Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αιμαγγείομα απο γεννήσεως φεύγει στο χρόνο?

Recommended Posts

έχω αναφέρει πάλι ότι η μπέμπα μου έχει κάτω απο το ματάκι της ένα κόκκινο σημαδάκι ελαφρώς φουσκωμένο

στην αρχή φιανόταν σαν μια γρατζουνιά και νομίζαμε ότι το έκανε μόνη της αλλά αυτό αντί να εξαφανίζεται άρχισε να μεγαλώνει

χθες που πήγα στον παιδίατρο μου είπε έιναι αιμαγγείομα(κάπως έτσι μου το είπε) έίναι λέει γεννήσεως το βγάζουν πολλά παιδάκια σε διάφορα σημεία και φεύγει συνήθως μέσα στον 1 χρόνο, υπάρχει και περιπτώσεις που μένει σημαδάκι

είναι λέει κάποιο αγγείο που έμεινε έξω!

είχε καμμία κάτι παρόμοιο????

επίσης μου είπε οτι προσέχουμε και να μην μεγαλώσει πολυ

Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα και εμας η μικρή μου είχε ένα κόκκινο μεγαλουτσικο σημαδι πίσω χαμηλά στην πλάτη της ( σαν κοκκινο τατουάζ :D ). Ο παιδίατρος που το ειχε δει μας ειπε να μην ανησυχουμε απλά να το παρατηρουμε για να μην μεγαλώσει και οτι συνηθως αυτα με τον καιρο εξαφανίζονται. Οντως έτσι και εγινε ... τώρα πια ενάμιση χρονο μετα μπορώ να πω ότι μολις αχνοφαίνεται, πρέπει να ξερεις που ήταν για να το δεις...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

αχ μακάρι βρε κορίτσια

αλήθεια ο γιατρός μου έιπε οτι δεν είναι τίποτα αλλά το παρακολουθούμε αν μεγαλώσει

τι γίνεται αν μεγαλώσει ξέρει καμμία?

εγώ φοβήθηκα να ρωτήσω

κι εμενα ο μικρος :lol::lol: , ο δευτερος γεννηθηκε με ενα κοκκινο σημαδι,στο επανω κινητο βλεφαρο του ενος ματιου του και επισης πανω απο το χειλακι του μεχρι και την μυτουλα!!

εγω ειχα τρομαξει πολυ, γιατι φαινονταν αρκετα εντονα , και ειδικα οταν εκλαιγε η' ζοριζοταν για κατι, γινονταν και πιο εντονα!!!!

η παιδιατρος μας ειπε , οτι συνηθως φευγουν μεσα στον πρωτο χρονο και ειχε απολυτο δικιο!

οποτε μην ανησυχεις!:wink:

και εμεις εχουμε ενα αναμεσα στα φρυδια και μου ειπε η παιδιατρος οτι θα σβησει σιγα σιγα.σημερα πλεον αχνοφαινεται...

μην ανησυχεις...

Παρομοιως. Εμας πλεον δεν φαινεται σχεδον καθολου.

και εμεις ειχαμε πισω στο σβερκο εκει που τελειωνουν τα μαλλια αλλα ηδη μολις που φαινεται

μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα

αληθεια θυμαστε τον γκορμπατσοφ πως ητανε :wink::D

Στα βλέφαρα είχανε και οι δικές μου η μια στο δεξί και η άλλη στο αριστερό :!: .Της μεγάλης έχει φύγει και της μικρής μόλις που φαίνεται.

Διαφημίσεις

Εμάς γεννήθηκε με μια μικρή κοκιννίλα πάνω από το ματάκι στο βλέφαρο. Η παιδίατρος μας είπε ότι θα υποχωρήσει μέχρι τους 18 μήνες. Τώρα που είμαστε σχεδόν 15 μηνών δεν φαίνεται καθόλου, παρά μόνο αν κλάψει γοερά. Και εμάς μας είπε ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και δεν χρειάζεται να επέμβεις.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΑΔΑΚΙ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΟΥ

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ

καλημερα.και μενα ειχε κατι σαν καρδουλα αναμεσα στα ματια της και κατι μεγαλο πισω στο σβερκο της αλλα κατω απο τα μαλλια ευτυχως.ο γιατρος ειπε οτι μεχρι τα δυο θα εχει φυγει.ευτυχως σχεδον εφυγε η καρδουλα.

κι εμενα ο μικρος :lol::lol: , ο δευτερος γεννηθηκε με ενα κοκκινο σημαδι,στο επανω κινητο βλεφαρο του ενος ματιου του και επισης πανω απο το χειλακι του μεχρι και την μυτουλα!!

εγω ειχα τρομαξει πολυ, γιατι φαινονταν αρκετα εντονα , και ειδικα οταν εκλαιγε η' ζοριζοταν για κατι, γινονταν και πιο εντονα!!!!

η παιδιατρος μας ειπε , οτι συνηθως φευγουν μεσα στον πρωτο χρονο και ειχε απολυτο δικιο!

οποτε μην ανησυχεις!:wink:

με καθυσηχάσατε αρκετά

ακρίβώς αυτό

όταν είναι ήρεμη γίνεται ροζ κι όταν νευριάζει γίνεται έντονο κόκκινο :roll:

ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΣΧΑΛΗ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΜΕΛΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟΥΣ 20 ΜΗΝΕΣ.ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΡΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ.

Διαφημίσεις

Θα φυγει μην ανησυχεις. Ειχε κι εμενα η κορη μου στο κεφαλακι, 2 κιολας (ναι, ειχαμε και αιμαγγειωματα, κοντα σ' ολα τ' αλλα) Εφυγαν οταν πηγε 15 μηνων. Πλεον αν το ψαξεις φαινεται κατι σαν ελιτσα. Για να σου απαντησω στην ερωτηση σου ομως, για να μην τρελαινεσαι. ΑΝ δεν φυγει και συνεχισει να μεγαλωνει, αν μαλιστα κοκκινησει και παρα πολυ και φουσκωσει, να ξερεις οτι φευγει με χειρουργικο λειζερ. Αλλα σχεδον παντα φευγουν απο μονα τους.

Μην ανησυχείς! :)

Και για να προσθέσω και τα δικά μας :D

Και εμένα ο μπεμπούλης μου γεννήθηκε με μια κοκκινίλα στο πάνω κινητό βλέφαρο του δεξιού του ματιού και έχει και πίσω στο λαιμό εκεί που τελειώνουν τα μαλλιά. Αυτό στο ματάκι του σχεδόν δεν φαίνεται παρά μόνο αν κλάψει ή ζοριστεί κοκκινίζει ενώ αυτό στον λαιμό του έχει αρχίσει και "σβήνει" σιγά σιγά. Και εμένα μου είπαν ότι στο χρόνο θα έχουν εξαφανιστεί..

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Μια απ' τα ιδια και σε εμενα Εχει στην εσωτερικη πλευρα των βλεφαρων και στο τελειωμα των μαλλιων στο σβερκο. Οταν κλαιει γινεται πιο εντονο , οταν ειναι ηρεμη καλμαρει Μου ειπαν οτι θα φυγει στον 1 1/2 χρονο Παντως τωρα που ειναι μικρουλα της τονιζει τα ματακια και το βρισκω τρελα χαριτωμενο Μηπως εχω γινει πολυ χαζομαμά :?::?::?::?:

και η δικια μου γεννηθηκε με αιμαγγειωματα... ενα στο βλεφαρο,και δυο πανω απο τα χειλακια της... μου ειπαν οτι θα φυγουν, και σιγουρα και η ιδια μεγαλωνοντας δε θα θελει να τα εχει, αλλα εμενα μου φαινονται πολυ γλυκα!! ειδικα αυτα στα χειλακια της, ειναι σα καρδουλες και κανουν το στομα της να μοιαζει φραουλενιο!!!

ειχε και ο αντρας μου μικρος... τωρα πια, μονο αν θυμωσει η αναστατωθει, εμφανιζονται κοκκινιλες εκει που ειχε τα αιμαγγειωματα... δεν ειναι κατι τρομερο...

• 3 years later...

Μανούλες σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Μιλάμε για σημαδάκια στα πάνω βλέφαρα του μωρού που μοιάζουν με μελανιές (ή απλά φαίνονται πολύ έντονα τα αγγεία)

Τα ματάκια του δεν είναι ούτε κόκκινα ούτε πρισμένα. Βέβαια είχε τσιμπλίτσες όπως τα περισσότερα νεογέννητα αλλά έχουν υποχωρήσει εδώ και μέρες..

έχω κλείσει ραντεβού με την δική μας παιδίατρο, για αύριο όμως.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Μανούλες σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Μιλάμε για σημαδάκια στα πάνω βλέφαρα του μωρού που μοιάζουν με μελανιές (ή απλά φαίνονται πολύ έντονα τα αγγεία)

Τα ματάκια του δεν είναι ούτε κόκκινα ούτε πρισμένα. Βέβαια είχε τσιμπλίτσες όπως τα περισσότερα νεογέννητα αλλά έχουν υποχωρήσει εδώ και μέρες..

έχω κλείσει ραντεβού με την δική μας παιδίατρο, για αύριο όμως.

κι εμένα τα είχε η κορούλα μου, αλλά με τον καιρό γίνονται πιό αχνά, τώρα πια δε φαίνονται. ούτε που ρώτησα την παιδίατρο. για ενημέρωσε τί είπε η δική σας.

κι εμένα τα είχε η κορούλα μου, αλλά με τον καιρό γίνονται πιό αχνά, τώρα πια δε φαίνονται. ούτε που ρώτησα την παιδίατρο. για ενημέρωσε τί είπε η δική σας.

ΟΚ, θα γράψω απόψε τι μας είπε...

Πάντως η κόρη σου δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα ματάκια, έτσι;

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

ΟΚ, θα γράψω απόψε τι μας είπε...

Πάντως η κόρη σου δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα ματάκια, έτσι;

προς το παρόν όχι. δεν έχει κάτι να με προβληματίσει. εγώ φαντάστηκα ότι τα σημαδάκια είναι από το ζόρισμα της γέννας, επειδή η επιδερμίδα στα βλέφαρα είναι πολύ λεπτή κι ευαίσθητη. ήδη, δεν φαίνονται σχεδόν τα σημαδάκια. μέχρι τώρα η παιδίατρος ούτε το έχει σχολιάσει. η δική σας δεν έχει πει κάτι μέχρι τώρα?

Λοιπόν,

μας είπε ότι δεν είναι από το ζόρισμα αλλά ουτε και υπάρχει λόγος για ανησυχία.

Είναι μια ιδιαιτερότητα που έχουν μερικά μωρά. στην ουσία είναι μικρά αιμαγγειώματα τα οποία θα υποχωρήσουν από μόνα τους πριν χρονίσει.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Λοιπόν,

μας είπε ότι δεν είναι από το ζόρισμα αλλά ουτε και υπάρχει λόγος για ανησυχία.

Είναι μια ιδιαιτερότητα που έχουν μερικά μωρά. στην ουσία είναι μικρά αιμαγγειώματα τα οποία θα υποχωρήσουν από μόνα τους πριν χρονίσει.

ωραία, εμείς χρονίζουμε το Σάββατο και ήδη, όπως είπα, σχεδόν δε φαίνονται καθόλου. θα ρωτήσω κι εγώ την παιδίατρό μας τη Δευτέρα!!