Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

61ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΠΟΛΙΩΝ-ΚΟΛΩΝΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας!! Θα ηθελα πληροφοριες για το συγκεκριμενο δημοτικο σχολειο καθώς προσφατα εμαθα οτι η διευθυνση μας ανηκει σε αυτο. Γενικα αν εχει καλους δασκάλους, αν ειναι πολλά παιδακια στην ταξη , αν οι δασκαλοι του ολοημερου ασχολουνται και αν τα παιδια γυρνανε σχετικα διαβασμενα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!! Θα ηθελα πληροφοριες για το συγκεκριμενο δημοτικο σχολειο καθώς προσφατα εμαθα οτι η διευθυνση μας ανηκει σε αυτο. Γενικα αν εχει καλους δασκάλους, αν ειναι πολλά παιδακια στην ταξη , αν οι δασκαλοι του ολοημερου ασχολουνται και αν τα παιδια γυρνανε σχετικα διαβασμενα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!

 

Από το ιντερνετ δεν νομίζω ότι θα πάρεις τις πληροφορίες που θες, ήδη πήρες μία γεύση!! το συγκεκριμένο σχολείο προσωπικά δεν το ξέρω. Εσύ γνωρίζεις κάποιες μαμάδες που να πάνε τα παιδιά τους εκεί?? και πάλι βέβαια θα έχεις μία υποκειμενική γνώμη γιατί ο κάθε γονιός αξιολογεί διαφορετικά τα πράγματα, θα αποκτήσεις όμως μία έστω γενική εικόνα για το τι παίζει! Οπότε θα σε συμβούλευα να συζητήσεις το θέμα στον κύκλο σου, με γονείς που πάνε ήδη τα παιδιά τους εκεί. Από εκεί και πέρα όταν με το καλό ξεκινήσετε, συζητάς με την δασκάλα τι κάνουν στο ολοήμερο κλπ

Καλή τύχη!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Θα ηθελα πληροφοριες για το συγκεκριμενο δημοτικο σχολειο καθώς προσφατα εμαθα οτι η διευθυνση μας ανηκει σε αυτο. Γενικα αν εχει καλους δασκάλους, αν ειναι πολλά παιδακια στην ταξη , αν οι δασκαλοι του ολοημερου ασχολουνται και αν τα παιδια γυρνανε σχετικα διαβασμενα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!

 

Επειδή όλα σχετικά είναι, εγώ θα σε συμβούλευα να μην ψάχνεις πληροφορίες ούτε στο ίντερνετ, ούτε καν στη γειτονιά. Να πας από μόνη σου εκεί και να πάρεις κάποιες αντικειμενικές πληροφορίες που θέλεις να μάθεις (πχ λειτουργία ολοήμερου κτλ). Από εκεί και πέρα το ποιον θεωρεί ο καθένας "καλό δάσκαλο" είναι εντελώς υποκειμενικό, οπότε να μην επηρεάζεσαι από φήμες, κουτσομπολιά και γενικεύσεις παντός είδους. Όταν έρθει η ώρα θα έχεις τον όποιο δάσκαλο από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Christinaki81 καλημέρα! Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο σχολείο. Φαντάζομαι όμως πως όλο και κάποιος από τη γειτονιά σου θα στέλνει τα παιδιά του στο σχολείο αυτό! Έχω φίλες δασκάλες που δουλεύουν σε αυτές τις περιοχές, Κολωνό, Σεπόλια κτλ. Από τα λεγόμενά τους έχω την εντύπωση πως συνήθως στις περιοχές αυτές δουλεύουν νέοι δάσκαλοι, δημιουργικοί και προοδευτικοί, με όρεξη και νέες ιδέες.

Όσον αφορά τα σχόλια περί μικρών μαθητών που μάλιστα "έχουν όλα πρόβλημα", για τους "χυμα" δασκάλους, και περί "λαθρομεταναστών"... Ξέρω σε ποια κοινωνία ζω, αλλά σε ένα φόρουμ για μανούλες και παιδάκια δεν περίμενα τοσο ακραίες και ρατσιστικές απόψεις...

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Για το ολοήμερο, επειδή με το καινούριο σύστημα στο ολοήμερο πηγαίνει όποιος δάσκαλος ή δάσκαλος ειδικότητας έχει κενό στις ώρες του, ουσιαστικά δεν μπορείς να ξέρεις από πριν πως θα λειτουργήσει.

Γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένη με το ολοήμερο, δεύτερη χρονιά φέτος. Αρκεί βέβαια να ξέρεις τι ζητάς, Δεν είναι ιδιαίτερο μάθημα μελέτης, είναι μια τάξη όπου τα παιδιά βγάζουν να κάνουν τα μαθήματά τους καιυπάρχει δάσκαλος διαθέσιμος να βοηθήσει/εξηγήσει. Αλλά πρέπει και το μικρό να θέλει να διαβάσει, εννοείται ότι δεν μπορεί να κυνηγήσει ο δάσκαλος 15-20 παιδιά από όλες τις τάξεις να κάνουν όλο τους το homework.

Η δεύτερη ώρα είναι πιο πολύ φύλαξη, αλλά δεν είναι κακό αυτό. Πόσο να αντέξουν κι αυτά...

 

Τα παραπάνω αφορούν στο εκπαιδευτικό σύστημα Πανελλαδικά. Για το συγκεκριμένο σχολείο δεν έχω γνώση, θα σου έλεγα κι εγώ να το ψάξεις τοπικά.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο σχολείο στην περιοχή, ο ανηψιός μου πάει σε άλλο εκεί κοντά (59ο πίσω από τον Γαλαξία). Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι είναι οι γονείς του, ok το περιβάλλον είναι πολυφυλετικό, αλλά προβλήματα δεν είχαν (και γιατί να έχουν άλλωστε;).

Οι δάσκαλοι όπως σε όλα τα σχολεία, άλλος καλός, άλλος λιγότερο καλός. Συνήθως στην περιοχή αυτή βρίσκονται συχνά νέοι δάσκαλοι με όρεξη, ότι τους λείπει από εμπειρία, το αναπληρώνουν με διάθεση για δουλειά.

Έχεις γνωστούς με παιδάκια στη γύρω περιοχή να πάρεις μια άποψη; Αλλά και κατευθείαν στο σχολείο μπορείς να πας, να δεις τον διευθυντή και να κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς! Ο δάσκαλος κάνει το σχολείο, όχι η περιοχή.

 

Είναι ωστόσο γεγονός ότι στα σχολεία του κέντρου και ειδικά εκεί που έχουν συγκεντρωθεί μετανάστες, οι μεγαλύτεροι σε ηλικία δάσκαλοι που έχουν απομείνει και τους ενδιαφέρει, παλεύουν με δύσκολες καταστάσεις. Οι περισσότεροι απλά αδιαφορούν ή ζητούν απόσπαση, και βρίσκονται τα σχολεία με κενά που κανείς δεν θέλει να καλύψει (από τους μόνιμους) και τελικά δουλεύουν με αναπληρωτές, όποτε αυτοί σταλούν. Δυστυχώς αυτό είναι πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία αν το σχολείο είναι στο κέντρο ή στην Κηφισιά, ο δάσκαλος παίζει ρόλο...

 

Και ο διευθυντης επισης.

Ειδικα σε θεματα οργανωσης, επιτηρησης προαυλιου, σωστης λειτουργιας του ολοημερου και γενικοτερα ασφαλειας των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κολλητή μου είναι δασκάλα, τα δικά της παιδιά τα έχει σε άλλο σχολείο από αυτό που είναι η ίδια μου έχει πει τα εξής:

υπάρχει ολοήμερο σε σχολείο που όντως ασχολείται ο δάσκαλος και τα παιδιά γυρνάνε διαβασμένα σπίτι... υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που γίνεται λίγο η χαρά του παιδιού... στην ενημέρωση που μας είχαν κάνει εμάς πάντως στην αρχή της χρονιάς μας είχαν πει ότι στο ολοήμερο ο δάσκαλος βοηθά / επιτηρεί τα παιδιά να κάνουν τα μαθήματά τους.. πρόσεχε δεν είναι από πάνω να τους δείχνει απλώς τα συμβουλεύει (δεν πάμε ολοήμερο) .. για αθληματα που λες στο δικό μας σχολείο δεν γίνεται κάτι την ώρα του ολοήμερου (εμάς όμως κάνει ο σύλλογος αθλήματα στο σχολείο τα απογεύματα) οπότε ίσως γι' αυτό...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι το γνωριζω οτι γινεται απλη επιτηρηση και αν εχει το παιδακι αποριες ρωτα από μονο του/ Η φιλη σου δουλευει σε δημοσιο και πηγε τα παιδια της σε άλλο? Εγω θα τον παιρνω μετά τη μελέτη στις 3.Δε θεωρω οτι ειναι αποτελεσματικο να χτυπανε 8ωρο απο τωρα. Αλλα συμφωνω με το να μαθουν να καθονται στην καρεκλα 45 λεπτα και να ανοιγουν απο μονα τους τα μαθηματα τους. Ειμαι πολύ υπερ της μορφωσης αλλά παράλληλα και της γενικοτερης καλλιεργιας του παιδιου γι αυτο και η έρευνα ;) Σιγουρα θα κάθομαι κ γω τα απογευματα μαζι του αν χρειαζεται. Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους! Μαμαδες, μπαμπαδες απο σεπολια? Πειτε μου εμεπιρια απο τα σχολεια της περιοχης. Ξερω οτι οι δασκαλοι κανουν τα σχολεία, όμως σιγουρα και η περιοχη παιζει ρόλο! Ειναι πολλα παιδακια άλλης εθνικοτητας στην ταξη των παιδιων σας? Μιλανε καλά ελληνικα? επηρεαζεται το μάθημα απο αυτό? Δε με πειραζουν τα παιδακια απλά θα ηθελα να ξερω σε τι ποσοστο υπαρχουν ξενοφωνα και αν στις ηλικες του δημοτικου ειναι πληρως ενταγμενα γλωσσικα ωστε να παρακολουθουν με παρομοιες δυνατοτητες και ταχυτητες με τα ελληνόφωνα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...