Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H κορη μου και η φιλη της


Recommended Posts

Γεια σας..Θα μπω κατευθειαν στο ψητο γιατι δεν μου αρεσει να πολυλογω..εχω μια κορη 14 και σε λιγο θα παει 15...κανει παρεα με μια κοπελα την οποια γνωριζει απο το νηπιο και εγω η ιδια εχω πολυ στενη σχεση με την μαμα της...να προαναφερω οτι η φιλη της εχει χασει τον μπαμπα της απο οταν ηταν 4...τελος παντων,η φιλη της μεχρι και περσι ηταν ενα μαζεμενο παιδι...φετος ομως τι να σας πω εχει αλλαξει πολυ..τουλαχιστον απο τα λεγομενα της κορης μου...αλλα και εγω η ιδια το εχω παρατηρησει..βγαινει εξω μεχρι τις 5.00 το πρωι,βγαινει μονη της με 10 αγορια τα οποια ειναι 18-19 χρονων,πινει σφηνακια,βοτκες και ολα τα ποτα και απο οσο μου ειπε η κορη μου εχει φιληθει με σχεδον 3-4 παιδια απο εκει,επισης μια μερα εστειλε μυνημα στην κορη μου και της ειπε οτι ηπιε 7 υποβρυχια? (:confused: δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο)και ηρθε σπιτι τερμα ζαλισμενη...:shock: γενικοτερα εγω δεν ειπα τιποτα..(σοκαριστηκα φυσικα γιατι αυτα τα πραγματα ειναι για πιο μεγαλες ηλικιες και η ιδια η φιλη της δεν τα θεωρουσε σωστα αυτα τα πραγματα) αλλα απο την στιγμη που η μαμα της την αφηνει κανεις δεν εχει δικαιωμα να πει τιποτα...λοιπον μετα απο λιγες μερες μου λεει η κορη μου "μαμα να σε ρωτησω μπορω να βγαινω κι εγω μεχρι τις 5.00?" και της λεω "μα καλα εισαι 15 ακομα" και μου λεει "γιατι η φιλη μου βγαινει τοτε?" και δεν ηξερα τι να απαντησω..προσπαθησα να της εξηγησω οτι ειναι μικρη για τοσο αργα και μου λεει απο τα νευρα της "και η φιλη μου μικρη ειναι αλλα τα κανει ολα αυτα για να την γουσταρει ο ταδε"..μμ λοιπον τι να πω μετα απο αυτο...ξερω ειναι εφηβεια αλλα εχω απογοητευτει και απο την φιλη της και απο την ιδια...καταρχας δεν απαγορευεται αυστηρα η καταναλωση αλκοολ σε ανηλικους?πως αφηνουν 15χρονα να πινουν και μαλιστα τοσο σκληρο ποτο?επισης δεν ειναι πολυ αργα 5.00 το ξημερωμα?εγω εκατσα μεχρι τις 5.00 εξω οταν ημουν 19..και επισης γιατι η κορη μου να παρασυρεται απο την φιλη της...εσεις τι πιστευετε για ολα αυτα?πιστευετε οτι ειναι της ηλικιας?πιστευετε οτι πρεπει να την αφησω να βγαινει μεχρι τις 5.00 και να πινει?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα της εξηγησεις με παρα πολυ ηπιο μεν αλλα ξεκαθαρο τροπο οτι, οσο ειναι ακομα ανηλικη, δεν επιτρεπεται να ξεφευγει εκτος οριων που εχετε ορισει σαν οικογενεια!!!

 

Οσο για τη φιλη της, μητερα εχει, ας την ελεγξει η ιδια, δεν ειναι δικη σου δουλεια, η δικη σου δουλεια ειναι να προστατευσεις το παιδι σου απο τυχον κακες επιρροες...!!!

 

Σχετικα με την απαγορευση του αλκοολ ισχυει στους ανηλικους, το θεμα ειναι οτι ζουμε στην Ελλαδα, και δυστυχως ειναι γνωστο το οτι ειναι για καλο μας το προσπερναμε μπροστα στο συμφερον...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Θα μπω κατευθειαν στο ψητο γιατι δεν μου αρεσει να πολυλογω..εχω μια κορη 14 και σε λιγο θα παει 15................................................ και δεν ηξερα τι να απαντησω..προσπαθησα να της εξηγησω οτι ειναι μικρη για τοσο αργα ..........................................μμ λοιπον τι να πω μετα απο αυτο................ξερω ειναι εφηβεια αλλα εχω απογοητευτει και απο την φιλη της και απο την ιδια......................................................εσεις τι πιστευετε για ολα αυτα?πιστευετε οτι ειναι της ηλικιας?πιστευετε οτι πρεπει να την αφησω να βγαινει μεχρι τις 5.00 και να πινει?ευχαριστω πολυ

 

 

Eπιτέλους πια με αυτό το τρολλάρισμα!! Δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις κοριτσάκι μου??? Νομίζεις ότι είναι αστείο να φαντάζεσαι ιστορίες και να ζητάς συμβουλές? Μου θυμίζεις όταν είμασταν στο δημοτικό και χαιρετούσαμε μέσα από το σχολικό όλους τους περαστικούς.....για να τους κάνουμε να σαστίσουν και να μας προσέξουν.

 

Από τον τρόπο και μόνο που γράφεις (έχω απομονώσει κάποιες εκφράσεις πιο πάνω) φαίνεται ότι δεν είσαι μαμά, αλλά ..... παιδί! Οταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις ότι μία μαμά δεν θα απαντούσε ποτέ με αυτά τα λόγια ούτε θα είχε τέτοιες ....απορίες όπως τις εκφράζεις. Είναι ανόητα αυτά που διερωτάσαι και τα βάζεις στο στόμα μίας υποτιθέμενης μαμάς..... Πολύ ανόητα.....

Κράτα τη φαντασία σου για τις εκθέσεις που γράφετε στο σχολείο και άσε τον κόσμο στα φόρουμ ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να κρατήσετε τους κανόνες που θέλετε για το παιδακι σας!

Ειναι 15 και οσο και αν εχει "χαλάσει" η νεολαία το καθε παιδι πρεπει να εχει τα όρια που θέτουν οι γονεις!

Δεν ειναι σωστο να γυρίζει 5 η ωρα!

Ειναι μικρούλα ακομη και φυσικα να προσέχει τι πίνει οταν βγαινει!

Εάν εχει σταθερές και καλες παρέες μπορει να εχει ενα πιο ελεύθερο ωραριο αλλα με μετρο!

Μπορει να βγει 22:00 με 00:00-01:00!

Μια μερα πχ στο τοςο ας γυρίσει λιγο πιο αργα αλλα δεν λεω για μετα τη 1!!!

Εγω στα 15 δεν έβγαινα κάν μονο στην γειτονιά παίζαμε

Πλεον άλλαξαν αυτα βεβαια!

Θα παει 16-17 και σταδιακά θα γινεται πιο ελεύθερη

Όσον αφορά τα ποτά οχι φυσικα στην ηλικια της!

Αν θελει αλκοόλ ας πιει κατι πιο απλό καμία μπυρα χωρις αλκοόλ.

αλλα ειναι μικρούλα μωρε... Μην σε ξεγελάει που τα παιδια στις μερες μας ειναι αλλιως απ οτι εμεις...

Δεν κανει καλο ουτε η πολυ αυστηρότητα ουτε ομως και η χαλάρωση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοalaki ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...σημερα μονο που δεν τσακωθηκαμε..της λεω με λιγα λογια οτι ειναι μικρη για τετοια πραγματα και να αφησει την φιλη της να κανει ο,τι θελει και η απαντηση που πηρα ηταν "αι παρατε με...γιατι η φιλη μου να τα κανει ολα αυτα κι εγω να ειμαι μαζεμενη σπιτι?" και της λεω "δηλαδη αμα η φιλη σου πεσει απο κανα γκρεμο θα πεσεις κι εσυ?"..δεν απαντησε και εφυγε....μετα απο λιγο ηρθε και μου δειχνει ενα μυνημα της φιλης της που της ελεγε "θα βγω σημερα που εχει μπλε φεγγαρι και θα κατσω με τα αγοριααα μεχρι τις 6.00...θα ειναι τοσο ρομαντικα" και της λεω "εε και τι εγινε κοριτσι μου?αφου την αφηνει η μαμα της μπραβο της" και μου λεει φωναχτα "ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΕΝΤΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΩΩ?ΓΙΑΤΙΙ?"..τα ακουσε ο πατερας της και εγινε τουρκος οπως κι εγω...δεν ηταν το παιδι μου ετσι....δεν το ενοιαζε τι εκαναν οι αλλοι και τωρα σαν καποιος να της εχει κανει μαγεια και εχει αλλαξει..και επισης στα μπαρακια και στα κλαμπ δεν ξερουν οτι αμα ενας ανηλικος πιει και παθει ατυχημα μετα θα βρουν και αυτοι που εχουν το μπαρ το μπελα τους?τι να πω...ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xristinaki91! ετσι ημουν κι εγω...μεχρι και τα 17 δεν ειχα και πολλους εξοδους..μετα ηρθαν ολοι μαζι μαζεμενοι...μακαρι η κορη μου να καταλαβαινε οτι εχει τοσο καιρο μπροστα της να τα ζησει ολα αυτα αλλα δυστυχως σε αυτην την ηλικια δεν καταλαβαινουν και πολυ..σημερα οπως εγραψα και πιο πανω παραλιγο να τσακωθουμε επειδη προσπαθησα να της εξηγησω μερικα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνουν δεν καταλαβαίνουν η μαμα και ο μπαμπάς αποφασίζουν!!!

Γιατι οι γονεις ειναι υπεύθυνοι και υπόλογοι για οτι συμβει στο ανήλικο παιδι τους!

Αλλα δεν θα διακινδύνευα να πάθει κατι η κορη μου επειδη καποια άλλη μαμα αφήνει ανεξέλεγκτη τη δική της! Ακομη και αν ειναι κολλητη μου αυτη ή αδερφη μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xristinaki91! οσο και να της μιλησω δεν καταλαβαινει...πραγματικα αδικος κοπος που λεμε...θα βαλω τον αντρα μου μηπως και της πει και αυτος τιποτα γιατι εμενα δεν με ακουει καθολου...το μονο που κανει ειναι να μου λεει συνεχως τι κανει η φιλη της και οτι της εχουμε στερησει εγω και ο πατερας της τις βραδυνες εξοδους μεχρι πολυ αργα οπως κανει η φιλεναδα της..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.anna12 να σε ρωτησω,εσεις μεχρι τι ωρα την αφηνετε να βγαινει?

Επειδη ειμαι νεα μαμα,μπορω να καταλαβω και εσενα και την κορη σου γιατι κι'εγω περνουσα τα ιδια στην ηλικια της.Νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν να συμβιβαστειτε και οι δυο μεριες.π.χ. εαν την αφηνετε να βγαινει μεχρι τις 12 ενω αυτη θελει μεχρι τις 5,ισως να μπορουσατε να τα βρειτε καπου στη μεση ας πουμε να την αφηνετε για 1-2 ωρες πιο αργα.Επισης για το ποτο,και εκει μπορειτε να βρειτε μια μεση λυση.Αντι να πινει βοτκες και τετοια βαρια ποτα μπορειτε να της προτεινετε εσεις καποια πιο ελαφρια π.χ. μπυρα,gordon's space και αλλα παρομοια με χαμηλη περιεκτικοτητα σε αλκοολ.Αν δεν την αφηνετε να κανετε τιποτα απο αυτα που θελει μετα πιστευω πως θα χειροτερεψουν τα πραγματα ειδικα οταν παει λυκειο.Το καλυτερο νομιζω ειναι ο συμβιβασμος και απο τις δυο μεριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα.anna12 να σε ρωτησω,εσεις μεχρι τι ωρα την αφηνετε να βγαινει?

Επειδη ειμαι νεα μαμα,μπορω να καταλαβω και εσενα και την κορη σου γιατι κι'εγω περνουσα τα ιδια στην ηλικια της.Νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν να συμβιβαστειτε και οι δυο μεριες.π.χ. εαν την αφηνετε να βγαινει μεχρι τις 12 ενω αυτη θελει μεχρι τις 5,ισως να μπορουσατε να τα βρειτε καπου στη μεση ας πουμε να την αφηνετε για 1-2 ωρες πιο αργα.Επισης για το ποτο,και εκει μπορειτε να βρειτε μια μεση λυση.Αντι να πινει βοτκες και τετοια βαρια ποτα μπορειτε να της προτεινετε εσεις καποια πιο ελαφρια π.χ. μπυρα,gordon's space και αλλα παρομοια με χαμηλη περιεκτικοτητα σε αλκοολ.Αν δεν την αφηνετε να κανετε τιποτα απο αυτα που θελει μετα πιστευω πως θα χειροτερεψουν τα πραγματα ειδικα οταν παει λυκειο.Το καλυτερο νομιζω ειναι ο συμβιβασμος και απο τις δυο μεριες

 

Διαφωνω. Μια εφηβη 15 ετων δεν θα πρεπει να μενει εξω μετα τις 12 και αυτο σε εξαιρετικες και μονο περιπτωσεις. Ειμαι μαμα κορης 16 ετων και ευτυχως δεν μου εχει ζητησει κατι παραλογο. Σαφως γυρναω πισω στα 15 και στα 16 μου που ηθελα να βγαινω και παροτι με εκνευριζε ο περιορισμος ως τα 18 μου (10 τον χειμωνα 11 το καλοκαιρι) οφειλω να ομολογησω οτι ηταν ενα σωστο μετρο απο την πλευρα των γονιων μου. Δεν πρεπει να αφηνουμε τα παιδια ανεξελεγκτα και φυσικα πρεπει να μπαινουν ορια. Απορω πως υπαρχουν γονεις που αφηνουν 14-15-16 ετων παιδια να γυριζουν στις 5 το πρωι στο σπιτι!!!

Φυσικα και η καθε οικογενεια εχεις τους δικους της κανονες μεσα στο σπιτι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εγω θα πρεπει να αφησω το παιδι μου ανεξελεγκτο. Αλλιως καποιες καταστασεις μπορει να τις αντιμετωπισει μεγαλωνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους πια με αυτό το τρολλάρισμα!! Δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις κοριτσάκι μου??? Νομίζεις ότι είναι αστείο να φαντάζεσαι ιστορίες και να ζητάς συμβουλές? Μου θυμίζεις όταν είμασταν στο δημοτικό και χαιρετούσαμε μέσα από το σχολικό όλους τους περαστικούς.....για να τους κάνουμε να σαστίσουν και να μας προσέξουν.

 

Από τον τρόπο και μόνο που γράφεις (έχω απομονώσει κάποιες εκφράσεις πιο πάνω) φαίνεται ότι δεν είσαι μαμά, αλλά ..... παιδί! Οταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις ότι μία μαμά δεν θα απαντούσε ποτέ με αυτά τα λόγια ούτε θα είχε τέτοιες ....απορίες όπως τις εκφράζεις. Είναι ανόητα αυτά που διερωτάσαι και τα βάζεις στο στόμα μίας υποτιθέμενης μαμάς..... Πολύ ανόητα.....

Κράτα τη φαντασία σου για τις εκθέσεις που γράφετε στο σχολείο και άσε τον κόσμο στα φόρουμ ήσυχο.

 

A, να και ο Κλουζώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

15 χρονών τι θα κάνει εκτός σπιτιού μετά τις 12 το βράδυ;

 

Διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό να μένει τόσο αργά έξω. Καφέ λογικά δεν λειτουργούν, αθλητικά κέντρα επίσης, κινηματογράφοι κλειστοί, το πιο πιθανό να καταλήξει σε νυχτομάγαζα.

 

Υπάρχει δυνατότητα το παιδί να απομακρυνθεί από Αθήνα (γιαγιάδες/παπούδες);

 

Ο σύζυγός σου τι λέει για όλα αυτά;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

15 χρονών τι θα κάνει εκτός σπιτιού μετά τις 12 το βράδυ;

 

Διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό να μένει τόσο αργά έξω. Καφέ λογικά δεν λειτουργούν, αθλητικά κέντρα επίσης, κινηματογράφοι κλειστοί, το πιο πιθανό να καταλήξει σε νυχτομάγαζα.

 

Υπάρχει δυνατότητα το παιδί να απομακρυνθεί από Αθήνα (γιαγιάδες/παπούδες);

 

Ο σύζυγός σου τι λέει για όλα αυτά;

H απομακρυνση κατα την δικη μου αποψη θα φερει αντιθετα αποτελεσματα. Δεν θεωρω επισης σωστο να μεινει σε παππου- γιαγια. Η ευθυνη των παιδων βαραινει αποκλειστικα εμας. Εμεις ειμαστε υπευθυνοι για το μεγαλωμα τους και οταν δουμε τα σκουρα πρεπει να πραττουμε αναλογα και οχι να το βαλουμε στα ποδια. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω να δωσω καποια συμβουλη στην φιλη μας (ακομη και αν ειναι τρολ οπως ειπωθηκε παραπανω, ποσως με ενδιαφερει.. υπαρχουν τοσες μαμαδες που πραγματικα προβληματιζονται με τις συμπεριφορα των εφηβων οποτε καθε αποψη κατι θα προσφερει ειτε τωρα ειτε μελλοντικα.). Η καθε οικογενεια λειτουργει διαφορετικα και αναλογα με τον χαρακτηρα του παιδιου υπαρχει η λυση.. οποτε κατι που μπορει να λειτουργει σε εμενα μπορει να μην λειτουργησει σε αλλο παιδι. Δεν ξερω τι θα εκανα σε αναλογη περιπτωση.. οταν ημουν εγω στην εφηβεια τα ορια ηταν αυστηρα και δεν μπορουσα να τα περασω γιατι ειχα συνεπειες.. πχ οχι εξοδο για καφε... κομμενο ο χαρτζηλικι.. αλλα περισσοτερο με ενοχλουσε να απογοητευσω τους γονεις μου. Οσο για τις απειλες.. ανοιγω την πορτα και φευγω που τα εφηβακια μας μπορει να τις εχουν ως καραμελα.. δεν ξερω αν μπορουν να πραγματοποιηθουν... Αλλα μεταξυ μας.. ειναι ο κρυφος μου φοβος...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τη συγκεκριμενη περιπτωση,εαν την αφηνουν να βγαινει μεχρι τις 10 π.χ. μπορουν να το κανουν ας πουμε 11.30. εγω απλ επειδη περασα τα ιδια και ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει νομιζω πωσ το καλυτερο ειναι να κανουν καποιες υποχωρησεις και οι δυο οι μεριες.Οσο πιο πολυ καταπιεζεις εναν εφηβο τοσο χειροτερευουν τα πραγματα.Αν θελεις αννα γιάυτα που σου λεω μπορεις να απευθυνθεις και σε εναν ειδικο νομιζω οτι στο περιπου θα σου πει τα ιδια (το ξερω γιατι ειχα παει για τον ιδιο λογο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δυσκολη ηλικια.Εννοειται δεν αφηνουμε το παιδι ανεξελεκτο και προσπαθουμε να ειμαστε κοντα του οσο περισσοτερο γινεται για συμβουλες και οτι χρειαστει.Αλλα αν ξερει οτι θα το μαλωσουν δε θα πει τιποτα.Και οι γονεις σε αυτην την ηλικια πρεπει να ειναι προσεκτικοι και σιγουρα λιγο πιο ανεκτικοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...