Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατα μωρα


minion

Recommended Posts

Υποψηφία για το club με τις μοντέλες. Απελπισία, είναι η λέξη που τα λέει όλα. 19 μηνών 10,300 σκάρτα. Πίνει μόνο γάλα γύρω στα 600gr την ημέρα. Όλα τα άλλα τα βάζει στο στόμα μόνη της και αφού τα μασουλήσει 5-10 λεπτά τα φτύνει. Μάλλον για τσίχλες τα νομίζει. Καμιά φόρα ξεχνιέται και τα καταπίνει, π.χ. 3 πατάτες κανένα μπισκότο, λίγη φρυγανιά τοστ κλπ. Όταν φάει κάτι κανονικά, όπως ένα πιάτο φακές προχθές ( δεν το πιστεύαμε) ή τραχανά μάλλον πρόκειται για περιέργεια γιατί παρακολουθεί με μανία την κατασκευή τους. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, από φαγητά, ολόκληρα, πολτοποιημένα, μισοπολτοποιημενα, σε ποτήρι σε μπιμπερό……….τα πάντα όλα, αν με διαβάσει και κανένας άλλος χαζομπαμπάς……..Και μια σοβαρή επισήμανση. Είχε αρχίσει να τρώει κανονικότατα πριν τα-4 μήνες (και για 2 μήνες) μέχρι την ημέρα που έκανε την 2η δόση του εμβολίου PREVENAR. Από την επομένη άρχισε να τα κόβει σταδιακά όλα εκτός από το γάλα. Με την παιδίατρο τα γνωστά τυπικά, εξετάσεις, βιταμίνες κλπ. Βοήθεια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαζομπαμπα, υψος?????

γιατι εμεις 17 μηνων ειμαστε 9 (τα κρατησαμε μινιον! μπορει να ειμαστε και 9100)!

Κρεμες τρωτε? Εμεις αλλιωτα δυστυχως τιποτα απολυτως, μονο το ψωμακι να γλυψουμε και καμια πατατα τη βδομαδα

Οσο για το εμβολιο τι να σου πω? ας μου εξηγησει καποιος γιατι ενα παιδι που επινε γαλα μεχρι και 400μλ για βραδυνο το εκοψε μαχαιρι την ημερα του χειρουργειου????? αυτο δε μπορεσα ποτε να το καταλαβω!!!!!!

Σκεφτεται καμια σας για βρεφονηπιακο φετος???

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω κανει την διαφορα παροτι δεν τρωει αρκετα ειδικα φαγητο ουτε να το δει μια κουταλια και αυτη με το ζορι:twisted:...πινουμε ομως αρκετο γαλα..τωρα ειναι 20μηνων και 15κιλα:shock::shock:..ο παιδιατρος μου λεει οτι ειναι αδυνατη αλλα ειναι και 87ποντους τον φασουλα μαλλον εκανα...για αυτο μην ανυσηχειτε μανουλες αν δεν παιρνουν βαρος τα μωρα σας..εμενα γεννηθηκε 3665 και 51,5και μεχρι να παει 7μηνων ειπαμε αμαν να παρει βαρος παροτι επινε ολο της το γαλα η κυρια.

http://www.dev007pfs__.png

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Έλενα είναι 23 μηνών 83 ύψος και 9.700.

Έχουμε ένα πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα και έτσι καταλήξαμε μέτα απο συμβούλη της παιδογαστρεντερολόγο σε αλλεργιολόγο.Αυτή μας είπε,μετά απο εξετάσεις, ότι η μικρή έχει ευαισθησία σε γάλα και αυγό.Οπότε έχουμε κόψει γιαουρτιά,αυγό,τραχανά κ.τ.λ

Αυτό που θέλω να πώ είναι,ότι η αλλεργιολόγος ανησύχισε για τα κιλά και το ύψος.

Είπαι ότι αυτά δεν συμβαδίζουν και ότι θέλει να μας ξαναδεί σε 2 μήνες.

Τι να πώ,αφου τρώει καλά, και τα πάντα,μόνο γάλα δεν θέλει απο 8 μηνών.

Και όμως δεν βάζει πολλά γραμμάρια, περίπου 200 γρ κάθε 2 μήνες!!!

 

Εσείς τι λετε,να ανησυχώ???

Link to comment
Share on other sites

Χαρουλα, ο αλλεργιολογος μπορει να εκφρασει αυτη την αποψη? μηπως χρειαζεται αναπτυξιολογος για πιο σιγουρια?

παντως και εμας μετα απο 6 μηνες μας κοβω να ειμαστε ακριβως τα ιδια!

στις κλιμακες εισαι 17% υψος και 7% βαρος

τρωτε καλα? και εμεις γαλα το κοψαμε τελειως και τους παρασκευαζω 2 κρεμες με γαλα για απογευματινο και βραδυνο

τι θα πει δε συμβαδιζουν?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γατούλα αν μπω στην διαδικασία με τον αναπτυξιολόγο θα τρελαθούμε.

 

Τρώει πολύ καλα.

πρώει/140 -170 γρ κρέμα με γάλα (ειδικό απο φαρμακείο)

δεκατιανό/έτοιμο φρουτογευματάκι και 1 μήλο+2 κεράσια + λίγο ψωμί

μεσημέρι/γεμάτο το πιάτο με κρέας και λαχανικά (αφίνει 6 κουταλιές)

απόγευμα/τόστ ή φρούτα και μετά πατατούλες

βράδυ/200-250 κρέμα άνθος αραβοσίτου (με γάλα ειδικό απο φαρμακείο)

 

Το βραδινό πρόγραμμα το κάνουμε εδώ και 5 μέρες,μετά απο συμβουλή αλλεργιολόγου και παιδογαστρεντ,αφού τώρα δεν κάνει να τρώει γάλα και αυγό.

Πρίν τρώγαμε μια γαβάθα τραχανά ή χυλοπίτες.

 

Τι να πω,δεν είναι επαρκής αυτά που τρώει??Τι άλλο να βάλεοι στο στομαχάκι της!!!

Απλά βάζει κάθε 2 μήνες μόνο περίπου 200 γρ.!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχουν και γμω το μεταβολισμο τα κοριτσια μας!

εμεις 4 γευματα απο 200-300 μλ αναλογα τρωμε και παραμενει κατσαριδα

ο Βασιλης τρωει τα ιδια ακριβως

 

το δε συμβαδιζουν δεν εχω καταλαβει τι εννοεις? οτι τρωει δηλ και δε παιρνει βαρος? η κατι αλλο?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα ο δικός μου o τσίρος είναι 15 μηνών 9.400 και 77,5 εκ. Εχτές τον είδε η παιδίατρος για το εμβόλιο και μου είπε ότι αφού παίρνει ύψος και τρώει κανονικά να μην ανυσυχώ. Βέβαια δεν πίνει γάλα από πολύ μωρό παρά ελάχιστο δηλ. 50-100 γρ. πρωί -βράδυ.

 

Περάσαμε και κάτι ιώσεις αυτό το μήνα και έχασε βάρος.

 

Τρώει αρκετά όμως : 250 γρ. φρουτόκρεμα το πρωί, 300 γρ. φαγητό, και 250 γρ. κρέμα το απόγευμα. Μου είπε επίσης η παιδίατρος να συνεχίσουμε τα αλεσμένα για να τρώει αυτές τις ποσότητες.

 

Γατούλα με βάση τις μετρήσεις που κάνεις πως είναι ο δικός μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ανήκω και εγώ στο club των μικρούλικων και ήθελα από καιρό να συμμετέχω αλλά να σας πω την αλήθεια σας βλέπω όλες πολύ αγχωμένες και σκέφτομαι, είναι σ'αυτό το topic οι μαμάδες πολύ υπερβολικές ή είμαι εγώ μία αναίσθητη γαϊδάρα;;;:oops:

Λοιπόν, ο μικρός μου είναι 76 cm και 8700 g και η μικρή μου είναι 73cm και 7950 g. Η ηλικία τους φαίνεται στο ticker αν και επειδή ήταν πρόωρα, η διορθωμένη ηλικία είναι 14 μηνών. Είναι και τα δυο τους αλλεργικά στο γάλα και το ρύζι και αποφεύγουμε αυτά τα τρόφιμα. Νομίζω πως έχω από τα πιο μικρούλικα μωρά εδώ μέσα, αλλά και η παιδίατρος και η παιδογαστρεντερολόγος που μας παρακολουθεί μας λένε Ο.Κ. Εμείς οι γονείς βέβαια είμαστε μικρόσωμοι, 1.57 εγώ και 49 κιλά και 1.71 ο άντρας μου επίσης κανονικά κιλά, οπότε, όπως λέω συνήθως, αν ήθελα πιο μεγαλόσωμα παιδιά θα έπρεπε να υιοθετήσω κι όχι να γεννήσω:lol:.

Μήπως είστε γενικά αγχωμένες επειδή εσείς δεν είστε μικρόσωμοι και τα μωρά είναι; Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω και είμαι στην κοσμάρα μου;

Περιμένω απόψεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο δικός μου o τσίρος είναι 15 μηνών 9.400 και 77,5 εκ. Εχτές τον είδε η παιδίατρος για το εμβόλιο και μου είπε ότι αφού παίρνει ύψος και τρώει κανονικά να μην ανυσυχώ. Βέβαια δεν πίνει γάλα από πολύ μωρό παρά ελάχιστο δηλ. 50-100 γρ. πρωί -βράδυ.

 

Περάσαμε και κάτι ιώσεις αυτό το μήνα και έχασε βάρος.

 

Τρώει αρκετά όμως : 250 γρ. φρουτόκρεμα το πρωί, 300 γρ. φαγητό, και 250 γρ. κρέμα το απόγευμα. Μου είπε επίσης η παιδίατρος να συνεχίσουμε τα αλεσμένα για να τρώει αυτές τις ποσότητες.

 

Γατούλα με βάση τις μετρήσεις που κάνεις πως είναι ο δικός μου?

 

 

δεν ειναι δικες μου καλε!!!!! μεγεθυνα τις επισημες για να βλεπω τι μου γινεται

λοιπον τι να σου πω και σενανε, τσιρος πραγματικα!

20% υψος και 10% βαρος!

 

φιλεναδα αρχισε και εσυ το κρεμογαλα τουλαχιστον για βραδυνο

αν του αρεσει η κρεμα φτιαξτου μια αραιουλα 200αρα να την τσακισει

και το γαλα θα πιει παραπανω και θα του χωσουμε και λιγα παραπανω!

 

εμας δε μας βλεπω να πηγαινουμε ποτε στα αλειωτα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατφον, εγω επαψα να αγχωνομαι! απλα ψαχνομαι, δεν ειναι κακο αυτο

Βλεπω οτι η Αναστασια βελτιωθηκε παρα πολυ, απλα ειναι μινιατουριτσα

Με τη δορθωμενη σας ειστε πολυ χαμηλα απο 0-10% το πολυ απο οτι ειδα αλλα ειναι και πολυ σχετικο στα προωρακια. Ξερω εναν μικρουλη (560γρ γεννημενος) 2 χρονων και ειναι πιο μικροσκοπικος απο τη δικια μου. Αλλα εκει κανεις και το σταυρο σου που αυτο το παιδακι επιβιωσε απο χιλιους αγωνες και συνεχιζει. τα δικα σου εμειναν πολυ μεσα???? Και καποια αλλη κοπελλια τα εγραψε, δε θυμαμαι τωρα, αν το βλεπεις και ζωηρο το παιδι, με θεληση, παιχνιδι, μη σκαμε και τελειως για τα παλιοφαγα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ήμασταν πολύ πρόωρα, 34εβδ3ημ και έμειναν στη ΜΕΝΝ 15 μέρες ο Ορφέας και 19 η Ναυσικά. Όσο για τις καμπύλες ξέρω ότι είμαστε πολύ χαμηλά, απλά πιστεύω ότι

1) οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στην κληρονομικότητα,

2) το ποσοστό ευθύνης της αλλεργίας στο χαμηλό βάρος θα αρχίσει να μειώνεται όσο τα παιδιά μεγαλώνουν και ξεπερνούν την αλλεργία τους,

3) είναι σίγουρα υγιή και ζωηρά.

Η Ναυσικά περπάτησε μόνη της 10,5 μηνών (διορθωμένη 9!!!) και ο Ορφέας 11 μηνών 1 εβδ (διορθωμένη περίπου 10 μηνών).

Και οι δύο, αλλά κυρίως η Ναυσικά, έχουν μια απίστευτη μυική δύναμη για την ηλικία τους.

4) Ο μεγάλος μου γιος είναι 1η δημοτικού, 1.17 ύψος και 18 κιλά.

Μάλλον τελικά είμαστε μικρόσωμοι ως σόι, πράγμα που δεν με ενοχλεί καθόλου.

 

Και μην ξεχνάτε, οι καμπύλες διαμορφώνονται ως μέσος όρος από ένα δείγμα ελληνόπαιδων, το 20% των οποίων θα είναι παχύσαρκα μέχρι τα 10 τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ακομα περιμενω ραντεβου για το τεστ , μια αγχωνομαστε μια το ξεχναμε,συνεχιζουμε βεβαια να τρωμε μονο γαλα ...τα ακουει ο φιλος με το ιδιο προβλημα.?.ευχαριστω για τους καρδιολογους , δεν θα τους αποφυγω απο οτι φαινεται ..

καποιος ρωτησε γαι το σιροπι για την ορεξη .το λενε minadex multi-vitamin syroup αλλα ρωτησε πρωτα τον παιδιατρο !!!!εμας δεν βοηθησε στο φαγητο αφου ουτως 'η αλλως δεν ανοιγει το στομα αλλα πινει (συμπτωση?) περισσοτερο γαλα...

σκεφτεστε διακοπες ? περσι δεν πηγαμε αλλα φετος δεν αντεχουμε ...βεβαια πως θα τρωει δεν ξερω αλλα πρεπει να κανει και κανα μπανακι !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!! Κι εμείς είμαστε μινιόν. Η μεγάλη μου κόρη γεννήθηκε 2570 και τωρα ειναι 4 χρονών και ζυγίζει 10400. Η μικρή μου γεννήθηκε 1620 και τώρα ειναι 13 μηνών και ζυγίζει 5320!!! Τι να πώ;

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο μενα! εμας μας εχεις ξετιναξει η γιατρος στις εξετασεις και τωρα τειθεται θεμα και αργης νοητικης αναπτυξης....τα εχουμε χασει ...ειμαστε χαλια ....λιγο φως που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαμε παλι και εμείς ..........

 

Γεννηση : 35+2 2450κιλά & 48πόντους

9 ημερων: 2350 & 48εκ

16 ημερων : 2700 & 48,5εκ

26 ημερων : 3300 & 51εκ

57 ημερων : 4650 & 53,5εκ

3 μηνων και 9ημερων : 5550 & 59,5εκ

4,5 μηνων : 5930 & 63εκ

5μηνων και 23 ημερων : 6510 & 66εκ

7 μηνων και 11 ημερων : 7200 & 68εκ

8 μηνων και 17 ημερων : 7630 & 69,5εκ

10 μηνων και 10 ημερων : 8320 & 71,5εκ

12 μηνων : 8800 & 73,5εκ

14 μηνων και 22 ημερων : 9500 & 78εκ

 

 

Εμείς παίρνουμε κανα βραβείο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Α…….καλά από βάρος και εμείς……………. σήμερα είμαι να σκάσω η μικρή μου 12 μηνών είναι 7480 και 77 εκ εδώ και 3 μήνες δεν βάζει γραμμάριο έβαλε όμως 6 εκατοστά σε 1,5 μήνα τι να πω….

Έχουμε κάνει ότι εξέταση μπορείτε να φανταστείτε καθότι μάλλον αλλεργική στην πρωτεΐνη του γάλακτος με αυξημένες τρανσαμινάσες μέχρι τον 6 μήνα.

Σήμερα βγήκαν και τα αποτελέσματα για κοιλιοκάκη αρνητικά μεν αλλά μάλλον δεν την γλιτώνουμε την βιοψία λέει η παιδίατρος και η παιδογαστρεντολόγος, τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα για τις αλλεργίες και παρακαλάω να είναι κάποιο από αυτά θετικό έτσι θα έχουμε μία εξήγηση γιατί ενώ το παιδί τρώει του σκασμού δεν παίρνει βάρος ……. θα σκάσω σας λέω…….. :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

μαμακα ασε τη φελιτσα ησυχη! σας τρωμε στη γωνια χιχιχι ολο 300 γρ μας περνατε!

απο υψος αχχχχχχχχχχχχχ και οι 2 κοντες μοντελες εεεεε??????

 

 

βρε κοριτσια αυτη η κοιλιοκακη τι πραγμα ειναι? το μονο που ειδα στο βιβλιο μου ειναι μια τυμπανισμενη κοιλια, δεν απορροφαει τις βιταμινες και το παιδι πασχει απο ασιτια

εδω η θκατουλα σφιζει απο ενεργεια και τρωει μια χαρα, μονο για αρρωστο δε το κοβω πλεον, απλα καταπια οτι θα ψαχνουμε επιτελους και τα ...μικρα νουμερα! (καμια σχεση με γατα δηλαδη)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...