Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός με πρόκληση στο Γένεσις


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα. Είμαι στον 8 εχω διαβήτη κύησης που ελέγχω με διατροφή και λόγω ελαφρώς αυξημενου αμνιακού ο γιατρός μου θα με βάλει για πρόκληση γυρω στα Χριστούγεννα, στις 38 ή 39 εβδομαδες. Πριν δουμε το διαβήτη σκεφτόμουν για δημόσιο αλλά αφού το διεγνωσαν είπα να μείνω στο γιατρό μου και να με ξεγεννήσει αυτός στο Γένεσις Θεσσαλονίκης αφού ξερει και το ιστορικό μου. Έχει γεννήσει κάποια από εσάς το τελευταίο χρόνο εκει? Ξέρω τις τιμές με ΕΟΠΥΥ για φυσιολογικο αλλά υπάρχουν πολλα εξτρα οπως παιδιατρος αναισθησιολογος κάποια αναλώσιμα μωρού (δε ξέρω ποια) και απορώ τελικά τι πληρώνουμε. Σε περίπτωση που χρειαστει θερμοκοιτιδα ή φωτοθεραπεια το μωρο το βαζουν και σε χρεωνουν χωρις να σε ρωτησουν? Ξερετε τιμές για θερμοκοιτιδα? Γιατι σκεφτομαι να δηλωσω οτι σε περιπτωση εκτακτης αναγκης θελουμε να μεταφερθουμε σε δημοσιο (λόγω εξτρα κοστους) αλλα απο την αλλη αναρωτιεμαι ξανα τι στο καλο πληρωνουμε εαν δεν καλυπτομαστε για εκτακτο περιστατικο.

Επισης ξερετε τι πρεπει να παρω μαζι μου? Νυχτικο και ρουχα για μενα και το μωρο σερβιετες και παμπερς τα εχω ηδη στη βαλιτσα αλλα δε ξερω αν δινουν εκει εσωρουχα πετσετες και σαπουνι. Το δωμάτιο που θα επιλεξω θα ειναι το φθηνοτερο, δικλινο Β, καπως ετσι λεγεται. Αν καποια γεννησε μεσα στο 2017 ας μου πει σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Στέλλα_86 είπε:

 

Κοιτα για τιμες δεν γνωριζω αλλα αυτο πογ ξερω οτι σε κλινικι τα περισσοτερα  σου τα δινουν εκει ..θα σου πω τι ειχα εγω στην δικια μου βαλιτσα...ειχα εσωρουχα μιας χρησης σερβιετες αυτα που ειναι για ακρατια.παντοφλες.ρουχα για το μωρο .σουτιεν θυλασμου.υγρομαντιλα σαπουνι.σαπουαν .και καμια χτενα κανεναν καθρεπτη .οσο για το νυχτικο ειχα αυτο με τα κουμπια αλλα και αυτο που το σηκωνεις στο στηθος αυτο με βολεψε πιο πολυ διοτι δεν γνωριζα  να θυλαζω και το ανοιγω εκλεινα συνεχεια...τα ρουχα που θα βγεις..κατι για να απασχολησε η περιοδικο η κατι που σ αρεσει να ασχολεισε γτ υπαρχουν στιγμες που βαριεσαι αφανταστα..αα εγω ειχα και σεντονακια για το μωρο και μπιμπελινα .αυτα απο οτι θυμαμαι 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια για να βοηθήσω σε περίπτωση που κάποια ενδιαφέρεται...

Τελικα γεννησα φυσιολογικά, πριν τη προκληση. Έμεινα σε 3κλινο, ημουν με αλλη μια κοπελα, όλα πεντακαθαρα, οι μαίες έρχονταν μέσα σε μισό λεπτο απο τη στιγμη που πατουσα κουδουνακι.

Εσωρουχο και σερβιετα δινουν μονο για τη στιγμή που θα σε μεταφερουν απο την αιθουσα τοκετου στο δωματιο, μετα χρησιμοποιείς δικά σου. Πετσέτες σαπουνια δεν εδωσαν είχα φέρει εγώ. Πιστολακι είχε το  δωμάτιο.

Γενικώς πολύ ευχαριστημένη έμεινα.

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2017 at 2:39 ΜΜ, Στέλλα_86 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα. Είμαι στον 8 εχω διαβήτη κύησης που ελέγχω με διατροφή και λόγω ελαφρώς αυξημενου αμνιακού ο γιατρός μου θα με βάλει για πρόκληση γυρω στα Χριστούγεννα, στις 38 ή 39 εβδομαδες. Πριν δουμε το διαβήτη σκεφτόμουν για δημόσιο αλλά αφού το διεγνωσαν είπα να μείνω στο γιατρό μου και να με ξεγεννήσει αυτός στο Γένεσις Θεσσαλονίκης αφού ξερει και το ιστορικό μου. Έχει γεννήσει κάποια από εσάς το τελευταίο χρόνο εκει? Ξέρω τις τιμές με ΕΟΠΥΥ για φυσιολογικο αλλά υπάρχουν πολλα εξτρα οπως παιδιατρος αναισθησιολογος κάποια αναλώσιμα μωρού (δε ξέρω ποια) και απορώ τελικά τι πληρώνουμε. Σε περίπτωση που χρειαστει θερμοκοιτιδα ή φωτοθεραπεια το μωρο το βαζουν και σε χρεωνουν χωρις να σε ρωτησουν? Ξερετε τιμές για θερμοκοιτιδα? Γιατι σκεφτομαι να δηλωσω οτι σε περιπτωση εκτακτης αναγκης θελουμε να μεταφερθουμε σε δημοσιο (λόγω εξτρα κοστους) αλλα απο την αλλη αναρωτιεμαι ξανα τι στο καλο πληρωνουμε εαν δεν καλυπτομαστε για εκτακτο περιστατικο.

Επισης ξερετε τι πρεπει να παρω μαζι μου? Νυχτικο και ρουχα για μενα και το μωρο σερβιετες και παμπερς τα εχω ηδη στη βαλιτσα αλλα δε ξερω αν δινουν εκει εσωρουχα πετσετες και σαπουνι. Το δωμάτιο που θα επιλεξω θα ειναι το φθηνοτερο, δικλινο Β, καπως ετσι λεγεται. Αν καποια γεννησε μεσα στο 2017 ας μου πει σας παρακαλώ

 

Αν χρειαστείς θερμοκοιτίδα, στην Ατιική που ξέρω, δε γίνεται μεταφορά σε δημόσιο μαιευτήριο αλλά σε νοσοκομείο παίδων με μονάδα εντατικής. Αν γεννήσεις σε δημόσιο με μονάδα, η θερμοκοιτίδα και η υποδομή σε περιμένει. Αν χρειαστεί μεταφορά σε παίδων, επειδή το μωρό είναι ήδη σε εντατική στο ιδιωτικό (φυσικά χωρίς να σας ρωτήσουν, προέχει η υγεία του παιδιού), αφενός δεν υπάρχει επείγουσα ανάγκη και αφετέρου πρέπει να βρεθει θέση και να κανονιστεί μεταφορά, εφόσον και όταν κριθεί ασφαλής. Εχω ακούσει στην Αττική και πάνω από βδομάδα αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...