Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατυπη υπερπλασια ενδομητριου


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια, θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε τις εμπειριες σας.

Προσπαθουμε για μωρακι εδω και τρια χρονια. Εκανα υστεροσκοπηση και εκτος απο εναν πολυποδα που αφαιρεθηκε, η βιοψια εδειξε ατυπη υπερπλασια ενδομητριου.

Μου εδωσαν τριμηνη θεραπεια με προγεστερονη.

Ειχε καποια απο εσας παρομοια εμπειρια;

Μου ειπε ο γιατρος οτι ενω ηταν πιθανο να γινει συλληψη, δεν θα μπορουσε ομως να γινει εμφυτευση.

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παρομοια εμπειρια δεν εχω, αλλα απο οσα γνωριζω, ο γιατρος σου εδωσε σωστη θεραπεια. θελει συχνη παρακολουθηση, και αναλογως με το αποτελεσμα θα σε καθοδηγησει. ευχομαι να πανε ολα καλα. αν σε ενδιαφερει, πιο κατω αντιγραφω απο ενα αρθρο που βρηκα.

 

Αιτιολογία

Οι υπερπλασίες του ενδομητρίου προκαλούνται από τα υψηλά επίπεδα οιστρογόνων στο ενδομήτριο χωρίς να υπάρχει η προστατευτική δράση της προγεστερόνης. Η οιστρογονική αυτή επίδραση μπορεί να διαρκέσει μικρό χρονικό διάστημα ( κύκλος χωρίς ωορρηξία) και για μεγάλο (εξωγενής χορήγηση οιστρογόνων). Υπερπλασία του ενδομητρίου μπορεί να παρατηρηθεί τόσο σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας όσο και σε γυναίκες εμμηνοπαυσιακές.

 

Συμπτώματα

Αιμορραγία από την μήτρα, παράταση του χρόνου της περιόδου και αιμορραγία στην εμμηνόπαυση.

Διαγνωστική εξέταση που προτιμάται είναι η τρισδιάστατη υπερηχογραφία.

 

Θεραπεία

Σε περιπτώσεις απλής υπερπλασίας, ανεξάρτητα ηλικίας, αρκεί η χορήγηση σκευασμάτων προγεστερόνης.

Σε περιπτώσεις σύνθετης ή και άτυπης υπερπλασίας, σε αναπαραγωγικής ηλικίας γυναίκες, κρίνεται απαραίτητη η χορήγηση σκευασμάτων προγεστερόνης σε μεγάλη δοσολογία για μακρύ χρονικό διάστημα. Μετά από ένα τρίμηνο, πρέπει να ελεγχθεί η γυναίκα με τρισδιάστατη υπερηχογραφία, υστεροσκόπηση και λήψη βιοψιών ενδομητρίου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...