Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PADS ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΑ


kallisto

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ PADS ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ 1 ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΟΛΥΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς στο νοσοκομείο χρησιμοποιούμε κρέμα τοπικά στο σημείο που θα πάρουμε αίμα τα μικρά παιδάκια, για να μην το νιώσουν. Λέγετε emla και κυκλοφορεί σε αλοιφή και σε κάτι σαν αυτοκόλλητο. Θέλει 30 λεπτά να δράσει και πραγματικά κάνει δουλειά. Δεν ξέρω για εμβόλια, φαντάζομαι θα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Έλενα έχει δίκιο. Είναι τοπικό αναισθητικό περιέχει λιδοκαϊνη και πριλοκαϊνη και στις αντενδείξεις έχει μωρά κάτω από 3 μήνες και υπερευαισθησία στα τοπικά αναισθητικά. Πιστεύω εάν ρωτήσεις τον παιδίατρο, να σε κατατοπίσει καλύτερα. Είναι πολύ καλή λύση, εάν ταλαιπωρείται

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ, ΜΕΛΑΝΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ!! ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ? ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΛΑΙΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ! ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο νοσοκομείο χρησιμοποιούμε κρέμα τοπικά στο σημείο που θα πάρουμε αίμα τα μικρά παιδάκια, για να μην το νιώσουν. Λέγετε emla και κυκλοφορεί σε αλοιφή και σε κάτι σαν αυτοκόλλητο. Θέλει 30 λεπτά να δράσει και πραγματικά κάνει δουλειά. Δεν ξέρω για εμβόλια, φαντάζομαι θα είναι το ίδιο.

 

Aυτο ναι να το χρησιμοποιησεις δεν υπαρχει προβλημα,εγω τον εβαζα πριν τον παω για εξετασεις αιματος.Βαζεις λιγο τζελ εμλα και μετα απο πανω κολλας το αυτοκολλητο.Απο φαρμακειο τα ειχα παρει.Ρωτησε ομως τον παιδιατρο να κανω αυτο και αυτο πρωτον επειδη ειναι πολυ μικρουλη και δευτερον ( μπορει να ειναι και ασχετο ) μηπως επηρεαζει το εμβολιο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς αλλάξαμε παιδίατρο και μας πρότεινε να βάζουμε ένα pad μισή ώρα πριν πάμε. Δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι κάτι επικίνδυνο γιατί η συγκεκριμένη γιατρός είναι κατά των φαρμάκων και συστήνει κυρίως ομοιοπαθητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ψηλά στο χέρι εκεί που γίνεται το εμβόλιο, μισή ώρα πριν πάμε ώστε να έχει ενεργήσει τη στιγμή του εμβολίου. Την επόμενη εβδομάδα θα το δοκιμάσουμε. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ TERY! ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ PATCH? ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΑ. ΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ! ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν καταφέραμε να κάνει εμβόλιο. Το κακομοιρούλι μου είναι άρρωστο, όχι κάτι σοβαρό, τα της εποχής, και θα πρέπει να περιμένουμε λίγες μέρες. Ελπίζω να τα καταφέρουμε την επόμενη εβδομάδα. Αλλά ούτως ή άλλως θα μας ακούσετε :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ TERY! ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ PATCH? ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΑ. ΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ! ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ?

 

Εμείς το βάλαμε το patch δύο φορές ήδη και απ'ό,τι κατάλαβα δεν πόνεσε η εισαγωγή της σύριγγας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού γίνει το εμβόλιο, βγαίνει μετά ένα καρουμπαλάκι στο σημείο που έγινε και το νιώθουμε όταν πιέσουμε. Βοηθάει και σ αυτό? Αν και μου είπανε να βάζω λίγο πάγο μετά για να μην εμφανισθεί, δεν μπορώ να το κάνω.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού γίνει το εμβόλιο, βγαίνει μετά ένα καρουμπαλάκι στο σημείο που έγινε και το νιώθουμε όταν πιέσουμε. Βοηθάει και σ αυτό? Αν και μου είπανε να βάζω λίγο πάγο μετά για να μην εμφανισθεί, δεν μπορώ να το κάνω.

 

άσχετο με το θέμα, αλλα μετά το εμβόλιο βάλε αλουμινόνερο.μας το σύστησε η παιδίατρος και η μικρή μου ούτε κοκκινήλα δεν έχει βγάλει

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kallisto,

ήδη είναι καλύτερα. Ελπίζω να κάνει επιτέλους το εμβόλιο.

Για το αλουμινόνερο δεν είμαι σίγουρη, εμάς κάποιος γιατρός μας είχε προτείνει σκέτο χαμομηλάκι στο σημείο που γίνεται το καρούμπαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τα καταφέραμε!!!

Το έκανε μετά από 3 μήνες το εμβόλιο. Σχετικ'α με το pad πρέπει να πω ότι είχε μάλλον αποτέλεσμα καθώς τον άκουσε μόνο η Καλαμαριά όσο δηλαδή και σε όλη την εξέταση. Συνήθως τα decibel του όταν πρόκειται για εμβόλιο ξεφέυγουν προς όλη την Θεσσαλονίκη, οπότε υποθέτω ότι δεν πόνεσε απλά φοβήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού γίνει το εμβόλιο, βγαίνει μετά ένα καρουμπαλάκι στο σημείο που έγινε και το νιώθουμε όταν πιέσουμε. Βοηθάει και σ αυτό? Αν και μου είπανε να βάζω λίγο πάγο μετά για να μην εμφανισθεί, δεν μπορώ να το κάνω.

 

τελικά το ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε να το αλείψω με λίγο βούτυρο μετά στο σπίτι.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς το ίδιο μας είπε ότι σε περίπτωση που πρηστεί το σημείο να της βάλουμε βιταμ. Εμείς της βάλαμε στο ένα μπουτάκι γιατι είχε πρηστει λιγο εσωτερικά και την άλλη μέρα είχε φύγει σχεδόν. Αλλά δεν ξέρω αν ήταν από το βιτάμ ή αν θα έφευγε έτσι κι αλλιώς. Το χρησιμοποιούσαμε και στο σχολείο όταν χτυπούσε κάποιο παιδί για να μην κάνει μελανιά και καρούμπαλο.

yQPJp2.png N5FJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...