Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα , η μικρούλα μου είναι 26 μηνών και τώρα τελευταία ,λόγω δοντιών , βάζει συνέχεια τα χεράκια της στο στόμα(ενίοτε ταυτόχρονα και τα δύο).

Κάποιες φορές "μασουλάει" το νυχάκι του αντίχειρά της.

 

Πρώτη φορά το έκανε επειδή ενα νυχάκι της είχε σπάσει και την ενοχλούσε.

Σημειωτέον , κανείς στο περιβάλλον μας δεν τρώει τα νύχια του.

 

Πώς να της το κόψω ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να της κοβεις τα νυχακια της τακτικα. Λογικο ειναι να μαλακωνουν οταν τα βαζει συνεχεια στο στομα κ να τα δαγκωνει. Αν δεν βρισκει νυχι, δεν θα το τρωει. Και δινε της κ κανενα κριτσινι να μασουλαει να απασχολει κ τα χερακια της κ να την ανακουφιζει.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβασει ότι η συνηθεια αυτη ειναι μια παρηγορια τόσο σε σωματικο όσο και σε συναισθηματικο επίπεδο. Μήπως κόψατε πρόασφατα την πιπίλα ή τον θηλασμό?? Η μικρή ειναι ακόμη στο στοματικο σταδιο ανάπτυξης (απολύτως φυσιολογικό) οπότε προσπάθησε να της δινεις πχ καποια μασητικα αντικείμενα παγωμενα απο τον καταψύκτη για να ανακουφιζεται αφενος απο την οδοντοφυία και παράλληλα να ικανοποιεί την αίσθηση "πιπιλίσματος".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπερα...κι εγω μικρη ετρωγα τα νυχια και των χεριων και των ποδιων..και δυστυχως καποια στιγμη παρουσιασα σκουληκακια στην κοιλια..δεν ειναι τοσο αθωο οσο νομιζουμε!Θα ρωτησω με την πρωτη ευκαιρια την μαμα μου λεπτομερειες και πως καταφερανε και μου κοψανε την συνηθεια να τρωω τα νυχια απο τα ποδια..γιατι των χεριων ακομη και τωρα απο νευρα ή αγχος ακομη και μεγαλα να ειναι και να εχουν μηνες που δεν τα εχω πειραξει..αν με πιασει η στραβη..τα "ξεπατωνω"!

Vairas καλο ειναι αυτο να το αναφερεις στον παιδιατρο σας να σας συμβουλεψει εκεινος...μην το αφηνετε αλλο...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ααα κι εμενα μου τα κοβανε τα νυχια συνεχεια αλλα τα ετρωγα παλι ακομη πιο μεσα..οπως λεει κι η Vairas τα τραυματιζα ΠΟΛΥ!Και ειδικο υγρο απο το φαρμακειο με πινελακι (σαν μανο) που πικριζε μου βαζανε..αλλα δεν με πτωουσε τιποτα βλεπετε!Τα ετρωγα κι ετσι...κι ημουν και μεγαλυτερη..γυρω στα 4-5 το εκοψα αν θυμαμαι καλα..αλλα δεν ξερω απο ποτε το αρχισα...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ααα κι εμενα μου τα κοβανε τα νυχια συνεχεια αλλα τα ετρωγα παλι ακομη πιο μεσα..οπως λεει κι η Vairas τα τραυματιζα ΠΟΛΥ!Και ειδικο υγρο απο το φαρμακειο με πινελακι (σαν μανο) που πικριζε μου βαζανε..αλλα δεν με πτωουσε τιποτα βλεπετε!Τα ετρωγα κι ετσι...κι ημουν και μεγαλυτερη..γυρω στα 4-5 το εκοψα αν θυμαμαι καλα..αλλα δεν ξερω απο ποτε το αρχισα...

 

 

Απιστευτα πραγματα καναμε μικρα ...βασικα αρχισε να τρωει και τα κακα απο την μυτη του,σημερα τον ειδα..( αυτο το εκανα κ εγω!)

Τωρα αυτο με τα χερια ποδια θα ρωτησω τον Γιατρο ναι..

αυτο με τα σκουληκακια στην κοιλια δεν καταλαβα ομως,τι ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα πραγματα καναμε μικρα ...βασικα αρχισε να τρωει και τα κακα απο την μυτη του,σημερα τον ειδα..( αυτο το εκανα κ εγω!)

Τωρα αυτο με τα χερια ποδια θα ρωτησω τον Γιατρο ναι..

αυτο με τα σκουληκακια στην κοιλια δεν καταλαβα ομως,τι ειναι ;

 

Ντρεπομαι αλλα το εκανα κι εγω και αυτο...:oops::oops: αυτο θυμαμαι γυρω στα 6-7 που ημουν το εκοψα μονη μου..ορκιστηκα οτι δεν θα το ξανακανω και οντως το εκοψα μαχαιρι!

Ρωτησα τωρα τη μαμα μου...τα σκουληκια δημιουργουνται απο τα νυχια και προφανως απο τις βρωμιτσες που περιεχουν...μου ειπε οτι της παραπονιομουν για μερες πως με ποναει η κοιλια και οταν πηγαμε στο νοσοκομειο ανακαλυψαν τα σκουληκακια που δημιουργηθηκαν απο τα νυχια!Με φαρμακα εφυγαν....:(:(

Μην το αφηνετε αλλο...να του πειτε πως με αυτο που κανει θα ποναει η κοιλιτσα...θα βγουν κακα σκουληκια μεσα μπας και φοβηθει και το κοψει...μιληστε και με παιδιατρο...κι ισως αν το πει κι ο ιδιος μπροστα του να το κοψει!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ντρεπομαι αλλα το εκανα κι εγω και αυτο...:oops::oops: αυτο θυμαμαι γυρω στα 6-7 που ημουν το εκοψα μονη μου..ορκιστηκα οτι δεν θα το ξανακανω και οντως το εκοψα μαχαιρι!

Ρωτησα τωρα τη μαμα μου...τα σκουληκια δημιουργουνται απο τα νυχια και προφανως απο τις βρωμιτσες που περιεχουν...μου ειπε οτι της παραπονιομουν για μερες πως με ποναει η κοιλια και οταν πηγαμε στο νοσοκομειο ανακαλυψαν τα σκουληκακια που δημιουργηθηκαν απο τα νυχια!Με φαρμακα εφυγαν....:(:(

Μην το αφηνετε αλλο...να του πειτε πως με αυτο που κανει θα ποναει η κοιλιτσα...θα βγουν κακα σκουληκια μεσα μπας και φοβηθει και το κοψει...μιληστε και με παιδιατρο...κι ισως αν το πει κι ο ιδιος μπροστα του να το κοψει!

 

 

ενταξει μην ντρεπεσαι...μωρακι ησουν! Σε ευχαριστω παντως..θα ενημερωσω τον Γιατρο !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα η κόρη μου το έκανε για κανέναν μήνα. Όσα της έλεγαν διάφοροι μη και μη συνέχιζε. Εγώ αδιαφορούσα και παρότρυνα και τους άλλους να πράξουν το ίδιο. Όπως το ξεκίνησε, έτσι το σταμάτησε.

 

Κι εγώ τα έτρωγα μέχρι 28 χρονών και τώρα όποτε είμαι στρεσαρισμένη, και τα κακαδάκια από τη μύτη μέχρι 7 χρονών.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...