Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάνω λάθος;


niadk

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια. Η μικρή μου κοιμάται στις 9.30 και στις 11.30, κοιμισμένη της δίνω γάλα. Την ταίζω πάλι στις 6.30 το πρωί, που συνήθως είναι ξύπνια και πεινάει και μετά πάλι ύπνο. Την κρέμα της της τρώει στις 6 το απόγευμα και μετά, μέχρι τις 11.30 δηλαδή είναι νηστική. Εχω την εντύπωση πως τα έχω κάνει λίγο... θάλασσα. Πρέπει να αλλάξω τα ωράρια της; Στην ηλικία των 10 μηνών που είναι εσείς τις ωράριο είχατε στα δικά σας πιτσιρίκια;

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι της δινεις γαλα στις 11.30?

Εμενα ειναι στην ιδια ηλικια κ απο τον 5 μηνα που αρχισαμε τις στερεες (με την ολοκληρωση) εχει ως εξης το προγραμμα της

8.00-8.30 ή 9.00 οτι ωρα ξυπνησει δλδ γαλα

σε 3 ωρες πανω κατω κρεμα

σε ακομη 3 ωρες μεσημεριανο

σε αλλες 3 ωρες απογευματινο φρουτο ή κρεμα ή γιαουρτι ή αυγο (σε λιγο το αυγο)

κ τελος γαλα

κοιμαται κατα τις 8.30 με 9.30 (εξαρταται)

κ ολη νυχτα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοεις το βραδι 1130 ε;;;;

στις 930 που κοιμαται γιατι δεν την ταιζεις τοτε;;

για πες τα παλι αναλυτικα γιατι μπερδευτήκαμε :oops:

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της δινω στις 6:30 γαλα (κοιμισμενη), κοιμαται μεχρι της 10. Κατα τις 11 τα φρουτα, γυρω στις 2:30 φαγητο, κατα τις 7 γιαουρτακι ή κρεμα και στις 9:30 γαλα και υπνος. Αρχικα θεωρουσα ότι το γιαουρτι και το γαλα ήταν πολύ κοντα, αλλά πεινουσε και δεν κοιμοταν και κατεληξε μονη της σε αυτο το προγραμμα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γιατί τα ξυπνάτε σ'αυτή την ηλικία το πρωί για γαλά και δεν το αφήνετε ότι ώρα ξυπνήσουν?

Το δικό ας πρόγραμμα είχε ως εξής:

Πρωί ( οτι ωρα ξυπνούσαμε ): γάλα

10:30-11:30: φρούτα

13:30-14:00 μεσημεριανό

18:00-18:30 απογευματινό ( τραχανά, φαριν λακτέ, τοστάκι,ρυζόγαλο )

21:00-21:30 γάλα βραδυνό και ύπνο μέχρι το πρωί

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμμ...ας ρωτήσω κι εγώ λοιπόν.

Δηλαδή η δικιά μου που είναι 6 μηνών κ την ξυπνάω στις 6 το πρωί για γάλα, κάνω λάθος κι εγώ?

Το δικό μας πρόγραμμα έχει ώς εξής.

 

6πμ γάλα (την ξυπνάω εγώ)

10 πμ φρούτα

2μμ γάλα (σε λίγες μέρες ξεκινάμε φαγητό)

6 μμ φρούτα

9.30-10 γάλα

 

Μέχρι 10.30 μμ έχει κοιμηθεί, τη νύχτα δεν ξυπνάει καθόλου κ την ξυπνάω εγώ στις 6 το πρωί κ της δίνω γάλα. Είναι λάθος αυτό κ πρέπει να την αφήνω να ξυπνάει μόνη της?

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...ας ρωτήσω κι εγώ λοιπόν.

Δηλαδή η δικιά μου που είναι 6 μηνών κ την ξυπνάω στις 6 το πρωί για γάλα, κάνω λάθος κι εγώ?

Το δικό μας πρόγραμμα έχει ώς εξής.

 

6πμ γάλα (την ξυπνάω εγώ)

10 πμ φρούτα

2μμ γάλα (σε λίγες μέρες ξεκινάμε φαγητό)

6 μμ φρούτα

9.30-10 γάλα

 

Μέχρι 10.30 μμ έχει κοιμηθεί, τη νύχτα δεν ξυπνάει καθόλου κ την ξυπνάω εγώ στις 6 το πρωί κ της δίνω γάλα. Είναι λάθος αυτό κ πρέπει να την αφήνω να ξυπνάει μόνη της?

 

Nαι Μαρια μου, γιατι την ξυπνας αγρια χαραματα? Πως το σκεφτεσαι οτι πρεπει να πιει γαλα?

Ασε την να ξυπνησει μονη της κ δωσε της το γαλα της...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...ας ρωτήσω κι εγώ λοιπόν.

Δηλαδή η δικιά μου που είναι 6 μηνών κ την ξυπνάω στις 6 το πρωί για γάλα, κάνω λάθος κι εγώ?

Το δικό μας πρόγραμμα έχει ώς εξής.

 

6πμ γάλα (την ξυπνάω εγώ)

10 πμ φρούτα

2μμ γάλα (σε λίγες μέρες ξεκινάμε φαγητό)

6 μμ φρούτα

9.30-10 γάλα

 

Μέχρι 10.30 μμ έχει κοιμηθεί, τη νύχτα δεν ξυπνάει καθόλου κ την ξυπνάω εγώ στις 6 το πρωί κ της δίνω γάλα. Είναι λάθος αυτό κ πρέπει να την αφήνω να ξυπνάει μόνη της?

 

Nαι Μαρια μου, γιατι την ξυπνας αγρια χαραματα? Πως το σκεφτεσαι οτι πρεπει να πιει γαλα?

Ασε την να ξυπνησει μονη της κ δωσε της το γαλα της...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! αν πεινάσει να είσαι σίγουρη ότι θα ξυπνήσει από μόνη της.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...ας ρωτήσω κι εγώ λοιπόν.

Δηλαδή η δικιά μου που είναι 6 μηνών κ την ξυπνάω στις 6 το πρωί για γάλα, κάνω λάθος κι εγώ?

Το δικό μας πρόγραμμα έχει ώς εξής.

 

6πμ γάλα (την ξυπνάω εγώ)

10 πμ φρούτα

2μμ γάλα (σε λίγες μέρες ξεκινάμε φαγητό)

6 μμ φρούτα

9.30-10 γάλα

 

Μέχρι 10.30 μμ έχει κοιμηθεί, τη νύχτα δεν ξυπνάει καθόλου κ την ξυπνάω εγώ στις 6 το πρωί κ της δίνω γάλα. Είναι λάθος αυτό κ πρέπει να την αφήνω να ξυπνάει μόνη της?

 

Nαι Μαρια μου, γιατι την ξυπνας αγρια χαραματα? Πως το σκεφτεσαι οτι πρεπει να πιει γαλα?

Ασε την να ξυπνησει μονη της κ δωσε της το γαλα της...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! αν πεινάσει να είσαι σίγουρη ότι θα ξυπνήσει από μόνη της.

 

βαλτε και εμενα σε αυτες που συμφωνουνε! εμας να φανταστείτε τρωει κατα τις 930 το βραδι και κοιμάται και μετα μπορει να ξυπνήσει απο 830-930 το πρωι...

αλλα η φιλη μας που εκανε την ερωτηση δεν απαντησε...ολα καλά;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εσείς καλά τα λέτε, κ δίκιο έχετε καθότι είστε κ έμπειρες μανούλες, αλλά άν ξυπνήσει 8-9 το πρωί κ πιεί γάλα, στις 10-10.30 θα τα φάει τα φρούτα ή θα γίνει μπάχαλο όλο το πρόγραμμα?

Προσπαθώ να την ταίζω ανά 4 ώρες περίπου, φυσικά αν πεινάει νωρίτερα την ταίζω, δεν την αφήνω να κλαίει, πρός Θεού, αλλά φοβάμαι ότι αν την αφήσω να ξυπνήσει ότι ώρα θέλει, κατά την διάρκεια της υπόλοιπης μέρας δεν θα μπορώ να κουμαντάρω το πρόγραμμα φαγητού. Μάλλον κάνω λάθος.

Θα δοκιμάσω αύριο το πρωί αυτό που λέτε, διότι κάτι παραπάνω ξέρετε από μένα, είμαι σίγουρη. Αύριο το πρωί λοιπόν, θα την αφήσω να ξυπνήσει μόνη της κ βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7560

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7556

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7581

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

φαντασου εμενα που μπορει να ξυπνησει κατα τις 930 και να πιει γαλα στις 10!!!το ειπα του γιατρου και πινει πρωι το γαλα 9-930 σηνυθως, κατα τις 1130-12 το φρουτο (σκεψου δεν εχει φαει ολο το βραδι, και το φρουτο ειναι φρουτο οχι πληρες και τοσο χορταστικο) και 3 το μεσημερι το κρεας με λαχανικα ή ότι αλλο και 630-7 την κρεμα ή γιαούρτι αλλα και να μη φαει πολύ δεν εγινε κατι...τρωει περιπου 100-125 κρεμα και 150 γιαούρτι. Ο γιατρος ειπε οτι αφου δεν ξυπναει να μην την ξυπναμε απλα να μειωσουμε το απογευματινο αν δεν θελει. Και ετσι βολευει απιστευτα. Φαντασου εμας σε 12 ωρες να τρωει 5 γευματα. ..Βγαινει;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την ξυπνάω. Στις 11.30, ενοείται πως κοιμάται ήδη από τις 9.30 και τις δείνω το γάλα κοιμισμένη. Βέβαια την θηλάζω ακόμα. Φοβάμαι ότι θα πειναέι πολύ αν την αφήσω 12 ώρες νηστική, δηλάδή από τις 9.30 το βράδυ μέχρι στις 9.00 το πρωί. Η' θα ξυπνάει από τις 7.00 το πρωί...

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...