Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Καθημερινή Υγιεινή και είδη περιποίησης/φροντίδας νεογνών & παιδιών

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-01-09, 22:07   #1
nanaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή FISHER PRICE μπανάκι...

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...0&selcat=bgpty

...δέν μας βόλεψε καθόλου!
Μία φορά το δοκιμάσαμε και αγοράσαμε άλλο τελικά (ακόμα κλαίω τα €40)...
Για όσες ενδιαφέρεστε να το αποκτήσετε κι επειδή η συσκευασία είναι τέτοια που δεν φαίνεται προσέξτε το εξής: Το μπανιεράκι έχει ένα διαχωριστικό στη μέση όπου είναι πολύ ενοχλητικό ειδικά στη φάση που το μωρό δεν κάθεται (όπως το δικό μου). Στη θέση για νεογέννητα, το μωράκι είναι εντελώς εκτός νερού και καθότι χειμώνας είχα ένα άγχος μη μου κρυώσει.

Τελικά αγόρασα αυτό...

http://www.letoshop.gr/default.asp?i...1100308&pid=40

με ένα ρηλάξ σαν αυτό...

http://www.letoshop.gr/default.asp?p...04&itmid=14429

απλό,οικονομικό και εύχρηστο...[/b]

Ο χρήστης nanaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 00:47   #2
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειδες τελικα ενω εμας μας βολεψε τελειως.....με βολεψε παρα πολυ που και τα δυο χερια τα ειχα ελευθερα....αυτο που λες στη μεση ειναι οταν στο σταδιο 2 συγκρατει το μωρακι να μη γλυστρισει......δε χρειαζεται τα παιδια να μουλιαζουν μεσα στο νερο.....
Παλιά 29-01-09, 00:57   #3
asi

Περιοχή: τερψιθεα
asi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω με το giasemi κι εμενα που η μπουμπουκιτσα μου ειναι ημερα 3 μηνων και 1 ημερας με εχει βολεψει πολυ.
Ο χρήστης asi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 10:22   #4
amaliakon

Το avatar του χρήστη amaliakon

amaliakon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα με βόλεψε στην αρχή, αλλά στη φάση 2 έχει αυτό το πράγμα στη μέση και το μωρό δεν μπορούσε καθόλου τον πόναγε η πλάτη του.
Τελικά πήρα άλλο στη πορεία!
Παλιά 29-01-09, 11:18   #5
nanaki

nanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!

Ξέχασα να σας πω επίσης ότι το καινούριο μας μπανάκι εφαρμόζει στη μπανιέρα και ούτε χρειάζεται να σκύβω ούτε είχα το κόστος εξτρα βάσης. amaliakon έβαλα τον μικρό να καθήσει όπως έδειχνε το προσπέκτους στη φάση 2 και έβαλε αμέσως τα κλάματα γιατί επίσης τον ενοχλούσε στη μέση... Συν του ότι η fisher price λέει πως το δίχτυ της φάσης 1 (νεογέννητο) είναι μέχρι 4500 gr... όσο δηλαδή ήμασταν 30 ημερών. ...

Παλιά 29-01-09, 11:21   #6
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι να πω κοριτσια.εγω ακομα αυτο χρησιμοποιω.το μωρο καθεται πανω στο σκαλακι και μια χαρα με βολευει.
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 11:37   #7
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nanaki
Καλημέρα κορίτσια!

Ξέχασα να σας πω επίσης ότι το καινούριο μας μπανάκι εφαρμόζει στη μπανιέρα και ούτε χρειάζεται να σκύβω ούτε είχα το κόστος εξτρα βάσης. amaliakon έβαλα τον μικρό να καθήσει όπως έδειχνε το προσπέκτους στη φάση 2 και έβαλε αμέσως τα κλάματα γιατί επίσης τον ενοχλούσε στη μέση... Συν του ότι η fisher price λέει πως το δίχτυ της φάσης 1 (νεογέννητο) είναι μέχρι 4500 gr... όσο δηλαδή ήμασταν 30 ημερών. ...

πολλες μεσασ σε αυτες και εγω τα βαζαμε με παραπανω κιλα....αν δεις και σε αλλο αναλογο τοπικ για αυτο το μπανακι....και εμενα στηνα ρχη οταντην εβαλα στη θεση 2 καπως δε τη βολευε αλλα πηρα ενα απο αυτα τα σφουγγαρακια μπανιου απο τα τζαμπο το εβαλα δυο φορες απο κατω της και μετα το κοψαμε....οσο για το αν εφαρμοζει στη μπανιερα....γενικα εσεις το βρισκετε ασφαλες????ποσο ασφαλες μπορει να ειναι???δε μπορει να πεσει μαζι με το μωρο?????
Παλιά 29-01-09, 12:42   #8
nanaki

nanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yasemi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nanaki
Καλημέρα κορίτσια!

πολλες μεσασ σε αυτες και εγω τα βαζαμε με παραπανω κιλα....αν δεις και σε αλλο αναλογο τοπικ για αυτο το μπανακι....και εμενα στηνα ρχη οταντην εβαλα στη θεση 2 καπως δε τη βολευε αλλα πηρα ενα απο αυτα τα σφουγγαρακια μπανιου απο τα τζαμπο το εβαλα δυο φορες απο κατω της και μετα το κοψαμε....οσο για το αν εφαρμοζει στη μπανιερα....γενικα εσεις το βρισκετε ασφαλες????ποσο ασφαλες μπορει να ειναι???δε μπορει να πεσει μαζι με το μωρο?????
yasemi μη μου βάζεις ιδέες πληζ!!! Για να είμαι ειλικρινής, όσο ασφαλές θεωρώ να βάζω 6500 kg μωρό σε ένα διχτάκι που εργοστασιακά προβλέπεται για max 4500 kg άλλο τόσο ασφαλές είναι για μένα και το μπανάκι που εφαρμόζει στη μπανιέρα μας... (Καλού κακού θα βάλω κι ένα σκαμνάκι απο κάτω )

Παλιά 29-01-09, 12:54   #9
despina100

Περιοχή: θεσσαλονικη σε λεω!!
despina100 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε κορίτσια και εγω αυτό το μπανακι εχω παρει και μεχρι τωρα δεν το εχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν μπορώ να σκυβω στη μπανιερα...Εχει καποια βάση να πάρω γιατί πραγματικά ετσι δεν βολευει καθόλου...(Και στο νεροχύτη τα εχω δει όλα γιατί βαρυνε η μικρη και πιανεται το χερι μου...)

Ο χρήστης despina100 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 13:30   #10
nanaki

nanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.letoshop.gr/?pID=39&ct=1100303&la=1

despina100 εδώ θα δεις αρκετές βάσεις. Οι περισσότερες είναι για να βάλεις επάνω το μπανάκι. Μόνο μία βρήκα της chicco που στηρίζεται στην μπανιέρα. Πήγα στα ΛΗΤΩ και την είδα απο κοντά αλλά δεν μου γέμισε το μάτι..

Παλιά 29-01-09, 13:48   #11
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κορίτσια, κι εγώ το μπανάκι της fisher price αγόρασα, αλλά δεν το έχω χρησημοποιήσει ακόμα, την επόμενη παρασκευή γεννάω. απλά ξέρω από την αδερφή μου και την κουμπάρα μου που το έχουν, είναι πολύ ευχαριστημένες. βολεύει να πλένεις το μωρό μόνη σου, δε γλυστράει κιόλας.

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 14:39   #12
nanaki

nanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

miamama, άντε με το καλό και με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-01-09, 14:51   #13
Diana Dee

Το avatar του χρήστη Diana Dee

Περιοχή: Ma place
Diana Dee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις εχουμε παρει αυτο της chicco με το στηριγμα που εφαρμοζει και ασφαλιζει στο πανω μερος της μπανιερας και εχουμε γλιτωσει το σκυψιμο!!
http://www.chicco.gr/index.php?page=...art&Itemid=137

Σε γενικες γραμμες μας βολεψε. Το καλυτερο μπανακι ομως το πηραμε τυχαια απο ενα μαγαζι στο Ναυπλιο (για το εξοχικο μας που εχουμε εκει κοντα). Ειναι ασχετη μαρκα, εφαρμοζει στον πατο(δεν γλιτωνουμε το σκυψιμο,αλλα δεν μας πειραζει μια φορα στις τοσες) και εχει θεση που εφαρμοζει ακριβως ο πωπος και οι μασχαλες κι ετσι τα χερια μου ειναι ελευθερα και το παιδι νιωθει μεγαλυτερα ασφαλεια.
Ο χρήστης Diana Dee δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 16:46   #14
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ είχα πάει να το αγοράσω αυτό το μπανάκι της fisher preis αλλα τελικά δεν μου φάνηκε καθόλου βολικό και δεν το πήραμε ...

Τελικά για τους πρώτους έξι μήνες μας βόλεψε το μπανάκι αλλαξιέρα σαν αυτό εδώ:
http://www.letoshop.gr/default.asp?p...309&itmid=2240

Και για αργότερα συτό που περιγράφει η Diana Dee με την έτοιμη θεση που εφαρμοζει ακριβως το σωματάκι του μωρού.

Ευτυχώς που κάναμε τα δυο μωρά κοντά κοντά και κάνουμε απόσβεση στις αγορές !!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-09, 16:54   #15
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου εκαναν δωρο οταν γενησα το μπανακι το FisherPrice,δεν εχω λυπηθει αλλα χρηματα οσο αυτα...
Πεταμενα λεφτα,δεν εχει βολευτει καθολου ο μικρος απο ημερων μεχρι και τωρα (7 μηνων)
Παλιά 30-01-09, 11:24   #16
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nanaki
miamama, άντε με το καλό και με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου
σε ευχαριστώ nanaki, 1 εβδομάδα έμεινε ακόμα. μας έχει πιάσει ανυπομονησία, δεν μπορούμε να περίμενουμε άλλο.είναι όλα έτοιμα και περιμένουμε την μπουμπού μας.

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-09, 13:02   #17
YIOUPI

Περιοχή: Αθήνα
YIOUPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το νανάκι... Κ εμένα δεν με βολεύει καθόλου της φίσερ πράις.. Το μωρό εκτός νερού για να μην ακουμπάει στο πλαστικό διαχωριστικό...
Αν το ήξερα δεν θα το αγόραζα. Θα αγοράσω άλλο για να μη μου πουντιάσει το μωρό που είναι εκτός νερού...
Παλιά 08-02-09, 01:04   #18
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμεις μια απ τα ιδια..Αφηστε που ειναι και πολυ υπερκινητικος ο μικρος μας και δεν στεκεται πουθενα..Στην αρχη καπως καθοτανε και μας βολευε κα τους δυο αλλα τις τελευταιες μερες κατι γινεται και δεν βολευομαστε.. Κατι που κουνιεται συνεχεια και γλιστραει(βρηκα λυση και του εχω απο κατω το στρωματακι για να μην γλιστραει)κατι που μου φαινεται πως εχει μεγαλωσει αρκετα και δεν τον χωραει ιδιαιτερα..Σαν να στριμωχνεται..Δεν ξερω..Μου φαινεται θα παω να παρω αλλο..ΑΛΛΑ ΤΙ? ΒΟΗΘΕΙΑ!
Παλιά 13-05-11, 11:58   #19
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πώς σας φαίνεται αυτό για νεογέννητο;

http://www.chicco.gr/el/en_mpanaki_m...ermometro.html

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 12:22   #20
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως κορίτσια όλα αυτά τα βρίσκω περιττά έξοδα. Και κάποια είναι και άκυρα απο πρακτική άποψη όπως διαπιστώνετε και μόνες σας.

Μπορείτε κάλλιστα να πάρετε κάτι σε αυτό το στυλ... http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=653

Και ένα relax μπάνιου σαν αυτό:http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=653 Στην αρχή γεμίζουμε την μπανιέρα με το relax μέσα για το νεογέννητο και μετά βγάζουμε το relax και έχουμε μια μπανιερούλα που το μωρό που κάθεται πια, μπορεί να γεμίσει και να παίξει με τα παιχνίδια του. Συγχρόνως, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το relax και μόνο του, για γρήγορο πλύσιμο μέσα στην δική μας μπανιέρα (έχουν βεντούζες και δεν γλιστράνε) (εννοώ χωρίς να είναι βυθισμένο σε νερό.)

Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτό που έκανα εγώ, ήταν ότι χρειαζόταν να σκύβω. ΑΛΛΑ, επειδή δεν έχω πειστεί για την ασφάλεια και πάντα σκεφτόμουν την πιθανότητα της κακιάς στιγμής, δεν πήρα μπανάκι που εφαρμόζει στην μπανιέρα...
Παλιά 29-05-11, 11:01   #21
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

http://www.chicco.gr/el/en_mpanaki_m...ermometro.html

Αυτό το έχει καμιά μανούλα; Πρέπει αύριο να πάρω για να τελειώνω με τα του μωρού και δεν ξέρω τί να πάρω...

]
Παλιά 29-05-11, 11:32   #22
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

μπανάκια aquarium fisher price. κορυφη!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαζεις το νεογεννητο στο δυχτι και δεν εχεις αναγκη απο βοηθεια.
βγαζεις μετα το δίχτυ, το μωρο κάθεται μεχρι 2+ χρονων το χρησιμοποιείς.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-11, 11:49   #23
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
μπανάκια aquarium fisher price. κορυφη!!!!!!!!!!!!!!!!!
βαζεις το νεογεννητο στο δυχτι και δεν εχεις αναγκη απο βοηθεια.
βγαζεις μετα το δίχτυ, το μωρο κάθεται μεχρι 2+ χρονων το χρησιμοποιείς.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nαι το είδα και σε ένα άλλο θέμα. Θα πάω να το δω από κοντά.

]
Παλιά 14-10-12, 22:36   #24
qwerty

Το avatar του χρήστη qwerty

Περιοχή: athens
qwerty χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είναι παλιό το θέμα. Αλλά θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα. Το χώρισμα στη μέση φεύγει συνέχεια και γίνεται επικίνδυνο. Εχουμε βγάλει το δίχτυ και από όταν το βγάλαμε φεύγει το μεσαίο χωρισμα... και πια ένας δεν μπορεί να την κάνει μόνος του μπάνιο.

Σκέφτομαι να πάρω την εταιρία τηλ. μήπως έχει ελάττωμα... κρίμα τα λεφτά...
Ο χρήστης qwerty δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-10-12, 00:02   #25
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για ποιό μπανάκι μιλάς? Ποιό δίχτυ? Ψάχνω τα λινκ και είναι αδύνατο να το δω. Εμείς έχουμε ένα της φισερ πραις με διαχωριστικό όπως λες κι συ στη μέση, δεν φεύγει αν αυτό εννοείς.
από τη μια πλευρά κάθεται το μωρό μας και το πλένουμε με τρεχούμενο νερό,
από την άλλη πλατσουρίζει κλείνοντας την τάπα αν θέλεις!
Μας έχει βολέψει απίστευτα, έψαχνα κάτι με το νερό να τρέχει και όχι να λιμνάζει.
Φυσικά εκεί κάνει μόνο το μπάνιο του, όταν κάνει κακά τον πλένουμε στο νιπτήρα.
Εμάς πάντως είναι σκυλί, κι αν και είχαμε πάρει ένα ειδικό μαξιλαράκι για να είναι πιο μαλακό, δεν το βάλαμε ποτέ.
Εχω δύο χέρια ελεύθερα κι ένα παιδί που πλατσουρίζει τα ποδαράκια του με χαρά ενώ τον πλένω αλλά το νερό τρέχει.
Παλιά 15-10-12, 14:35   #26
qwerty

qwerty χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

dimmi εγώ αυτό έχω και αυτό στη μεση (φαινεται αφού βγάλεις το δίχτυ) φεύγει συνέχεια καο έτσι γίνεται επικίνδυνο....

Παλιά 15-10-12, 16:01   #27
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάλι δεν κατάλαβα, αλλά θα σου πουν άλλες κοπέλες, εμείς έχουμε ένα πολύ απλό χωρίς σχέδια και δίχτυα. Απλά έχει ένα διαχωριστικό στη μέση που κάνει σαν σκαλάκι και κάθεται το παιδάκι απο νεογέννητο! Δυστηχώς δεν μπορώ να στο βρω σε φωτο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κι συ τί ακριβώς περιγράφεις ούτε ποιό είναι το πρόβλημα σας.
Δεν είναι πλαστικό το μπανάκι? Πού είναι το δίχτυ?
Καλά έκανες που έβαλες φωτο, κάποια θα το δεί να σου πεί.
Παλιά 15-10-12, 21:26   #28
qwerty

qwerty χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι δεν κατάλαβα, αλλά θα σου πουν άλλες κοπέλες, εμείς έχουμε ένα πολύ απλό χωρίς σχέδια και δίχτυα. Απλά έχει ένα διαχωριστικό στη μέση που κάνει σαν σκαλάκι και κάθεται το παιδάκι απο νεογέννητο! Δυστηχώς δεν μπορώ να στο βρω σε φωτο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κι συ τί ακριβώς περιγράφεις ούτε ποιό είναι το πρόβλημα σας.
Δεν είναι πλαστικό το μπανάκι? Πού είναι το δίχτυ?
Καλά έκανες που έβαλες φωτο, κάποια θα το δεί να σου πεί.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση θα επικοινωνήσω με την εταιρία να δω τι γίνεται.
Παλιά 16-10-12, 01:42   #29
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nanaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια!

μηπως για αυτό βγαίνει? Αν και δεν ξέρω αν λέτε για το ίδιο. Τσεκαρε το, οι επώνυμες εταιρείες πάντα ανταποκρινονται στις προδιαγραφές του προιοντος τους, σπάνια να τους "κολλήσεις" στον τοίχο. Τ΄σεκαρε τις οδηγίες του ή πάρε και ρώτα τους.

Να σαι καλά, περιμένω νέα σου.
Παλιά 16-10-12, 02:04   #30
Sofiade
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν λες ότι έχετε βγάλει το δίχτυ, ποιο είναι το δίχτυ; Αυτό το κρεμαστό που έχει πάνω τις εικόνες με τα ψαράκια; Πώς κάνετε μπάνιο το μωρό; Όπως δείχνει εδώ ή πάνω στο κρεμαστό;

Τα μπανάκια γενικότερα είναι πεταμένα λεφτά, αφού στην ουσία εξυπηρετούν μέχρι 12 μήνες και αν (εκτός αν το μωρό καθυστερήσει να σταθεί όρθιο ή δεν υπάρχει μπανιέρα στο σπίτι).
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-12, 22:20   #31
qwerty

qwerty χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δίχτυ εννοώ αυτό το πάνινο που βγαίνει. Το έχουμε βγάλει πια αφού μεγάλωσε η μπέμπα αλλά από τότε βγαίνει το μεσαίο χώρισμα που ακουμπά ο ποπός... όπως φαίνεται και στην από πάνω φωτογραφία.
Παλιά 17-10-12, 00:50   #32
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατάλαβα, τί σχέση όμως έχει το αποπάνω που βγάλατε με το αποκάτω? Κι εμάς κάπως έτσι είναι το μπανάκι μας, κι έχει κι αυτό που "κάθεται" ο ποπός του παιδιού.
Μια φορά προσπαθούσα να το βγάλω (νόμιζα ότι βγαίνει) και ήταν αδύνατο. μήπως εσάς είναι για να βγαίνει? Γιατί το κόβω πολύ hitech το μπανάκι σας!
Παλιά 17-10-12, 00:54   #33
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofiade Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα μπανάκια γενικότερα είναι πεταμένα λεφτά, αφού στην ουσία εξυπηρετούν μέχρι 12 μήνες και αν (εκτός αν το μωρό καθυστερήσει να σταθεί όρθιο ή δεν υπάρχει μπανιέρα στο σπίτι).
εμάς δεν είναι ακριβώς έτσι, έχει συνεχόμενο κάθισμα. Θεωρώ πως είναι η καλύτερη αγορά μας, μάλιστα δεν το βρίσκαμε όπως το θέλαμε (με τάπα να φεύγουν τα νερά και με "κάθισμα").
Οταν καταφέραμε και το βρήκαμε είμαστα σούπερ ικανοποιημένοι, γιατί με 2 ελεύθερα χέρια πλέναμε το παιδί, αλλιώς ένας θα έπρεπε να το βαστάει και ο άλλος να πλένει.
Επίσης το βάζαμε μες τη μπανιέρα, έχει ποδαράκια δικά του πολύ σταθερά (βιδωτά) και κοντά.
Το μόνο μείον του το σκύψιμο, αλλά δεν εμπιστευόμουν πουθενά αλλού το παιδί μου να το βάλω.
Επίσης λέει ότι από την άλλη πλευρά, τη δεξιά, κάθεται το παιδί σε μεγαλύτερη ηλικία και πλατσουρίζει, αλλά εκεί δεν έχουμε φτάσει ακόμη
Στην αρχή που ήταν νεογέννητο το πλέναμε στο νιπτήρα πανεύκολα, μου είχε δείξει η μαία μου ευτυχώς!
Πρώτα το κεφαλάκι και μετά το σώμα, κι επειδή ήταν και μια σταλιά ήταν απίστευτα ευκολο, μόλις σου έφευγε ο φόβος.
Παλιά 17-10-12, 15:22   #34
qwerty

qwerty χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα, τί σχέση όμως έχει το αποπάνω που βγάλατε με το αποκάτω? Κι εμάς κάπως έτσι είναι το μπανάκι μας, κι έχει κι αυτό που "κάθεται" ο ποπός του παιδιού.
Μια φορά προσπαθούσα να το βγάλω (νόμιζα ότι βγαίνει) και ήταν αδύνατο. μήπως εσάς είναι για να βγαίνει? Γιατί το κόβω πολύ hitech το μπανάκι σας!
Έλα ντε... ούτε εγώ ξέρω τι σχέση έχει. Απλά από όταν βγάλαμε το από πάνω το παθαίνουμε (μάλλον το είχαμε πάθει 2-3 φορές αλλά επειδή ήταν το "δίχτυ" δεν έφευγε το μωρό). Ισως τώρα ασκείται περισσότερη πίεση. Κανονικά δεν πρέπει να βγαίνει... Να δω πότε θα καταφέρω να πιάσω γραμμή στην εταιρία...
Παλιά 20-10-12, 15:03   #35
Sofiade
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το βάζετε από τη σωστή πλευρά (την στενή)?
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές