Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6η εβδομάδα κύησης και δεν ακούω καρδούλα


Hope14

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Με τις μετρήσεις του γιατρού (από την τελευταία περίοδο δλδ 8/11/15) είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών. Χτες πήγαμε για τον πρώτο μας υπέρηχο και μας είπε οτι είναι μικρούλι ακόμα. 1,9 χιλιοστά.Είδαμε την καρδιά να πάλλεται αλλά κανένας ήχος..έχω απογοητευτεί και φοβάμαι.Μαύρα Χριστούγεννα θα κάνω καθώς μας έκλεισε ραντεβού πάλι στις 28/12.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας βαζουν να ακουσετε την καρδια τοσο νωρις....

Γιατι να περασεις μαυρα χριστουγεννα;

ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΤΗΠΑΕΙ!!!!!!!!!

Αφου την ειδες και εσυ!!!!

Τις προαλλες ειχσμε ενα παρομοιο θεμα εδω ....

Στην 7η -8η εβδομαδα βαζουμε ν ακουσουμε την καρδουλα....

Στην 6η απλα επιβεβαιωνει την κυηση.

!επισης εχει ωραιο μεγεθος το εμβρυακι σου!

Συγχαρητηρια!

 

(Της αλλης κοπελας δεν φαινοταν καν το εμβρυο στην 6η αλλα ολα πηγαν τέλεια!!!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας βαζουν να ακουσετε την καρδια τοσο νωρις....

Γιατι να περασεις μαυρα χριστουγεννα;

ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΤΗΠΑΕΙ!!!!!!!!!

Αφου την ειδες και εσυ!!!!

Τις προαλλες ειχσμε ενα παρομοιο θεμα εδω ....

Στην 7η -8η εβδομαδα βαζουμε ν ακουσουμε την καρδουλα....

Στην 6η απλα επιβεβαιωνει την κυηση.

!επισης εχει ωραιο μεγεθος το εμβρυακι σου!

Συγχσρητηρια!

 

(Της αλλης κοπελας δεν φαινοταν καν το εμβρυο στην 6η αλλα ολα πηγαν τέλεια!!!)

Καταρχήν σε ευχαριστώ που τέτοια ώρα είσαι εδω κ μου γράφεις.Μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ και το στομάχι μου πάει να σπάσει.Διάβασα πολλά στο νετ κ συνήθως όταν λένε ότι είναξ μικρότερο από όσο περιμέναμε αυτό οδηγεί σε αποβολή.Ο γιατρός μου με καθησύχασε πως δεν συμβαίνει τπτ όμως εγω κοντεύω να σκάσω...κλαίω όλο το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Επισης λογια του τυπου " ειναι μικρουλι" αγχωνουν χωρις λογο την εγκυμονουσα!

Ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙ!!!!!

Το ιδιο να θυμαστε φίλες μου και σε αλλες εβδομαδες που θα λενε " ειναι αδυνατο"

Γι αυτο εμενα γεννηθηκε 2640 ενω την περιμεναμε 2.400 και 3ων μηνων ηταν ενας κοριτσαρος 6.300 (και ειναι) που σχεδον μπουσουλουσε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη μου γλυκια στην 6η εβδομαδα ειναι απο 2-4 εκ. εσενα ειναι 2! Δεν μετρανε απολυτως σωστα υπερηχος ειναι!

Αυτα ειναι γενικοτητες!!!

Ο γιατρος δεν εχει ιδεα ποτε εγινε η συλληψη και η εμφυτευση του εμβρυου....

Υποθεσεις κανει! Μπορει να εισαι 5.7 εβδομαδων πχ

Το μωρακι σου ειναι εκει ΠΟΛΥ δυνατο και χτυπαει η καρδια του!!!!

Επισης νοιωθει οτι νιωθεις γι αυτο χαμογελα σε παρακαλω 😊

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σε ευχαριστώ που τέτοια ώρα είσαι εδω κ μου γράφεις.Μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ και το στομάχι μου πάει να σπάσει.Διάβασα πολλά στο νετ κ συνήθως όταν λένε ότι είναξ μικρότερο από όσο περιμέναμε αυτό οδηγεί σε αποβολή.Ο γιατρός μου με καθησύχασε πως δεν συμβαίνει τπτ όμως εγω κοντεύω να σκάσω...κλαίω όλο το βράδυ!

 

Με εκανες να κατεβασω τους υπερηχους μου ☺

Βρηκα εναν 7 εβδομαδων 1.10εκ και εναν 9 εβδομαδων 2.85εκ!

:-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας βαζουν να ακουσετε την καρδια τοσο νωρις....

Γιατι να περασεις μαυρα χριστουγεννα;

ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΤΗΠΑΕΙ!!!!!!!!!

Αφου την ειδες και εσυ!!!!

Τις προαλλες ειχσμε ενα παρομοιο θεμα εδω ....

Στην 7η -8η εβδομαδα βαζουμε ν ακουσουμε την καρδουλα....

Στην 6η απλα επιβεβαιωνει την κυηση.

!επισης εχει ωραιο μεγεθος το εμβρυακι σου!

Συγχαρητηρια!

 

(Της αλλης κοπελας δεν φαινοταν καν το εμβρυο στην 6η αλλα ολα πηγαν τέλεια!!!)

 

Με εκανες να κατεβασω τους υπερηχους μου ☺

Βρηκα εναν 7 εβδομαδων 1.10εκ και εναν 9 εβδομαδων 2.85εκ!

:-)

 

Εμένα είναι 6 εβδομάδων και είναι 0,196εκ...σε ευχαριστώ που είσαι δίπλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 6 εβδομάδων και είναι 0,196εκ...σε ευχαριστώ που είσαι δίπλα μου!
ΑρχικήΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΗμερολόγιο εγκυμοσύνης

6η εβδομάδα

 

ΕΛΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ!

 

Μέγεθος μωρού : 2-4 χιλιοστά

 

Εσύ μπορεί να είσαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης, όμως το μωρό σου στην πραγματικότητα είναι έμβρυο 1 μήνα! Ένας μήνας μόνο από τη μέρα της σύλληψης κι έχουν γίνει τόσα πολλά. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Σημαντικές εξελίξεις αυτής της εβδομάδας. Η μύτη, το στόμα και τα αυτιά του μωρού έχουν αρχίσει να παίρνουν μορφή. Αν μπορούσες να δεις μέσα στη μήτρα σου, θα έβλεπες ένα μεγάλο κεφάλι με σκοτεινά σημεία, εκεί δηλαδή που αρχίζουν να διαμορφώνονται τα μάτια και τα ρουθούνια του μωρού. Τα αυτάκια του είναι σαν μικρές κοιλότητες στις πλευρές του κεφαλιού, τα χέρια και τα πόδια του μοιάζουν με μπουμπούκια! Η καρδιά του χτυπάει 100 έως 160 φορές το λεπτό, σχεδόν δύο φορές πιο γρήγορα από τη δική σου, δηλαδή, και το αίμα αρχίζει την πορεία του στο σωματάκι του. Τα έντερά του αναπτύσσονται και ο ιστός από τον οποίο θα δημιουργηθούν οι πνεύμονές του, έχει ήδη εμφανιστεί. Η υπόφυσή του σχηματίζεται, όπως και το υπόλοιπο του εγκεφάλου και των μυών του σε αρχικό στάδιο, καθώς και τα οστά.

 

Μαλλον εγραψα λαθος μεγεθη!!!! 😯 και ειναι χιλοστα και εμενα οτι εγραψα

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΑρχικήΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΗμερολόγιο εγκυμοσύνης

6η εβδομάδα

 

ΕΛΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ!

 

Μέγεθος μωρού : 2-4 χιλιοστά

 

Εσύ μπορεί να είσαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης, όμως το μωρό σου στην πραγματικότητα είναι έμβρυο 1 μήνα! Ένας μήνας μόνο από τη μέρα της σύλληψης κι έχουν γίνει τόσα πολλά. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Σημαντικές εξελίξεις αυτής της εβδομάδας. Η μύτη, το στόμα και τα αυτιά του μωρού έχουν αρχίσει να παίρνουν μορφή. Αν μπορούσες να δεις μέσα στη μήτρα σου, θα έβλεπες ένα μεγάλο κεφάλι με σκοτεινά σημεία, εκεί δηλαδή που αρχίζουν να διαμορφώνονται τα μάτια και τα ρουθούνια του μωρού. Τα αυτάκια του είναι σαν μικρές κοιλότητες στις πλευρές του κεφαλιού, τα χέρια και τα πόδια του μοιάζουν με μπουμπούκια! Η καρδιά του χτ

 

 

 

 

 

 

 

υπάει 100 έως 160 φορές το λεπτό, σχεδόν δύο φορές πιο γρήγορα από τη δική σου, δηλαδή, και το αίμα αρχίζει την πορεία του στο σωματάκι τΤα έντερά του αναπτύσσονται και ο ιστός από τον οποίο θα δημιουργηθούν οι πνεύμονές του, έχει ήδη εμφανιστεί. Η υπόφυσή του σχηματίζεται, όπως και το υπόλοιπο του εγκεφάλου και των μυών του σε αρχικό στάδιο, καθώς και τα οστά.

 

Μαλλον εγραψα λαθος μεγεθη!!!! 😯 και ειναι χιλοστα και εμενα οτι εγραψα

 

 

Εσυ σε ποια εβδομάδα άκουσες καρδούλα (εβδομάδα όπως την υπολογίζει ο γιατρός).σε ευχαριστώ πραγματικά.Ηρέμησα τόσο πολύ!όμως θα ηρεμήσω πραγματικά όταν ακούσω την καρδούλα του να χτυπάει. Έφτιαξα και ένα χαμομήλι μπας και μου φτιάξει το στομάχι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σε ποια εβδομάδα άκουσες καρδούλα (εβδομάδα όπως την υπολογίζει ο γιατρός).σε ευχαριστώ πραγματικά.Ηρέμησα τόσο πολύ!όμως θα ηρεμήσω πραγματικά όταν ακούσω την καρδούλα του να χτυπάει. Έφτιαξα και ένα χαμομήλι μπας και μου φτιάξει το στομάχι μου.

 

Δεν θυμαμαι ακριβως.... ομως καποιοι ακουν 6-7-8!

Χτυπαει ομως αυτο εχει σημασια και μενα στην αρχη μονο να κουνιεται την ειδα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θυμαμαι ακριβως.... ομως καποιοι ακουν 6-7-8!

Χτυπαει ομως αυτο εχει σημασια και μενα στην αρχη μονο να κουνιεται την ειδα!

 

Σε ευχαριστώ για όλα.Ήταν πολύ σημαντικό για μένα. Ηρέμησα πάρα πολύ.Για ότι νεότερο θα σε ενημερώσω! Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.όλα τα καλά του κόσμου να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Hope14, είναι νωρίς! Μην αγχώνεσαι άδικα!

κι εγώ στις εβδομάδες που είσαι, είχα πάει να επιβεβαιώσουμε ότι είναι ενδομήτρια κύηση, και πήγαμε μετά από 2 εβδομάδες για να ακούσουμε καρδούλα σίγουρα, όπως κι έγινε.

Οπότε στο επόμενο ραντεβού σου, θα την ακούσεις μια χαρα

Εν τω μεταξύ, αφού την είδες να πάλεται, γιατί τρελλαίνεσαι; είναι πολύ μικρούλα ακόμα!

Έχεις πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σου, και με πιο δύσκολες και αγχωτικές εξετάσεις!!!

οπότε χαλάρωσε κι απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! Το άγχος δε σου προσφέρει κάτι!

καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Hope, μια χαρά λευκά χριστούγεννα θα κάνεις καλή μου! Εγώ στην αρχή της 7ης, ακριβώς ένα χρόνο πριν, με 30.000 χοριακή παρακαλώ(!!!) και δεν είχαμε δει καν κάτι να πάλεται. Τίποτα.. Ο γιατρός απογοητεύτηκε εξαιτίας του μεγέθους της χοριακής κ εγώ έκλαιγα κ τα έβαψα μαύρα. Τώρα κοιμάται δίπλα μου και είναι κούκλος!! Πήγαμε 5 μέρες μετά με μαύρη ψυχολογία και τελικά είδαμε μια υγιέστατη καρδούλα! Είναι πολύ νωρίς και δεν καταλαβαίνω γιατί περίμενες να δεις καρδιά, αφού ο γιατρός σου είπε ότι είναι νωρίς. Έχει δίκιο ο άνθρωπος, απλά επιβεβαίωσε εγκυμοσύνη. Καλές γιορτές να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Hope14, είναι νωρίς! Μην αγχώνεσαι άδικα!

κι εγώ στις εβδομάδες που είσαι, είχα πάει να επιβεβαιώσουμε ότι είναι ενδομήτρια κύηση, και πήγαμε μετά από 2 εβδομάδες για να ακούσουμε καρδούλα σίγουρα, όπως κι έγινε.

Οπότε στο επόμενο ραντεβού σου, θα την ακούσεις μια χαρα

Εν τω μεταξύ, αφού την είδες να πάλεται, γιατί τρελλαίνεσαι; είναι πολύ μικρούλα ακόμα!

Έχεις πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σου, και με πιο δύσκολες και αγχωτικές εξετάσεις!!!

οπότε χαλάρωσε κι απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! Το άγχος δε σου προσφέρει κάτι!

καλή συνέχεια!!!

 

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτά μαζί μου! Ελπιζω να πάνε όλα καλά!θα το μοιραστώ μαζίσαςοτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Hope, μια χαρά λευκά χριστούγεννα θα κάνεις καλή μου! Εγώ στην αρχή της 7ης, ακριβώς ένα χρόνο πριν, με 30.000 χοριακή παρακαλώ(!!!) και δεν είχαμε δει καν κάτι να πάλεται. Τίποτα.. Ο γιατρός απογοητεύτηκε εξαιτίας του μεγέθους της χοριακής κ εγώ έκλαιγα κ τα έβαψα μαύρα. Τώρα κοιμάται δίπλα μου και είναι κούκλος!! Πήγαμε 5 μέρες μετά με μαύρη ψυχολογία και τελικά είδαμε μια υγιέστατη καρδούλα! Είναι πολύ νωρίς και δεν καταλαβαίνω γιατί περίμενες να δεις καρδιά, αφού ο γιατρός σου είπε ότι είναι νωρίς. Έχει δίκιο ο άνθρωπος, απλά επιβεβαίωσε εγκυμοσύνη. Καλές γιορτές να έχεις!

 

Βασικά ισως το λαθος του ηταν πως μου ειχε πει πως θα ακουγαμε καρδουλα και εγω το "εδεσα".Για αυτο απογοητευτηκα.Αισθανθηκα χαλια..μακάρι βρε κορίτσια. Εχω τρελα νευρα και λυπη απο χτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τηλεφώνησα στον γιατρό και του ειπα πως εψαχνα σε σελίδες και είδα για αποβολες και φοβήθηκα.Μου ειπε πως δεν ειδε τπτ ανησυχητικο απλα το "φασολάκι" μου άργησε να πιαστεί οπότε είναι λιγότερων εβδομάδων και πως την άλλη εβδομάδα θα το ακούσουμε.Επίσης μογ είπε πως όταν πρόκειται να συμβεί αποβολή ο σάκος συρρικνώνεται κάτι που δεν συμβαίνει με εμένα...άντε να δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...