Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

AEROLIN σε 16 μηνών: Αδύνατον!


iro

Recommended Posts

... ουρλιάζει, σπαράζει, δεν κάθεται με τίποτα... :(

 

Έχει έναν απίστευτο βήχα και δεν μπορώ να της κάνω τις αναπνοές. Δύο άνθρωποι και δεν τα καταφέρνουμε.

 

Έχετε να προτείνετε τίποτα από την εμπειρία σας;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν ο Ευριπίδης ήταν σε αυτή την ηλικία, ο παιδιάτρος μου είχε δώσει το aerolin σε σιρόπι και του το έβαζα μέσα σε λίγο γάλα. Ρώτα τον δικό σου παιδιάτρο αν συμφωνεί με αυτό.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά σας..............!!!

 

Στην ηλικία που είναι το παιδάκι σου είναι λίγο δύσκολο να το καθηλώσεις και να κάνει την μάσκα ...

 

Εξάλλου αν κλαίει γίνετε και ποιο έντονος ο βήχα του οπότε δώρο άδωρο να του κανείς 3 εισπνοές με το ζόρι

 

 

Εγώ όταν χρειάζεται του κάνω με το AeroCamper Rlys

μια συσκευή που εφαρμόζει το σπρέι.

 

Το κάνω σαν παιχνίδι πρώτα κάνω εγώ και μετά ο μικρός γελάμε τσουφ στον αέρα πάει αρκετό χαμένο αλλά κάνουμε τις 3 εισπνοές μας ……………!!!!!!!!!!!!

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε ........................

.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα που βήχει και "χουρχουρίζει" μου είπε ο παιδίατρος να του δώσω αερολίν το σπρέι. Όπως διάβασα πιο πάνω όμως, υπάρχει και σιρόπι? Γιατί δεν το συστήνουν οι παιδίατροι? Μου ακούγεται πολύ πιο εύκολο από το σπρέι για παιδί 15 μηνών. Θα ρωτήσω βέβαια και τον παιδίατρο αλλά έλεγα μήπως και καμμιά μανούλα γνωρίζει αν το σιρόπι κάνει την ίδια δοθλειά και αν κάνει για τόσο μικρό παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... ουρλιάζει, σπαράζει, δεν κάθεται με τίποτα... :(

 

Έχει έναν απίστευτο βήχα και δεν μπορώ να της κάνω τις αναπνοές. Δύο άνθρωποι και δεν τα καταφέρνουμε.

 

Έχετε να προτείνετε τίποτα από την εμπειρία σας;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ηρώ

 

Το AEROLIN σιρόπι δεν κάνει την ίδια δουλεια με το σπρέι. Μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις παιχνίδι. Εμείς κάναμε "φου" ο μπαμπάς, "φου" η μαμά, "φου" ο αρκούδος κοκ, σε όλες τις κούκλες μας. Τώρα παίρνει τη μάσκα και τη βάζει σε όλα τα παιχνίδια της και μου τη φέρνει να κάνει και εκείνη "φου".

Καλή τύχη και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζουμαι έχετε πάρει και μάσκα για τις αναπνοές. Δωσ την του να παίξει για αρκετή ώρα και δοκίμασε ξάνα. Εμένα πλέον το κάνει μόνη της και γελάει, όποτε χρειάζεται. Καλή επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

KΙ εμείς σαν παιχνίδι το έχουμε μόνος του το κρατάει και εγώ πατάω....έιχαν προηγθεί όλα τα παιχνίδια που σου περιγράφουν και οι άλλες μανούλες...

 

Οσο για το σιρόπι , εμείς έχουμε άσχημη εμπειρία γιατί συνέβη το φαινόμενο Rebound αν δεν κάνω λάθος ...έτσι μου το είπε η παιδίατρος...μας πείραξε και έφερε στο παιδί υπερένταση ...πολύ όμως...σχεδόν 19 ωρες δεν είχε καν κοιμηθεί το παιδί ....πήγαινε και ερχόταν δεν ηξερα τι του συνέβη!!!και τελικά ήταν απο το αερολιν!έτσι πλεον δε δινουμε ποτέ σιροπι αλλά μονο σπρέυ!

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι κανουμε? Εμεις απο την Κυριακη που βαφτιστηκαμε εχουμε πολλες μυξες και ειμαστε ολο αψου και αψου! Ο παιδιατρος ειπε στην αρχη να δωσω aerolin 1cc καθε 8ωρο, επειδη τον επρηξα ομως (επειδη δεν θελω να δινω φαρμακα) μου ειπε να της κανω ρινικες πλυσεις με τη συσκευη physiomer bebe. Ομως δυστυχως οι μυξουλες αυξηθηκαν και δεν μας κοβω να το γλιτωνουμε το aerolin.

Katia 28 εμενα η μικρη μου ειναι υπερδραστηρια απο μονη της.. με το aerolin τι θα μας κανει? Θα μας τιναξει τα μυαλα στον αερα??

Καποια αλλη μανουλα με εμπειρια απο το aerolin?

Υ.Γ.: Εννοω το aerolin σε μορφη σιροπιου.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω προβλημα ο μικρος χωρις μυξουλες κανει βηχα πιο πολυ το βραδυ εδω και 2 μερες πηρα την νεα μας παιδιατρο και του δινει aerolin σιροπι εγω ξερω και το λεει και στις οδηγιες οτι δεν κανει για παιδια κατω τον δυο ετων...την ρωτησα γιατι οχι εισπνοες και μου ειπε αφου ακομα ειναι λιγος ο βηχας μονο το βραδυ χρειαζετε για καλυτερα σιροπι εχει καμια δωσει σιροπι κατω απο 2 αυτο που με προβληματιζει οτι δεν εχει μυξουλες το ιδιο ειμαι και εγω μονο βηχα χωρις καταρροη δεν ξερω να του δωσω η να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει και εαν τελικα κανω λαθος και επειδινωσω την κατασταση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος ειπε οτι δεν κανει για παιδια κατω των 2 ετων ? το αερολιν το δινει πιθανοτατα για να προλαβει βραχυολιτιδα και εισπνοες οι οποιες ειναι πιο δυσκολες για ενα παιδακι μικρο . Εμας και τα 2 εχουνε παρει αερολιν , ο μικρος πρωτη φορα πηρε 15 μηνων και η μπεμπα 3 μηνων και χαρις σε αυτο προλαβαμε τα χειροτερα ,πριν απο 1 μηνα που την ειχαμε παλι με ακροαστικα πουδεν της δωσαμε επειδη μας αγνοησε η παλια παιδιατρος που ειχαμε αναγκαστικαμε να της δωσουμε τελικα αντιβιωση . Αμα εχεις εμπιστοσυνη στη γιατρο σου δωσε οτι σου ειπε , συνηθως το δινουνε για να προλαμβανουνε τα χειροτερα.

Και κοριτσια μετα απο καποια ηλικια ο μονος τροπος για να δωσεις φαρμακο ειναι με συριγγα και πατημα κατω , εμας ο μικρος ακομα και τωρα μονο ετσι περνει τα φαρμακα του . Βεβαια υπαρχουνε και τα πιο ηρεμα παιδακια αλλα τα περισοτερα ετσι κανουνε .

Και εγω κατα των φαρμακων ειμαι ομως με την υγεια των παιδιων μου δεν παιζω , ιδιατερα με βροχιολυτιδες και τετοια επικυνδινα πραγματα . Εννοειτε οτι θα παρουνε τα φαρμακα που μας συνιστει η γιατρος . Και για πονοδοντο δεινω και ντεπον γιατι να αφησω το καιμενο το μικρο να ταλαιπωρειτε εφοσον υπαρχει λυση να ειναι καλυτερα και χαρουμενο .

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια με πανικοβαλε και λιγο η συνιφαδα μου αλλα και στις οδηγιες γραφει οτι αντεδικνυετε για παιδια κατω τον 2 οταν ηταν 45 μερων ο μικρος κολησε βροχιολιτιδα απο τον μεγαλο η γιατρος παλι απο το τηλ μου εδωσε σιροπι αρχισε και στα μωρα το σιροπι ειναι επικυνδυνο /διαβαζω και οδηγ / εαν ειναι να εξελιχθει η αρρωστια θα εξελιχθει και αλλα δεν του το εδωσα [περιμενα το αυριο χειροτερευσε ενα μιση μηνα νοσ/τωρα εχει μονο βηχα οχι μυξες πυρετο και τετοια . αυτη η παιδιατρος ειναι καινουργια προς το παρον σε πολλα την εμπιστευομε αλλα λογω του ιστορικου του μικρου 5 μηνε ς κορτιζονες και αερολιν μασκες δεν θελω να του δινω και πολλα..θα του δωσω και αυριο εαν χειροτερευση θα τον παω σε παιδοπνευμονολογο και ευχομε μην ξανα αρχισουμε το καιμενο μεχρι τον μαιο μασκες εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι εχουμε πολλεεεες μυξες! Την Παρασκευη που μας περασε την πηγα στον παιδιατρο, την ακροαστηκε και μου ειπε να συνεχισω με το physiomerer bebe και οτι δεν εχει ακροαστικα. Καναμε και το προγραμματισμενο εμβολιο.

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια: Ειναι δυνατον να εχει τοσες πολλες μυξες και να μην εχει ακροαστικα? Θα μου πειτε, αν ειχε ακροαστικα δεν θα εκανε το εμβολιο, ετσι? Μου φαινεται μυστηριο παντως γιατι απο βλεννες... αλλο τιποτα..... :/

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι να του δωσεις και να τον πας και στον γιατρο αμα χρειαστει που ευχομαι να χρειαστει , παντος οταν η μικρη ειχε κανει βραχυολιτιδα την πρωτη φορα ουτε πυρετο ειχε ουτε αλλα συμπτωματα περα απο φοβερο μπουκωμα . Η συνοιφαδα σου ειναι γιατρος μηπως? γιατι εγω για τα παιδια μου δεν ακουω κανενα αλλο που δεν ειναι γιατρος .

Link to comment
Share on other sites

Φαίη μια από τα ίδια κι εμείς. Ξεκίνησε με πολύ έντονο υγρό βήχα και μετά το γύρισε σε μυξούλες. Ο παιδίατρος μου είπε πως δεν είχε ακροαστικά και μας έδωσε μόνο σιροπάκι prospan και είπε να του βάζω συνέχεια ορό. Τώρα είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

 

ο μικρος μου κανει aerolin απο 18 μηνων και η κορη μου απο 4 μηνων. Οπως περιεγραψαν και οι υπολοιπες μανουλες το κανουμε σα παιχνιδι αλλα πολλες φορες και με το ζορι. Παρτην στην αγκαλια σου, κρατα της με το ενα χερι τα δικα της χερακια, με το κεφαλι σου περιορισε της το κεφαλακι της και με το αλλο χερι σου εφαρμοσε της τη μασκα. Μη ξεχνας πριν το εφαρμοσεις να κουνας τις εισπνοες για να ενεργοποιηται το φαρμακο αλλιως δεν εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα.

Οσον αφορα το σιροπι νομιζω οτι η εισπνοη εχει πιο αμεσα αποτελεσματα.

 

Υπομονη και καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Φαίη μια από τα ίδια κι εμείς. Ξεκίνησε με πολύ έντονο υγρό βήχα και μετά το γύρισε σε μυξούλες. Ο παιδίατρος μου είπε πως δεν είχε ακροαστικά και μας έδωσε μόνο σιροπάκι prospan και είπε να του βάζω συνέχεια ορό. Τώρα είναι μια χαρά

 

Melina μου σε ευχαριστω που μου απαντησες. Εμεις δεν εχουμε καθολου μα καθολου βηχα, παρα μονο πολλεεεεεεες μυξες! Τωρα... συνεχιζω με physiomer bebe και θα δω πως θα κυλησει. Το πολυ - πολυ να την ξαναπαω στον παιδιατρο ή να τον παρω τηλεφωνο.

Χαρηκα που τωρα ειστε μια χαρα! Αντε, περαστικα κι αγυριστα ευχομαι!! ;):)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...