Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

Ακριβώς, δεν είναι απαραίτητο ότι θα εκδηλωθεί κάτι. Για τις περισσότερες παθήσεις υπάρχει γενετικό υπόβαθρο, αλλά μπορείς να βρεις δύο ανθρώπους με την ίδια γενετική προδιάθεση και τους ίδιους ακριβώς παράγοντες κινδύνου και να νοσήσει τελικά μόνο ο ένας από τους δύο.

 

Ναι, μ' αυτά ασχολείται η επιστήμη της επιγενετικής, epigenetics.

Διαβάζω ένα βιβλίο αυτό τον καιρό πάνω στο θέμα αυτό πολύ ενδιαφέρον.

Ουσιαστικά εξηγεί επιστημονικά πως τα γονίδιά μας δεν καθορίζουνε απαραίτητα το μέλλον μας, μια και αυτά εκφράζονται όταν βρούνε τις κατάλληλες περιβαλλοντικές συνθήκες, πχ διατροφή, άγχος ακόμη και τα συναισθήματά μας.

 

Όσες παρακολουθούνε το θέμα της GAPS αυτό λέει και η Dr Campbell, ότι μπορεί ο αυτισμός να είναι μια προυπάρχουσα κατάσταση αλλά δεν είναι απαραίτητο να εκδηλωθεί αν δεν βρει τις κατάλληλες συνθήκες, γι' αυτό και προτείνει κάποια τεστ πριν αποφασιστεί ο εμβολιασμός για τα παιδάκια με κάποια προδιάθεση.

 

Για να μην είμαστε όμως off-topic, γιατί το θέμα μας είναι ο επιλεκτικός εμβολιασμός και όχι ο αυτισμός, τις απόψεις μου τις εκφράζει πλήρως πιο πάνω η Γιογκίνι, διαφωνώ με τον αυθαίρετο, υποχρεωτικό και μαζικό εμβολιασμό, δεν είμαστε πρόβατα και δεν ζούμε ούτε κάτω από φασισμό ούτε σε κομμουνιστικό κράτος.

Ακόμη και στην Αμερική, τη χώρα των συμφερόντων, υπάρχουνε σχεδόν σ όλες τις πολιτείες εξαιρέσεις στον υποχρεωτικό εμβολιασμό, και στην Αγγλία τα εμβόλια δεν είναι υποχρεωτικά.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα δηλαδή τι είμαστε, πρόβατα;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να μην είμαστε όμως off-topic, γιατί το θέμα μας είναι ο επιλεκτικός εμβολιασμός και όχι ο αυτισμός, τις απόψεις μου τις εκφράζει πλήρως πιο πάνω η Γιογκίνι, διαφωνώ με τον αυθαίρετο, υποχρεωτικό και μαζικό εμβολιασμό, δεν είμαστε πρόβατα και δεν ζούμε ούτε κάτω από φασισμό ούτε σε κομμουνιστικό κράτος.

Ακόμη και στην Αμερική, τη χώρα των συμφερόντων, υπάρχουνε σχεδόν σ όλες τις πολιτείες εξαιρέσεις στον υποχρεωτικό εμβολιασμό, και στην Αγγλία τα εμβόλια δεν είναι υποχρεωτικά.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα δηλαδή τι είμαστε, πρόβατα;

 

Είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις επιλεκτικό στην Ελλάδα, παρά εδώ. Εδώ η πίεση για εμβολιασμό είναι πολύ πιο έντονη, τα σχολεία τα ζητάνε πολύ πιο επιτακτικά (όπως και υποχρεώνουν τα παιδιά να περνάνε ψυχολογικά τεστ πολύ συχνά και μπορεί να σου επιβάλλουν να δίνεις στο παιδί του δημοτικού να πίνει καφέ γιατί βελτιώνει τη συγκέντρωση :shock:), οι γιατροί σε διώχνουν πολύ πιο εύκολα από το practice τους αν δεν εμβολιάζεις και στην Καλιφόρνια είναι για ψήφιση νόμος που θα δίνει σε 12χρονα το δικαίωμα να αποφασίζουν αν θέλουν να εμβολιαστούν, σε περίπτωση που οι γονείς τους δεν τα αφήνουν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον έχεις ενημερωθεί απο εκει και πέρα να μπορείς να κρίνεις μόνος σου, να εχεις το δικαίωμα της επιλογής και οχι να σε αγνοούν σαν να γέννησες απλά ενα στρατιωτάκι και μεγάλωσε το όπως θες αλλά εμεις σαν κράτος θα παρεμβαίνουμε όπως και όποτε γουστάρουμε στην υγεία του..

Αν κάποιος θέλει να κάνει σεξ χωρίς προφυλακτικό με διαφορους παρτενερ, παρ΄όλο που έχει ενημερωθεί για τις σμν, αλλά θεωρεί ότι δεν είναι στρατιωτάκι να κάνει ό,τι του πουν οπότε παίρνει το ρίσκο του, δεν θα σου φανεί τουλάχιστον επιπόλαιο?

Και εν παση περιπτωση ,αν τελικα το αποφασίσει και το κάνει, δεν θα πρέπει να προσπαθεί να μην μολύνει άλλους συνανθρώπους του?

 

Πώς όμως μπορεί να διαχωρίσει ανάμεσα στα παιδιά αυτά και στα παιδιά που οι γονείς τους είναι πιο ενημερωμένοι, χωρίς να πέσει σε παγίδα διακρίσεων κλπ; Δεν μπορεί. Άρα, θέτει ένα πρόγραμμα κοινό για όλους και ζητά από όλους να το ακολουθήσουν.

και που αν κάποιος τελικά δεν το ακολουθήσει, έχει επιλέξει να είναι ποσοστό, έστω και μικρό, που υπονομεύει τη συνολική προστασία.

 

διαφωνώ με τον αυθαίρετο, υποχρεωτικό και μαζικό εμβολιασμό, δεν είμαστε πρόβατα και δεν ζούμε ούτε κάτω από φασισμό ούτε σε κομμουνιστικό κράτος.

Ακόμη και στην Αμερική, τη χώρα των συμφερόντων, υπάρχουνε σχεδόν σ όλες τις πολιτείες εξαιρέσεις στον υποχρεωτικό εμβολιασμό, και στην Αγγλία τα εμβόλια δεν είναι υποχρεωτικά.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα δηλαδή τι είμαστε, πρόβατα;

Και στην Αμερική και στην Αγγλία, υπάρχει υποχρεωτικός εμβολιασμός ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε χώρας.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις επιλεκτικό στην Ελλάδα, παρά εδώ. Εδώ η πίεση για εμβολιασμό είναι πολύ πιο έντονη, τα σχολεία τα ζητάνε πολύ πιο επιτακτικά (όπως και υποχρεώνουν τα παιδιά να περνάνε ψυχολογικά τεστ πολύ συχνά και μπορεί να σου επιβάλλουν να δίνεις στο παιδί του δημοτικού να πίνει καφέ γιατί βελτιώνει τη συγκέντρωση :shock:), οι γιατροί σε διώχνουν πολύ πιο εύκολα από το practice τους αν δεν εμβολιάζεις και στην Καλιφόρνια είναι για ψήφιση νόμος που θα δίνει σε 12χρονα το δικαίωμα να αποφασίζουν αν θέλουν να εμβολιαστούν, σε περίπτωση που οι γονείς τους δεν τα αφήνουν.

 

Τα γνωρίζω όλα αυτά, αλλά διαβάζω συχνά τις Αμερικάνες στο MDC που συζητάνε για vaccine exemptions ακόμη και για θρησκευτικούς και φιλοσοφικούς λόγους, σ' όλες τις πολιτείες αν δεν κάνω λάθος υπάρχουνε παραθυράκια (ενώ εδώ δεν υπάρχουνε), και φυσικά πάντα υπάρχει και η επιλογή του homeschooling, κάτι που πάλι δεν υπάρχει εδώ.

 

Στην Ελλάδα εάν επιθυμείς το παιδί σου να εγγραφεί σε δημόσιο σχολείο θα πρέπει να έχει εμβολιαστεί σύμφωνα με το Εθνικό Εμβολιαστικό Πρόγραμμα και τέλος!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Φυλλάδιο υπάρχει σε κάθε κουτί εμβολίου και εννοείται ότι κάθε γονιός είναι υποχρεωμένος να μάθει τα βασικά, τώρα το ποιος το διαβάζει συνειδητά είναι άλλο θέμα. Έχω δει κατά καιρούς κι εδώ μέσα πράγματα εξωφρενικά για ιούς, για αντιβιώσεις και για διάφορα άλλα θέματα που είναι στην καθημερινότητα όταν έχεις παιδιά μιας ηλικίας και αναρωτιέμαι αν τελικά το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να ενημερωθούμε για το τελευταίο μοντέλο καροτσάκι :wink:. Εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε περισσότερο να με βάλουν να υπογράψω δήλωση φρονημάτων για το αν ενημερώθηκα πάντως. Θα έβγαζα σπυριά με τέτοια επίπεδα κρατικού παρεμβατισμού :wink:

 

Από την άλλη το κράτος ξέρει ότι στις τάξεις του υπάρχουν και πολλοί πολίτες (η πλειοψηφία πολλές φορές) που δεν ενημερώνεται είτε γιατί δεν μπορεί είτε γιατί απλά αδιαφορεί. Αυτά τα παιδιά, δεν είναι υποχρεωμένο να τα προστατέψει με κάποιο τρόπο; Είναι. Πώς όμως μπορεί να διαχωρίσει ανάμεσα στα παιδιά αυτά και στα παιδιά που οι γονείς τους είναι πιο ενημερωμένοι, χωρίς να πέσει σε παγίδα διακρίσεων κλπ; Δεν μπορεί. Άρα, θέτει ένα πρόγραμμα κοινό για όλους και ζητά από όλους να το ακολουθήσουν. Αυτή είναι η απλούστερη αλήθεια για το πώς οργανώνονται και "επιβάλλονται" τα προγράμματα εμβολιασμού. Τα υπόλοιπα περί συμφερόντων, πειραματόζωων και προγραμμάτων ευγονικής είναι στην καλύτερη δευτερεύοντα.

 

το προγραμμα υπαρχει, καλα κανει και υπαρχει, ενας απο τους λογους ειναι και αυτος που λες περι ενημερωμενων και αδιαφορων, μεταξυ αυτου του προγραμματος ομως και των παιδιων μας μεσολαβουν οι γιατροι και οι γιατροι δεν ειναι εκει για να εφαρμοσουν το προγραμμα αγνοωντας το εκαστοτε υποκειμενο και την ιστορια του,,,αλλιως θα μας εκανε τα εμβολια ενα ρομποτ

 

σιγουρα η επιλογη του επιλεκτικου εμβολιασμου κοστιζει και σε χρονο και σε χρημα αλλα ειναι αναγκαια και πρεπει να συμβαδισει με το πλαισιο προγραμμα εμβολιασμου,,,αλλιως το συστημα παφτε καιι παλι στην παγιδα των διακρισεων της ταμπελας κλπ αρκει να διαβασει κανεις εδω μεσα τον τροπο με τον οποιο εκφραζονται καποιοι

 

την εποχη που μεγαλωνα εγω, περασα και κοκιτη και ιλαρα και ανεμοβλογια και ερυθρα,, καμια μαμα δεν θα ελεγε μακρια το ανεμβολιαστο παιδι σου κυρα μου απο το δικο μου, τωρα το ακους ολο και πιο συχνα και αναρωτιεσαι τι μας ψεκαζουν και λεμε τετοια προκλητικα πραγματα? ειμαστε περισσοτερο εμβολιασμενοι απο ποτε, οι παλιοτεροι, γονεις γεροι για να εχουμε επιβιωσει ολο και καποια φυσικη ανοσια εχουμε τουλαχιστον σε αυτες που λεμε παιδικες ασθενειες κι ομως φοβομαστε ολο και πιο πολυ και πιο πολυ και πιο πολυ μην αρρωστησουμε ,,,,,,εγω τα λεω σημεια των καιρων ολες αυτες τις αντιδρασεις και κορωνες καλα τα εμβολια αλλα και ο τρομος δεν ειναι καλο πραγμα,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie έτσι είναι, υπάρχουν exemptions, αλλά δεν τα δέχονται πάντα εύκολα, μπορεί να σου κάνουν φασαρία ή μπορεί να έρθουν μια μέρα να εμβολιάσουν τα παιδιά στο σχολείο και να μην κάνουν καν τον κόπο να ανοίξουν το φάκελο του παιδιού να δουν ότι έχει exemption. Γενικά εδώ πιέζουν πολύ περισσότερο για καθολικό εμβολιασμό γιατί είναι και πολλά τα ποσοστά των παιδιών που δεν εμβολιάζονται λόγω αμέλειας των γονιών.

 

jackrussell δεν διαφωνώ σε κάτι, σαφώς δεν συμφωνώ με το να λέμε ότι τα ανεμβολίαστα παιδιά είναι επικίνδυνα και δεν τα θέλουμε δίπλα μας κλπ. Το καλύτερο είναι να κάνει ο καθείς ό,τι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του και απλά να δεχτεί το γεγονός ότι εφόσον δεν μπορεί να το κλείσει σε γυάλα και να μην έρχεται σε επαφή με κανέναν άλλο, θα υποστεί και τις διαφορετικές επιλογές των υπολοίπων.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τελος να πω οτι περιμενω επιθυμω απο αυτην την αλυσιδα ανθρωπων, μερος της οποιας ειμαι κι εγω κι εσεις και τα παιδια μας, να εμβολιαζονται οχι ολοι ανεξαιρετως, αλλα οι πιο υγιεις δυνατοι, αυτοι θα ειναι οι ασπιδα και για τους πιο αδυναμους ετσι πρεπει να σκεφτομαστε κι οχι εχεις εμβολιασει το παιδι σου? αν οχι να μην αγκιζει το δικο μου:(

κι αυτο για να λειτουργησει απατειται προνοια, ενημερωση, προτεινομενο προγραμμα εμβολιασμου αλλα και δυνατοτητα επιλεκτικου εμβολιασμου η και καθολου αν ετσι πρεπει να γινει,,οσο αυτες οι δυνατοτητες συνυπαρχουν δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτα,,,οταν τα πραγματα γινονται ασπρο η μαυρο κινδυνευουμε οοολοι

Link to comment
Share on other sites

κινκα μου αρεσε πολυ αυτο τελευταιο

οσο εισαι μεσα στη ζωη θα ερθεις αντιμεωπος με επιλογες ανθρωπων που δεν θα σου αρεσουν,,μπορεις μια χαρα να τα φερεις βολτα και με αυτες

 

εννοειται το δεν υπαινιχθηκα οτι σε εκφραζει η θεση απομονωσης και ροχαλας των ανεμβολιαστων

Link to comment
Share on other sites

Αν η επιλογή του άλλου φέρνει σε κίνδυνο το παιδί μου και είναι αντίθετη με αυτό που ορίζει ο νόμος γιατί να πρέπει να το υποστώ? Η απλή λύση είναι να συμφωνήσει με τους κανόνες ο καθένας. Αν ζήταγα εγώ να με σεβαστείτε επειδή επιλέγω να παρανομήσω πώς θα ακούγονταν?

 

Γιατί ο εμβολιασμός δεν είναι νόμος. Είναι προτεινόμενο πρόγραμμα εμβολιασμών. Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλλει τον εμβολιασμό και να επισείει ποινές για όσους δεν το ακολουθούν.

 

Αν πάω το παιδί μου αύριο στα νήπια, και μου πουν "γιατί δεν έχει κάνει εμβόλια;" και τους δώσω χαρτί από το γιατρό μου ότι το παιδί έκανε αλλεργική αντίδραση και δεν πρόκειται να συνεχίσει τον εμβολιασμό, δεν υπάρχει κανένας νόμος που να μου επιβάλλει ποινή για αυτό.

 

Απλά έχουμε παρανοήσει τον όρο "υποχρεωτικά" εμβόλια και θεωρούμε ότι είναι νομοθεσία. Και ο λόγος που γενικά πιέζουν για να γίνονται τα εμβόλια είναι γιατί θέλουν να "μαζέψουν" τους γονείς που τα αμελούν, όχι για εκείνους που τα αποφεύγουν συνειδητά ή για λόγους υγείας.

 

Να πω και το άλλο: εγώ π.χ. θεωρώ τα εμβόλια χρήσιμα για το παιδί μου και τα έχω κάνει σχεδόν όλα (πλην των προαιρετικών). Θεωρώ ότι έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου για να του δώσω μια προστασία. Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να ελέγξω απόλυτα ούτε με ποιον θα έρθει σε επαφή, ούτε τι εξάρσεις ασθενειών θα υπάρξουν αύριο. Και τα εμβόλια προστατεύουν από συγκεκριμένους ορότυπους, δεν είναι πανάκεια για όλες τις αρρώστιες και όλους τους ορότυπους. Μπορεί να κάνω ροταϊό και να πάει την άλλη μέρα παιδικό και να κολλήσει έναν άλλο ορότυπο από αυτούς του εμβολίου και να πάθει γαστρεντερίτιδα. That's life. (Αν και με τα εμβόλια γίνεται ένα μικρό cross-protection και για άλλους ορότυπους, αλλά όχι πάντα). Άρα το τι κάνουν οι άλλοι με τα δικά τους παιδιά ποσώς με απασχολεί, εγώ ό,τι μπορούσα το έκανα, από εκεί και πέρα ό,τι βρέξει ας κατεβάσει που λένε.

 

Απλά έχουμε παρανοήσει τον όρο "υποχρεωτικά" εμβόλια και θεωρούμε ότι είναι νομοθεσία. Και ο λόγος που γενικά πιέζουν για να γίνονται τα εμβόλια είναι γιατί θέλουν να "μαζέψουν" τους γονείς που τα αμελούν, όχι για εκείνους που τα αποφεύγουν συνειδητά ή για λόγους υγείας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες ποτε οτι ενα εμβολιο υποχρεωτικο μπορει να φερει σε κινδυνο τη ζωη ενος αλλου παιδιου?

 

ειναι θεμα ποσοστων ποσοι εμβολιαζονται ποσοι οχι, οταν εμβολιαζονται οι περισσοτεροι και ειναι εμβολιασμενο και το παιδι σου γιατι να ανησυχεις δεν καταλαβαινω,,,το βρεφος μεχρι να εμβολιαστει πληρως καλυτερα να θηλαζει και να μην το φερνουμε σε επαφη με αρρωστους νοσοκομεια παιδικους να τηρουμε τους απλους κανονες υγιεινης και ολα καλα,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί ο εμβολιασμός δεν είναι νόμος. Είναι προτεινόμενο πρόγραμμα εμβολιασμών. Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να επιβάλλει τον εμβολιασμό και να επισείει ποινές για όσους δεν το ακολουθούν.

 

Αν πάω το παιδί μου αύριο στα νήπια, και μου πουν "γιατί δεν έχει κάνει εμβόλια;" και τους δώσω χαρτί από το γιατρό μου ότι το παιδί έκανε αλλεργική αντίδραση και δεν πρόκειται να συνεχίσει τον εμβολιασμό, δεν υπάρχει κανένας νόμος που να μου επιβάλλει ποινή για αυτό.

 

Απλά έχουμε παρανοήσει τον όρο "υποχρεωτικά" εμβόλια και θεωρούμε ότι είναι νομοθεσία. Και ο λόγος που γενικά πιέζουν για να γίνονται τα εμβόλια είναι γιατί θέλουν να "μαζέψουν" τους γονείς που τα αμελούν, όχι για εκείνους που τα αποφεύγουν συνειδητά ή για λόγους υγείας.

αφού δεν είναι νόμος ( δεν γνωρίζω αν είναι ή όχι), θα δεχτώ αναγκαστικά να μην είναι εμβολιασμένοι οι συμμαθητές του παιδιού μου στο σχολείο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το θεωρώ σωστό....είναι κάτι σαν το παράδειγμα με το προφυλακτικό που έθεσα παραπάνω...ούτε αυτό είναι νόμος.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες ποτε οτι ενα εμβολιο υποχρεωτικο μπορει να φερει σε κινδυνο τη ζωη ενος αλλου παιδιου?

 

ειναι θεμα ποσοστων ποσοι εμβολιαζονται ποσοι οχι, οταν εμβολιαζονται οι περισσοτεροι και ειναι εμβολιασμενο και το παιδι σου γιατι να ανησυχεις δεν καταλαβαινω,,,το βρεφος μεχρι να εμβολιαστει πληρως καλυτερα να θηλαζει και να μην το φερνουμε σε επαφη με αρρωστους νοσοκομεια παιδικους να τηρουμε τους απλους κανονες υγιεινης και ολα καλα,

1) Το σκέφτηκα και το είπα εξαρχής ότι τα παιδάκια που έχουν προβλήματα θα πρέπει να ακολουθούν διαφορετικό σχήμα.

2) Βασικά δεν ανησυχώ για το παιδί μου. Για εμένα δεν είναι όλα μαθηματικά ;) κουβεντούλα κάνω. Απλά βλέπω προσωπικές επιθέσεις και ειρωνίες επειδή κάποιος λέει την άποψή του, ενώ κατά τα άλλα εκείνοι έχουν δικαίωμα ( που φυσικά έχουν) διαφορετικής άποψης.

3) Δεν είναι δυνατόν να συζητάμε για το 'κοινωνικό καλό' και μετά, στην πράξη, να το υπομονεύω...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκες στο προηγούμενο μήνυμά σου στο νόμο και πώς μας θα μας φαινόταν αν εσύ επέλεγες να παρανομήσεις. Σε αυτό σου απάντησα ότι με τον να μην εμβολιάσεις δεν παρανομείς, άρα δεν μπορείς να στερηθείς και το δικαίωμά σου αυτό. Ιδανικά όλοι θα ήθελαν να περιστοιχίζονται από υγιείς και καλοζωισμένους συμπολίτες και κανείς να μην αρρωσταίνει, αλλά στις σημερινές συνθήκες αυτό είναι πολύ πολύ δύσκολο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

Να πω και το άλλο: εγώ π.χ. θεωρώ τα εμβόλια χρήσιμα για το παιδί μου και τα έχω κάνει σχεδόν όλα (πλην των προαιρετικών). Θεωρώ ότι έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου για να του δώσω μια προστασία. Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να ελέγξω απόλυτα ούτε με ποιον θα έρθει σε επαφή, ούτε τι εξάρσεις ασθενειών θα υπάρξουν αύριο. Και τα εμβόλια προστατεύουν από συγκεκριμένους ορότυπους, δεν είναι πανάκεια για όλες τις αρρώστιες και όλους τους ορότυπους. Μπορεί να κάνω ροταϊό και να πάει την άλλη μέρα παιδικό και να κολλήσει έναν άλλο ορότυπο από αυτούς του εμβολίου και να πάθει γαστρεντερίτιδα. That's life. (Αν και με τα εμβόλια γίνεται ένα μικρό cross-protection και για άλλους ορότυπους, αλλά όχι πάντα). Άρα το τι κάνουν οι άλλοι με τα δικά τους παιδιά ποσώς με απασχολεί, εγώ ό,τι μπορούσα το έκανα, από εκεί και πέρα ό,τι βρέξει ας κατεβάσει που λένε.

 

εννοείται...( να συμπληρώσω.....μια που πρόσθεσες αυτήν την παράγραφο ;))

Αλλά έχω δικαίωμα να πω ότι το να μην ρισκάρεις το τόσο για το δικό σου παιδί επειδή έχουν ρισκάρει τα υπόλοιπα, είναι παρτακιδίστικη άποψη. Και αφού ο άλλος είναι παρτάκιας και εγώ δεν θα ήθελα να γίνονται δεκτά λοιπόν χωρίς το υποχρεωτικό σχήμα....ο καθένας την πάρτη του λοιπόν ;)...είδες που δεν το βλέπεις ωραίο? Ούτε εγώ το είδα....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάποια εμβόλια είναι υποχρεωτικά στην Ελλάδα δια νόμου.

Ομάδα δικηγόρων έκαναν μεγάλη έρευνα εκ μέρους της Arnica και καταλήξανε στα εξής:

 

Α. Το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού (ΕΠΕ) δεν είναι υποχρεωτικό γιατί πολύ απλά δεν καθορίζεται από κάποια σχετική νομοθεσία.

Οπότε είναι παράνομο τα δημόσια σχολεία να απαιτούνε τα εμβόλια που προβλέπονται από το πρόγραμμα αυτό.

 

Β. Τα υποχρεωτικά εμβόλια είναι αυτά που καθορίζονται μόνο από σχετική νομοθεσία και όχι από εγκυκλίους κτλ.

Υπάρχουνε νόμοι (κάποιοι πολύ παλιοί, πχ του 1946) που ορίζουνε τα πιο κάτω εμβόλια ως υποχρεωτικά:

 

1. Πολιομυελίτιδα.

2. Διφθερίτιδα.

3. Παρωτίτιδα.

4. Ηπατίτιδα Β σε νεογνά (μέχρι 18 μηνών).

5. Τέτανος για τις ηλικίες 15-60.

6. Ευλογία: επειδή έχει εξαφανιστεί η ασθένεια αυτή ο υποχρεωτικός εμβολιασμός για την ευλογιά άτυπα δεν ισχύει.

 

Οπότε στην ουσία υποχρεωτικά για την εγγραφή ενός παιδιού σε δημόσιο σχολείο είναι τα πρώτα τρία.

Αν δεν έγιναν τότε το σχολείο έχει το δικαίωμα να μην επιτρέψει την εγγραφή του παιδιού γιατί η υποχρεωτική εκπαίδευση έχει ως προϋπόθεση τον εμβολιασμό με τα υποχρεωτικά δια νόμου εμβόλια.

Ο νόμος προβλέπει μέχρι και φυλάκιση των γονέων για παράληψη εμβολιασμού των παιδιών με τα υποχρεωτικά εμβόλια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφέρθηκες στο προηγούμενο μήνυμά σου στο νόμο και πώς μας θα μας φαινόταν αν εσύ επέλεγες να παρανομήσεις. Σε αυτό σου απάντησα ότι με τον να μην εμβολιάσεις δεν παρανομείς, άρα δεν μπορείς να στερηθείς και το δικαίωμά σου αυτό. Ιδανικά όλοι θα ήθελαν να περιστοιχίζονται από υγιείς και καλοζωισμένους συμπολίτες και κανείς να μην αρρωσταίνει, αλλά στις σημερινές συνθήκες αυτό είναι πολύ πολύ δύσκολο.

ναι ναι....το κατάλαβα....Χρησιμοποίησα το 'νόμο' ως επιχείρημα μια που το επιχείρημα της 'ηθικής' δεν απαντήθηκε. ;)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε στην ουσία υποχρεωτικά για την εγγραφή ενός παιδιού σε δημόσιο σχολείο είναι τα πρώτα τρία.

Αν δεν έγιναν τότε το σχολείο έχει το δικαίωμα να μην επιτρέψει την εγγραφή του παιδιού γιατί η υποχρεωτική εκπαίδευση έχει ως προϋπόθεση τον εμβολιασμό με τα υποχρεωτικά δια νόμου εμβόλια.

Ο νόμος προβλέπει μέχρι και φυλάκιση των γονέων για παράληψη εμβολιασμού των παιδιών με τα υποχρεωτικά εμβόλια.

δεν το ξέρω, δεν εχω ψάξει το νομικό πλαίσιο, για να το λες εσύ έτσι θα'ναι....

Τα πρώτα 4 λοιπόν έχουν σίγουρα γίνει όταν γίνεται η εγγραφή...καλό είναι και αυτό....:-)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο του τετάνου σε παιδιά (ειδικά σε ζωηρά), ποιος δεν το κάνει; Καλά όλα τα άλλα πες δεν θα βρει να κολλήσει γιατί οι άλλοι είναι εμβολιασμένοι. Τέτανο βρίσκει με ένα χτύπημα στο έδαφος. Θα το κλείσετε σε γυάλα το παιδί, τι θα κάνετε;

 

Όσο για τις αηδίες τύπου «παλιά ήταν πιο χύμα», παλιά υπήρχε θνησιμότητα στα παιδιά 10% με 30%. Αν αποδεχθείτετε τέτοιες στατιστικές για τα βλάστάρια σας, με γειά σας με χαρά σας (υπεύθυνος είναι ο εισαγγελέας από εκεί και πέρα, ειλικρινά), αλλά τουλάχιστον προειδοποιείτε τους υπόλοιπους γονείς να ξέρουν με τι ανθρώπους έχουν να κάνουν.

 

 

 

Διαφωνώ και στο «πρέπει να έχω επιλογή». Όπως ΔΕΝ έχεις επιλογή για το θέμα της εκπαίδευσης, γιατί ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ δεν είσαι κατάλληλος (δλδ δεν έχεις παιδαγωγικό πτυχίο, ούτε γνώσεις-εμπειρία, ουτε υλικοτεχνική υποστήριξη, ούτε χρόνο) για να διδάξεις το παιδί σου μόνος σου στο σπίτι, (και ακόμα και αν τα είχες θα του στερείς τη δυνατότητα κοινωνικής εκπαίδευσης) είναι υποχρεωτικό από το νόμο το παιδί να πηγαίνει σχολείο για 9 χρόνια (ωστε να γίνει από πιθηκάκι άνθρωπος) (+1-2 προσχολική αγωγή). ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να πείς «θα διδάξω εγώ το παιδί μου». Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και για την υγεία, καθώς πιθανότατα ο γονιός δεν έχει ιατρικές γνώσεις για να κρίνει για τα εμβόλια η ότι άλλο, όπως άλλωστε διαφαίνεται και στις συζητήσεις στο φόρουμ όπου ανακυκλώνονται απίστευτες ανακρίβειες.

Η ανθρωπότητα ξεπέρασε το στάδιο που η μάνα γεννούσε σαν κουνέλα και ζούσαν τελικά τα μισά παιδιά, εξ αιτίας κυρίως και της μαζικής υποχρεωτικής ιατρικής περίθαλψης, της εφαρμογής νόμων που υποχρεώνουν τους γονείς να φροντίζουν για την υγεία των παιδιών τους, του δραστικού περιορισμού παιδικών ασθενειών που θέριζαν, και πολλές άλλες μαζικές υποχρεωτικές εφαρμογές των κεκτημένων της επιστήμης στον ευρύ πληθυσμό. Αυτό που βλέπω είναι μια τάση/επιθυμία να επιστρέψουμε σε εκείνη την εποχή, κάνοντας την ανευθυνότητα και την άγνοια επιχείρημα και όπλο (και με τη βοήθεια βεβαίως τσαρλατάνων που για αιώνες ήταν στο περιθώριο καθώς δεν πρόσφεραν απολύτως τίποτα σε αυτή την μεταμόρφωση της ανθρωπότητας). Τώρα οι τσαρλατάνοι βρίσκουν πεδίο δράσης καθώς η μαζική εφαρμογή των κεκτημένων της επιστήμης έχει δημιουργήσει μια αίσθηση ασφάλειας τύπου «δεν θα πάθουμε και τίποτα». Άντε, να χτυπήσει το ανεμβολίαστο παιδάκι σας και να μην του βάλετε ορό τετάνου σε νοσοκομείο στα επείγοντα στο πρώτο 24ωρο γιατί προσπαθείτε να το συνεφέρετε με αραιωμένο νερό, και θα δούμε πόσες φορές θα κοπανίσετε το κεφάλι σας στον τοίχο κατόπιν με την ανευθυνότητα που επιδείξατε.

 

(Ο Τέτανος είναι ασυμπτωματικός, την πρώτη εβδομάδα. μετά ο ασθενής πάει κατευθείαν στη ΜΕΘ, και ίσως να τη γλυτώσει. Ο λόγος που δεν υπάρχουν θύματα από τον τέτανο είναι αποκλειστικά οι μαζικοί εμβολιασμοί και η άμεση χορήγηση αντιτετανικού ορού για προληπτικούς λόγους στα επείγοντα. Οποιοδήποτε τραύμα με αίμα μπορεί να μολύνει με τέτανο το θύμα.)

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο του τετάνου σε παιδιά (ειδικά σε ζωηρά), ποιος δεν το κάνει; Καλά όλα τα άλλα πες δεν θα βρει να κολλήσει γιατί οι άλλοι είναι εμβολιασμένοι. Τέτανο βρίσκει με ένα χτύπημα στο έδαφος. Θα το κλείσετε σε γυάλα το παιδί, τι θα κάνετε;

 

Όσο για τις αηδίες τύπου «παλιά ήταν πιο χύμα», παλιά υπήρχε θνησιμότητα στα παιδιά 10% με 30%. Αν αποδεχθείτετε τέτοιες στατιστικές για τα βλάστάρια σας, με γειά σας με χαρά σας (υπεύθυνος είναι ο εισαγγελέας από εκεί και πέρα, ειλικρινά), αλλά τουλάχιστον προειδοποιείτε τους υπόλοιπους γονείς να ξέρουν με τι ανθρώπους έχουν να κάνουν.

 

 

 

Διαφωνώ και στο «πρέπει να έχω επιλογή». Όπως ΔΕΝ έχεις επιλογή για το θέμα της εκπαίδευσης, γιατί ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ δεν είσαι κατάλληλος (δλδ δεν έχεις παιδαγωγικό πτυχίο, ούτε γνώσεις-εμπειρία, ουτε υλικοτεχνική υποστήριξη, ούτε χρόνο) για να διδάξεις το παιδί σου μόνος σου στο σπίτι, (και ακόμα και αν τα είχες θα του στερείς τη δυνατότητα κοινωνικής εκπαίδευσης) είναι υποχρεωτικό από το νόμο το παιδί να πηγαίνει σχολείο για 9 χρόνια (ωστε να γίνει από πιθηκάκι άνθρωπος) (+1-2 προσχολική αγωγή). ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να πείς «θα διδάξω εγώ το παιδί μου». Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και για την υγεία, καθώς πιθανότατα ο γονιός δεν έχει ιατρικές γνώσεις για να κρίνει για τα εμβόλια η ότι άλλο, όπως άλλωστε διαφαίνεται και στις συζητήσεις στο φόρουμ όπου ανακυκλώνονται απίστευτες ανακρίβειες.

Η ανθρωπότητα ξεπέρασε το στάδιο που η μάνα γεννούσε σαν κουνέλα και ζούσαν τελικά τα μισά παιδιά, εξ αιτίας κυρίως και της μαζικής υποχρεωτικής ιατρικής περίθαλψης, της εφαρμογής νόμων που υποχρεώνουν τους γονείς να φροντίζουν για την υγεία των παιδιών τους, του δραστικού περιορισμού παιδικών ασθενειών που θέριζαν, και πολλές άλλες μαζικές υποχρεωτικές εφαρμογές των κεκτημένων της επιστήμης στον ευρύ πληθυσμό. Αυτό που βλέπω είναι μια τάση/επιθυμία να επιστρέψουμε σε εκείνη την εποχή, κάνοντας την ανευθυνότητα και την άγνοια επιχείρημα και όπλο (και με τη βοήθεια βεβαίως τσαρλατάνων που για αιώνες ήταν στο περιθώριο καθώς δεν πρόσφεραν απολύτως τίποτα σε αυτή την μεταμόρφωση της ανθρωπότητας). Τώρα οι τσαρλατάνοι βρίσκουν πεδίο δράσης καθώς η μαζική εφαρμογή των κεκτημένων της επιστήμης έχει δημιουργήσει μια αίσθηση ασφάλειας τύπου «δεν θα πάθουμε και τίποτα». Άντε, να χτυπήσει το ανεμβολίαστο παιδάκι σας και να μην του βάλετε ορό τετάνου σε νοσοκομείο στα επείγοντα στο πρώτο 24ωρο γιατί προσπαθείτε να το συνεφέρετε με αραιωμένο νερό, και θα δούμε πόσες φορές θα κοπανίσετε το κεφάλι σας στον τοίχο κατόπιν με την ανευθυνότητα που επιδείξατε.

 

(Ο Τέτανος είναι ασυμπτωματικός, την πρώτη εβδομάδα. μετά ο ασθενής πάει κατευθείαν στη ΜΕΘ, και ίσως να τη γλυτώσει. Ο λόγος που δεν υπάρχουν θύματα από τον τέτανο είναι αποκλειστικά οι μαζικοί εμβολιασμοί και η άμεση χορήγηση αντιτετανικού ορού για προληπτικούς λόγους στα επείγοντα. Οποιοδήποτε τραύμα με αίμα μπορεί να μολύνει με τέτανο το θύμα.)

 

μας επεισες,,,καταρχην κανεις δεν ειπε τιποτα για τον τετανο, ο,τι θελει καταλαβαινει κανεις

Link to comment
Share on other sites

1. Πολιομυελίτιδα.

2. Διφθερίτιδα.

3. Παρωτίτιδα.

4. Ηπατίτιδα Β σε νεογνά (μέχρι 18 μηνών).

5. Τέτανος για τις ηλικίες 15-60.

6. Ευλογία: επειδή έχει εξαφανιστεί η ασθένεια αυτή ο υποχρεωτικός εμβολιασμός για την ευλογιά άτυπα δεν ισχύει.

 

Οπότε στην ουσία υποχρεωτικά για την εγγραφή ενός παιδιού σε δημόσιο σχολείο είναι τα πρώτα τρία.

.....

Όταν λες επιλεκτικός εμβολιασμός, και ψάχνεις να δείς πως θα κάνεις όσο το δυνατό λιγότερα εμβόλια γιατί καταλαβαίνεις ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ από ιατρική, και πιστεύεις ότι δεν κολλάς, Τότε θεωρώ ότι καλό είναι κάποιος να θυμίζει ότι υπάρχουν και ασθένειες εκεί έξω που τις κολλάς ακόμα και αν όλοι οι υπόλοιποι είναι υγιείς. Ειδικά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι περισσότεροι από τους υποστηρικτές του αντί-εμβολιασμού συμβουλεύονται επαγγελματίες απατεώνες, "δεν εμπιστεύονται τα χημικά τους γιατρούς τα νοσοκομεία που μπαίνεις υγιής και βγαίνεις άρρωστος" κλπ, υπάρχουν μια χαρά οι συνθήκες για να πάει κάποιο παιδί στην εντατική και να κινδυνεύσει σοβαρά η ζωή του. Η ασθένεια είναι ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΗ. ούτε πυρετός, ούτε πόνος, ούτε τσούξιμο ούτε ΤΙΠΟΤΑ.

 

Κατά τα άλλα ορισμένοι δεν θα πειστείτε ακόμα και αν πεθάνει το παιδί σας και μπείτε φυλακή. Ακόμα και τότε θα πιστεύετε σε θεωρίες συνωμοσίας για αγρίους. Ελπίζω ότι αυτοί οι ορισμένοι είναι ελάχιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τη λογική των γονιών που δε θέλουνε να κάνουνε στα παιδιά τους το MMR, το rotateq και το εμβόλιο της γρίππης ή ακόμα και του πνευμονιόκοκκου, όπου οι πιθανότητες των επιπλοκών από τις συγκεκριμένες νόσους δεν είναι τόσο αυξημένες. Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω, είναι το πού βασίζονται και αφήνουν τα παιδιά τους εκτεθειμένα σε ασθένειες, όπως η πολιομυελίτιδα, η ηπατίτιδα Β και ο τέτανος, όπου δε μιλάμε απλώς για πιθανότητες, αλλά για απόλυτα μη αναστρέψιμες συνέπειες της ασθένειας.

 

Η πολιομυελίτιδα, στην εποχή των γονιών μας ακόμα, θέριζε κυριολεκτικά κι έχει αφήσει πίσω της μια μακριά λίστα από ανάπηρους, ένας από τους οποίους ήταν και ένας πρώτος ξάδελφος του άντρα μου, που έμεινε στα 12 έτη του ανάπηρος από τη μέση και κάτω και πέθανε πριν από λίγα χρόνια. Το ίδιο συνέβη και σε έναν αδελφό της νταντάς των παιδιών μου, που το έπαθε 5 χρονών. Ένα πρώην αφεντικό μου ήταν κάπως πιο τυχερό, δεν παρέλυσε, αλλά κουτσαίνει έντονα, από τα 15 του. Περιττό να σας πω ότι, μαζί με τα παιδιά που νόσησαν, ψυχολογικά, σημαδεύτηκαν ανεπανόρθωτα όλα τα μέλη της οικογένειας. Τότε όμως δεν υπήρχε επιλογή, διότι δεν υπήρχε και εμβόλιο. Ήταν να μη σου τύχει. Σήμερα, που υπάρχει, με ποια λογική μπορεί να ρισκάρει κανείς την αρτιμέλεια του παιδιού του; Επειδή, υποτίθεται, οι περισσότεροι είναι εμβολιασμένοι και η ασθένεια έχει αξαφανιστεί; Αυτό δεν ισχύει πλέον, με όλο αυτόν τον ανεμβολίαστο πληθυσμό που μπαινοβγαίνει αθρόα στη χώρα και ζει σε άθλιες συνθήκες υγιεινής, όπως αναφέρανε κι άλλα μέλη πιο πάνω. Η πολιομυελίτιδα είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα εξαιρετικά επικίνδυνης ασθένειας, που τέθηκε σε έλεγχο αποκλειστικά και μόνο λόγω του μαζικού υποχρεωτικού εμβολιασμού των παιδιών και που μπορεί, ανά πάσα στιγμή, εφόσον οι προστατευτικές ασπίδες πέσουν, να επανακάμψει με δριμύτητα. Και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος, πώς μπορεί ένας γονιός να συνεχίσει να ζει και να αντικρίζει καθημερινά το παιδί του στο αναπηρικό καροτσάκι, γνωρίζοντας ότι το έβαλε εκεί ο ίδιος, επειδή δεν το εμβολίασε; Εγώ δε θα το άντεχα πάντως, θα προτιμούσα να πέσω απ' το μπαλκόνι, ειλικρινά.

 

Ομοίως και η ηπατίτιδα Β. Όπως γνωρίζουμε όλοι, δεν θεραπεύεται ολοκληρωτικά, ο φορέας είναι πάντα φορέας και μπορεί ανά πάσα στιγμή να νοσήσει και να οδηγηθεί, σταδιακά, στην κίρρωση ήπατος. Υπάρχουν πολλές εργασίες με τις οποίες δεν θα μπορεί να ασχοληθεί, αν είναι θετικός στις εξετάσεις και, αν θέλει να κάνει οικογένεια, θα πρέπει να ληφθούν ιδιαίτερες προφυλάξεις για την/τον σύζυγο και τα παιδιά. Εγώ, με το χέρι στην καρδιά, ομολογώ πως δεν θα παντρευόμουν εν γνώσει μου φορέα της εν λόγω ασθένειας κι ας ήταν και ο πρίγκηπας του παραμυθιού. ΓΙΑΤΙ να υποβληθεί ένα παιδί σε αυτή τη δοκιμασία, τη στιγμή που μπορεί, απλούστατα και ασφαλέστατα, να προστατευτεί; Ένα παράδειγμα - στο χωριό της πεθεράς μου, ένας γείτονας έστειλε τον 16χρονο γιο του να φράξει με σύρμα έναν μπαξέ, μαζί με έναν αλλοδαπό εργάτη τους, φορέα της ασθένειας. Πάνω στη δουλειά, μάτωσαν τα χέρια και των δύο και το παιδί κόλλησε. Δεν έχει δίκιο αυτό το παιδί, να ζητήσει το λόγο από τους γονείς του, που δεν το εμβολίασαν; Επίσης, είναι γνωστό πως πλέον τα παιδιά ξεκινούνε τις σεξουαλικές επαφές από το γυμνάσιο, μην πω και νωρίτερα και λίγοι χρησιμοποιούν προφυλακτικό. Από τους μύριους όσους κινδύνους, στους οποίους τα εκθέτει αυτή η πρακτική, ένας τουλάχιστον μπορεί να αποφευχθεί.

 

Όσο για τον τέτανο, εκεί κι αν κινδυνεύουν τα μωρά από την πρώτη στιγμή. Είναι εγκληματική αμέλεια των γονιών να τα αφήνουν στο έλεος ενός γδαρμένου γόνατου στο πάρκο. Να θυμήσω τις εκστρατείες της UNICEF για την εξάλειψη του νεογνικού τετάνου στην Αφρική; Πόσες παιδιά χάνονται ακόμα και σήμερα, λίγες μέρες ή και ώρες, μετά τη γέννησή τους; Κι ύστερα από όλα αυτά, μπορούμε να εξακολουθούμε να ισχυριζόμαστε ότι, εξ ολοκλήρου, το πρόγραμμα των εμβολιασμών είναι οργανωμένο σχέδιο εξόντωσης των παιδιών μας και ότι αυτά τα εμβόλια, μας εκθέτουν σε περισσότερους κινδύνους από τις ίδιες τις ασθένειες;

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα δικηγόρων έκαναν μεγάλη έρευνα εκ μέρους της Arnica και καταλήξανε στα εξής:

ο μη εμβολιασμός των παιδιών (και η συμβουλευτική από τσαρλατάνους για την υγεία τους πχ: ομοιοπαθητικών, ολιστικών κτλ) αποτελεί παράβαση των δικαωμάτων των παιδιών

 

συγκεκριμένα λέει στο συνήγορο του παιδιού:

 

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην ιατρική περίθαλψη και φροντίδα, τους εμβολιασμούς, τη νοσηλεία, κ.λπ.

 

λινκ: http://www.0-18.gr/gia-paidia/ta-dikaiomata-soy

 

μήπως οι δικηγόροι της άρνικα πρέπει να χουν κατα νου ότι "παλευουν" για να πετύχουν παράβαση των δικαιωμάτων των παιδιών...:confused:

Link to comment
Share on other sites

μήπως οι δικηγόροι της άρνικα πρέπει να χουν κατα νου ότι "παλευουν" για να πετύχουν παράβαση των δικαιωμάτων των παιδιών...:confused:

Τα δικαιώματα είναι μια σχετική έννοια. Το περιεχόμενο τους και τα μέσα για τη διασφάλισή τους επηρεάζονται από τα ήθη κάθε εποχής.

Κάποτε οι γυναίκες δεν είχαν δικαίωμα να μορφώνονται, να εργάζονται και να ψηφίζουν.

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση και το ξύλο και η βία ήταν κάποτε θεμιτά μέσα από τον δάσκαλο για να τα εκπαιδεύσει.

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην υγεία. Τα εμβόλια είναι ένα μέσο και μόνο, τίποτα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε οι γυναίκες δεν είχαν δικαίωμα να μορφώνονται, να εργάζονται και να ψηφίζουν.

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση και το ξύλο και η βία ήταν κάποτε θεμιτά μέσα από τον δάσκαλο για να τα εκπαιδεύσει.

τότε που όπως λες, όλα ήταν θέματα συνήθειας κτλ

δεν υπήρχαν ΕΠΙΣΗΜΑ δικαιώματα όπως η "διεθενείς σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού του ΟΗΕ" κομμάτι της οποίας παρέθεσα....

καταλαβαίνεις νομίζω τη διαφορά...

 

Τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην υγεία. Τα εμβόλια είναι ένα μέσο και μόνο, τίποτα παραπάνω

πάντως ο ΟΗΕ διαφωνεί μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...