Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ριζαλευρο με γευση βανιλια


Νιόβη09

Recommended Posts

γεια σας ειμαι νεο μελος και νεα μαμα. η κορη μου ειναι 5 μηνων και αρχιζουμε τις κρεμουλες. η παιδιατρος μου συστησε τη νουνου ριζαλευρο με γευση βανιλια. βρηκα σκετο κρεμα ριζαλευρο κι σκετο κρεμα βανιλια, τα κανω αναμιξη; διοτι δεν εχω ιδεα
:oops:

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και καλως ηρθες!

εγω της επαιρνα της millupa με γευση βανιλια που η παιδιατρος μου ειχε πει οτι εχει και λιγοτερη ζαχαρη.ουτε εγω ξερω αν γινετε να τα αναμειξεις,οι πιο εμπειρες μανουλες απο εμενα θα σου απαντησουν σε αυτο!καλη αρχη με τις κρεμουλες!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κρέμα βανίλια είναι αυτή που συνιστούν οι περισσότεροι παιδίατροι για αρχή. Είναι ρυζάλευρο με γεύση βανίλια, που περιέχει, ανάμεσα στα άλλα και γάλα. Το σκετο ρυζάλευρο δεν έχει γάλα, οπότε αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, πρέπει να προσθέτεις γάλα. Τώρα για ανάμειξη, δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το σκετο ρυζαλευρο το αναμειγνυεις με γαλα ειτε δικο σου ειτε σκονη. Απ οτι καταλαβαινω η γιατρος σου προτεινε κρεμα βανιλια, ετσι γραφει το κουτι αλλα αν δεις πιο κατω γραφει και ρυζαλευρο και δε χρειαζεται να το ανακατεψεις μεε τιποτα, σκετο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα βανίλια περιέχει ρυζάλευρο και γάλα και έχει άρωμα βανιλιας. Οποτε οπως ειπαν τα κορίτσια αναμιγνύεις με σκέτο νεράκι. Αυτό σου συνέστησε η παιδίατρός σου.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω συμφωνω οτι πρεπει να παρεις κρεμα βανιλια και σου προτεινω τη νουνου.αποψη μου ειναι οτι ειναι οι καλυτερες.δεν το λεω σαν διαφημιση.τις εχω δοκιμασει ολες και κατεληξα εκει

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεο μελος και νεα μαμα. η κορη μου ειναι 5 μηνων και αρχιζουμε τις κρεμουλες. η παιδιατρος μου συστησε τη νουνου ριζαλευρο με γευση βανιλια. βρηκα σκετο κρεμα ριζαλευρο κι σκετο κρεμα βανιλια, τα κανω αναμιξη; διοτι δεν εχω ιδεα
:oops:

 

 

αν και δεν εχω δωσει ποτε μου κρεμα σε σκονη (μια φορα αποπειραθηκα να δοκιμασω τι σοι πραγματα ειναι και οπως το δοκιμασα ετσι το πεταξα) και ειδα οτι οι κρεμες που γραφουν απ εξω βανιλια εμπεριεχουν ρυζαλευρο, γαλα σε σκονη και σαφως ζαχαρη ή υποκαταστατο αυτης..ολες αυτες αναμειγνυονται με χλιαρο προς ζεστο νερακι οπως οριζουν οι οδηγιες..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι νεο μελος και νεα μαμα. η κορη μου ειναι 5 μηνων και αρχιζουμε τις κρεμουλες. η παιδιατρος μου συστησε τη νουνου ριζαλευρο με γευση βανιλια. βρηκα σκετο κρεμα ριζαλευρο κι σκετο κρεμα βανιλια, τα κανω αναμιξη; διοτι δεν εχω ιδεα
:oops:

 

αυτή είναι η κρεμα που δίνουν όλοι οι παιδίατροι στην αρχή. αν πας σουπερ μάρκετ, όλες οι μάρκες έχουν κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας (το σκέτο ρυζάλευρο το δίνουν σε περίπτωση αλεργίας στο γάλα).

 

υπάρχει ΝΟΥΝΟΥ κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα (ΚΙΤΡΙΝΟ κουτί)

και

ΝΟΥΝΟΥ κρέμα ρυζάλευρο (ΑΣΠΡΟ-ΜΠΛΕ κουτί)

απλώς αναμυγνιεις τη σκόνη με βραστό νερό.

 

αν πάρεις τελικά ΝΟΥΝΟΥ κράτησε το αλουμινένιο καπάκι, έχει επάνω ένα σχεδιάκι (ΝΟΥΝΟΥΚΟΣ) και κερδίζεις δώρα...

 

προτείνω: να δοκιμάσεις όλες τις μάρκες. εγώ αγοράζω κρεμες ανάλογα με τα εκπτωτικά κουπόνια που έχω. μόνο η NESTLE δεν μου αρέσει γιατί γίνεται πολύ νερουλί και σβολιάζει. ευγευστες είανι όλες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και γω συμφωνω οτι πρεπει να παρεις κρεμα βανιλια και σου προτεινω τη νουνου.αποψη μου ειναι οτι ειναι οι καλυτερες.δεν το λεω σαν διαφημιση.τις εχω δοκιμασει ολες και κατεληξα εκει

 

καλυτερες σε τι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από συσκευασμένες κρέμες κι εγώ δεν γνωρίζω. Της μικρής μου δεν της έχω δώσει.

Της αγόρασα από τα βιολογικά ρυζάλευρο σε σκόνη, σιτάλευρο, βρώμη και dinkel.

Της τα βράζω κ της τα δίνω χωρίς γάλα. Μπορείς να βάζεις γάλα αν θές.

Σίγουρα όμως στο σούπερ μάρκετ θα βρείς ρυζάλευρο με βανίλια, δεν χρειάζεται να πάρεις την συγκεκριμένη μάρκα που σου είπε ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

λεω τη γνωμη μου.ειναι καλυτερες σε γευση.εννοω πιο νοστιμες.δεν μοιαζουν με αχυρο.και επισης βαζεις λιγη ποσοτητα και πηζει.οι αλλες βαζεις το μισο κουτι που λεει ο λογος για να πηξουν..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Πήρα το σκέτο ρυζάλευρο της Nutricia, και το ανακατεύω με νερό. Αν και μου φαίνεται αηδία, ο μικρός το τρώει άνετα. Μήπως πρέπει να το ανακατεύω με γάλα;

Link to comment
Share on other sites

όλες αυτές οι κρέμες ανακατεύονται με νεράκι.Εγώ έβαζα μερικές φορές γάλα αντι για νερό επειδή δεν έπινε το γάλα του. Αλλιιώς δεν υπάρχει λόγος.

 

Όλες αυτές οι κρέμες περιέχουν αρκετή ποσότητα γάλακτος.

 

Και εγώ πιστεύω ότι οι ΝΟΥΝΟΥ είναι πιο εύγεστες απο τις υπόλοιπες και δυαλύονται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Από συσκευασμένες κρέμες κι εγώ δεν γνωρίζω. Της μικρής μου δεν της έχω δώσει.

Της αγόρασα από τα βιολογικά ρυζάλευρο σε σκόνη, σιτάλευρο, βρώμη και dinkel.

Της τα βράζω κ της τα δίνω χωρίς γάλα.

 

Κι εγώ αυτά του δίνω. Της Holle , έτσι? . Όμως δεν τα βράζω. Προσθέτω γάλα και τα κάνω κρέμα. Εσύ γιατί τα βράζεις? (Ελπίζω να μην κάνω κάτι ΠΟΛΥ λάθος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά ούτε κι εγώ έβρασα ποτε νερό για κρέμα. Κατευθείαν από την βρύση 120 νερό και 30 μλ καυτό για να γίνει χλιαρή και έτοιμη. Ούτε το νερό για το γάλα το βράζω. Και σκέτο νεράκι κατευθείαν από την βρύση από 5 μηνών τα κοψα όλα.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Πήρα το σκέτο ρυζάλευρο της Nutricia, και το ανακατεύω με νερό. Αν και μου φαίνεται αηδία, ο μικρός το τρώει άνετα. Μήπως πρέπει να το ανακατεύω με γάλα;

 

όταν λες σκέτο ρυζαύλερο εννοείς αυτό που δεν έχει βανίλια, ούτε γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας;

οι κρέμες μέσα έχουν ήδη γάλα, δε νομίζω ότι χρειάζεται επιπλέον. εκτός αν υπάρχει εντολή γιατρού!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε κι εγώ έβρασα ποτε νερό για κρέμα. Κατευθείαν από την βρύση 120 νερό και 30 μλ καυτό για να γίνει χλιαρή και έτοιμη. Ούτε το νερό για το γάλα το βράζω. Και σκέτο νεράκι κατευθείαν από την βρύση από 5 μηνών τα κοψα όλα.

 

θες να μας πεις ότι σαν νεογέννητο, δεν έβραζες το νερό για το γάλα 10' που λένε οι οδηγίες και οι παιδίατροι; δεν φαντάζομαι... επειδή όλα πρέπει να είναι αποστειρωμένα μέχρι 5 μηνών, ακόμη και το νερό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες. Τελικά πήρα της Νουνού την κρέμα βανίλια. Σήμερα ήταν η 2 μέρα που έφαγε. Τρόπος του λέγειν το έφαγε. Τις περισσότερες κουταλιές τις κρατούσε στη γλώσσα κι την έβγαζε προς τα έξω. Πάντως σε σχέση με εχθές έφαγε παραπάνω.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με 2 κουταλιές σούπας νερό και 1 κρέμα. Αλλά μου τόνισε η παιδίατρος πως πρέπει να βράσω πρώτα για 10' το νερό κι ας είναι λίγη η ποσότητα.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

θες να μας πεις ότι σαν νεογέννητο, δεν έβραζες το νερό για το γάλα 10' που λένε οι οδηγίες και οι παιδίατροι; δεν φαντάζομαι... επειδή όλα πρέπει να είναι αποστειρωμένα μέχρι 5 μηνών, ακόμη και το νερό.

 

ismeni! Δεν διάβασες καλά προφανώς τι γράφω. Δεν έβρασα ποτέ νερό για την κρέμα ( την κρέμα την άρχισα 5 μηνών ), από 5 μηνών τα κοψα όλα (δηλ. μέχρι 5 μηνών αποστείρωνα μπουκάλια, πιπίλες και έβραζα νερό ). ΤΩΡΑ που βγήκαμε από αποστείρωση δεν βράζω νερό ούτε για το γάλα

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της αγόρασα από τα βιολογικά ρυζάλευρο σε σκόνη, σιτάλευρο, βρώμη και dinkel.

Της τα βράζω κ της τα δίνω χωρίς γάλα.

 

Η protoula έγραψε ότι έβραζε τις κρέμες. Γι αυτό την ρώτησα. όχι για την αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

ismeni! Δεν διάβασες καλά προφανώς τι γράφω. Δεν έβρασα ποτέ νερό για την κρέμα ( την κρέμα την άρχισα 5 μηνών ), από 5 μηνών τα κοψα όλα (δηλ. μέχρι 5 μηνών αποστείρωνα μπουκάλια, πιπίλες και έβραζα νερό ). ΤΩΡΑ που βγήκαμε από αποστείρωση δεν βράζω νερό ούτε για το γάλα

 

απλώς... έχω μία φίλη που δεν έβραζε το νερό στην κόρη της και αναρωτιόμουνα, αν υπάρχει κι άλλος που το έκανε. συγγνώμη...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

απλώς... έχω μία φίλη που δεν έβραζε το νερό στην κόρη της και αναρωτιόμουνα, αν υπάρχει κι άλλος που το έκανε. συγγνώμη...

 

Σοβαρά μιλάς;Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βράζουν το νερό για γάλα στα παιδάκια τα νεογέννητα; Το παιδάκι της φίλης σου αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ή όλα καλά;Της το πε ο παιδίατρος ή από μόνη της; Και τι δικαιολογία έδωσε, γιατί το κάνει αυτό; Εγώ πάντως το γρηγορότερο που έχω ακούσει που έκοψαν την αποστείρωση και στα μπιμπερο και στο νερό είναι από μια΄γνωστή μου που τα κοψε στον τρίτο. Σύγνωμη που βγήκα εκτος θέματος για ακόμη μια φορά

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς;Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βράζουν το νερό για γάλα στα παιδάκια τα νεογέννητα; Το παιδάκι της φίλης σου αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ή όλα καλά;Της το πε ο παιδίατρος ή από μόνη της; Και τι δικαιολογία έδωσε, γιατί το κάνει αυτό; Εγώ πάντως το γρηγορότερο που έχω ακούσει που έκοψαν την αποστείρωση και στα μπιμπερο και στο νερό είναι από μια΄γνωστή μου που τα κοψε στον τρίτο. Σύγνωμη που βγήκα εκτος θέματος για ακόμη μια φορά

 

το παιδάκι μια χαρα, κατι ιωσούλες... αλλα δεν ξέρω αν οφειλόταν εκεί; ναι κι εμένα μου είχε κάνει εντύπωσε. και το λεω γιατί ήμουνα παρούσα. μία βράση στο μπρίκι.

απλώς πιστέυω... δεν το ήξερε. δεν της το είχε πει κανείς.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...