Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι καλύπτει η ασφάλεια δημ στη γέννα;


Recommended Posts

όταν προσκόμισα τα χαρτια απο το μαιευτήριο που γέννησα, τα χρήματα που μου επιστραφηκαν ήταν 1000ε, ενω είχα ξοδέψει 7000. εχω ασφάλεια δημοσίου. ξερετε αν δικαιούμαι τίποτα παραπάνω απο εκεινο το επίδομα;μου κάνει εντύπωση που το ΙΚΑ καλύπτει περισσότερα. επίσης, απο περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω αν η ασφάλειά μου θα κάλυπτε εξοδα θερμοκοιτίδας (μακρια απο μας, απλά ρωτάω για να συγκρίνω με ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ rita μου, η ασφάλεια δημοσίου, όσα και να δώσεις, 1.000 σου δίνει πίσω. Έτσι γνωρίζω από διάφορες περιπτώσεις. Το έψαξα επειδή ο σύζυγος έχει ασφάλεια δημοσίου. Εγώ ευτυχώς έχω ΙΚΑ...

Σχετικα με τα της θερμοκοιτίδας, σε περίπτωση ασφάλειας δημοσίου πρέπει να κάνετε κίνηση να μεταφερθεί το παιδί σε δημόσιο νοσοκομείο. Εκεί κλασσικά δεν θα έχει θερμοκοιτίδα και θα σας δώσουν ένα χαρτί που να το βεβαιώνει και έτσι θα μείνετε στο ιδιωτικό και θα πάρετε πίσω όλα τα έξοδα. Μακριά απ όλους τους γονείς αλλά συνέβη σε ξαδέλφη μου και το γνωρίζω. Ρώτα και αλλού όμως μη σε πάρω στον λαιμό μου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

το δημοσιο αυτα δινει,1000 ευρω,ειτε ξοδεψεις περισσοτερα σε ιδιωτικο,ειτε λιγοτερα σε δημοσιο νοσοκομειο.Μπορεις βεβαια να βαλεις το επιπλεον ποσο των αποδειξεων στη φορολογικη δηλωση.Σε συγκριση με το ικα ειναι λιγοτερα,ομως ο μισθος δε σταματαει,καθε μηνα πληρωνομαστε.Για θερμοκοιτιδα,ειχε χρειαστει να μεινει ο γιος μου αρκετες μερες σε δημοσιο νοσοκομειο κι ειχαμε πληρωσει μια μικρη συμμετοχη.Αν πηγαιναμε σε ιδιωτικο δεν ξερω τι θα γινοταν,πιθανοτατα ειναι ετσι οπως τα γραφει η ravT.Περισσοτερα για τις παροχες εχει στις πρωτες σελιδες του βιβλιαριου και στην ιστοσελιδα http://www.opad.gr

Link to comment
Share on other sites

Όσα και να ξοδέψεις, καισαρική ή όχι, χίλια ευρώ θα πάρεις. Επίσης, σου δίνουν και κάποια χρήματα για τη νοσηλεία του μωρού σε ΜΕΘ, αλλά όχι όλα, μη φανταστείς...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...αυτό με το μισθο μόλις τώρα το συζητούσα με μια φίλη. στην ουσία αντισταθμίζεται η ζυγαρια. καθεσαι 2χρονια και πληρώνεσαι κανονικά ή είσαι στο ΙΚΑ και σου καλύπτουν μεγάλο μερος εξόδων γέννας.

δεν είναι κουφό να πας το μωρό στο δημόσιο για θερμοκοιτίδα και να σου πουν ότι δεν υπαρχει ελεύθερη;!!!!είναι δυνατόν;ας μη το γρουσουζεύω το θέμα, απλά να ενημερωθουμε όσοι δεν ξέρουμε τι δικαιούμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΤΟ ΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΝΑ ΦΙΛΙΚΟ ΜΑΣ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΩΟΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΕ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΤΟΥ ΙΑΣΩ 3 ΜΗΝΕΣ. ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΟΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑΝ ΨΙΧΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

πέρα από το επιδομα των 1000ευρώ, τι δίνει το δημόσιο (ΟΠΑΔ) για τη γέννα; καλύπτει νοσήλεια κ.ά. έξοδα; επίσης, καλύπτει όλες τις εξετάσεις που θα χρειαστούν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, εφόσον αυτες γίνουν σε συμβεβλημένα κέντρα;

Link to comment
Share on other sites

Aν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο σε καλύπτει πλήρως για τρίκλινο, αλλιώς πληρώνεις τη διαφορά.

 

Τι εξετάσεις σου τις αιματολογικές φάρμακα κλπ είναι δωρεάν αρκεί να γράψει ο γιατρός σου κύηση τόσων εβδομάδων και τη λέξη άνευ συμμετοχής. Τα μεγάλα υπερηχογραφήματα σου τα καλύπτει αν σου τα γράψει στο βιβλιάριο ο γιατρός σου, τα θεωρήσεις και στη συνέχεια υποβάλεις την απόδειξη στην ΥΠΑΔ της περιοχής σου, αλλά δεν ξέρω αν έχει συμμετοχή, γιατί εγώ τα έκανα ιδιωτικά και θα βάλω τις αποδείξεις στην εφορία.

 

Για θερμοκοιτίδα και νοσηλεία στην εντατική του Παίδων δεν πλήρωσα τίποτε απολύτως (μακριά από σένα, αλλά η πληροφορία καλό είναι να υπάρχει). Αυτάαααα

 

Με το καλό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο σε καλύπτει πλήρως για τρίκλινο, αλλιώς πληρώνεις τη διαφορά.

 

Τι εξετάσεις σου τις αιματολογικές φάρμακα κλπ είναι δωρεάν αρκεί να γράψει ο γιατρός σου κύηση τόσων εβδομάδων και τη λέξη άνευ συμμετοχής. Τα μεγάλα υπερηχογραφήματα σου τα καλύπτει αν σου τα γράψει στο βιβλιάριο ο γιατρός σου, τα θεωρήσεις και στη συνέχεια υποβάλεις την απόδειξη στην ΥΠΑΔ της περιοχής σου, αλλά δεν ξέρω αν έχει συμμετοχή, γιατί εγώ τα έκανα ιδιωτικά και θα βάλω τις αποδείξεις στην εφορία.

 

Για θερμοκοιτίδα και νοσηλεία στην εντατική του Παίδων δεν πλήρωσα τίποτε απολύτως (μακριά από σένα, αλλά η πληροφορία καλό είναι να υπάρχει). Αυτάαααα

 

Με το καλό.

 

σ ευχαριστώ. κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Πρόσφατα έκανα στο "Μητέρα" την εξέταση Β' επιπέδου, και επειδή δεν βγήκε καλή, έκανα αμέσως και αμνιοπαρακέντηση, η οποία, δοξα τω θεω, βγήκε καλή. Το συνολικό κόστος όμως, ήταν σχεδόν 1500 ευρώ.

Αναρωτιέμαι, καλύπτει κατι από αυτά το Δημόσιο (ΟΠΑΔ)?

Και ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω για την επιστροφή των χρημάτων? Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει? Γιατί εχουμε πολλά έξοδα μπροστά μας...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πολυ ακριβα σου πηραν. Εδω στα τρικαλα συνολικα β επιπεδου και αμνιο μου πηραν 600 ευρω. Πηρα 200 και κατι πισω αν θυμαμαι καλα. Πρεπει να πας στο γιατρο του ικα να σου γραψει τις εξετασεις και με την αποδειξη του γιατρου να πας και να τα καταθεσεις στο ικα και σε λιγο καιρο θα παρεις οσα χρηματα σου δωσουν. Απ οσο ξερω μπορεις να κανεις ενσταση και να διεκδικησεις περισσοτερα. Γενικα δεν δινουν πολλα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω πολυ ακριβα σου πηραν. Εδω στα τρικαλα συνολικα β επιπεδου μου πηραν 600 ευρω. Πηρα 200 και κατι πισω αν θυμαμαι καλα. Πρεπει να πας στο γιατρο του ικα να σου γραψει τις εξετασεις και με την αποδειξη του γιατρου να πας και να τα καταθεσεις στο ικα και σε λιγο καιρο θα παρεις οσα χρηματα σου δωσουν. Απ οσο ξερω μπορεις να κανεις ενσταση και να διεκδικησεις περισσοτερα. Γενικα δεν δινουν πολλα.

 

β επιπεδου κοστιζει 600 ευρω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Πρόσφατα έκανα στο "Μητέρα" την εξέταση Β' επιπέδου, και επειδή δεν βγήκε καλή, έκανα αμέσως και αμνιοπαρακέντηση, η οποία, δοξα τω θεω, βγήκε καλή. Το συνολικό κόστος όμως, ήταν σχεδόν 1500 ευρώ.

Αναρωτιέμαι, καλύπτει κατι από αυτά το Δημόσιο (ΟΠΑΔ)?

Και ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω για την επιστροφή των χρημάτων? Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει? Γιατί εχουμε πολλά έξοδα μπροστά μας...

 

απο το δημοσιο πηρα πισω κατι λιγα,ισως το 25 τοις εκατο καπου εκει,πρπεπει να πας την εξεταση γραμμενη κ θεωρημενη στον υπαδ,παρε αριθμο πρωτοκ κ σε 1-2 μηνες θα ερθει χαρτι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
μηπως ξερει καποιος αν επιστρεφει το ΙΚΑ χρηματα αν γεννησεις σε μαιευτηριο?και τι δικαιολογητικα χρειαζεται?

 

η αδερφη μου εκανε καισαρικη κ πηρε πισω σχεδον 3000

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα τηλ.στο ικα της περιοχης μου και μου ειπαν οτι δεν δινουν τιποτα,παρα μονο αν χρειαστει θερμοκοιτιδα.επειτα πηρα στα κεντρικα του ικα του νομου και μου ειπαν οτι κατι δινουν ,αλλα λιγα μπροστα σ'αυτα που πληρωνουμε δηλ.στα 3000 παιρνουμε πισω 300-350.τωρα τι ακριβως ισχυει θα το δουμε στην πορεια.....

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα τηλ.στο ικα της περιοχης μου και μου ειπαν οτι δεν δινουν τιποτα,παρα μονο αν χρειαστει θερμοκοιτιδα.επειτα πηρα στα κεντρικα του ικα του νομου και μου ειπαν οτι κατι δινουν ,αλλα λιγα μπροστα σ'αυτα που πληρωνουμε δηλ.στα 3000 παιρνουμε πισω 300-350.τωρα τι ακριβως ισχυει θα το δουμε στην πορεια.....

 

εισαι ασφαλισμενη στο ικα; δεν ειναι τοσα λιγα κ δεν εχει σχεση με τα εξοδα,υπαρχουν στανταρ επιδοματα,ρωτα κ αλλου γιατι δεν τα λενε ολα

Link to comment
Share on other sites

τα αλλα επιδοματα τα γνωριζω λοχειας,τοκετου κλπ .κατι μου ειπαν και για εξτρα χρηματα...τελοσπαντων θα δουμε οταν ερθει η ωρα ,εγω θα τους παω ολες τις αποδειξεις ,κι αν ειναι να παρουμε κατι παραπανω καλοδεχουμενο.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας, αν μπορεί κάποιος με σιγουριά να μου πει αν το ΙΚΑ καλύπτει τα έξοδα της θερμοκοιτίδας στο νοσοκομείο ΙΑΣΩ.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και τα παιδάκια μας να εχουν πάντα την υγειά τους..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...