Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στη 34η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες. Θα ηθελα τη γνωμη σας..

Πηγαμε στο γιατρό στις 33 εβδ. Και 3 ημέρες και μας είπε οτι η μικρη μας εχει βαρος 2.470..

Αρχικα χάρηκα που μεγαλωνει τοσο (την εβγαλε μια εβδομαδα μεγαλύτερη) αλλα μου είπαν καποιοι οτι το μωρο θα βγει μεγαλο, ζουμπουρλιδικο κτλ..εκανα το λαθος κ έψαξα και στο Ίντερνετ κ διαβαζα περιπτώσεις οπου επειδη το μωρο ηταν μεγαλο στην αντίστοιχη εβδομάδα, τελικα οι κοπελες γεννησαν με καισαρική..

Να σημειώσω οτι γενικα ειμαι κοντουλα και δεν εχω διαβητη κυησης..

Υπάρχει περίπτωση όντως να βγει τοσο μεγαλο που θα δυσκολευτω στη γεννα? Και Γενικά σας φαινεται τόσο πολυ το βαρος του ωστε να μου λένε "πωπω θα βγει παχουλο, θα βγει μεγαλο" και ολα τα σχετικά...?

Καλα να ειναι το μωρακι μου κ ας βγει παχουλο αλλα το παρουσιάζουν λες κ ειναι κατι αφυσικο...

Επεξεργάστηκαν by zoi88
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου!

Ο γιατρός σου είπε και το μήκος του εμβρύου; Μπορεί να είναι γενικά μεγάλο το εμβρυο. Νομίζω στις εβδομάδες σου και το δικό μου κάπου τόσο ήταν και μου είπε ο γιατρός οτι είναι μεγάλο μωρό και απο την αρχή φαινόταν αυτο, ποτέ δεν μου είπε για καισαρική αν και το φοβήθηκα λόγω μεγέθους οτι θα μου το πει. 

Γέννησα φυσιολογικά και το μωρό ήταν 3700, βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις φυσιολιγικού τοκετού με ακόμα βαρύτερα παιδιά. 

Μίλα και με τον γιατρό σου, ειναι υπερ του φτ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , zoi88 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θα ηθελα τη γνωμη σας..

Πηγαμε στο γιατρό στις 33 εβδ. Και 3 ημέρες και μας είπε οτι η μικρη μας εχει βαρος 2.470..

Αρχικα χάρηκα που μεγαλωνει τοσο (την εβγαλε μια εβδομαδα μεγαλύτερη) αλλα μου είπαν καποιοι οτι το μωρο θα βγει μεγαλο, ζουμπουρλιδικο κτλ..εκανα το λαθος κ έψαξα και στο Ίντερνετ κ διαβαζα περιπτώσεις οπου επειδη το μωρο ηταν μεγαλο στην αντίστοιχη εβδομάδα, τελικα οι κοπελες γεννησαν με καισαρική..

Να σημειώσω οτι γενικα ειμαι κοντουλα και δεν εχω διαβητη κυησης..

Υπάρχει περίπτωση όντως να βγει τοσο μεγαλο που θα δυσκολευτω στη γεννα? Και Γενικά σας φαινεται τόσο πολυ το βαρος του ωστε να μου λένε "πωπω θα βγει παχουλο, θα βγει μεγαλο" και ολα τα σχετικά...?

Καλα να ειναι το μωρακι μου κ ας βγει παχουλο αλλα το παρουσιάζουν λες κ ειναι κατι αφυσικο...

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου!! Εμενα ο γιος μου στην 33η εβγαινε 3 κιλα και γενικα σε ολη την εγκυμοσυνη εβγαινε 1 μηνα μεγαλυτερος απο το μεσο ορο. Γεννηθηξε την 38η εβδομαδα 4200 και 53 εκατοστα. Μπηκα με προκληση πιο νωρις για να μην αναγκαστω να κανω καισαρικη γιατι ο γιατρος φοβοταν πως αν το αφηναμε κι αλλο θα ξεπερνουσε τα 4500. Γεννησα φυσιολογικα και πανευκολα!! Τωρα το μωρο ειναι 3 μηνων και ειναι 68 εκατοστα και 7800 (δηλαδη τεραστιο). Ομως δεν ειναι χοντρο, για το υψος του ειναι μια χαρα, απλα ειναι ανεπτυγμενος. Μη φοβασαι καθολου, εφοσον εχει αποκλειστει ο διαβητης, απλα θα εχεις ενα μεγαλουτσικο μωρο, χωρις να ειναι και απαραιτητο ομως! Αν θες ετοιμαζω ομαδα μπασκετ, φερε και το δικο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alverou είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου!

Ο γιατρός σου είπε και το μήκος του εμβρύου; Μπορεί να είναι γενικά μεγάλο το εμβρυο. Νομίζω στις εβδομάδες σου και το δικό μου κάπου τόσο ήταν και μου είπε ο γιατρός οτι είναι μεγάλο μωρό και απο την αρχή φαινόταν αυτο, ποτέ δεν μου είπε για καισαρική αν και το φοβήθηκα λόγω μεγέθους οτι θα μου το πει. 

Γέννησα φυσιολογικά και το μωρό ήταν 3700, βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις φυσιολιγικού τοκετού με ακόμα βαρύτερα παιδιά. 

Μίλα και με τον γιατρό σου, ειναι υπερ του φτ;

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! Οχι δε μου ειπε μήκος, το μονο που μου ειπε ειναι οτι εχει μεγαλη πατουσιτσα...(στη β επιπεδου η πατουσα της ήταν 4 εκατοστα).

Ναι γενικα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και γενικα αυτος δεν με αγχωσε καθολου..

Ολοι οι αλλοι με αγχωσαν...

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου..να σου ζησει το μωρακι σου!

@CMES σε ευχαριστώ κ σενα για την απάντηση σου.. χαίρομαι που ακουω οτι γεννησες ευκολα παρολο που το μωρακι σου ηταν μεγαλο... εμενα ειναι κοριτσάκι, δεχεστε mix ομαδα?? Χαχα.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην εβδομάδα που βρίσκεσαι το αποτέλεσμα του υπερήχου είναι κατά προσέγγιση. Δεν πέφτει μέσα ακριβώς. Το έμβρυο έχει μεγαλώσει πολύ και είναι σχεδόν αδύνατον οι μετρήσεις του να γίνουν με ακρίβεια.

Το μήκος βρε παιδιά πως βγαίνει στην 33η εβδομάδα;;; Από κάποια εβδομάδα και μετα γίνεται μόνο μέτρηση  fl (μηριαίου οστου) αντε και κάποιοι κάνουν και το βραχιόνιο. Αλλά ολόκληρο το μήκος πρώτη φορά το ακούω σε τόσο μεγάλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί ο κόσμος ανοίγει το στόμα του οταν δεν εχει να πει κατι αξιόπιστο..μην ακούς κανέναν, αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος ο γιατρος σου θα στο ειχε ήδη αναφέρει.

Όταν γέννησα την κόρη μου στον θάλαμο ήμουν με μια κοπέλα που ειχε γεννήσει ενα κοριτσάκι 4,5 κιλά, η δικη μου (~3) ήταν σαν μυρμίγκι μπροστά της! Ωστόσο η κοπέλα γένησσε φυσιολογικά και χωρίς παράπονα.

Όλοι κάνουν τους γνώστες και πετάνε διάφορες βλακείες, αν δίναμε σημασία στον καθένα θα σπάγαν τα νερά απο το άγχος μας πριν την ωρα τους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Ιόλη2015 είπε:

Αναρωτιέμαι γιατί ο κόσμος ανοίγει το στόμα του οταν δεν εχει να πει κατι αξιόπιστο..μην ακούς κανέναν, αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος ο γιατρος σου θα στο ειχε ήδη αναφέρει.

Όταν γέννησα την κόρη μου στον θάλαμο ήμουν με μια κοπέλα που ειχε γεννήσει ενα κοριτσάκι 4,5 κιλά, η δικη μου (~3) ήταν σαν μυρμίγκι μπροστά της! Ωστόσο η κοπέλα γένησσε φυσιολογικά και χωρίς παράπονα.

Όλοι κάνουν τους γνώστες και πετάνε διάφορες βλακείες, αν δίναμε σημασία στον καθένα θα σπάγαν τα νερά απο το άγχος μας πριν την ωρα τους!

 

Και κυριως οταν αυτος ο κοσμος ειναι κοντινοι σου άνθρωποι κ εχουν τα δικα τους "θέματα"..

τελοσπαντων αλλο παπα ευαγγέλιο αυτο..

Σε ευχαριστώ πολυ!! 

 

 @Dust pink και μενα δε μου λενε το μηκος, υποστηρίζουν πως δε γινεται να μετρηθεί... μονο το μηριαιο οστο μου μετρησανε κ μου το εβγαλαν μια εβδομαδα μεγαλυτερο.. (6,66 cm, αναφερει πανω στο χαρτί...)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον οι υπέρηχοι κάνουν λάθος κ μπορεί να είναι είτε πιο μικρό το μωρακι σου ή κ λίγο μεγαλύτερο... Αλλά μην ακούς κανεναν, τι σημασία έχει να είναι πιο μεγάλο? Καλύτερα κιόλας απ το να είναι μικρότερο! Κ ακόμα κ 4 κιλά να βγει το μωρό τι πειράζει?? Μια χαρά μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά, αλλά ακόμα κ για οποιαδήποτε λόγο να πρέπει να κάνεις καισαρική μπροστά στο μεγαλείο της νέας ζωουλας μηδαμινή σημασία έχει.. Πάνω απ όλα να είναι καλά το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιόλη2015 είπε:

 

 

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Πρώτον οι υπέρηχοι κάνουν λάθος κ μπορεί να είναι είτε πιο μικρό το μωρακι σου ή κ λίγο μεγαλύτερο... Αλλά μην ακούς κανεναν, τι σημασία έχει να είναι πιο μεγάλο? Καλύτερα κιόλας απ το να είναι μικρότερο! Κ ακόμα κ 4 κιλά να βγει το μωρό τι πειράζει?? Μια χαρά μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά, αλλά ακόμα κ για οποιαδήποτε λόγο να πρέπει να κάνεις καισαρική μπροστά στο μεγαλείο της νέας ζωουλας μηδαμινή σημασία έχει.. Πάνω απ όλα να είναι καλά το μωρακι!

 

Ετσι ειναι κορίτσι μου..απλα λιγο οι ορμόνες, λιγο οτι ειναι το πρωτο μας μωρακι, επηρεαζομαι απο τις βλακειες των άλλων... γερά να ειναι ολα τα μωρακια, σημασια εχει αυτο!

Σας ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Dust pink said:

Το μήκος βρε παιδιά πως βγαίνει στην 33η εβδομάδα;;; Από κάποια εβδομάδα και μετα γίνεται μόνο μέτρηση  fl (μηριαίου οστου) αντε και κάποιοι κάνουν και το βραχιόνιο. Αλλά ολόκληρο το μήκος πρώτη φορά το ακούω σε τόσο μεγάλη εβδομάδα.

Στα ραντεβου που είχα με τον γυναικολόγο και τους υπερήχους που μου έκανε θυμάμαι οτι μέτραγε και την σπονδυλική στήλη οπότε υπέθεσα οτι μπορεί να υπολογίσει το μήκος αρκετα χοντρικά. Τώρα που το ανέφερες βέβαια δεν θυμάμαι να μου είπε ποτε ο γιατρος το μηκος μονο το ΜΟ βάρους....τοσο πολυ το έχω χάσει; :oops:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! δεν μπορω να θυμηθω ποσο ηταν στις 34 εβδομαδεσ ο δικος μου!! θυμαμαι οτι εκανε την dobbler Λιγο πριν μπω στον μηνα μου και μου ειπε 2600!!καπου εκει! αρχικα δεν ασχοληθηκα ,το ειπα στους φιλουσ και συγγενης οπως συζηταμε και ρωτανε και αυτοι απο ενδιαφερον ,αλλα δεν ρωτανε για κανεναν αλλον λογο παρα για να σχολιασουν λεσ και ξερουν τι τους γινεται.και αρχισαν τα σχολια"αα παχουλο θα βγει","αα το ταιζεισ καλα",μετα εκαναν και προβλεψεις τρομαρα τους,"4500 κιλα θα σου βγει ,θα στο κανει απο κατω..."

φοβισμενη και εγω με την γεννα γινομουν χειροτερα!!να ξερεις ο υπερηχος πεφτει εξω τελικα ο μικρος μου τελειομηνος βγηκε 3000 κιλα!!αν και μεγαλο να βγει το μωρακι σου εχω ακουσει οτι η καθε μια εχει το μωρο που μπορει να βγαλει!! μην ακους τιποτα και κανεναν.και σε οσους κανουν οτι ξερουν τα παντα και σχολιαζουν μ@λ@κιες να μην τους λες τιποτα!!!με το καλο το μικρουλι σου!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweety** είπε:

καλησπερα!! δεν μπορω να θυμηθω ποσο ηταν στις 34 εβδομαδεσ ο δικος μου!! θυμαμαι οτι εκανε την dobbler Λιγο πριν μπω στον μηνα μου και μου ειπε 2600!!καπου εκει! αρχικα δεν ασχοληθηκα ,το ειπα στους φιλουσ και συγγενης οπως συζηταμε και ρωτανε και αυτοι απο ενδιαφερον ,αλλα δεν ρωτανε για κανεναν αλλον λογο παρα για να σχολιασουν λεσ και ξερουν τι τους γινεται.και αρχισαν τα σχολια"αα παχουλο θα βγει","αα το ταιζεισ καλα",μετα εκαναν και προβλεψεις τρομαρα τους,"4500 κιλα θα σου βγει ,θα στο κανει απο κατω..."

φοβισμενη και εγω με την γεννα γινομουν χειροτερα!!να ξερεις ο υπερηχος πεφτει εξω τελικα ο μικρος μου τελειομηνος βγηκε 3000 κιλα!!αν και μεγαλο να βγει το μωρακι σου εχω ακουσει οτι η καθε μια εχει το μωρο που μπορει να βγαλει!! μην ακους τιποτα και κανεναν.και σε οσους κανουν οτι ξερουν τα παντα και σχολιαζουν μ@λ@κιες να μην τους λες τιποτα!!!με το καλο το μικρουλι σου!!

 

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολυ! Ειλικρινά!!! Με καθησυχασες πολύ και εσυ και τα κορίτσια! 

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Μήκος εμβρύου θεωρώ απίθανο να πει κάποιος γιατρός στις 33η εβδομάδες, η στάση του συν ότι μεγάλωσε δεν βοηθούν για κάτι τέτοιο. 

Από προσωπική εμπειρία τον υπέρηχο σε μεγάλη εβδομάδα ως προς το βάρος του μωρού δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου. Στον υπέρηχο έβγαινε ένα μωρό 3450 και στα χέρια πήρα ένα 2700!! Γέννησα φυσιολογικά.

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην δίνεις και πολύ βάση στα κιλά που βγάζουν οι υπέρηχοι. Αν ο γιατρός σου έβλεπε κάτι ύποπτο θα σου το έλεγε. Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...