Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 34η-35η


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μολις γυρισα απο το αλλο κεντρο όπου εκανα το 2ο Doppler!! Η μικρη δειχνει πολυ καλα και ειναι περιπου 1950γ!! Δεν υπαρχει περιπτωση να πηρε τοσο πολυ μεσα σε 5 μερες αρα πιθανον οι μετρ να ηταν λαθος την προηγουμενη φορα! MARAKI85 κι εμενα μου ανεφερε οτι αν δεν μεγαλωνει οπως πρεπει θα την παρουμε νωριτερα. Σε καθε περιπτωση εγω θα περιμένω να παω πάλι στο ιατρειο την Πεμπτη και τότε βλεπουμε!!

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Ax ΛΕΝΑ_Π μου ,με εχει παρει πολυ απο κατω,ολο αυτο το θεμα σκεφτομαι,μεχρι τιην αλλη Τριτη που που θα παω στον γιατρο εχω απιστευτη αγωνια.Οι μετρησεις σιγουρα παιζουνε απο υπερηχο σε υπερηχο.Μακαρι να μας πανε ολα καλα!!!

mhLXp3.pnge2sSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ax ΛΕΝΑ_Π μου ,με εχει παρει πολυ απο κατω,ολο αυτο το θεμα σκεφτομαι,μεχρι τιην αλλη Τριτη που που θα παω στον γιατρο εχω απιστευτη αγωνια.Οι μετρησεις σιγουρα παιζουνε απο υπερηχο σε υπερηχο.Μακαρι να μας πανε ολα καλα!!!

 

Καλημερα ΜΑΡΑΚι,

κι εγω το ιδιο αισθανομαι!!! φοβαμαι τόοοοοοοοσο πολυ! Οσο για τον υπερηχο οκ παιζει αλλα 500γρ??? πολυ δεν ειναι? Τεσπα μακαρι να μας πανε καλα ολα στο τελος ... ασχετο που θα γενννησεις? σε δημοσιο ή ιδιωτικό?

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα μωράκια σας!Μην αγχώνεστε όμως γιατί δεν κάνει καλό ούτε σε εσας ούτε στα μπεμπάκια σας!Μου είχανε θέσει και εμένα το θέμα του να μην παίρνει βάρος λόγω του διαβήτη και θα έπρεπε να το πάρουμε νωρίτερα -καθώς και ένα σωρό άλλα τραγικά σενάρια - αλλά σκεφτείτε ότι είναι για το καλό του. Και με τον παιδίατρο που το συζήτησα μου είπε πως είναι καλύτερο να έχεις ένα μωράκι στην θερμοκοιτίδα να το παρακολυθείς παρά στην κοιλίτσα της μαμάς και να μην ξέρεις τι κάνει ,αν τρώει κλπ. Όλα καλά σας εύχομαι να πάνε:) Στην τελική μπορεί απλώς να είναι τσιλιβιθράκια!!Δεν γεννιούνται όλα τα μωράκια 4 κιλά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, επειδή πρόσφατα πέρασα (και ουσιαστικά ακόμη περνάω) τον εφιάλτη της υπολειπόμενης ανάπτυξης, αφού ο μπέμπης για τρεις εβδομάδες είχε μείνει στα 1500 γρ. (ευτυχώς τώρα πήραμε τα πάνω μας), δοκιμάστε να ξαπλώνετε μόνο στο πλάι και όχι ανάσκελα, γιατί πιέζονται τα αιμοφόρα αγγεία και δυσκολεύεται η τροφοδοσία της μήτρας και του παιδιού με οξυγόνο. Εμένα πάντως αυτό με έσωσε και τώρα το μωρό έφτασε το αναμενόμενο βάρος και μάλιστα δείχνει να το ξεπερνάει κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για την ξαπλα το ειχα διαβασει και εγω σε ενα βιβλιο!Εγω ανασκελα πολυ σπανια να ξαπλωσω και αυτο για λιγο επειδη αρχιζει μετα και με ποναει η πλατη παρα πολυ και μονο στο πλαι μου ηρεμει οποτε μονο στο πλαι!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

oneiraki εχεις δικαιο,καλυτερα μεγαλωνει στην θερμοκοιτιδα γιατι και εμενα ο γιατρος με εχει αγχωσει να προσεχω εαν κλοτσαει το μωρο και σκεφτομαι οτι καλυτερα να γεννηθει και να μπει στην θερμοκοιτιδα παρα να μπαινουν ολο κακες σκεψεις στο μυαλο μου πηπως παθει κατι το μωρο μου!!

 

caramelina θα ακολουθησω την συμβουλη σου αν και δεν κοιμαμαι ανασκελα γιατι πιανομαι και δεν με βολευει και στην αναπνοη.

 

Με το καλο να γεννησουμε ολες υγιεστατα μωρακια και τιποτα αλλο!!1

mhLXp3.pnge2sSp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

 

κι εγω συμφωνω, καλυτερα να μεγαλώνει μεσα σε θερμοκοιτιδα παρα να μην μεγαλώνει καθολου!!

οσο για τον υπνο, εγω μόνο στο πλαι κοιμαμαι!!! δεν ειδα όμως να εκανε καλο στο μωρο μου!

ΜΑΡΑΚΙ85 κι εμενα με ρωταει ο γιατρος αν την καταλαβαινω να κουνιεται!

 

caramelina αλλαξες κατι στην διατροφη ή στην καθημερινοτητα σου και μεγαλωσε το μωρακι σου??? Μπορει να μεγαλώσει ξαφνικα, ετσι χωρις κανενα λόγο;

ΜΑΚΑΡΙΙΙ

 

Ευχομαι παντως σε ολες να παμε καλα και να γεννησουμε τα μωρακια μας γερα!! :-)

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ από μένα. έκανα σήμερα ένα επαναληπτικό doppler (34 w και 6 d) και ενώ ο ακτινολόγος δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα στις αρτηρίες, ο πλακούντας είναι grade 1, το βάρος της μικρής μου δεν αυξήθηκε από την προηγούμενη εβδομάδα (1769 γρ.).... :( Ο ακτινολόγος που μου έκανε το doppler ήταν καθησυχαστικός και μου είπε ότι θα το επαναλάβουμε την επόμενη εβδομάδα... τηλεφώνησα και στο γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω μία ένεση κλεξάν των 40mg κάθε ημέρα...... είμαι πολύ στεναχωρημένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας,

 

κι εγω συμφωνω, καλυτερα να μεγαλώνει μεσα σε θερμοκοιτιδα παρα να μην μεγαλώνει καθολου!!

οσο για τον υπνο, εγω μόνο στο πλαι κοιμαμαι!!! δεν ειδα όμως να εκανε καλο στο μωρο μου!

ΜΑΡΑΚΙ85 κι εμενα με ρωταει ο γιατρος αν την καταλαβαινω να κουνιεται!

 

caramelina αλλαξες κατι στην διατροφη ή στην καθημερινοτητα σου και μεγαλωσε το μωρακι σου??? Μπορει να μεγαλώσει ξαφνικα, ετσι χωρις κανενα λόγο;

ΜΑΚΑΡΙΙΙ

 

Ευχομαι παντως σε ολες να παμε καλα και να γεννησουμε τα μωρακια μας γερα!! :-)

όχι δεν άλλαξα τίποτε. απλά δεν σηκώθηκα πολύ απότο κρεββάτι και σταμάτησα να κοιμάμαι ανάσκελα! Η ανάπτυξη ήταν θεαματική και προσεύχομαι μόνον να συνεχίσει έτσι! Με το καλό το μωράκι σου. Πότε περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εγω γενναω στο τελος του μηνα με καισαρικη. Αληθεια τι ειναι αυτη η ενεση και γιατι την κανουν? αυριο μπαινω 36w και την τεταρτη εχω ραντεβου για 2ο Doppler ελπιζω να αλλαξει κατι...

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εγω γενναω στο τελος του μηνα με καισαρικη. Αληθεια τι ειναι αυτη η ενεση και γιατι την κανουν? αυριο μπαινω 36w και την τεταρτη εχω ραντεβου για 2ο Doppler ελπιζω να αλλαξει κατι...

 

Για ποια ένεση ρωτάς?Κορτιζόνης?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια χαρα ειναι ο μπεμπης...εγω γεννησα στο τελος της 35ης και η μπουμπου ειχε βαρος 2180...οποτε μην ανησυχεις καθολου μεχρι να γεννησεις θα εχει γινει ολοκληρος αντρας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μπεμπα μου πριν 3 εβδομαδες που ηταν 31+2 ηταν 1900,η γιατρος μας ειπε ολα οκ,ομως τωρα που διαβαζω για τα μωρακια σας που ειναι πολυ περισσοτερα γρ.φοβαμαι μηπως βγει πολυ μικρο το μωρο μου μεχρι να γεννησω.....

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου πριν 3 εβδομαδες που ηταν 31+2 ηταν 1900,η γιατρος μας ειπε ολα οκ,ομως τωρα που διαβαζω για τα μωρακια σας που ειναι πολυ περισσοτερα γρ.φοβαμαι μηπως βγει πολυ μικρο το μωρο μου μεχρι να γεννησω.....

 

Εμένα στης 30w ακριβώς ήταν 1410gr!!!!!! Οπότε πιστεύω πως είναι μια χαρά το βάρος σας..!!

AB92p3.png

 

6EzCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο υ/ς έκανα 36w6d και μου'βγαλαν τη μικρή 2740. Μου'παν ότι το βάρος που παίρνει είναι περίπου 250gr/βδομάδα. Γέννησα ακριβώς μια βδομάδα μετά (37w6d) με τη μικρή 2540, και υποτίθεται την περίμενα κανά 3κιλο.

 

Μου'παν ότι οι υπέρηχοι έχουν αποκλίσεις στο βάρος οπότε μη στηρίζεστε απόλυτα σ'αυτούς :(

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας εμείς χτες που είμασταν 35+2 κάναμε υπέρυχο και ο μικρός βγήκε 2200 ολα είναι καλά μου είπε ο γιατρός αλλά προλιπτικά με έστειλε να κάνω ενέσεις κορτιζώνης για να είμαστε καλιμένοι..Εμένα γιατί μου φένεται μικρός???:confused:

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

33+1 ηταν 2580 το μαναρακι μου:P:p:p:p!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...