Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΤΑΧΤΟΣ ΑΦΑΛΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Η γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο μεχρι να γινει αρκετα μεγαλο το παιδακι και να σχηματιστουν οι κοιλιακοι μυες. Το ποσο πεταχτος ειναι ο ομφαλος εξαρταται απο τη "δουλεια" του εκαστοτε γιατρου που εδεσε τον ομφαλο. Εμενα παντως η μια μου κορη εχει αρκετα πεταχτο ομφαλο απο νεογεννητο ενω η αλλη εχει πιο φυσιολογικο (και ηταν ο ιδιος γιατρος).

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μωρακι 40 ημερων και εδω και δυο μερες βλεπω οτι εχει βγει εξω ο αφαλος του, εχει ιδεα καμμια μαμα τι ειναι αυτο?

 

 

και εμενα ειχε πεταχτο αφαλο .τωρα ειναι 5 μηνων και εχει μπει μεσα....δεν ειναι τιποτα λοιπον θα φτιαξει συντομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι συχνο το φαινομενο της ομφαλοκοιλης στα μωρακια. Στις περισσοτερες περιπτωσεις περναει μονο του μετα απο καποιους μηνεςχωρις καμμια παρεμβαση!Δεν ειναι κατι ουτε επικυνδυνο οποτε μην ανησυχεις!Αν ψαξεις το φορουμ υπαρχει θεμα!Αυτο μπορει να μεγαλωσει αρκετα ακομα οποτε μην πανικοβληθεις!Βεβαια αρμοδιος ειναι ο παιδιατρος σου που θα σου πει αν οντως ειναι ομφαλοκοιλη!Και καπου ειχα διαβασει οτι δεν ειναι δουλεια του γιατρου οταν εκοψε τον ομφαλιο λωρο το αν καποιος εχει βαθουλωτο αφαλο ή πεταχτο αλλα το αν καποιο μωρο εμφανισε ομφαλοκοιλη!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

εμεισ 12 ημερων νοσηλευτηκαμε για ομφαλοκοιλη..επαθε φλεγμονη..τελικα ολα καλα και 5 μηνων περιπου μαζεψε μονοσ του ..τωρα εχει μπει μεσα,μη φοβασαι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω. Η ομφαλοκήλη μαζεύει μόνη της μέσα σε 2 με 3 χρόνια. Πάλι για νασαι σίγουρη πάρε και μια γνώμη ειδικού. Ο γιατρός μας είναι καταπληκτικός χειρουργός και μόνο αν χρειάζεται σε βάζει για επέμβαση. Μπορώ να σου στείλω μήνυμα με στοιχεία αν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

βασικα μπαινει και βγαινει. Κυριως οταν κλαιει και γενικα πιεζεται τοτε πεταγεται
και σε μασ γινοταν αυτο ..πεταγοταν και φουσκωνε και μ επιανε η καρδια μου αλλα η γιατροσ μου ελεγε να μη φοβαμαι θα υποχωρησει και ετσι κι εγινε...ο/η γιατροσ σασ τι σου εχει πει??
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα μπαινει και βγαινει. Κυριως οταν κλαιει και γενικα πιεζεται τοτε πεταγεται

 

Κι εμείς μια από τα ίδια. Φυσιολογικό είναι, μην αγχώνεσαι.

Η παιδίατρος που παρακολουθεί την μπουμπου δεν ανάφερε τίποτα γι'αυτό. Αν ήταν κάτι ανησυχιτικό σίγουρα θα μας έλεγε κάτι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...