Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΤΙΝΟΛΗ-εμβρυοτοξική ουσία?


Recommended Posts

Ήθελα να αναφερθώ στο εξής θέμα

το οποίο με είχε απασχολήσει στο παρελθόν (όταν ήμουν έγκυος)

και με ξανα-απασχολεί τώρα

που σκεφτόμαστε να κάνουμε και άλλο παιδί!

 

Εχω ακούσει οτι κάποιες (όχι όλες) αντιρυτιδικές κρέμες

περιέχουν την ουσία ΡΕΤΙΝΟΛΗ

 

η οποία έχει χαρακτηριστεί ως "εμβρυοτοξική"

και συνιστάται απο πολλούς γυναικολόγους

να αποφεύγεται η χρήση της κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης!

 

Δεν θέλησα να ανοίξω αυτό το τόπικ

στο θέμα με τις ενυδατικές κρέμες (γενικά)

 

γιατί ήθελα να επικεντρωθώ στην επικινδυνότητα

αυτής και μόνο της ουσίας της "ΡΕΤΙΝΟΛΗΣ"

η οποία τυχαίνει να υπάρχει σε κάποιες αντιρυτιδικές κρέμες.

 

Βρήκα τα παρακάτω:

 

http://www.omorfi.com/pregnancy/cosmetics

 

και

 

http://www.pharm.auth.gr/papadopoulou/students/toxicology/Toxicology-Teratology.pdf

 

και συνεχίζω να ψάχνω και για άλλες πληροφορίες......

 

Όποιος ξέρει κάτι επιπλέον για την ουσία "ΡΕΤΙΝΟΛΗ" ας μας πει την γνώμη του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κοιταξεις στο google ποιες τροφες απαγορευονται στην διαρκεια της εγκυμοσυνης,μια απο αυτες ειναι το συκωτι εξαιτιας της μεγαλης συγκεντρωσης βιταμινης Α (αυτο ειναι η ρετινολη),η οποια δημιουργει σε μεγαλες ποσοτητες τερατογενεσεις.

Επισης σε καποια εκπομπη ειχε βγει ενας κορυφαιος δερματολογος και ειχε πει οτι απο ολες τις "θαυματουργες" κρεμες του εμποριου,η πιο αποτελεσματικη (σε βαθος χρονου,αλλα αποτελεσματικη) ειναι η κρεμα τρετινοινης ,η οποια ειναι (αν θυμαμαι καλα)καθαρη βιταμινη Α.Ανεφερε τον κινδυνο τερατογενεσης σε εγκυους που την χρησιμοποιουν.

Φυσικα το εψαξα στο ιντερνετ,δεν βρηκα στην Ελλαδα τετοια φαρμακευτικη κρεμα,αλλα βρηκα κρεμα ισοτρετινοινης (παραγωγο νομιζω με λιγοτερη συγκεντρωση,την πηρα και αυτη μεσα γραφει για πιθανοτητα τερατογενεσης.

Το ξαναψαχνω και θα σου πω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

http://www.ema.europa.eu/pdfs/human/referral/isotretinoin/281103el.pdf

 

Νατο!

Ελπιζω να μην γραφω βλακειες και να ειναι σχετικο.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Α και για να το σωσω,μην φρικαρω τον κοσμο,μιλαμε για υψλες ποσοτητες βιταμινης Α.

Απλα σας το παραθετω,για να δικαιολογησω πως μπορει να μιλανε για την πιθανοτητα αυτη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Α και για να το σωσω,μην φρικαρω τον κοσμο,μιλαμε για υψλες ποσοτητες βιταμινης Α.

Απλα σας το παραθετω,για να δικαιολογησω πως μπορει να μιλανε για την πιθανοτητα αυτη.

 

Εχω παράδειγμα τις κρέμες τους Κορρέ και της Αpivita που γράφουν πάνω

"Retinol Free"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα,καρδουλα μου,τοτε μην ανησυχεις.Τα προιοντα αυτα ειναι ακινδυνα για το μωρακι σου (με το καλο να φουσκωσει η κοιλιτσα σου γρηγορα!!!!).

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

(με το καλο να φουσκωσει η κοιλιτσα σου γρηγορα!!!!).

 

Eυχαριστώ !! ;)

 

Απλά ήθελα να ενημερώσω και άλλες κοπέλες

γιατί κάποιοι γυναικολόγοι δεν το έχουν ψάξει και τόσο αυτό το θέμα...και έχουν πλήρη μεσάνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα και η αισθητικος μου και ο γιατρος , μου ειχαν απαγορευσει οποιαδηποτε προιοντα με ρετινολη,ειτε καλλυντικα ειτε βιταμινη α σε μορφη βιταμινων κατα τη δαρκεια της εγκυμοσυνης.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα και η αισθητικος μου και ο γιατρος , μου ειχαν απαγορευσει οποιαδηποτε προιοντα με ρετινολη,ειτε καλλυντικα ειτε βιταμινη α σε μορφη βιταμινων κατα τη δαρκεια της εγκυμοσυνης.

 

Να, άλλη μια διαπίστωση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας!Εχω μια ανησυχια και μεχρι να παω στο γιατρο μου τη Δευτερα,ειπα να καταθεσω εδω την αγωνια μου,μηπως μπορει καποιος να βοηθησει.Σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος,μετα απο καθυστερηση 2-3 ημερων με χοριακη 145.Και σημερα,χρησιμοποιησα για τελευταια φορα την ενυδατικη μου,η οποια ανακαλυψα(δεν το ειχα προσεξει)οτι περιεχει ρετινολη.Απο τη μια σκεφτομαι,οτι ειναι πολυ νωρις να εχει συμβει κατι κακο(εχουν αρχισει να σχηματιζονται οργανα;),απο την αλλη,υπαρχει περιπτωση,να εχω προκαλεσει κατι ανεπανορθωτο στο εμβρυο με την-εως τωρα-χρηση της κρεμας;σας παρακαλω,οποιος εχει αποψη πανω στο θεμα, ας μου πει κατι...καληνυχτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!Εχω μια ανησυχια και μεχρι να παω στο γιατρο μου τη Δευτερα,ειπα να καταθεσω εδω την αγωνια μου,μηπως μπορει καποιος να βοηθησει.Σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος,μετα απο καθυστερηση 2-3 ημερων με χοριακη 145.Και σημερα,χρησιμοποιησα για τελευταια φορα την ενυδατικη μου,η οποια ανακαλυψα(δεν το ειχα προσεξει)οτι περιεχει ρετινολη.Απο τη μια σκεφτομαι,οτι ειναι πολυ νωρις να εχει συμβει κατι κακο(εχουν αρχισει να σχηματιζονται οργανα;),απο την αλλη,υπαρχει περιπτωση,να εχω προκαλεσει κατι ανεπανορθωτο στο εμβρυο με την-εως τωρα-χρηση της κρεμας;σας παρακαλω,οποιος εχει αποψη πανω στο θεμα, ας μου πει κατι...καληνυχτα!!!!

 

Ερωτηση εκανα παραπανω ..(εχουν αρχισει να σχηματιζονται οργανα;;;;)απο το αγχος παταω αλλ΄αντ΄αλλων!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση εκανα παραπανω ..(εχουν αρχισει να σχηματιζονται οργανα;;;;)απο το αγχος παταω αλλ΄αντ΄αλλων!!
Το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο σημαντικο γτ σχηματιζονται τα οργανα οποτε ναι εχουν ξεκινησει να σχηματιζονται...Απλα απο οσα εχω διαβασει για το θεμα της βιταμινης Α ειναι οτι απο το δερμα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο αν το παρεις ως συμπληρωμα πχ.Οποτε νομιζω αδικα αγχωνεσαι.
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο σημαντικο γτ σχηματιζονται τα οργανα οποτε ναι εχουν ξεκινησει να σχηματιζονται...Απλα απο οσα εχω διαβασει για το θεμα της βιταμινης Α ειναι οτι απο το δερμα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο αν το παρεις ως συμπληρωμα πχ.Οποτε νομιζω αδικα αγχωνεσαι.

 

Ναι,βεβαιως,το γνωριζω οτι κατα το πρωτο τριμηνο σχηματιζονται τα οργανα,αλλα λεω..ειναι,ας πουμε δυο εβδομαδων,θα μπορουσα να εχω κανει μεγαλο κακο;με τη χρηση της κρεμας;μου απαντησες ηδη και σ΄ευχαριστω,αλλα καταλαβαινεις,σ΄αυτη τη φαση σκεφτομαι παρα πολλα,πολλες φορες υπερβολικα(και πολλες φορες βλακειες..)να μην ανησυχω δηλαδη λες ε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Εχω μια ανησυχια και μεχρι να παω στο γιατρο μου τη Δευτερα,ειπα να καταθεσω εδω την αγωνια μου,μηπως μπορει καποιος να βοηθησει.Σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος,μετα απο καθυστερηση 2-3 ημερων με χοριακη 145.Και σημερα,χρησιμοποιησα για τελευταια φορα την ενυδατικη μου,η οποια ανακαλυψα(δεν το ειχα προσεξει)οτι περιεχει ρετινολη.Απο τη μια σκεφτομαι,οτι ειναι πολυ νωρις να εχει συμβει κατι κακο(εχουν αρχισει να σχηματιζονται οργανα;),απο την αλλη,υπαρχει περιπτωση,να εχω προκαλεσει κατι ανεπανορθωτο στο εμβρυο με την-εως τωρα-χρηση της κρεμας;σας παρακαλω,οποιος εχει αποψη πανω στο θεμα, ας μου πει κατι...καληνυχτα!!!!

 

η ρετινολη οντως απαγορευεται. εφοσον το μαθες τοσο νωρις, δεν υπαρχει προβλημα! απλα μην ξαναβαλεις τη κρεμα αυτη! θα στα πει κ ο γιατρος σου, μην ανησυχεις. με το καλο το μωρο!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η ρετινόλη είναι απαγορευμένη όταν δίνεται ως αγωγή για την ακμή από το στόμα, επομένως μιλάμε για πολύ μεγαλύτερες δόσεις. Από εδώ θα ακούσεις διάφορες γνώμες, αλλά για κάτι τέτοια καλύτερα να πάρεις συμβουλή γιατρού. Εμπειρικά και γενικά, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς και σίγουρα δεν χρειάζεται να ανησυχείς προκαταβολικά για κάτι που ίιιιιισως και αααααν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.Τη Δευτερα θα παω στον γιατρο,να μου πει τη γνωμη μου και για το συγκεκριμενο και για ολα.Και μενα μου φαινεται υπερβολικο,ειδικα για τοσο πρωιμο σταδιο,και με δερματικη μονο χρηση(οχι ληψη απο το στομα δηλαδη)να εχω δημιουργησει προβλημα,αλλα στην παρουσα φαση,ολα μου φαινονται τρομερα και συνεχεια σκεφτομαι τι κακο μπορει να εχω κανει.Σας ζαλισα.Ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.Τη Δευτερα θα παω στον γιατρο,να μου πει τη γνωμη μου και για το συγκεκριμενο και για ολα.Και μενα μου φαινεται υπερβολικο,ειδικα για τοσο πρωιμο σταδιο,και με δερματικη μονο χρηση(οχι ληψη απο το στομα δηλαδη)να εχω δημιουργησει προβλημα,αλλα στην παρουσα φαση,ολα μου φαινονται τρομερα και συνεχεια σκεφτομαι τι κακο μπορει να εχω κανει.Σας ζαλισα.Ευχαριστω!!!!!
Επειδη το εχω ψαξει το θεμα γι αυτο και σου απαντησα.Σιγουρα δεν εκανες ζημια με χρηση απλης ενυδατικης με βιταμινη α.Οπως εγραψε πιο πανω και η αλλη κοπελα και πολλα θα δεις γενικα στο ιντερνετ και το προβλημα εχει να κανει με τα φαρμακα-θεραπειες για ακμη με βιταμινη α.Ρωτα και το γιατρο σου να μην εχεις καμια αμφιβολια και να ησυχασεις.
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις σε τοσο πρωιμο σταδιο και απο τη στιγμη που σταματησες σχεδον αμεσως την κρεμα. Νομιζω ο κινδυνος θα υπηρχε αν την εβαζες ολο το 1ο τριμηνο. Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος ημουν ηδη 5 εβδομαδων και εκεινη την περιοδο εκανα θεραπεια με χαπια για μυκοπλασμα. Τα χαπια αυτα απαγορευονται στην εγκυμοσυνη γιατι μπορει το μωρο να βγαλει μαυρα δοντια. Ειχα ηδη παρει πανω απο τα μισα κ βεβαια τα εκοψα αμεσως! Η κορη μου αυτην τη στιγμη ειναι 2 χρονων με πανεμορφα κατασπρα δοντακια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις σε τοσο πρωιμο σταδιο και απο τη στιγμη που σταματησες σχεδον αμεσως την κρεμα. Νομιζω ο κινδυνος θα υπηρχε αν την εβαζες ολο το 1ο τριμηνο. Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος ημουν ηδη 5 εβδομαδων και εκεινη την περιοδο εκανα θεραπεια με χαπια για μυκοπλασμα. Τα χαπια αυτα απαγορευονται στην εγκυμοσυνη γιατι μπορει το μωρο να βγαλει μαυρα δοντια. Ειχα ηδη παρει πανω απο τα μισα κ βεβαια τα εκοψα αμεσως! Η κορη μου αυτην τη στιγμη ειναι 2 χρονων με πανεμορφα κατασπρα δοντακια! :wink:

 

Να την χαιρεσαι την ομορφη κορακλα σου!!!!Μια φιλη μου ειπε,οτι ο γιατρος της,σχετικα με τη βιταμινη α της ειχε πει οτι για να προκληθει προβλημα πρεπει να τρωει καθε μερα μια σακουλα καροτα και συκωτι και να χρηςιμοποιει κρεμες ενιςχυμενες με βιταμινη α,ωςτε να μιληςουμε για προβλημα.Θα ρωτηςω και γω την Δευτερα τον δικο μου.Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια που μου απαντησατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να την χαιρεσαι την ομορφη κορακλα σου!!!!Μια φιλη μου ειπε,οτι ο γιατρος της,σχετικα με τη βιταμινη α της ειχε πει οτι για να προκληθει προβλημα πρεπει να τρωει καθε μερα μια σακουλα καροτα και συκωτι και να χρηςιμοποιει κρεμες ενιςχυμενες με βιταμινη α,ωςτε να μιληςουμε για προβλημα.Θα ρωτηςω και γω την Δευτερα τον δικο μου.Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια που μου απαντησατε!!!

Νομιζω πως τα καροτα δεν βλαπτουν.Το συκωτι βλαπτει.Τα καροτα και ολα τα λαχανικα που εχουν βιταμινη Α ειναι σε διαφορετικη μορφη και δεν βλαπτουν.Γενικα η βιταμινη Α ειναι βιταμινη που την αποθηκευει ο οργανισμος και δεν αποβαλεται η περισια ποσοτητα...να το πω καπως ετσι και αν θυμαμαι καλα αποθηκευεται στο συκωτι οποτε καταλαβαινεις γτ πρεπει να αποφευγεται.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...