Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΙΚΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ: ΕΑΝ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΣΕ ΙΔΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΩ?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι εγω ετσι κανω. Τις κανω ολες εξω τις πληρωνω και παιρνω λεφτα μονο απ αυτες που δεν γινονται στο ικα καταθετοντας θεωρημενο το παραπεμπτικο του γιατρου του ικα και την αποδειξη τις μικροβιολογου.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω ετσι κανω. Τις κανω ολες εξω τις πληρωνω και παιρνω λεφτα μονο απ αυτες που δεν γινονται στο ικα καταθετοντας θεωρημενο το παραπεμπτικο του γιατρου του ικα και την αποδειξη τις μικροβιολογου.

 

ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ? ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΚΑ) ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ ΜΟΝΟ 50!!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως. Οι πρωτες που εκανα οι πολλες μου ειχαν κοστισει 135 και πηρα πισω 82 αλλα απ το ολοτελα ... :D

 

ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΑ ΚΙ ΑΥΤΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα ήθελα την βοηθειά σας.

Ο γιατρός μου (ιδιωτικός όχι του ΙΚΑ) μου εγραψε εξετάσεις, ορμονικές και διάφορες άλλες (είναι οι πρώτες που κάνω για την εγκυμοσύνη), και στην βιοιατρική που ρώτησα το κόστος είναι 900 ευρώ.

Ξέρετε αν γίνονται αυτές οι εξετάσεις στο ΙΚΑ και ποια είναι η διαδικασία;

Πας πρώτα σε γιατρό του ΙΚΑ της περιοχής σου στις γράφει και μετά κλείνεις ραντεβού για να σου πάρουν αίμα;

Το Κέντρο Προγενετικού ελέγχου πως λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εγω αυτο έκανα μου έδωσε παραπεμτικό που ΙΚΑ ο γιατρός μου και πήρα τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού....

 

για κάποιες από αυτές δεν μου έκλειναν ραντεβού και απλά μου είπαν ποιες μέρες και ώρες λειτουργεί το εργαστήριο, ήταν με σειρά προτεραιότητας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Με τον άντρα μου κάναμε μοριακό έλεγχο για μεσογειακά σύνδρομα στο Παίδων. Στο παίδων η εξέταση αυτή κοστίζει 180 ευρώ (για ένα άτομο). Ο άντρας μου που έχει ΙΚΑ πήγε στον ελεγκτή ιατρό του ΙΚΑ του έδωσε παραπεμπτικό και αυτό έδωσε στο ταμείο του Παίδων. Δεν χρειάστηκε να πληρώσει. μήπως αυτό μπορεί να γίνει και στη δική σας περίπτωση; Να πάρετε δηλαδή παραπεμπτικό από τον ελεγκτή του ΙΚΑ, αντί να πληρώσετε και μετά να ζητήσετε τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα την βοηθειά σας.

Ο γιατρός μου (ιδιωτικός όχι του ΙΚΑ) μου εγραψε εξετάσεις, ορμονικές και διάφορες άλλες (είναι οι πρώτες που κάνω για την εγκυμοσύνη), και στην βιοιατρική που ρώτησα το κόστος είναι 900 ευρώ.

Ξέρετε αν γίνονται αυτές οι εξετάσεις στο ΙΚΑ και ποια είναι η διαδικασία;

Πας πρώτα σε γιατρό του ΙΚΑ της περιοχής σου στις γράφει και μετά κλείνεις ραντεβού για να σου πάρουν αίμα;

Το Κέντρο Προγενετικού ελέγχου πως λειτουργεί;

Ακριβως ετσι,πας σε γιατρο του ΙΚΑ σου της γραφει και μετα δινεις αιμα.Εδω στην επαρχια δεν εκλεινα ραντεβου για να δωσω αιμα-τις εγγυουλες της παιρνουν αμεσως ,χωρις ραντεβου την επομενη μερα.Δεν ξερω που μενεις και τι γινεται εκει.

Καλη εγκυμοσυνη να εχεις.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αφού κάνουμε έξω τις εξετάσεις και μας δώσουν απόδειξη, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να πάμε στο IKA, για να μας επιστρέψουν τα χρήματα;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να κάνω γενική εξέταση αίματος στην μικρή. Εκτός από τα εργαστήρια του ΙΚΑ, μπορώ να τις κάνω και σε συμβεβλήμενα μικροβιολογικά εργαστήρια ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αφού κάνουμε έξω τις εξετάσεις και μας δώσουν απόδειξη, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να πάμε στο IKA, για να μας επιστρέψουν τα χρήματα;

 

Εάν τις έχεις κάνει σε ιδιωτικό εργαστήριο, σε 1 μήνα πρέπει να πας στο ΙΚΑ με την απόδειξη και το παραπεμπτικό του γιατρού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να κάνω γενική εξέταση αίματος στην μικρή. Εκτός από τα εργαστήρια του ΙΚΑ, μπορώ να τις κάνω και σε συμβεβλήμενα μικροβιολογικά εργαστήρια ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G32-1188_diagnostika.pdf

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδή κορίτσια αν μου γράψει ο γιατρός του ικα τις ακριβές αιματολογικές που κάνω ανά δίμηνο , θα τις κάνω άμεσα στο ικα και άμεσα θα έχω και τα απότελέσματα; Γιατί το θέμα είναι να έχω και τα αποτελέσματα τότε που πρέπει και όχι μετά από εναν μήνα.Πάντως εμένα ούτε το γιατρουδάκι από το κέντρο μάνας και παιδιού δεχτηκε να μου γράψει εξέταση και ο γιατρός μου που είναι στο ικα αλλα και στο ιδιωτικό που κάνω τελικά όλες τις εξετάσεις, δεν "ανασαίνει " για να μου γράψει τις εξετάσεις, προφανως γιατί τα παίρνει κι από κει. :D

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα γενική ουρων +αίματος+ αιματολογικές (έχω αντιπηκτικό λύκο)

Κάθε δίμηνο οι ίδιες + αίματος 2 για τοξοπλασμα και 2 για μεγαλοκυτταροϊο

Του διμήνου κοστίζουν 300 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κάνω συχνά αιματολογικές εξετάσεις και επειδή δεν εμπιστεύομαι τα αποτελέσματα απο το μικροβιολογικό του ικα παντα πηγαίνω σε εξωτερικό εργαστήριο με την ιδιωτική ασφάλεια. Την τελευταία φορά ο μικροβιολόγος μου ειπε πως πλεον μπορω να κανω και με το ικα εξετάσεις εξω και χωρις αναμονη. Αρκει να είναι εξετάσεις ορμονικές ή έλεγχο του θυροειδή και να μου τις εχει γραψει γιατρος του ικα. Ισχύει και για κάποιες ακομη αλλα δεν ρώτησα, σίγουρα δεν ισχύει όμως για γενική αίματος και ούρων.

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

Για να τις κάνεις αυτές στο ΙΚΑ θα πρέπει να κλείνεις ραντεβού. Τα αποτελέσματα από τις ανοσολογικές (TOXO, CMV) σίγουρα θέλουν κάποιες μέρες να βγουν, για το λύκο δεν έγραψες αναλυτικά τις εξετάσεις, αλλά νομίζω πως ανοσολογικές πρέπει να είναι κι αυτές. Εξαρτάται και σε ποιο κατάστημα θα τις κάνεις, δε νομίζω πάντως πως θα πάρουν πάνω από 2 εβδομάδες.

Υπάρχουν διαγνωστικά κέντρα που έχουν σύμβαση για ανοσολογικές εξετάσεις, υπάρχει λίστα που έχω δώσει παραπάνω σε ένα σύνδεσμο. Το θέμα είναι αν θα δεχτεί ο γιατρός του ΙΚΑ να τις γράψει για να τις κάνεις έξω. Γενική αίματος και ούρων πάντως μόνο στο ΙΚΑ. Δεν υπάρχει σύμβαση για έξω, αυτές βέβαια έχουν και το μικρότερο κόστος!

Υπάρχει και μια άλλη λύση, να τις κάνεις και να πας με τις αποδείξεις στο ΙΚΑ μέσα σε ένα μήνα και θα πάρεις κάποια χρήματα πίσω.

Επειδή έχω δουλέψει πολλά χρόνια σε διαγνωστικά κέντρα, μπορώ να σου πω ένα πράγμα βέβαιο. Θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα να τις κάνεις σε κάποιον μικροβιολόγο απ΄ότι στο οποιοδήποτε κέντρο ή κλινική.

Και φυσικά, οι γιατροί παίρνουν τα ποσοστά τους...!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις απλές γενικές ούρων και αίματος σκέφτομαι να πηγαίνω στην γειτονιά μου , στο μικροβιολογικό. Οντως είναι πιο οικονομικά. Για τις αιματολογικές του λύκου ( dimmer + axa) πάω στο μαιευτήριο, βγαινουν τα αποτελέσματα σε 2 ωρες και πρεπει ο γιατρος να ενημερωθει το συντομότερο δυνατον επειδη κάνω ενέσεις και ισως χρειαστεί αλλαγη της δοσολογίας. Πάντως έχω απογοητευτεί από την φαμπρικα των ιδιωτικών και από την αδιαφορία και ολιγορία στο ικα. Να πω μόνο οτι περιμενα ενα μήνα να βγουν τα απότελέσματα από τις αιματολογικές του θυρεοειδούς στο ικα, εκλεινα τον πέμπτο και επαιρνα τα χάπια μου στα κουτουρού. Ευτυχώς την ημερα της αιμοληψίας εκλεισα και ρ/β με τον ενδοκρινολογο, εναμιση μηνα μετά! :o

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως οι ορμόνες του θυρεοειδούς αργούν πολύ στο ΙΚΑ.

Είναι πολύ ειδικές οι εξετάσεις που κάνεις για το λύκο και δε γνωρίζω καν αν γίνονται στο ΙΚΑ και χλωμό το βλέπω να έχει σύμβαση να τις κάνεις έξω. Πάντως δε χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο στα ιατρεία της περιοχής σου να ρωτήσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

πλεον οι περισσοτερες εξετασεις προγεννητικου γινονται στο ικα η στο νοσοκομειο χωρις να πληρωσεις 1 ευρω.

τουλαχιστον ολες οι βασικες ειναι δωρεαν.δεν ξερω για πιο ειδικες τι γινεται (τυπου θρομβοφιλια κ.α.)

 

εγω εγραψα ολες τις εξετασεις πρωτα στο ικα ,τις σφαγισε στο γραφειο κινησεως ο ελεκτης και εκανα...αιμοδιαγραμμα, γενικη ουρων, αμμεσο κολπικο , τοπλασμα , κυτταρομεγαλοιος , ηπατιτιδα , γενικα ορμονικες δεν θυμαμαι λεπτομεριες , σακχαρο , στιγμα , aids , κ δεν θυμαμαι τι αλλο.

τις μισες τις εκανα στο ικα και τις αλλες μισες που δεν γινονται στο ικα με εστειλαν σε κρατικο νοσοκομειο χωρις να πληρωσω ουτε 1 ευρω πουθενα.

αλλες βγηκαν σε 1-2 εργασιμες ενω καποιες σε 15 μερες ηταν ετοιμες.

μαλιστα ειχα κλεισει κ ραντεβου στο ικα το οποιο ηταν αργα αλλα πηγα χωρις ραντεβου αμεσως οταν εγραψα τις εξετασεις τους ειπα οτι ειμαι εγκυος κ πρεπει να τις κανω τωρα κ οχι μετα απο 20 μερες και με δεχτικαν αυθημερων.

στο νοσοκομειο που πηγα με ραντεβου γιατι ηταν ετσι κ αλλιως κοντινο μου ειπαν οτι επειδη ειμαι εγκυος μπορω να πηγαινω κ χωρις ραντεβου επισης.

μεχρι στιγμης δεν υπαρχει εξεταση που δεν γραφει το ικα κ να μην τις κανει κιολας στο ικα η μεσω νοσοκομειου κρατικου εκτος απο αυχενικη κ β επιπεδου που ρωτησα στο ικα κ ειπαν οτι δεν γραφοντε.

οσες δεν γινονται στο ικα σε στελνουν με παραπεμπτικο σε νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...