Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2,5 μηνών θηλασμός και υποκατάστατο τι να κάνω;


Relou

Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι 2.5 μηνών περίπου. Η γέννα ήταν πολύ δύσκολη με αποτέλεσμα να μην μου φέρουν το μωρό μου να το θηλάσω αμέσως. Το γάλα μου άργησε να έρθει και δεν ήταν αρκετό και δυστυχώς λόγω ίκτερου αναγκάστηκα να δώσω κι ξένο. Πάντα θήλαζα και μετά έδινα ξένο με σύριγγα. Φυσικά προσπάθησα πολύ να αυξήσω την παραγωγή με νοσοκομειακό θήλαστρο, τρυγωνέλα, γαϊδουράγκαθο και δομπεριδόνη αλλα μάταια. Το πήρα απόφαση λοιπόν και συνέχισα να θηλάζω και να δίνω μετά γάλα σκόνη. Επειδή το μωρό άρχισε να πίνει 100ml ξεκίνησα να του δίνω μπουκάλι το οποίο και πήρε πολύ πρόθυμα. Τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες το μωρό άρχισε να πίνει λιγότερο γάλα. Πότε 50,60,80,90 ml με αποτέλεσμα να σκάω από την στεναχώρια. Τις τελευταίες 2 μέρες δεν θέλει με τίποτα το μπουκάλι. Με το που το βάζω στο στόμα του κλαίει γοερά. Ακόμα και ο άντρας μου προσπάθησε χωρίς επιτυχία. Το χειρότερο δε είναι πως όταν επιμένω κάνει εμετό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να φτάνει το δικό μου γάλα; και αν ναι γιατί στο θήλαστρο δεν είδα αύξηση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας

δείτε και πιο κάτω την λίστα , για να δημοσιεύσετε στοιχεια που θα βοηθήσουν να πάρετε καλύτερες απαντήσεις  

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα (ζυγίσεις και κρίση παιδιάτρου & αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό).

 

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

 https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Την παρακάτω λίστα κριτηρίων θα την χρειαστείτε έτσι και αλλιώς εάν συμβουλευτείτε ειδικό:

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 4:48 ΠΜ, Relou είπε:

Το μωράκι μου είναι 2.5 μηνών περίπου. Η γέννα ήταν πολύ δύσκολη με αποτέλεσμα να μην μου φέρουν το μωρό μου να το θηλάσω αμέσως. Το γάλα μου άργησε να έρθει και δεν ήταν αρκετό και δυστυχώς λόγω ίκτερου αναγκάστηκα να δώσω κι ξένο. Πάντα θήλαζα και μετά έδινα ξένο με σύριγγα. Φυσικά προσπάθησα πολύ να αυξήσω την παραγωγή με νοσοκομειακό θήλαστρο, τρυγωνέλα, γαϊδουράγκαθο και δομπεριδόνη αλλα μάταια. Το πήρα απόφαση λοιπόν και συνέχισα να θηλάζω και να δίνω μετά γάλα σκόνη. Επειδή το μωρό άρχισε να πίνει 100ml ξεκίνησα να του δίνω μπουκάλι το οποίο και πήρε πολύ πρόθυμα. Τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες το μωρό άρχισε να πίνει λιγότερο γάλα. Πότε 50,60,80,90 ml με αποτέλεσμα να σκάω από την στεναχώρια. Τις τελευταίες 2 μέρες δεν θέλει με τίποτα το μπουκάλι. Με το που το βάζω στο στόμα του κλαίει γοερά. Ακόμα και ο άντρας μου προσπάθησε χωρίς επιτυχία. Το χειρότερο δε είναι πως όταν επιμένω κάνει εμετό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να φτάνει το δικό μου γάλα; και αν ναι γιατί στο θήλαστρο δεν είδα αύξηση; 

νομιζω το ιδανικο ειναι να μιλησεις με παιδιατρο συμβουλο θηλασμου

γενικα το μωρο θηλαζει καλα;ποσες φορες;παιρνει πιπιλα;

οταν δ θελει το μπουκαλι,κλαιει;δειχνει να ποναει;

γενικα τον παιδιατρο σας τον ρωτησες; μηπως γενικα εχει μειωμενη ορεξη;να κανετε μια εξεταση πχ ουρολοιμωξης;

μπορει να περναει αλμα,οπου τοτε ενα μωρο μπορει να εχει δυο αντιδρασεις ως προς το φαι.να τρωει συνεχεια η να μην εχει ορεξη για φαγητο.σε μια φιλη μου ετυχε αυτο,κ ξεκινησε με μεικτη διατροφη,περιπου στους 3μ μειωσε την ποσοτητα ξενου το μωρο,κ στους 6το σταματησε τελειως.μετα θηλασε αλλο ενα εξαμηνο αποκλειστικα.να δεις αν ομως θηλαζει περισσοτερο,κ οτι αρκει,εξακολουθει να τρεφεται επαρκως κ να βρεχει πανες,να κανει κακα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...