Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός σταθμός 23 μηνών αλλαγή συμπεριφοράς -σίτισης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! έχω ένα αγοράκι 23 μηνών. Μέχρι του 14 μήνες ήμουν μαζί του στο σπίτι(  Φεβρουάριος 2022) έπειτα επέστρεψα στο γραφείο (8.30-14.30). Ο μικρός αυτούς τους μήνες έμενε σπίτι είτε με τις 2 γιαγιάδες, παππού ή θεία. Στο σημείο αυτό να πω πως είναι όλοι νέοι και πως ο μικρός έβγαινε βόλτες, πήγαινε στο χωριό, γενικά περνούσε όμορφα και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με άγχος αποχωρισμού. σκεφτείτε τον Σεπτέμβριο πήγαμε ταξίδι στο εξωτερικό, έμεινε με τον αδερφό του αντρα μου και την γυναίκα του που ζουν από κάτω από μας και ενώ τον βλέπαμε βιντεοκληση πολλές φορές την ημέρα , δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, κανένα κλάμα. Γενικά είναι κοινωνικός με τα άτομα του στενού μας κύκλου.  Μόλις επιστρέψαμε, μετά από λίγες μέρες τον πήγαμε πρώτη φορά βρεφικό (δημοτικός). Την 1η ημέρα πήγα και εγώ μαζί να δω τον χώρο, τον χαιρέτησα , έκανε ένα μααμααα και μετά τον πήρα από 2 ώρες. Στις 2 ημέρες κόλλησε ίωση, τον κρατάω το σαββατοκύριακο και τον ξαναπάω στη μέση της εβδομάδας και σιγά σιγά τον αφήνα όλο και περισσότερο. Έκανε ένα μαμα μπαμπά και τέλος. κλάμα ποτέ. Φεύγουμε για ένα σαββατοκύριακο ένα ταξίδι οικογενειακό όλοι μαζί και από Δευτέρα ξεκινάει να πηγαίνει κανονικά 8 με 1. Κύριος, ούτε μαμά, ούτε μπαμπά. Το πρόβλημα ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα, όπου το παιδί ενώ κοιμόταν κανονικά σπίτι, τον επαίρνε ο ύπνος στον βρεφικό γύρω στις 10.30. Στο σημείο αυτό να πω, πως μέχρι τότε έτρωγε μόνο όποτε είχαν φρούτο, ψωμάκι και μια φορά έφαγε λίγο φαγητό. Κατά συνέπεια το παιδί από τις 6 το πρωί που πίνει το γαλά μένει νυστικό και ξαφνικά σταματάει και το φαγητό στο σπίτι μας. Στις κούνιες έκλαιγε ήθελε αγκαλιά.  Μόνο γάλα και φρουτόκρεμα, γραβιέρα, ρυζογκοφρέτες, αγγούρι. Την προηγούμενη εβδομάδα με κάλεσαν να πάω να τον πάρω γιατί κοιμήθηκε και δεν μπορούσαν να τον ξυπνήσουν, έγερνε το κεφάλι του, κοιμόταν το μωρό όρθιο στο καρεκλάκι. Τελικά το παιδί έχει ωτίτιδα και από τότε τον έχω σπίτι, στην αρχή δεν έτρωγε, τώρα έχει αρχίσει λίγο να τρώει που παίρνει και αντιβίωση. έχουμε μείνει 5 μέρες εκτός βρεφικού.  Ο προβληματισμός μου ξεκινάει από τις τύψεις που νοιώθω μήπως το παιδί βαριέται εκεί και πέφτει και κοιμάται και σπίτι περνούσε καλύτερα. Δεν μιλάει ώστε να καταλάβω τι νοιώθει, μήπως έχει μελαγχολήσει. Δεν κλαίει και το εσωτερικεύει. Και ταυτόχρονα πόσο να μείνει νηστικός; όλοι μου λένε γύρω μου ότι είναι μικρός για βρεφικό. Ανησυχώ που δεν μιλάει πέρα από λίγες λέξεις. Να τον πάω σε μια παιδοψυχολόγο; Μόλις περάσει η ωτίτιδα να τον στείλω πάλι; θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και μια άλλη γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...