Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαγνητική εγκεφαλου εγκυμονουσας


Recommended Posts

καλησπερα.ειμαι στην 15 εβδομαδα της τεταρτης εγκυμοσυνης μου,κι εκει που νομιζα οτι τα ειχα δει ολα ηρθε κι αυτο...

περιμενα στη σειρα μου στο ταχυδρομειο να στειλω κατι πραγματα σε μια φιλη.ξαφνικα ενιωσα μουδιασμα στο πισω δεξια μερος του κεφαλιου μου.ζητησα να καθησω λεγοντας οτι ειμαι εγκυος κ μετα απο λιγο ενιωσα καλα.ξανασηκωθηκα κ συνεχισα να γραφω μια επιταγη που ηθελα να στειλω...ξανα το ιδιο,αυτη τη φορα δυνατοτερα,κι ενιωσα να μη με ακουει το δεξι μου χερι.ευτυχως δεν ειχα παει με καποιο απο τα παιδια μου,αλλα με το συζυγο που με περιμενε στο αυτοκινητο.πρωτη φορα ενιωσα ετσι,ειχα τις αισθησεις μου,αλλα δεν μπορουσα να ελεγξω το χερι κ το ποδι δεξια,δεν ακουγα απο το δεξι αυτι,ενω ενιωθα το δεξι μου ματι να εχει "φυγει".αυτο κρατησε περιπου μιση ωρα.σε συνεννοηση με το γιατρο μου (ο οποιος για μια ακομα φορα σταθηκε διπλα μου σαν πατερας) πηγα σε εφημερευουσα νευρολογικη κλινικη για ελεγχο.ειχα αγχωθει παρα πολυ,παρολο που γενικα ειμαι ηρεμο ατομο κ αντιμετωπιζω τα παντα σχετικα"χαλαρα".

ο νευρολογος χωρις πολλα λογια,εγραψε παραπεμπτικο για μαγνητικη εγκεφαλου (χωρις σκιαγραφικο επειτα απο δικη μου επιμονη-φυσικα υπεγραψα...)

οπως κ εγινε.διαγνωση δεν εχω ακομα στα χερια μου,το μονο που ξερω ειναι οτι στη μαγνητικη δεν φανηκε αιμορραγια.

τωρα ειμαι καλυτερα,εχω μονο ελαφρια υποτονια στη δεξια πλευρα,περισσοτερο στο χερι κ λιγες ζαλαδες κ μουδιασμα του κεφαλιου,οχι ολες τις ωρες...

η απορια μου ειναι σχετικα με το μωρο μου (το οποιο ειδαμε σε υπερηχογραφημα οτι ειναι καλα).οσους ρωτησα στην παμμακαριστο (που ηταν η εφημερευουσα νευρολογικη κλινικη που πηγα-η μονη που εφημερευε εκεινη τη μερα) κ στην ιατροπολη που εκανα τη μαγνητικη,μου ειπαν οτι η μαγνητικη δεν εχει μεγαλη ακτινιβολια κ εφοσον βρισκομαι στο δευτερο τριμηνο,ολα καλα...δεν ξερω ομως κ θα ηθελα αν καποια κοπελα εχει παρομοια εμπειρια να με καθησυχασει γιατι "τα εχω παιξει",οχι τοσο για μενα,αλλα για το μωρο μου...

σας ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Theolvas μου το ίδιο ξέρω κι εγώ ότι η μαγνητική έχει ελάχιστη και οχι βλαβερή ακτινοβολία... Οσο για το άλλο, ο νευρολόγος τι σου ειπε, περα απο τη μαγνητική τι μπορεί να είναι? Πως και δεν σε κρατησαν μεσα? Ο,τι και να είναι περαστικά γρήγορα εύχομαι... Το μωράκι σου θα είναι μια χαρα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελαν να με κρατησουν μεσα για παρακολουθηση,αλλα αρνηθηκα κ υπεγραψα για εισαγωγη διοτι τι θα εκανα με τα παιδια?????

μου ειπαν οτι εφοσον δεν υπαρχει αιμορραγια η ισχαιμικο (φανηκε εκ πρωτης οψεος στην μαγνητικη) υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυχενικο συνδρομο.επισης ειπαν οτι μπορει να εχει καταπονηθει ο οργανισμος απο τις απανωτες εγκυμοσυνες,αλλα αυτο θα φανει απο σειρα εξετασεων που θα γινουν.

τωρα νιωθω καλα,εκτος απο αγχος κ λιγη ζαλαδα κ μουδιασμα στο δεξι χερι.αυριο θα δω νευρολογο κ παρασκευη πρωι θα εχω λεπτομερη απαντηση της μαγνητικης.δεν ξερω...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λία μου, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το μωρό. Εγώ χρειάστηκε να κάνω μαγνητική το Σεπτέμβριο και επειδή θήλαζε η μικρή μου, σκεφτόμουν πολύ το θέμα της ακτινοβολίας, με διαβεβαίωσαν τότε ότι η μαγνητική γίνεται με μαγνήτες και δεν έχει ακτινοβολία. Εύχομαι και τα αποτελέσματα της μαγνητικής να είναι καλά και περαστικά με τις ζαλάδες και τα μουδιάσματα.

yQPJp2.png N5FJp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.τα ιδια μου ειπαν κι εμενα οπου ρωτησα για τη μαγνητικη.δεν σταματω ομως να αγχωνομαι.ειχα κανει περισυ μαγνητικη εμβρυου,κ μου ειχαν πει οτι στον 5ο μηνα που ημουν δεν επηρρεαζεται το εμβρυο κ οτι το ωφελος της μαγνητικης στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν μεγαλυτερο απο τυχον παρενεργειες.τα ιδια μου ειπαν κ φετος,κ γι αυτο εχω αγχωθει..θα δουμε κ παλι....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι περαστικά, να ειναι αυτή η τελευταία σας ταλαιπωρία.

Κι εγώ έχω ακούσει ότι η μαγνητική δεν επηρεάζει. Ο γυναικολόγος σου τι σου είπε? Αυτός φανταζομαι θα σε καθησυχάσει.

Περαστικά και γρήγορα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνεσαι ,η μαγνητικη δεν χρησιμοποιει ακτινοβολια ,θα μπορουσες να αγχωθεις για το σκιαγραφικο αλλα αφου εγινε χωρις σκιαγραφικο ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις ευχες σας...πηραμε κ το αποτελεσμα της μαγνητικης,που ειναι καθαρο με ενα μικρο ευρημα ανευ σημασιας οπως γραφουν.εχουμε αποκλεισει λοιπον τα χειροτερα.θα με παρακολουθει νευρολογος μεχρι να γεννησω καθε 15 μερες κ οταν με το καλο θα ερθει το μωρακι,θα γινει κανονικη μαγνητικη με σκιαγραφικο,οπως κ μαγνητικη αυχενα (γιατι μαλλον ολα προηλθαν απο αυχενικο συνδρομο).

τα καλα νεα ειναι οτι το μωρακι μου ειναι καλα (κ συνεχιζει να ειναι αγορι).

το δυσκολο της υποθεσης ειναι οτι θα πρεπει να κανω κυριο χερι μου το αριστερο,μιας κ το δεξι πλεον υπολειτουργει προς το παρον...

σας ευχαριστω κ παλι κ ευχομαι τα καλυτερα κ σ εσας

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

theolvas μου αν υποθέσουμε οτι ειναι αυχενικο, ουτε με υπερηχο μπορουν να δουνε κατι?

 

Καμια φυσιοθεραπεια δεν μπορεις να κανεις να επανελθει το χερι? Δυσκολα με το αριστερο...να μου πεις που χρονος για τετοια και ισως πρεπει να ξερουν ακριβως που ειναι το προβλημα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν μου ειπε τιποτα για υπερηχο...ισως μου πει ο "κανονικος" νευρολογος τη δευτερα που θα με δει απο κοντα,κ θα εχω κ τις αιματολογικες...δεν ξερω τι να πω,προς το παρον μου φτανει το "ουδεν ευρημα" τη στιγμη που προχθες αντιμετωπιζα την πιθανοτητα του αιμορραγικου εγκεφαλικου,η ισχαιμικου εγκεφαλικου,η ογκου.....

ενα επισης σχετικα καλο ειναι οτι σε αρκετες δουλειες χρησιμοποιω επιτυχως κ το αριστερο χερι,κι οτι το μουδιασμα δεν υπαρχει ολη τη μερα,μονο οι ζαλαδες κ ο πονοκεφαλος

να πω την αληθεια,πιο πολυ με ενοιαζε για το μωρο,παρα για μενα.....

κ το χειροτερο ειναι οτι καθομαι σε καραντινα στο σπιτι κ δεν θα πανε τα παιδια στον παιδοτοπο.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιάκι μου, μην αγχώνεσαι....και θα σου πω το γιατί:

 

επειδή έχω προβλήματα με την μέση μου (σθένωση σε κάποιους δίσκους)

κι επειδή χρειαζόταν να κάνω αξονική τομογραφία

και δεν ήθελα γιατί ήξερα οτι έχει διπλάσια ακτινοβολία απο μια ακτινογραφία

 

μου πρότεινε ο ορθοπεδικός μου να πούμε οτι

"υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης" (που δεν ήταν και ψέμα)

και γιαυτό να έκανα μαγνητική τομογραφία.

 

Και πράγματι το χαρτί του ΙΚΑ που έπρεπε να δώσω στην επιτροπή για να μου το εγκρίνει

έγραφε απο τον ορθοπεδικό οτι

μου προτείνει μαγνητική τομογραφία και όχι αξονική

ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!

 

Και φυσικά το ενέκρινε και η επιτροπή!

 

Και πράγματι έχω κάνει μέχρι στιγμής

2 μαγνητικές τομογραφίες και όλοι μου διαβεβαίωναν οτι δεν υπήρχει κανένας κίνδυνος για το "πιθανό" έμβρυο!!!!

 

Το λέει και η λέξη, δεν έχει ακτινοβολία.

Όπως ακίνδυνος είναι και ένας υπέρηχος ο οποίος βασίζεται στον ήχο.

 

Όσο για το μούδιασμα που έχεις

αφού σου διαβεβαίωσαν μέσω της μαγνητικής οτι δεν είναι κάτι σοβαρό

(και έχε υπόψην οτι μια μαγνητική τομογραφία είναι πολύ πιο λεπτομερείς απο μια αξονική)

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!!!!

 

Το αυχενικό πάντως απότι ξέρω μπορεί να προκαλέσει πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Λιάκι μου, μην αγχώνεσαι....και θα σου πω το γιατί:

 

επειδή έχω προβλήματα με την μέση μου (σθένωση σε κάποιους δίσκους)

κι επειδή χρειαζόταν να κάνω αξονική τομογραφία

και δεν ήθελα γιατί ήξερα οτι έχει διπλάσια ακτινοβολία απο μια ακτινογραφία

 

μου πρότεινε ο ορθοπεδικός μου να πούμε οτι

"υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης" (που δεν ήταν και ψέμα)

και γιαυτό να έκανα μαγνητική τομογραφία.

 

Και πράγματι το χαρτί του ΙΚΑ που έπρεπε να δώσω στην επιτροπή για να μου το εγκρίνει

έγραφε απο τον ορθοπεδικό οτι

μου προτείνει μαγνητική τομογραφία και όχι αξονική

ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!

 

Και φυσικά το ενέκρινε και η επιτροπή!

 

Και πράγματι έχω κάνει μέχρι στιγμής

2 μαγνητικές τομογραφίες και όλοι μου διαβεβαίωναν οτι δεν υπήρχει κανένας κίνδυνος για το "πιθανό" έμβρυο!!!!

 

Το λέει και η λέξη, δεν έχει ακτινοβολία.

Όπως ακίνδυνος είναι και ένας υπέρηχος ο οποίος βασίζεται στον ήχο.

 

Όσο για το μούδιασμα που έχεις

αφού σου διαβεβαίωσαν μέσω της μαγνητικής οτι δεν είναι κάτι σοβαρό

(και έχε υπόψην οτι μια μαγνητική τομογραφία είναι πολύ πιο λεπτομερείς απο μια αξονική)

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!!!!

 

Το αυχενικό πάντως απότι ξέρω μπορεί να προκαλέσει πολλά....

 

 

Σκέφτομαι....

μήπως θα έπρεπε να σε δει και ένας ορθοπεδικός??

Τι σου είπαν ακριβώς οι γιατροί, μόνο ο νευρολόγος θα πρέπει να σε παρακολουθεί?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ ευχαριστω κ παλι.δεν μου εχουν πει τιποτα για ορθοπεδικο,μαλλον γιατι δεν εχει προβλημα το οστο η η αρθρωση,αλλα το νευρο.δηλ μπορω να λυγισω κ να κανω ολες τις κινησεις του χεριου,αλλα δεν μπορω πχ να σηκωσω το ποτηρι,ενω μπορω να το πιασω.επισης ειναι συνεχεια σαν μουδιασμενο,κ αν με τσιμπησει καποιος με μια βελονα,δεν το νιωθω,κ στο χτυπημα που μου κανει με τα σφυρακια,η αντιδραση ειναι πολυ μικρη.αυτο το ειπαν υποτονια,κ γι αυτο θα με βλεπει καθε 15.κ θα δουμε στην πορεια.επισης για φυσιοθεραπειες δεν μου εχουν πει τιποτα-ακομα...(δεν εχω κ χρονο εξαλλου,αλλα αν χρειαζεται,θα βρω)

η μαμα μου ειναι εδω,θα μεινει ομως μεχρι τις 23 μαρτιου,επειδη εχει τη μητερα της με καρκινο (μας κηνυγαει η παλιαρρωστια) κ πρεπει να κοιταξει κι αυτην......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα την ιστορία σου! Το καλό είναι οτι δε βρέθηκε κάτι ανησυχητικό όπως και οτι δεν επηρρεάστηκε το μωράκι από την εξέταση.

Για τα υπόλοιπα... ο Θεός να σου (σας) δίνει δύναμη και όλα θα ξεπεραστούν, με λίγη ταλαιπωρία και κούραση ίσως.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ ευχαριστω κ παλι.δεν μου εχουν πει τιποτα για ορθοπεδικο,μαλλον γιατι δεν εχει προβλημα το οστο η η αρθρωση,αλλα το νευρο.δηλ μπορω να λυγισω κ να κανω ολες τις κινησεις του χεριου,αλλα δεν μπορω πχ να σηκωσω το ποτηρι,ενω μπορω να το πιασω.επισης ειναι συνεχεια σαν μουδιασμενο,κ αν με τσιμπησει καποιος με μια βελονα,δεν το νιωθω,κ στο χτυπημα που μου κανει με τα σφυρακια,η αντιδραση ειναι πολυ μικρη.αυτο το ειπαν υποτονια,κ γι αυτο θα με βλεπει καθε 15.κ θα δουμε στην πορεια.επισης για φυσιοθεραπειες δεν μου εχουν πει τιποτα-ακομα...(δεν εχω κ χρονο εξαλλου,αλλα αν χρειαζεται,θα βρω)

η μαμα μου ειναι εδω,θα μεινει ομως μεχρι τις 23 μαρτιου,επειδη εχει τη μητερα της με καρκινο (μας κηνυγαει η παλιαρρωστια) κ πρεπει να κοιταξει κι αυτην......

 

Ο γυναικολόγος σου τι σου είπε?

Υποψιάζετε τι μπορεί να έφταιξε?

 

Για παράδειγμα λένε οτι οι εγκυμονούσες λόγω ορμονών, παθαίνουν συχνά κράμπες

 

(κι εγώ παθαινα συνέχεια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

-ενώ πριν δεν είχα ποτέ μου!)

Και μου έδινε μαγνήσιο γιαυτό .....

 

Μήπως θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο σε έναν οργανισμό που έχει περάσει πολλές κοντινές εγκυμοσύνες?

 

Πάντως αυτή την αίσθηση που λες

"το μούδιασμα πίσω στο κεφάλι" την έχω νιώσει κι εγώ καμιά φορά

αλλά πίστευα οτι έφταιγε το οτι είμαι αγχώδες άτομο....

Μετά, μου πέρναγε απο μόνο του....

Link to comment
Share on other sites

o γυναικολογος,οπως κ ο νευρολογος ειπαν οτι αν δεν βρεθει κατι αλλο απο τις εξετασεις,θα μπορουσε να ειναι απο ελλειψη υπνου,οπως κ απο καταπονηση του οργανισμου απο τις συνεχομενες εγκυμοσυνες.ο γυναικολογος με ειχε προειδοποιησει απο την αρχη οτι θα ηταν δυσκολα τα πραγματα,αλλα το μυαλο μου πηγε μονο στο γυναικολογικο θεμα( τον τραχηλο δηλ).ολα παιζουν ρολο.εγω ομως αποφασισα να φερω στον κοσμο αυτο το παιδι,κι ετσι θα γινει.απλα τωρα θα εχω τα ματια μου ανοιχτα,κ θ ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες,κατι στο οποιο δεν ημουν κ πολυ τυπικη,ειδικα στο θεμα της ξεκουρασης ,αν βεβαια φανει οτι ηταν απο υπερκοπωση...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

o γυναικολογος,οπως κ ο νευρολογος ειπαν οτι αν δεν βρεθει κατι αλλο απο τις εξετασεις,θα μπορουσε να ειναι απο ελλειψη υπνου,οπως κ απο καταπονηση του οργανισμου απο τις συνεχομενες εγκυμοσυνες.ο γυναικολογος με ειχε προειδοποιησει απο την αρχη οτι θα ηταν δυσκολα τα πραγματα,αλλα το μυαλο μου πηγε μονο στο γυναικολογικο θεμα( τον τραχηλο δηλ).ολα παιζουν ρολο.εγω ομως αποφασισα να φερω στον κοσμο αυτο το παιδι,κι ετσι θα γινει.απλα τωρα θα εχω τα ματια μου ανοιχτα,κ θ ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες,κατι στο οποιο δεν ημουν κ πολυ τυπικη,ειδικα στο θεμα της ξεκουρασης ,αν βεβαια φανει οτι ηταν απο υπερκοπωση...

 

Ο γυναικολόγος μου θυμάμαι

μου είχε κάνει πλύση εγκεφάλου για το θέμα της ξεκούρασης!.....

 

Φαντάζομαι

τι κούραση θα περνάς εσύ με 2 παιδιά και 1 μωρό έγκυος γυναίκα!!!!

 

Πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου

οτι τις ώρες που θα κοιμούνται τα παιδιά

(όσο μπορούν να "συγχρονίζονται" κι αυτά!)

ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ απαραίτητα μαζί τους!

 

Καν΄το για το μωράκι στην κοιλίτσα σου!!....

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικα...πηγαμε κ στον παιδοτοπο...

λιγο μουδιαζει το χερι...

μαλλον θα κανω καποια μασαζ,δεν ξερω ακριβως,μου ειπαν κ για ηλεκτρομυογραφημα,αλλα πρεπει να γεννησω πρωτα γιατι προκαλει συσπασεις.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...