Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυσταγμός- Παιδοοφθαλμίατρος.


2411konmar

Recommended Posts

Το μωράκι μας είναι πρόωρο και η παιδιάτρος παρατηρησε πως και στα δυο ματακια κάνει ενα τρεμουλο οταν προσπαθεί να εστιάσει.

Ειδαμε κάποιον παιδοοφθαλμίατρο ο οποιος όντως μιλησε για νυσταγμό χωρις όμως να μπορει να πει σε τι οφειλεται. Ο βυθος του ματιου είπε πως είναι καλός. Πιθανον να χρειαστει και νευρολογική εξέταση.

Ακομα το ένα ματάκι πάει προς τα μέσα αλλά είπε πως δεν έχει στραβισμό.

Κατα τα άλλα το μωράκι ψυχοκινητικά πάει πολύ καλά.

Εχει ή είχε κάποια προωρομανούλα εμπειρία απο νυσταγμό στο παιδάκι της και πως εξελίχθηκε?

Υπαρχει κάποιος νευρολογος ή παιδοφθαλμίατρος που συστήνετε ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω εμπειρία ανάλογη αλλά ξέρω ότι οι μύες των ματιών είναι αδύναμοι τους πρώτους 4 μήνες και τα μάτια "φεύγουν" και έχουμε την εντύπωση ότι έχουν στραβισμό τα παιδάκια. Αυτό μου το είχε πει η παιδίατρος όταν αγχώθηκα ότι η μικρή είχε στραβισμό. Μου σύστησε να την έχω ανάσκελα και να της κουνάω την κουδουνίστρα αργά δεξιά αριστερά ώστε να γυμνάζει τα ματάκια της.

 

Τώρα για παιδοοφθαλμίατρο: Την μικρή την είχα πάει για μία σκιά που έβλεπα στην ίριδα στην Γεωργία Χρούσου η οποία θεωρείται αυθεντία. Υπολόγισε 90 Ευρώ για την επίσκεψη. Τηλ: 210-6990556. Ειδικεύεται στην παιδο-οφθαλμολογία, στραβισμό και νευρο-οφθαλμολογία.

 

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

maiden σε ευχαριστώ για τη πληροφορία. Η αλήθεια είναι πως πηγαμε στο παίδων πλήρωσαμε και 80? edit admin . Μας είπε ενα κατεβατο και οταν του καναμε ερωτήσεις μας είπε με λίγα λόγια πως μας εχει απαντήσει πλήρως σε όλα.

Για τη Χρουσου εχω ξαναδιαβάσει εδω και σκεφτομαι να πάμε αλλά δε θα θελα να την ταλαιπωρησω ξανά τη μικρή μεσα σε τόσο μικρό διάστημα.

Εμπειρία απο νευρολόγο κάνεις ή απο νυσταγμό στα ματάκια ?????

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του νυσταγμου ισως σας βοηθησει και το Καταρρακτης σε μωρο 6 μιση μηνων

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

kalispera !

eimai 33 etvn kai pasxw apo nystagmo apo tote pou me thimamai. kai emena oi goneis mou to katalaban me ton idio tropo . an kai den eimoun proorh. sthn ellada dystyxws oi ofthalmiatroi den einai kai polu ekseidikeymenoi me to thema ....... polu akoma kai shmera ton mperdeyoun me ton stravismo kai afto einai lathos.sto lew egw pou exw paei mexri kai sthn amerikh gia ton nystagmo mou .nai tha sou elega na mhn taleporiseis thn mpempa sou , mias kai afth thn stigmh den mporeis na kaneis tipota. . nai an to problhma einai tou optikou neyrou , opws kai emena , pragmatika den mporeis na kaneis kati afthn thn stigmh para mono na to diagnwseis 100% . egw pou kai pou den exw paei se olo ton kosmo kai eyxaristw ton giatro mou sthn ellada pou me estelne opou mathene oti eiparxoun analoga ervnitika kentra ....... den exw dei pote neyrologo. ase ligo kairo na pairasei pragmatika den mporeis twra na kaneis kati ...... an megalwsei kai pragmatika einai nystagmos tha xriastei isws kapoia gialakia gia na thn bohthisoun ligo ......... alla twra mhn thn talepwreis adika. psakse na breis giatro pou na kserei apo nystagmo ........ den shmenei oti an kapoios giatros einai kalos ston kataraxth oti kserei kai apo nystagmo ........ egw apo mikrh phga se ofthalmiatro kai oxi aparethta se paidoofthalmiatro.....afta den kserw an se bohthisa katholou ...... mhn anisyxeis den einai kati toso sobaro...... sto lew egw pou to exw.

o giatros mou sthn ellada legetai ΤΟΥΡΜΟΥΖΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ kai den tha diskoleyteis na breis ta stoixeia tou.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...