Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθεται σχηματιζοντας "W" με τα ποδαρακια της!


Recommended Posts

Μερες το σκεφτομουν να το ανοιξω το θεμα και το αμελουσα!

Το κοριτσακι μας αισίως 12 και κατι μηνων μερικες φορες-τις περισσότερες

οταν καθεται κατω βαζει τα γονατα μπροστα και τα ποδαρακια πισω και καθεται κατα αυτον τον τροπο σαν να σχηματιζει ενα "W".

Ετσι ειναι και ορος ας το πουμε στα αγγλικα w sitting.Τωρα επειδη το κανε και η ανηψια μου δεν το θεωρησα και τιποτα σπουδαιο και δεν εδωσα σημασια!Ρωτησα την γιατρο μας και αυτη καθησυχαστικη!

Μετα ακουσα-ξερετε δεξια και αριστερα- οτι αυτα τα παιδακια που καθονται ετσι γινονται ζωηρα και υπερκινητικα καθως μεγαλωνουν...Το θεωρησα μπαρουφα!Ομως απο πολυ προχειρη ερευνα στο internet διαβασα οτι ισως προκαλει προβλημα στο γονατα και στο πως αυτα αναπτυσσονται!!

Οτι ηξερα σας το ειπα!Πειτε και εσεις τις εμπειριες σας!!!Μου κανει εντυπωση που δεν το πηρε το ματι μου πουθενα στο forum :D:D !Θα συνεχισω και την ερευανα Internet-ικως και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Θάλεια... με το δικό μου το μυαλό... δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχιτικό! τα παιδάκια όπως βολεύοντε κάθοντε!!

κι εμένα το κάνει αυτό και επίσης πολλές φορές κάθεται "κούκου" στάση σαν να κάνει κακά του... ε; και; :lol: ακόμη κι έτσι, αν κάτσει αρκετή ώρα δεν κάνει καλή κυκλοφορία το αίμα πίσω από τα γόνατά του αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα ή να προεξοφλήσουμε από αυτές τις συνήθειες αν θα είναι ζωηρά ή όχι!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

th@lia καλημέρα,

αν και δεν έχω ρωτήσει κάποιον γι’ αυτό το θέμα, όταν παρατήρησα ότι άρχισαν να κάθονται έτσι, τους είπα «φέρτε μπροστά τα ποδαράκια σας γιατί έτσι θα κουραστούν» και το έκαναν. Φρόντισα και εγώ να κάθομαι με τα πόδια ανοιχτά μπροστά οπότε το συνήθισαν.

Αυτό το w-κάθισμα νομίζω ότι κουράζει τα γόνατα, όχι όμως ότι χαρακτηρίζει ζωηρά και υπερκινητικά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

όταν παρατήρησα ότι άρχισαν να κάθονται έτσι, τους είπα «φέρτε μπροστά τα ποδαράκια σας γιατί έτσι θα κουραστούν» και το έκαναν.
καλά κι εγώ του το λέω αυτό και ακούει... :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν το εθεσα σαν την σπουδαια ανησυχια μου!Βεβαια απο αυτα που διαβασα λιγη ωρα που το ψαχνω λεει φυσικα να τα αποθαρρυνοουμε και αναφερει διαφορες ορθοπεδικες επιπλοκες που και εγω δεν με επεισαν τοσο για την σοβαροτητα του θεματος!!!!Βεβαια και εγω οταν την λεω να κατσει αλλιως ειναι πααααρα πολυ υπάααακουη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την υπερκινητικοτητα.αυτο που ξερω οτν δουλευα σε παιδικο,μασ ειχαν πει να μην τα αφηνουμε να καθονται ετσι για ανατομικουσ λογους.παντως δεν ειναι κατι το τρομερο.κι εμενα ετσι καθεται.και οταν παιζουμε μαζι τησ λεω να καθεται αλλιως

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τί; του λέω να κάτσει κανονικά μόνο και μόνο για να μην κουραστεί! να μη μουδιάσει!! όχι πως φοβάμαι να μην πάθει κάτι :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθομουν σε οποια σταση μπορεις να φανταστεις μικρη, ημουν και τσιλιβιθρα και δεν ειχα προβλημα ευλυγισιας, αφου με ελεγαν "Κομανετσι" επειδη ηταν τοτε της μοδας :lol::lol: ... Να φανταστεις εφερνα το ποδι μου μεχρι το σβερκο μου...

 

Ακομα και μεγαλη που ημουν πολλες φορες αυναισθητα καθομουν στην καρεκλα με το ενα ποδι λυγισμενο και καθομουν πανω του :roll::roll:

 

Παντως πιο ησυχο παιδι απο μενα δεν υπηρχε :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και μεγαλη που ημουν πολλες φορες αυναισθητα καθομουν στην καρεκλα με το ενα ποδι λυγισμενο και καθομουν πανω του :roll::roll:
εγώ το κάνω ακόμη!! γιατρέεεεεε.... είμαι καλά;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσύ είπες "καθόμουν" τέσπα!! να το κοτάξουμε;;; μπαααααα... γιατί;;; αφού μας βολεύει και μας ευχαριστεί!!! το πολύ πολύ να μεγαλώσουν κι άλλο τα πιτσιρίκια μας και να μας βάζουν χέρι!! "μαμάααα, βάλε καλά τα ποδαράκια σου... θα κουραστείς έτσι!!!" :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μερες το σκεφτομουν να το ανοιξω το θεμα και το αμελουσα!

Το κοριτσακι μας αισίως 12 και κατι μηνων μερικες φορες-τις περισσότερες

οταν καθεται κατω βαζει τα γονατα μπροστα και τα ποδαρακια πισω και καθεται κατα αυτον τον τροπο σαν να σχηματιζει ενα "W".

Ετσι ειναι και ορος ας το πουμε στα αγγλικα w sitting.Τωρα επειδη το κανε και η ανηψια μου δεν το θεωρησα και τιποτα σπουδαιο και δεν εδωσα σημασια!Ρωτησα την γιατρο μας και αυτη καθησυχαστικη!

Μετα ακουσα-ξερετε δεξια και αριστερα- οτι αυτα τα παιδακια που καθονται ετσι γινονται ζωηρα και υπερκινητικα καθως μεγαλωνουν...Το θεωρησα μπαρουφα!Ομως απο πολυ προχειρη ερευνα στο internet διαβασα οτι ισως προκαλει προβλημα στο γονατα και στο πως αυτα αναπτυσσονται!!

Οτι ηξερα σας το ειπα!Πειτε και εσεις τις εμπειριες σας!!!Μου κανει εντυπωση που δεν το πηρε το ματι μου πουθενα στο forum :D:D !Θα συνεχισω και την ερευανα Internet-ικως και βλέπουμε!

 

Η αδερφή μου πρίν λίγο καιρό είχε πάει τον γιό της σε παιδορθοπεδικό και στο ιατρείο είδε μία αφίσα που έλεγε: ΓΟΝΕΙΣ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ(w sitting όπως λές)!

Εγώ το προσέχω πάρα πολύ γιατί τα πόδια της κόρης μου έχουν μία κλίση προς τα έξω κάτι που κληρονόμησε απο μένα που καθόμουν συνέχεια έτσι(w) και είχα και ανατομικό πρόβλημα και στην εφηβεία υπέφερα απο πόνους στα γόνατα και φορούσα συνέχεια επιγονατίδες.

Το ενστικτο σου δεν σε ξεγελά, αλλά για την υπερκινητικότητα να σου πώ δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

είδες τελικά;;;;

ευχαριστούμε zoitheodos για την ενημέρωση!

οπότε συνεχίζουμε να τα βάζουμε να κάθοντε κανονικά! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειδατε που ανακαλυψαμε μια περιπτωση!Και εγω αυτα διαβασα για τις αρθρωσεις και την αναπτυξη στα γονατα κλπ!!Μαλλον καλυτερα να παραθεσω τα links αν και ειναι στα Αγγλικα οποιος θελει ενημερωνεται!!Οποτε απλως τα αποτρεπουμε -μαλλον αυτο ειναι το συμπέρασμα- οσο το δυνατον περισσοτερο!!!

 

http://www.pediatricservices.com/parents/pc-22.htm

και

http://www.laurenwelle.com/2008/06/13/just-say-no-to-w-sitting/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ έτσι καθόμοθν.. δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στα γόνατα μου. Το μόνο που βλέπω είναι ο τρόπος που περπατώ, τα γόνατα μου είναι χαλαρωμένα. Ελπίζω να μην είναι αυτός ο λόγος που έμεινα στο 1.55.. :?:?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρουλα με είχαν πάει οι γονείς μου στον ορθοπεδικό γιατι περπατούσα στραβά (με τα πόδια προς τα μέσα). Οταν πήγαμε εκεί ο γιατρός ρωτησε τους γονείς μου πως κάθομαι στο πάτωμα οταν παίζω και του δειξανε οτι καθομουνα με αυτο τον τροπο (W sitting).

 

Τώρα μετα απο τόσα χρόνια και τόσες καινούριες ερευνες δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.... ρώτα εναν ορθοπεδικό για μια πιο έγκυρη γνώμη.

8a1588d659.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοπεδικός που εξέτασε την κόρη μου ήταν κάθετος:όσο γίνεται να μην κάθονται τα παιδιά έτσι, γιατί επιβαρύνει το πόδι από πάνω μέχρι κάτω (και γοφό και γόνατο) και ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα. Ειδικά την μεγάλη που ήδη έχει ένα μικροπροβληματάκι μας είπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί για να μην επιδεινωθεί. Βέβαια είαι η αγαπημένη τους στάση, είδικά της μικρής οπότε δύσκολα το ελέγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

μιας που λέμε για θέσεις σωστές ή μη...

το να κάθονται πάνω στα γονατάκια τους πειράζει;

εμένα πχ το κάνει μπροστά από τον καναπε όταν παίζει με τη φάρμα του... :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

thalia να επισκεφτείτε παιδοορθοπαιδικό καθώς ισχύει αυτό που αναφέρει πάνω το μελος zoitheodos!

 

Τόσο στο παίδων πεντέλης όσο και στο Κατ, στην παιδοορθοπαιδική κλινική, έχουν αναρτήσει τεράστιες αφίσες με παιδάκια που κάθονται έτσι και προτρέπουν τους γονείς σε έντονο τόνο, να μην επιτρέπουν στα παιδιά αυτήν την στάση λόγω των προβλημάτων ανάπτυξης που δημιουργεί στα πόδια και την μέση.

 

Μην το αμελήσεις, το ένστικτό σου δεν σε ξεγελά.

Link to comment
Share on other sites

και εγω κληρονομικο νομιζα πως ειναι γιατι ετσι καθομουνα εγω και καθομαι ακομα :P δεν μπορω να κατσω οκλαδον!! ανατομικα μαλλον ποτε δεν εκατσα ετσι...τοσο κακο ειναι??

Θα την κυνηγαω και εγω απο αυριο :shock:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Για πάνω στα γόνατα εμάς ο παιδοορθοπεδικός δε μας είπε τίποτα. Αλλά για το W ήταν κάθετος. Εγώ πάντως από τότε τις κυνηγάω όσο γίνεται. Πάντως πράγματι το Παιδων Πεντέλης που πήγαμε κι εμείς είναι γεμάτο με αφίσες για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά...γιατί εμένα τρελαίνεται να κάθεται πάνω στα ποδαράκια της, με λυγισμένα γόνατα. Με αυτό τον τρόπο χορεύει, παίζει, ακόμα και "περπατάει"....

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ.ΗΤΑΝ 3ΧΡΟΝΩΝ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΜΑΛΙΑΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΞΑ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΦΕΡΤΗΝ ΞΑΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ .ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΠΩΣ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΠΙΣΩ?ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΙΩΣΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΖΩΗΡΗ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...