκλινο δωμάτιο.

Επίσης για ένα χρόνο μετά την γέννα πληρώνεις τις μισές εισφορές.

Δεν νομίζω να δικαιούμαστε τίποτ'αλλο. Για άδεια δεν ξέρω αν πέρασε κανας καινούργιος νόμος πάντως μέχρι πριν δύο χρόνια δεν υπήρχε τίποτα!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

μονο επιδομα 800ε και μισες εισφορες για ενα χρονο.

επισης τα εμβολια ολα τζαμπα για το μωρο εαν ειναι στο τεβε..

αυτα!τιποτα αλλο!!! κανενα αλλο επιδομα...

και μου ειναι προσφατο τον δεκεμβριο γεννησα...

καλη συνεχεια και καλη γεννα!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο ΤΕΒΕ δεν δικαιούμαστε δωρεάν ένα χρόνο μετά τη διακοπή περίθαλψη όπως στο ΙΚΑ??? Απλά πληρώνουμε τα μισα???

 

OXI!!! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ...ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ...

ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΗΝ ΠΙΕΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ, ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ Κ.Τ.Λ. Κ.Τ.Λ. Κ.Τ.Λ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ..ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ!!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕΣ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΜΑΔΩΝ.....

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε με το καλο το μωρακι σου. Οπως τα λενε τα κοριτσια.... Παιρνεις 800? επιδομα τοκετου (αμα γεννησεις με καισαρικη παιρνεις και κατι παραπανω απο οσο γνωριζω) και αυτο με τις ασφαλιστικες εισφορες πληρωνεις τις μισες για ενα χρονο απο τα συνταξιμα μονο οχι και απο της περιθαλψης. Δηλ αμα πληρωνεις 300? το μηνα δεν θα πληρωνεις 150? αλλα πιο πολλα δεν ξερω ποσα ειναι ακριβως. Απο αδεια δεν δικαιουμαστε (εκτος αμα εχεις καμια καλη συμβαση). Εγω προσωπικα δουλεψα 1 βδομαδα και απο τον ενατο και μολις σαραντησα πηγα και δουλευα κανονικα (ουτε μειωμενο επαιζε)

Και οπως λες VENETIA εμεις ειμαστε μια αλλη κατηγορια μαμαδων.....

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν με ΤΕΒΕ για 7 χρόνια και διέκοψα πριν από 2 μήνες επειδή διορίστηκα.

Ισχύει σίγουρα ότι για 1 χρόνο από τη διακοπή μπορείς να χρησιμοποιείς κανονικά το βιβλιάριό σου για γιατρούς και φάρμακα, κι εσύ και το παιδί αν το έχεις ως προστατευόμενο μέλος. Αυτό είναι σίγουρο 1000 τοις εκατό.

 

Πείτε μου όμως, διότι το άλλο που λέτε δεν το ήξερα: γυναίκα ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ δικαιούται να πληρώνει τις μισές εισφορές για 1 χρόνο αφότου γεννήσει; :shock:

Πήρα το επίδομα όταν γέννησα, αλλά δεν μού είπε κανείς περί μειωμένων ειαφορών.

Όποια ξέρει ας μου το διευκρινήσει :-D

Link to comment
Share on other sites

Και γω μονο για το επιδομα αυτο ξερω.. τιποτα αλλο.

Αδεια δεν μπορεις να παρεις.. με τη λογικη οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας οποτε ο μονος αρμοδιος να σου δωσει αδεια εισαι εσυ ο ιδιος. Οποτε θες δουλευεις οποτε δεν θες σταματας..

 

Το βιβλιαριο ασθενειας για να το θεωρεισεις πρεπει να εχεις πληρωσει μεχρι κ τις εισφορες του Σεπτεμβριου (που ερχονται τον Οκτωβρη). Αν δεν κανεις διακοπη ακομα θα μπορεσεις να το σφραγισεις για αλλον ενα χρονο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Πείτε μου όμως, διότι το άλλο που λέτε δεν το ήξερα: γυναίκα ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ δικαιούται να πληρώνει τις μισές εισφορές για 1 χρόνο αφότου γεννήσει; :shock:

Πήρα το επίδομα όταν γέννησα, αλλά δεν μού είπε κανείς περί μειωμένων ειαφορών.

Όποια ξέρει ας μου το διευκρινήσει :-D

 

Συγνωμη περιμενεις να σε ενημερωσει κανενας απο το ΤΕΒΕ για τις μειωμενες ασφαλιστικες εισφορες? Πριν απο 3 βδομαδες το εμαθα αυτο και πηρα τηλεφωνο για να μαθω αν μπορω να τα παρω αναδρομικα και σαν να ξινισαν κιολας. Τεσπαν πηγα με τα δικαιολογητικα να υποβαλλω αιτηση και ακομα να με ενημερωσουν για να παω να παρω την επιταγη:twisted:

Ισχυει μειωση ασφαλιστικων εισφορων κατα 50% για τις συνταξιμες εισφορες και οχι τις ιατροφαρμακευτικες. Ψαξτο μηπως μπορεις και εσυ να παρεις καποια χρηματα πισω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι κορινάκι, ως γνωστόν μόνο τις υποχρεώσεις σου φροντίζουν να σου υπενθυμίζουν, τα δικαιώματά μας πρέπει να τα ψάχνουμε μόνοι μας

 

Τεσπα, θα κάνω κι εγώ αίτηση για επιστροφή αναδρομικά, αν και ξέρω ότι, ακόμα και αν το εγκρίνουν, θα πάρει πολλούς μήνες για να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Για να καταλάβεις: κάποτε έπιασα δουλειά με ΙΚΑ, κι επειδή είχα και ΤΕΒΕ παράλληλα, επέλεξα να εξαιρεθώ από τις ιατροφαρμακευτικές εισφορές του ΙΚΑ, ήθελα να πληρώνω μόνο τα συντάξιμα δηλαδή. Αυτό παίρνει κάποιο χρόνο μέχρι να γίνει και να αρχίσει να εφαρμόζεται, στο μεταξύ όμως για κάποιους μήνες πλήρωνα κανονικά τα πάντα. Έκανα λοιπόν αίτηση για επιστροφή αναδρομικά. Ξέρεις πότε πήρα τελικά τα λεφτά πίσω;

Μετά από 3,5 χρόνια :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λοιπόν αίτηση για επιστροφή αναδρομικά. Ξέρεις πότε πήρα τελικά τα λεφτά πίσω;

Μετά από 3,5 χρόνια :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

Α ευτυχως που μου το ειπες για να ξερω ποτε θα τα παρω και εγω τα λεφτα πισω... Εδω στο ΤΕΒΕ που ειμαι εγω ειναι που ειναι χαλαροι φανταζομαι ποτε θα με ειδοποιησουν....

Οταν πηγαινω να παρω μια βεβαιωση οτι ειμαι ασφαλισμενη εκει μου βγαζουνε την πιστη. Μεχρι και να μου την πρωτοκολλισουν βαριουνται, αφου μου ερχεται να παω εγω να δωσω πρωτοκολλο (μια φορα μαλωναν 3 ατομα ποιος θα σηκωθει να μου το δωσει)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου όμως, διότι το άλλο που λέτε δεν το ήξερα: γυναίκα ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ δικαιούται να πληρώνει τις μισές εισφορές για 1 χρόνο αφότου γεννήσει; :shock:

Πήρα το επίδομα όταν γέννησα, αλλά δεν μού είπε κανείς περί μειωμένων ειαφορών.

Όποια ξέρει ας μου το διευκρινήσει :-D

Sephora πότε γέννησες το πρώτο πιτσιρικάκι; Γιατί ο νόμος ισχύει από Απρίλη (ή λιγο μετά) του 2008.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, για καισαρικη δεν παιρνεις τπτ παραπανω!!

Ελλας το μεγαλειο σου!!

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα, αλλά πριν τρια χρόνια που γέννησα εγώ πήρα εξτρα χρήματα από το ΤΕΒΕ για την καισαρική. Μη φανταστείς κανένα μεγάλο ποσό, αλλά πήρα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα το Μαη. Μαλιστα απο το νοσοκομειο, μου εδωσαν βεβαιωση οτι γεννησα με καισαρικη. Πηγα στο τεβε, η απαντηση τους?

Δεν παιρνεις κατι παραπανω επειδη εκανες καισαρικη.

Τα λεφτα που εδωσες στο νοσοκομειο, επειδη ειναι γεννα δεν θεωρουνται νοσηλεια.

Μονο 800 ευρω. Αυτα. Τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα τον Ιανουάριο του 2008 δίδυμα, θα μπορώ να κάνω αίτηση άραγε τώρα για επιστροφή των εισφορών;

 

Για επίδομα τοκετού - με καισαρική βέβαια - μού έδωσαν 1200 ευρώ, 800 για το ένα παιδί και 50% για το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Ιανουάριο του 2008 δίδυμα, θα μπορώ να κάνω αίτηση άραγε τώρα για επιστροφή των εισφορών;

 

Για επίδομα τοκετού - με καισαρική βέβαια - μού έδωσαν 1200 ευρώ, 800 για το ένα παιδί και 50% για το δεύτερο

Εννοείτε πως μπορείς να πάρεις επιστροφή εισφορών απλά θα είναι απ'την ημερομηνία έναρξης του νόμου (Απρίλη, Μάρτη δεν θυμάμαι). Εμένα μάλιστα μου είχανε βγάλει γρήγορα την επιταγή.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω, βλέπω από το τικεράκι σου πόσο είναι το τελευταίο παιδάκι σου. Μπορείς να μου διευκρινήσεις πότε έκανες την αίτηση για επιστροφή;

Την έκανα λίγο πριν το τέλος του χρόνου αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και τωρα να την κάνεις. Πρόβλημα υπήρχε περισσότερο τον πρώτο καιρό γιατί δεν είχαν ενημερωθεί οι υπάλληλοι για το 50% και γινόταν χαμός. Δεν θυμάμαι και τι χαρτιά χρειάζονται να πας... Πάντως πήγαινε κάνε την αίτηση! Μαζί είναι τα πιτσιρίκια μας, εεε;:cool:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, οπότε εσύ έκανες την αίτηση πριν χρονίσει το παιδί.

 

Με ανησυχεί ότι στο παλιό βιβλιάριο που είχαμε, έγραφε κάπου σχετικά με τις παροχές σε χρήμα ''κάθε απαίτηση σχετικά με νοσηλεία, επιδόματα τοκετού, έξοδα κηδείας παραγράφεται εφόσον δεν ασκήθηκε εντός ανατρεπτικής προθεσμίας ενός (1) έτους''.

 

Αυτό όμως δεν είναι επίδομα, είναι διευκόλυνση, ε; δεν βάζω περισσότερα λεφτά στην τσέπη μου, απλά βγάζω λιγότερα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν είναι επίδομα, είναι διευκόλυνση, ε; δεν βάζω περισσότερα λεφτά στην τσέπη μου, απλά βγάζω λιγότερα :D

Αυτά βασικά είναι χρήματα παραπάνω που πήρανε από σένα και πρέπει να στα επιστρέψουν!;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα τον Ιανουάριο του 08, εμαθα από εδω μεσα για τις μειωμενες ασφαλιστικες εισφορες κι όταν επαιρνα τηλ για να ρωτησω με κανανε μπαλακι. Ημουνα κι από τις πρωτες που κανανε αιτηση στο συγκεκριμενο υποκαταστημα και μαλλον τους ειχα δυσκολεψει, αφου τους εβγαζα από τη βολή τους. Τελικα μετα το καλοκαιρι, δεν θυμαμαι ακριβως, πήρα πίσω τα παραπανω που ειχα δωσει (από Απριλιο μεχρι τοτε).

Να κανω και μια ερώτηση. Με γραμμενη στο βιβλιάριο τη Β επιπέδου και την απόδειξη από το νοσοκομείο (στο Αττικο την εκανα) μου δίνουν τιποτα πίσω???

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...