Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομφαλοκήλη;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν 40 ημέρες γέννησα την κορούλα μου η οποία έχει ενα μπαλάκι σε μεγεθός μισού καστανου πάνω από τον αφαλό.. όχι ακριβώς στο σημείο του αφαλού αλλά ελάχιστα πιο πάνω.. Απ'ότι διαβασα και απ΄ότι μου είπε η παιδίατρος αυτό φεύγει. Γνωρίζεται παρόμοια κατασταση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ομφαλοκήλη είχε και ο γιος μου, την εμφάνισε λίγες μέρες αφού γεννήθηκε και περίπου κατά τον 4ο μήνα άρχισε να φεύγει. Τώρα που είναι περίπου 7 μηνών δεν εχει κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, ιδιαίτερα σε προωρα μωράκια οπως ο δικος μου, είναι κατασκευαστικό (ένα κομματάκι από το εντεράκι του βγαίνει προς τα έξω αν έχω καταλάβει καλά και αυτό ειναι ο αφαλος που προεξέχει), φεύγει τις περισσότερες φορες, σπάνια παραμένει και μετά τα 2(?) χρόνια αν παραμείνει μπορει να διορθωθει χειρουργικά αλλά νομίζω ειναι σπάνιο. Μην ανησυχεις! Δεν είναι τιποτα και δεν δημιουργει κάτι στο παιδι. Να σου ζήσει η κορουλα σου!

Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αν θες ψαξτο λίγο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!τι εννοεις ελαχιστα πιο πανω???δεν ειναι αυτο που λεει η mama tou kostantinoulh?γιατι καιμεις τοχαμε αυτο!αρκετα μεγαλο και τωρα πουναι 2 σχεδον τιποτα δεν εχουμε..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. είναι μισό εκατοστό πάνε από τον αφαλό.. στο νοσοκομειο μου το είπαν κηλη λευκης γραμμής αλλα που διάβασα στο ιντερνετ αυτό ειναι αρκετα ψηλά πραγμα που σε εμας δεν είναι ετσι.. τουλαχιστον ελπιζω να μην νιώθει πονο η κορόύλα

 

 

 

 

fO5yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα jesgk, κι εμείς είχαμε ομφαλοκήλη (λόγω προωρότητας) η οποία με τους κολικούς και τα σφιξίματα για ένα διάστημα μεγάλωνε.

Μόλις ηρεμήσαμε από τους κολικούς σιγά-σιγά έφυγε.

Μην ανυσηχείς είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, θα περάσει.

 

Αν σου πουν (συνήθως γιαγιάδες, θείες κλπ.) να βάλεις πάνω νόμισμα και να το πιέζεις, μην το κάνεις!!!!

Στο λέω γιατί εμένα με έιχαν πρήξει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή jesgk

 

Είναι σημαντικό να διαχωριστεί η ομφαλοκήλη από την υπερομφάλια κήλη της λευκής γραμμής.

 

Η πρώτη εξορμάται μέσα από τον ομφαλό και τον σηκώνει προς τα έξω ενώ η δεύτερη προβάλλει ελαφρά πιο πάνω χωρίς να αλλάζει το σχήμα του ομφαλικού δακτυλίου.

 

Η αντιμετώπιση είναι διαφορετική και υπαγορεύεται από τη φύση των δυό κηλών.

Η μεν ομφαλοκήλη διορθώνεται μόνη της μέχρι την ηλικία των 2-3 ετών και δεν περισφίγγεται.

Η επιγαστρική κήλη προκαλεί πόνο στο παιδί και μεγαλώνει με το χρόνο.Είναι απαραίτητη η χειρουργική συρραφή της.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To mikro mu einai 2 minon, kai exei emfanisi omfalo kili edo kai 2 evdomades. Exei 2 cm diametros peripou. Piga stin paidiatro,kai mu ipe na min valo epidesmo, i aftokolito, alla na to afiso, kai tha eksafanistei isos apo mono tou. Allios tha xriastei egxyrisi. Episeis tha xreiastei egxirisi an diplasiasti ksafnika, i an skourinei to xroma tou ksafnika.

Den tha ithela na egxiristi to mikro, kai leo na agnoiso tin symvouli tis giatro, kai na dokimaso ena aftokolito, pu krataei to omfalo mesa. Exete kanei katholou ebiries me to thema afto?

Efxaristo

mr7Zp1.pngurl%5D
Link to comment
Share on other sites

biene, καλημέρα,

ο μικρός μου είχε εμφανίσει ομφαλοκήλη, περίπου σε αυτήν την ηλικία. Και η δικιά μου παιδίατρος μου είχε πει να μην βάλω τίποτα επάνω και ότι θα φύγει μόνο του. Το μόνο που μου είπε να προσέχω ήταν να μην κλαίει πολύ το μωρό γιατί επιδεινώνεται. Πράγματι, η κήλη έφυγε μόνη της σταδιακά.....η επέμβαση αν γίνει, θα γίνει μετά τα 2 έτη και είναι καθαρα για αισθητικούς λόγους, "μαζεύουν" δλδ το κοματάκι δέρματος που έχει ξεχειλώσει. Θα έλεγα να μην ανησυχείς και θα υποχωρἠσει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα τα ίδια biene ο μικρός μου, εμφάνισε ομφαλοκήλη λίγο πριν σαραντήσει και εξαφανίστηκε όταν ήταν περίπου 5 μηνών. Καλύτερα να ακούσεις τον παιδίατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς είχε εμφανίσει ομφαλοκήλη.Μου το είπε η παιδίατρος την πρώτη ή δεύτερη φορά που είχε έρθει σπίτι,δηλαδή το μωρό τότε ήταν ημερών.

Μου είχε πει τα ίδια ακριβώς,να κοιτάω μην πρηστεί ή σκουρήνει το χρώμα.

Πέρασε από μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα.

Μην αγχώνεσαι,γειτόνισσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με όσα ειπαν τα κορίτσια. Και ο μικρός μου εμφάνισε ομφαλοκήλη και μέχρι περίπου τον 5ο του ειχε περάσει. Δεν κάναμε τίποτα εμεις. όσο για την εγχειριση ειναι για πολύ αργότερα και ειναι απολύτως σπάνιες οι περιπτώσεις. Μην ανησυχεις θα περάσει μόνο του.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

και η Σοφία μου εμφάνισε ομφαλοκήλη ~40 ημερών. Στους 3 μήνες είχε σχεδόν εξαφανιστεί από μόνη της.

Ο παιδίατρος μας είχε πει ότι ο επίδεσμος δεν κάνει απολύτως τίποτα, εκτός από το ότι δεν βλέπουμε το εξόγκωμα, οπότε δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Μόνο προσοχή, αν κοκκινίσει και το παιδί δείχνει να πονάει, πάμε επειγόντως νοσοκομείο. Αυτό όμως είναι πάρα πολύ σπάνιο σε αυτή τη μορφή κήλης.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To mikro mu einai 2 minon, kai exei emfanisi omfalo kili edo kai 2 evdomades. Exei 2 cm diametros peripou. Piga stin paidiatro,kai mu ipe na min valo epidesmo, i aftokolito, alla na to afiso, kai tha eksafanistei isos apo mono tou. Allios tha xriastei egxyrisi. Episeis tha xreiastei egxirisi an diplasiasti ksafnika, i an skourinei to xroma tou ksafnika.

Den tha ithela na egxiristi to mikro, kai leo na agnoiso tin symvouli tis giatro, kai na dokimaso ena aftokolito, pu krataei to omfalo mesa. Exete kanei katholou ebiries me to thema afto?

Efxaristo

 

 

Αγαπητή biene

 

Η ομφαλοκήλη αντιμετωπίζεται συντηρητικά και όχι χειρουργικά μέχρι την ηλικία των 3 ετών τουλάχιστον, διότι είναι γνωστό ότι δεν ενέχει κίνδυνο περίσφιγξης και υποχωρεί με σταδιακή σμίκρυνση.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα και απο εμενα. πριν περιπου ενα μηνα στον 2ο μηνα εμφανισε και ο μικρος μου ομφαλοκηλη. καθε φορα που τον αλλαζω και το βλεπω στεναχωριεμαι αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απ'το να περιμενω και να ευχομαι να υποχωρισει. οταν λες να πρηστει η να σκουριναι το χρωμα τι εννοεις;

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Se katalavaino apolyta, kai ego stenaxoriomuna gia arketo kairo otan ton alaza, i ton ekana banio, alla tha to synithizeis.

Tora pu eftase 4 minon, eksafanistike apo mono tou sxedon telios.

 

Gia to xroma kai to megethos mu eixe pei i giatros...diladi an megalonei ksafnika ypervolika poli i skourini apotoma na pas giatro i nosokomeio.....alla afto spania simvainei, min anysixeis. Exo dei kai alla mora me kyli...profanos einai syxno fainomeno.

Tha deis, kai esena tha ftiaksei....ypomoni

mr7Zp1.pngurl%5D
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,ειλικρινα!!καταλαβαινεις πως νιωθω....σημερα το πρωι σχεδον ειχε εξαφανιστει οταν τον αλλαξα,πανω που πηρα την χαρα σε λιγα λεπτα εμφανιστηκε παλι!!!!!σου ειχε τυχει κατι παρομοιο;;υποχωρησε σταδιακα η ξαφνικα,στο μωρο σου;

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,ειλικρινα!!καταλαβαινεις πως νιωθω....σημερα το πρωι σχεδον ειχε εξαφανιστει οταν τον αλλαξα,πανω που πηρα την χαρα σε λιγα λεπτα εμφανιστηκε παλι!!!!!σου ειχε τυχει κατι παρομοιο;;υποχωρησε σταδιακα η ξαφνικα,στο μωρο σου;

 

 

Ξαφνικα δεν νομιζω οτι υποχωρει, μερα με την μερα θα μικραινει, η κορη μου εχει μια ομφαλοκηλη κ μια λευκης γραμμης, οσο περνα ο καιρος φαινεται λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

To idio sinevaine kai sto diko mu....eksafanizotan gia ligo, meta ksanavgike. Malon exei na kanei me to poso xalaros einai....kyrios ston ypno einai mazemenos o ofalos, liga lepta afu ksipnisi, petagete pali.

 

Siga siga mazevete pantos, mikrainei mera para mera, emena tora exei fygei sxedon, exei vithistei kai einai pleon san bizeli.

Tha deis oti gyro ston 4-5 mina tha ypoxorei, kai tha les, ma kala giati anisixisa toso?

mr7Zp1.pngurl%5D
Link to comment
Share on other sites

μακαρι κοριτσια να φυγει!χτες ηρθε ο παιδιατρος για εμβολιο και ειχε πλανταξει στο κλαμα ο μικρος και η ομφαλοκηλη ειχε φουσκωσει!!ασε που θελει συνεχεια αγκαλια,γιατι με το που τον ακουω να κλαιει τον σηκωνω για να μην του μεγαλωσει αλλο απο την πιεση.σας ευχαριστω παντως πολυ!!!!

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας! γνωρίζει κάποιος σχετικά με την ομφαλοκήλη στα μικρά μωράκια; είχαμε παρατηρήσει τις τελευταίες 10 ημέρες ότι ο ομφαλός της είναι κάπως φουσκωμένος και φουσκώνει περισσότερο όταν κλαίει. η παιδίατρος είπε να μην κάνουμε τίποτα ακόμη, είναι σε αρχικό στάδιο και να περιμένουμε να πάει 3 μηνών (τώρα είναι 2). γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Είχε ο μεγάλος μου γιος. Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι τίποτα και απορροφάται σιγά σιγά. Δεν κάνει όμως να κλαίει γιατί πετάγεται πιο πολύ.

Το χρονικό όριο είναι ο χρόνος. Περιμένεις να απορροφηθεί μέχρι να γίνει το μωρό 12 μηνών αλλιώς χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

μην στενοχωριεσαι, ελενη, και το δικο μου το μωρακι ειχε ομφαλοκηλη. και μαλιστα η πρωην πεθερα μου με κατηγορουσε οτι εγω το εκανα ετσι το μωρο επειδη του εκανα μπανιο.!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: επισησ οπρωην αντρασ μου κατηγορουσε το γιατρο που του τονεκοψε στραβα τον αφαλο καιμετα κατηγορουσε και τον παιδιατρο, οτι καλυπτει το γυναικολογο που εκοψετον αφαλο λαθοσ.:mrgreen::mrgreen::mrgreen: τωρα ο μπουμπουκοσ μου ειναι στον 6ο και ο αφαλοσ του ειναι σαν τουσδικουσ μασ!!!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...