Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3 μηνών δεντ τρώει


Byron

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είχα ξανανοίξει θέμα στο παρελθόν σχετικά με τον θηλασμό. 

Έχω ένα αγοράκι πλέον είναι 3 μηνών και έχει μειώσει αρκετά τις ποσότητες γάλακτος που πίνει. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε με τον απευθείας θηλασμό οπότε πίνει όσα μλ βγάζω εγώ μετά από αντληση και τα υπόλοιπα ξένο. 

Το θέμα είναι ότι η ποσότητα είναι αρκετά λίγη σύμφωνα με τη παιδίατρο (περίπου 600 μλ τη μέρα). Να αναφέρω ότι γεννήθηκε 36η βδομάδα 2750 και τον πήραμε σπίτι 2540 και τώρα είναι 6000. Ευτυχώς δηλαδή βάρος παίρνει αλλά είναι σαν να μην έχει όρεξη για γάλα. Πολλές φορές δεν πίνει καν και ας έχει περάσει 4ωρο από το προηγούμενο τάισμα, άλλες αφήνει το γάλα και τρέχει με αποτέλεσμα να γίνεται χάλια και άλλες πιπιλαει τη θηλη του μπιμπερό. Πολύ σπάνια θα κλάψει για γάλα και αισθάνομαι ότι τα μισά μλ από αυτά που πίνει τα πίνει επειδή τον πιέζουμε εμείς. 

Πέρασε ουρολοιμωξη πριν κανένα μήνα μετά αυξήθηκε αρκετά η ορεξη του και μόλις έκανε τα πρώτα εμβόλια (πριν 10 μέρες) ξανά τα ίδια! Ξανακαναμε εξέταση για ουρολοιμωξη τίποτα ήταν καθαρή. Πήγαμε σήμερα για υπέρηχο στομάχου (γιατί η γιατρός υποπτευθηκε γοπ) τίποτα έκανε μια φυσιολογικη παλινδρομηση. Το θέμα είναι ότι είχε φάει πριν 3 ώρες και το στομάχι του στον υπέρηχο ήταν γεμάτο,δηλαδή δεν είχε χωνέψει καθόλου το προηγούμενο γεύμα. Το ξένο που του δίνω είναι το φριζολακ και φριζολακ κομφορτ (στα 150 μλ βάζω 3 κομφορτ 2 απλό). Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και τι άλλο πρέπει να ψάξουμε. Η παιδογαστρεντερολογος μου είπε να του δίνω μόνο το σκέτο φριζολακ μήπως το άλλο του πέφτει βαρύ και να ξαναμιλήσουμε να δούμε τι άλλο μπορεί να παίζει. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/11/2023 at 10:01 ΜΜ, Byron είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Είχα ξανανοίξει θέμα στο παρελθόν σχετικά με τον θηλασμό. 

Έχω ένα αγοράκι πλέον είναι 3 μηνών και έχει μειώσει αρκετά τις ποσότητες γάλακτος που πίνει. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε με τον απευθείας θηλασμό οπότε πίνει όσα μλ βγάζω εγώ μετά από αντληση και τα υπόλοιπα ξένο. 

Το θέμα είναι ότι η ποσότητα είναι αρκετά λίγη σύμφωνα με τη παιδίατρο (περίπου 600 μλ τη μέρα). Να αναφέρω ότι γεννήθηκε 36η βδομάδα 2750 και τον πήραμε σπίτι 2540 και τώρα είναι 6000. Ευτυχώς δηλαδή βάρος παίρνει αλλά είναι σαν να μην έχει όρεξη για γάλα. Πολλές φορές δεν πίνει καν και ας έχει περάσει 4ωρο από το προηγούμενο τάισμα, άλλες αφήνει το γάλα και τρέχει με αποτέλεσμα να γίνεται χάλια και άλλες πιπιλαει τη θηλη του μπιμπερό. Πολύ σπάνια θα κλάψει για γάλα και αισθάνομαι ότι τα μισά μλ από αυτά που πίνει τα πίνει επειδή τον πιέζουμε εμείς. 

Πέρασε ουρολοιμωξη πριν κανένα μήνα μετά αυξήθηκε αρκετά η ορεξη του και μόλις έκανε τα πρώτα εμβόλια (πριν 10 μέρες) ξανά τα ίδια! Ξανακαναμε εξέταση για ουρολοιμωξη τίποτα ήταν καθαρή. Πήγαμε σήμερα για υπέρηχο στομάχου (γιατί η γιατρός υποπτευθηκε γοπ) τίποτα έκανε μια φυσιολογικη παλινδρομηση. Το θέμα είναι ότι είχε φάει πριν 3 ώρες και το στομάχι του στον υπέρηχο ήταν γεμάτο,δηλαδή δεν είχε χωνέψει καθόλου το προηγούμενο γεύμα. Το ξένο που του δίνω είναι το φριζολακ και φριζολακ κομφορτ (στα 150 μλ βάζω 3 κομφορτ 2 απλό). Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και τι άλλο πρέπει να ψάξουμε. Η παιδογαστρεντερολογος μου είπε να του δίνω μόνο το σκέτο φριζολακ μήπως το άλλο του πέφτει βαρύ και να ξαναμιλήσουμε να δούμε τι άλλο μπορεί να παίζει. 

 

Έτσι ήταν και η κόρη μου, θυμάμαι είχα γράψει και εδώ σε ένα σχετικό θέμα όταν ήταν 4 μηνών και 7 κιλά και έκανε μετά βίας 4-5 γεύματα 150 ml το καθένα (σπανίως άδειαζε το μπιμπερό), ενώ παντού διάβαζα ότι το αναμενόμενο είναι να πίνουν 150-20ml ανά κιλό σωματικού βάρους.

 

Ποτέ δεν αύξησε τελικά τις ποσότητες, ποτέ δεν έδειξε να της αρέσει το γάλα γενικά, με το που άρχισε τις στέρεες το περιόρισε πάααρα πολύ, 2 ετών έπινε πια μόνο το πρωί και αυτό με το ζόρι και με μπιμπερό, λίγο πριν τα 3 νομίζω το έκοψε τελείως.

 

Αν βάζει βάρος και είναι γενικά ζωηρός και όσο ο παιδίατρος δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα υγείας, ίσως έχει να κάνει απλά με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3 μηνών κ έχει ήδη υπερδιπλασιάσει το βάρος γέννησης. Ο στόχος είναι διπλασιασμός έως το 6μηνο. Μήπως απλά το μωρό τόσο έχει ανάγκη να πιει; Αφού παίρνει βάρος κ με το παραπάνω σημαίνει ότι δεν χρειάζεται παραπάνω γάλα.

Επειδή θυμάμαι κ το άλλο ποστ που είχες κάνει, νομίζω ότι είσαι αρκετά αγχωμένη κ ίσως έχεις κ αγχωτική παιδίατρο. Γιατί δεν κάνετε μια επίσκεψη σε 1-2 ακόμη παιδιάτρους;

Link to comment
Share on other sites

Από άγχος άλλο τίποτα! Αφού φοβάμαι ότι θα πάθω τίποτα στο τέλος η ίδια, ο μικρός είναι μια χαρά. 

Βάρος έπαιρνε μέχρι τώρα πολύ καλό αλλά φυσικά από εδώ και πέρα που μειώνει τις ποσότητες φαντάζομαι δεν θα παίρνει το ίδιο. 

Πέρασε μια μαρτυρική βδομάδα (πρέπει να πέταξα πάνω από 10 λίτρα γάλα έφτιαχνα συνέχεια μπας και θελήσει να πιει και τα πέταγα). 

Η παιδο γαστρεντερολογος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, να ξεκινήσω ένα σιρόπι και να μιλήσουμε να της πω πως πάει μήπως χρειαστεί να αλλάξουμε και το ξένο. Το θέμα είναι ότι αν έχει αλλεργία και την υποπτεύεται η γιατρός δεν πρέπει να μας πει να κάνουμε εξετάσεις? 

Ευτυχως πάντως από χθες ο μικρός τρώει καλύτερα οπότε προς το παρόν δεν θα του δώσω κανένα φάρμακο αλλά αν ξανακάνει τα ίδια ίσως πάω και σε άλλον να μου πει γνώμη. 

Η παιδίατρος έβγαλε κομπιουτερακι και μου είπε ότι πρέπει να πίνει 800 μλ την μέρα πως να μην αγχωθω όταν ο δικός μου πίνει μετά βίας 600?😢

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Byron είπε:

Από άγχος άλλο τίποτα! Αφού φοβάμαι ότι θα πάθω τίποτα στο τέλος η ίδια, ο μικρός είναι μια χαρά. 

Βάρος έπαιρνε μέχρι τώρα πολύ καλό αλλά φυσικά από εδώ και πέρα που μειώνει τις ποσότητες φαντάζομαι δεν θα παίρνει το ίδιο. 

Πέρασε μια μαρτυρική βδομάδα (πρέπει να πέταξα πάνω από 10 λίτρα γάλα έφτιαχνα συνέχεια μπας και θελήσει να πιει και τα πέταγα). 

Η παιδο γαστρεντερολογος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, να ξεκινήσω ένα σιρόπι και να μιλήσουμε να της πω πως πάει μήπως χρειαστεί να αλλάξουμε και το ξένο. Το θέμα είναι ότι αν έχει αλλεργία και την υποπτεύεται η γιατρός δεν πρέπει να μας πει να κάνουμε εξετάσεις? 

Ευτυχως πάντως από χθες ο μικρός τρώει καλύτερα οπότε προς το παρόν δεν θα του δώσω κανένα φάρμακο αλλά αν ξανακάνει τα ίδια ίσως πάω και σε άλλον να μου πει γνώμη. 

Η παιδίατρος έβγαλε κομπιουτερακι και μου είπε ότι πρέπει να πίνει 800 μλ την μέρα πως να μην αγχωθω όταν ο δικός μου πίνει μετά βίας 600?😢

Καταρχας αυτό που σου λέει η παιδίατρος με το κομπιουτεράκι είναι άκυρο. Δεν γίνετε να πίνουν όλα τα παιδιά το ίδιο γάλα ανά ηλικία . Η Ουρολοίμωξη ήταν τυχαία το ψαξατε ? Οισοφαγίτιδα έχετε αποκλίσει? Δηλαδή να έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος του απο την παλινδρόμηση Κ να πονάει όταν τρώει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ουρολοιμωξη την βρήκαμε όταν πάλι δεν έτρωγε και μου μυριζαν τα τσισα του,το είπα στην παιδίατρο και μου είπε να κάνει γενική ούρων και καλλιέργεια και βρέθηκε. Για αυτό φοβήθηκα τώρα ξανά για ουρολοιμωξη αλλά κάναμε εξέταση και δεν έχει.

Όσον αφορά το στομάχι κάναμε και εκεί υπέρηχο και δεν βρέθηκε παλινδρομηση οπότε τι να πω. Επίσης κάποιες φορές το μωρό πίνει με μανία 150 μλ και φαίνεται οτι θέλει και αλλο αν ήταν οισοφαγιτιδα δεν θα πονουσε συνέχεια? Απλά ίσως δεν τον έχουμε αφήσει να πεινασει και να ρυθμίσει την πεινα του μόνος του όταν ακριβώς στο 4ωρο του έχουμε ένα μπιμπερό στο στόμα. Ας πουμε το βράδυ πάντα ξυπνάει και κλαιει για να φάει που το κάνει μόνος του. Εσεις πόσο μηνών σταματασησατε το ωραριο στο φαγητό? Δεν ξέρω τι να πω σήμερα και χθες έφαγε καλύτερα και με περισσότερη όρεξη. Ίσως έφταιξε η αλλαγή γάλακτος το φριζολακ κομφορτ νομίζω του έκατσε πολύ βαρύ, και το έπινε μαζί με το σκέτο φριζολακ συν το δικό μου και όλα αυτά τα έπινε σε 2 διαφορετικα μπιμπερο με άλλες θηλες ροή κλπ. Το τρελαναμε το μωράκι😢

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Byron είπε:

Την ουρολοιμωξη την βρήκαμε όταν πάλι δεν έτρωγε και μου μυριζαν τα τσισα του,το είπα στην παιδίατρο και μου είπε να κάνει γενική ούρων και καλλιέργεια και βρέθηκε. Για αυτό φοβήθηκα τώρα ξανά για ουρολοιμωξη αλλά κάναμε εξέταση και δεν έχει.

Όσον αφορά το στομάχι κάναμε και εκεί υπέρηχο και δεν βρέθηκε παλινδρομηση οπότε τι να πω. Επίσης κάποιες φορές το μωρό πίνει με μανία 150 μλ και φαίνεται οτι θέλει και αλλο αν ήταν οισοφαγιτιδα δεν θα πονουσε συνέχεια? Απλά ίσως δεν τον έχουμε αφήσει να πεινασει και να ρυθμίσει την πεινα του μόνος του όταν ακριβώς στο 4ωρο του έχουμε ένα μπιμπερό στο στόμα. Ας πουμε το βράδυ πάντα ξυπνάει και κλαιει για να φάει που το κάνει μόνος του. Εσεις πόσο μηνών σταματασησατε το ωραριο στο φαγητό? Δεν ξέρω τι να πω σήμερα και χθες έφαγε καλύτερα και με περισσότερη όρεξη. Ίσως έφταιξε η αλλαγή γάλακτος το φριζολακ κομφορτ νομίζω του έκατσε πολύ βαρύ, και το έπινε μαζί με το σκέτο φριζολακ συν το δικό μου και όλα αυτά τα έπινε σε 2 διαφορετικα μπιμπερο με άλλες θηλες ροή κλπ. Το τρελαναμε το μωράκι😢

Εάν άλλαξες γάλα πρόσφατα λογικό είναι να κοπεί η όρεξη του το κάθε γάλα χορταινει διαφορετικά Κ θέλει κάποιες εβδομάδες για να συνιθισει. Γενικά μετά το τρίμηνο το παιδί αν έχει όρεξη Κ περνει βάρος σταματάς να μετράς ακριβώς ποσότητες Κ ώρες . Ωράριο φυσικά Κ δεν κανονίζεις πλέον εσύ αλλά μόνο το μωρό εκτός Κ αν δεις κάτι εξτριμ αφύσικο πχ να ξυπνάει μετά τον βραδινό ύπνο Κ να μην πεινάει. Μέσα στην μέρα ταιζεις όποτε θέλει Κ θα δεις ότι ακολουθεί μια ρουτίνα μόνο του κ απλά ζυγίζεις για να δεις αν περνει βάρος τότε η ρουτίνα που ακολουθεί το παιδί είναι οκ Κ δεν αλλάζεις τίποτα . 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κάποιοι παιδίατροι επιμένουν για το 3ωρο 4ωρο ακομα και μεχρι τον 5ο μήνα, άλλοι λένε όποτε θέλει το παιδί (που μου φαίνεται και το πιο νορμάλ). Θα το ξανασυζητησω μαζί της να δω τι θα μου πει. Πάντως αν το παιδί κάνει 5 γεύματα τη μέρα μου φαίνεται μια χαρά από όσα διαβάζω δεν είπα να κάνει λιγότερα αλλά αυτά δεν είναι ανάγκη να απέχουν μεταξύ τους 4 ώρες. Ειδικά όταν ο δικός μου τρώει πάντα και βράδυ τύπου 2, 3, 4 ανάλογα τι ώρα θα ξυπνήσει. 

Έτσι όπως τον κόβω πάντως δεν πρόκειται να φάει ποτέ τις ποσότητες που ακούω για άλλα μωράκια τύπου 1 λίτρο τη μέρα κλπ. Ίσως είναι το σκαρί του τέτοιο γιατί και εγώ και ο μπαμπάς του είμαστε αδυνατοι. 

Κάτι τελευταίο που με ανησύχησε είναι ότι χθες δεν έκανε πολλά τσισα. Και σήμερα που σηκώθηκε 5 για να φάει ενώ την τελευταία πάνα την είχαμε αλλάξει 9μιση το βράδυ δεν ήταν γεμάτη. Ήπιε πάντως 650 συνολικά χθες οπότε φαντάζομαι δεν τίθεται θέμα αφυδάτωσης. Μπορεί απλά να έτυχε

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Byron είπε:

Τι να πω κάποιοι παιδίατροι επιμένουν για το 3ωρο 4ωρο ακομα και μεχρι τον 5ο μήνα, άλλοι λένε όποτε θέλει το παιδί (που μου φαίνεται και το πιο νορμάλ). Θα το ξανασυζητησω μαζί της να δω τι θα μου πει. Πάντως αν το παιδί κάνει 5 γεύματα τη μέρα μου φαίνεται μια χαρά από όσα διαβάζω δεν είπα να κάνει λιγότερα αλλά αυτά δεν είναι ανάγκη να απέχουν μεταξύ τους 4 ώρες. Ειδικά όταν ο δικός μου τρώει πάντα και βράδυ τύπου 2, 3, 4 ανάλογα τι ώρα θα ξυπνήσει. 

Έτσι όπως τον κόβω πάντως δεν πρόκειται να φάει ποτέ τις ποσότητες που ακούω για άλλα μωράκια τύπου 1 λίτρο τη μέρα κλπ. Ίσως είναι το σκαρί του τέτοιο γιατί και εγώ και ο μπαμπάς του είμαστε αδυνατοι. 

Κάτι τελευταίο που με ανησύχησε είναι ότι χθες δεν έκανε πολλά τσισα. Και σήμερα που σηκώθηκε 5 για να φάει ενώ την τελευταία πάνα την είχαμε αλλάξει 9μιση το βράδυ δεν ήταν γεμάτη. Ήπιε πάντως 650 συνολικά χθες οπότε φαντάζομαι δεν τίθεται θέμα αφυδάτωσης. Μπορεί απλά να έτυχε

Μπορεί Κ να έτυχε. Μήπως είναι πιο πηχτό Κ το γάλα γενικά να είσαι τυπική με τις οδηγίες στα γάλατα .  Γενικά τα κιλά πρέπει να κοιτάς Κ όχι το πόσο πίνει πλέον αν το παιδί είναι οκ στις καμπύλες του τι σημασία έχει κάθε πότε πεινάει?  . εμένα ο ανιψιός μου έπινε το μισό από ότι έπινε ο γιος μου δεν γίνετε όλα τα παιδιά να πίνουν το ίδιο γάλα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Μπορεί Κ να έτυχε. Μήπως είναι πιο πηχτό Κ το γάλα γενικά να είσαι τυπική με τις οδηγίες στα γάλατα .  Γενικά τα κιλά πρέπει να κοιτάς Κ όχι το πόσο πίνει πλέον αν το παιδί είναι οκ στις καμπύλες του τι σημασία έχει κάθε πότε πεινάει?  . εμένα ο ανιψιός μου έπινε το μισό από ότι έπινε ο γιος μου δεν γίνετε όλα τα παιδιά να πίνουν το ίδιο γάλα . 

Την ίδια ποσότητα γάλακτος εννοείται ότι δεν πίνουν όλα τα μωράκια, αλλά η ποσότητα του γάλακτος πάει συναρτήσει του βάρους κ όχι του μήνα. Πχ αν κ τα 2 μωρά είναι 3 μηνών, το 1 είναι 5 κιλά και το άλλο 7 εννοείται ότι δεν θα πίνουν την ίδια ποσότητα, το μωρό με το περισσότερο βάρος θα πίνει 200-250γρ σίγουρα παραπάνω ημερησίως αν στο τέλος πάρουν κ τα δυο μωρά ένα κιλό το μήνα. Εκτός κ αν μειώσει το ρυθμο βάρους 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο αλλάξαμε το πηχτό γιατί τον είχε πειράξει τώρα πίνει το δικο μου αντλημενο και το απλό φριζολακ. 

Δεν ξέρω τι να κάνω με το φάρμακο ντρέπομαι να την ξαναπάρω τη γιατρό να της πω ότι σταματησε τις έντονες γουλιες και τρώει λίγο καλύτερα γιατί θέλω να τον δω ακόμα λίγες μέρες αν ξανακάνει τα ίδια θα το ξεκινήσω μαλλον. 

Όχι ότι τρώει με τρελή όρεξη αλλά τουλάχιστον δεν τα φτύνει και του τρέχουν τα γάλατα στο λαιμό όπως έκανε όλη την προηγούμενη βδομάδα. 

Απλά κουνάει δεξιά αριστερά το κεφάλι και μαζί με αυτό του κουνάω και εγώ το μπιμπερό και έτσι το πίνει🤣

Πάντως με βάση τα κιλά του μου είπε 800 μλ. Αυτός φτάνει στις καλές μέρες τα 700 τις κακές τα 600

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να μαστε πάλι εδώ! Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα αλλά να γράψω σε αυτό. Ο μικρός έπαθε ξανά ουρολοιμωξη και αυτή τη φορά βγήκε το μικρόβιο πρωτεας😢

Ωστόσο η γενική του είναι άριστη και μου είπε η παιδίατρος να ξαναπάρουμε αύριο ουρα. 

Ήθελα να ρωτήσω αν καμιά μανούλα είχε το παιδί της το συγκεκριμένο μικρόβιο γιατί διαβάζω πράγματα και εχω φρίξει να πω την αλήθεια. 

Επίσης ουρολοιμωξη με καλή γενικά (χωρίς πυοσφαιρια κλπ) μπορεί να υπάρχει? 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως πήρατε ούρα; Όταν η συλλογή γίνεται με σακουλάκι βγαίνει συχνά false positive λόγω επιμολύνσεων. Να πάρετε με clean catch, ταΐζεις το μωρό, καπάκι το πλένεις κ το κρατάς γυμνό με τον ουροσυλλεκτη σε ετοιμότητα. Συνήθως κατουράνε λίγη ώρα μετά το γάλα, λογικά δεν θα περιμένεις πολύ. Ιδανικά να είστε δύο άτομα για να μην χάσετε την ροή των ούρων.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι πρεπει να παιρνεται σωστα το δειγμα,παρολα αυτα,επειδη ξαναεγινε θα το εψαχνα λιγο παραπανω

νομιζω υπαρχουν αντιστοιχα θεματα στο φορουμ

ισως υπαρχει μια ευαισθησια σε αυτο το θεμα

να δειτε ειδικο γιατρο,κ ισως να απευθυνθειτε στο παιδων;δ εχω προσωπικη εμπειρια για να προτεινω καποιον συγκεκριμενα

ξερω ομως οτι μπορουν να παρουν ουρα κ απο την κυστη απευθειας.ναι ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια φυσικα για το μωρακι,αλλα ισως ειναι απαραιτητο για να γινει ενας πιο εξειδικευμενος ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

Με σακουλάκι τα πήραμε τα ουρα ναι. Σήμερα τα πήραμε κατευθείαν με τον ουροσυλεκτη ήρθε μια ξαδέρφη μου σπίτι που είναι παιδίατρος (τελείωσε τη σχολή και την ειδικότητα πριν 3 χρόνια) και με βοήθησε. Απλά επειδή έβγαλε τσισα και δεν τον προλάβαμε τον καθαρίσαμε ξανά και περιμεναμε όταν ξαναέκανε ήταν πιο λίγα οπότε το δείγμα δεν έφτανε και για γενική και για καλλιέργεια και ζητήσαμε μόνο καλλιέργεια. Μου είπε ότι το πουλάκι του είναι τελείως κλειστό και όσο και αν το τράβηξε δεν φάνηκε το κεφαλακι! Σήμερα θα τον πάμε και στην παιδίατρο του να τον δει από κοντά. Υπέρηχο νεφρών έχουμε κάνει όπου βρέθηκε μια ήπια διάταση άνευ σημασίας μας είπε η γιατρός. Κυστεογραφια δεν πρότεινε αν και φαντάζομαι ότι αν τελικά έχει ξανά ουρολοιμωξη δεν θα τη γλιτώσουμε. 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πήγαινα και νοσοκομείο να του πάρουν κατευθείαν από την κύστη αλλά μου είπε η γιατρός ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάμε νοσοκομείο και να κολλήσει εκεί τίποτα και να έχουμε άλλα. 

Πάντως δεν είχε κανένα σύμπτωμα το μωρό ούτε καν δέκατα, μόνο αυτό που δεν τρώει με πολύ όρεξη αλλά προέρχεται από το στομάχι. Εγώ κόλλησα να του πάρουμε ουρα δεν μου το είπε η γιατρός και να είμαι ειλικρινης δεν το περίμενα να βγει θετικό. 

Απλά και η παιδίατρος μου είπε ότι είναι πολύ περίεργο να έχει ουρολοιμωξη με τέτοια γενική αλλά από την άλλη είχε πάνω από 100.000 στελεχη του συγκεκριμένου μικροβιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Byron είπε:

Με σακουλάκι τα πήραμε τα ουρα ναι. Σήμερα τα πήραμε κατευθείαν με τον ουροσυλεκτη ήρθε μια ξαδέρφη μου σπίτι που είναι παιδίατρος (τελείωσε τη σχολή και την ειδικότητα πριν 3 χρόνια) και με βοήθησε. Απλά επειδή έβγαλε τσισα και δεν τον προλάβαμε τον καθαρίσαμε ξανά και περιμεναμε όταν ξαναέκανε ήταν πιο λίγα οπότε το δείγμα δεν έφτανε και για γενική και για καλλιέργεια και ζητήσαμε μόνο καλλιέργεια. Μου είπε ότι το πουλάκι του είναι τελείως κλειστό και όσο και αν το τράβηξε δεν φάνηκε το κεφαλακι! Σήμερα θα τον πάμε και στην παιδίατρο του να τον δει από κοντά. Υπέρηχο νεφρών έχουμε κάνει όπου βρέθηκε μια ήπια διάταση άνευ σημασίας μας είπε η γιατρός. Κυστεογραφια δεν πρότεινε αν και φαντάζομαι ότι αν τελικά έχει ξανά ουρολοιμωξη δεν θα τη γλιτώσουμε. 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πήγαινα και νοσοκομείο να του πάρουν κατευθείαν από την κύστη αλλά μου είπε η γιατρός ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάμε νοσοκομείο και να κολλήσει εκεί τίποτα και να έχουμε άλλα. 

Πάντως δεν είχε κανένα σύμπτωμα το μωρό ούτε καν δέκατα, μόνο αυτό που δεν τρώει με πολύ όρεξη αλλά προέρχεται από το στομάχι. Εγώ κόλλησα να του πάρουμε ουρα δεν μου το είπε η γιατρός και να είμαι ειλικρινης δεν το περίμενα να βγει θετικό. 

Απλά και η παιδίατρος μου είπε ότι είναι πολύ περίεργο να έχει ουρολοιμωξη με τέτοια γενική αλλά από την άλλη είχε πάνω από 100.000 στελεχη του συγκεκριμένου μικροβιου

το πετσακι να πω την αληθεια εγω δεν το πειραζα καθολου,ακομη κ η παιδιατρος ελαχιστα.μονο οταν το εκρινε απαραιτητο,η μου ελεγε κτ μετα απο πολυ καιρο κ πολυ ηπια σε σημειο που το κανει μονος πλεον ο 7χρ γιος μου

υπαρχει ομως πιθανοτητα αν ειναι τελειως κλειστο να χρειαζεται κτ περισσοτερο κ να επηρεαζει αυτο για τις ουρολοιμωξεις

Link to comment
Share on other sites

Και εμας μας είχε πει να μην το τραβάμε καθόλου και γενικά να μην ασχολούμαστε καθόλου με το σημείο εκτός φυσικά από το να το πλένουμε. Θα δω τι θα μας ξαναπεί και σήμερα που θα τον πάμε στο ιατρείο. Ναι απλά το θέμα είναι έχει ουρολοιμωξη τελικα η όχι! Θα σκάσω μέχρι να βγουν τα αυριανά αποτελεσματα και έχω και άγχος γιατί δεν έφτασαν τα ουρα και για γενική. Παντως η ξαδέρφη μου μου είπε πως το πρώτο πράγμα που κοιτάνε στην ουρολοιμωξη είναι η γενική, αν είναι καλη η γενική δεν χρειάζεται καν καλλιέργεια μετα

Link to comment
Share on other sites

Η καλλιέργεια στο συγκεκριμένο μικροβιολογικο βγήκε ξανά θετική του ξαναπήραμε και πήγαμε και σε άλλο ενώ εντωμεταξυ ξεκίνησε αντιβίωση. Στο άλλο βγήκε πρωτεας σε συγκέντρωση 5000. Η γιατρός μας είπε να κόψουμε την αντιβίωση αλλά δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι. Και αν έχει τελικά και μείνει το παιδί χωρίς θεραπεία? Η άλλη λύση είναι να τη σταματήσω και να περιμένω 3 μέρες να πάμε και σε ένα τρίτο εργαστήριο αλλά ειλικρινά κουράστηκα με αυτή την ιστορία και αγχώνομαι και για το μωρό😢

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...