tzenh765

Εφηβεια και σημερινη εποχη..

Recommended Posts

Γεια σας..ειχα κανει ενα θεμα πριν λιγο καιρο στο forum σχετικα με μια φιλη μου και μπορω να πω οτι με βοηθησατε αρκετα...Τελως παντων..Τις τελευταιες μερες που δεν εχουμε σχολειο εχω αρχισει και σκεφτομαι πολλα πραγματα και θελω να μοιραστω τους προβληματισμους μου μαζι σας..Κατ'αρχας ειμαι 15 και εχω παρατηρησει οτι οι συνομιλικοι μου καθως και μικροτερα παιδια της ηλικιας μου δεν ζουν πραγματικα τη ηλικια τους οπως πρεπει..Αντιθετως,προτιμουν να ντυνονται προκλητικα,να βαφονται σαν 25 και να τα φτιαχνουν με αγορια(το οποιο δεν τους αποφερει καλο γιατι οταν χωρισουν κλαινε λες και τους σκοτωσαν την μανα)..Δεν ξερω..Ειμαι 15,ανηκω στα νεα παιδια,και παλι σιχαινομαι να βγαινω εξω και να βλεπω κοπελες της ηλικιας μου να βγαινουν εξω σαν να ειναι 25-30..Να φορουν ρουχα περιεργα για να φαινεται το μπουστο τους και ο πισινος τους...Ειναι πραγματικα εκνευριστικο...Και μην νομιζετε οτι αυτες τις αποψεις που εχω τις εχουν καλλιεργησει οι γονεις μου...εγω η ιδια καταλαβα μετα απο ολες αυτες τις μερες που σκεφτομαι..βασικα να σας πω εχω σιχαθει γενικοτερα να βγαινω εξω με φιλες και να βλεοω αυτα τα πραγματα..τα θεωρω το λιγοτερο ντροπιαστικα για την ηλικια.. εσεις τι πιστευετε για τα σημερινα παιδια?

Διαφημίσεις

Καλησπέρα γλυκια μου !

Και εγω ετςι ένιωθα στην ηλικια σου τωρα ειμαι 24..

Γενικα τα κοριτσια δείχνουν και συμπεριφέρονται σαν πολυ μεγαλύτερα καποια σε υπερβολικό βαθμό και καποια σε ήπιο.

Δεν το θεωρω σωστο γιατι η καθε ηλικια εχει τα δικα της στάδια.

Στα 15 ειναι ανέμελο ανεξάρτητα απο την ανάπτυξη του σώματος ειστε παιδακια!

Δηλαδη μπορει μια κοπελα να εχει στηθος και γενικα το σωμα της να ενηλικιώνεται ομως αυτο δεν σημαινει πως εγινε 18-19-20...

Το αρνητικο ειναι πως αν οι φίλες σου ειναι ετςι θα θελεις να κανεις παρέα μαζι τους αλλα μην επηρέαζεσαι!

Το θετικό ειναι πως εισαι "καλο κοριτσι" και να θυμάσαι πως δεν εχουν αξία τα στηθη και οι γλουτοι!

Μπορει να ενθουσιάζονται κάποιοι και κάποιες με αυτα

Αλλα ενα ομορφο σωμα μπορει να φανεί και με ρουχα "κλειστα" ή αλλιως σεμνά!

Το να τα βγάλεις ολα εξω ειναι ασχημο! Ποσο μαλλον σε αυτη την ηλικια !

Δεν λεω να μην φοράς κοντα σορτς πχ αλλα οχι και πολυυυυ κοντα!

Παντα πρεπει να υπάρχει ενα μετρο! Εισαι μικρούλα ακομη αλλα οταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις τι εννοω, μέτρο στην θυληκοτητα!

Να θυμάσαι πως οτι δείχνεις εσυ, γι'αυτο θα σε θαυμάσουν!

Αν δείχνεις έξυπνη ομορφη και γλυκια θα δώσουν ολοι έμφαση σε αυτα!!!

xdagp3.png

hwvMp3.png

το ξερω οτι ειμαστε ακομα παιδια...και εγω ετσι νοιωθω...δεν νοιωθω μεγαλη ακομα...εγω κατα τα σημερινα δεδομενα θεωρουμαι σεμνη και ξενερωτη επειδη δεν τα πεταω ολα εξω..αλλα θα σας πω την αληθεια δεν με πειραζει..αυτο που με πειραζει ειναι τα αλλα παιδια..δηλαδη δεν μπορω να βγαινω εξω και να βλεπω παιδια μικροτερης ηλικιας απο εμενα με τρυπες στον αφαλο και βαμμενα λες και θα πανε να παντρευτουν...δεν ξερω αν υπερβαλλω..αλλοι θα πουν οτι ζηλευω...αλλα εγω δενν νοιωθω ζηλεια...νοιωθω ντροπη για την νεολαια που υπαγομαι και εγω...ειναι τοσο κριμα να βγαινεις εξω και να βλεπεις κοριτσακια 14 να κλαινε επειδη χωρισαν...ειναι τοσο κριμα να τρεχουν κοριτσακια 15 χρονων για εκτρωσεις...και τελος να σας πω την αληθεια εγω η ιδια ειχα πιασει μια κοπελα που την ξερω απο το νηπιο και εχει γινει και αυτη ετσι(δηλαδη φοραει μινι,βαφεται πολυ εντονα) και της ειπα μερικα πραγματα και η απαντηση που πηρα ηταν:δεν με νοιαζει τι νομιζεις ετσι πρεπει να κανουν ολα τα παιδια της ηλικιας για να βρουν αγορι και να ειναι αποδεκτα απο τους αλλους οποτε γιατι και εγω να μην τα κανω αυτα?..μπορω να πω οτι εξεπλαγην απο αυτοο...κριμα..απλα κριμα...αυτο σκεφτηκα...και επισης τον τελευταιο καιρο παρατηρησα και κατι αλλο..ηξερα μια κοπελα απο μικρη...εβγαζε βαθμους 18+ και ξαφνικα επεσε στο 15...την ρωτησα γιατι και μου λεει : πως να γινω αποδεκτη απο τους αλλους αν βγαζω 18?πρεπει να βγαζω 15 για να μου μιλανε ολοι αλλιως θα με κοροιδευουν λεγοντας με φυτο..τα "πηρα" τοτε..με νευριασε πολυ...εχω απογοητευτει ΤΟΣΟ πολυ...

Πω πω Τζενη μου ...

Περιμένω και κοριτσακι μωρακι τωρα και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο φοβάμαι για ολα αυτα!(απο τωρα :-) )

Δίκιο εχεις... Εμένα με περνάνε για 15χρονο και τους λεω δεν μοιάζω εγω με 15 χρονων... Τα 15χρονα μοιάζουν με 24!

Ολα αυτα τα θεωρω και εγω υπερβολές...

Πλεον βάφουν ακομη και τα φρυδια... Τα βλεπω και γελάω!

Λίγη περιποίηση φτάνει, ενα ελαφρύ βαψιματακι λιγο μασκαρα ειναι αρκετή δεν ξερω αν βγαίνεις τα σαββατα ή καποια στιγμή θα βγεις στα επόμενα χρονια!

Πάντως μια συζητηση με την μαμα σου νομιζω θα σου κανει καλο υποθέτω πως και εκείνη ειναι καπως σαν και εσενα στο μυαλο;

Δεν μπορω να σε φανταστώ εντάξει υποθέτω πως δεν εισαι το άκρως αντίθετο απο αυτο που λες για τους άλλους ε;

Οι υπερβολές δεν ειναι καλες προς οποιαδήποτε κατεύθυνση!

xdagp3.png

hwvMp3.png

ευχαριστω πολυ για την απαντηση...δεν θελω να σας τρομαζω...αν προσεχετε το κοριτσακι σας ολα θα πανε καλα :D .. δεν λεω οτι απεχω κι εγω..κι εγω καμια φορα θα βαλω μασκαρα...αλλα δεν μπορω να βλεπω κοριτσακια της ιδια ηλικιας με βαψιμο λες και πανε σε club...και τωρα πριν λιγο πηγα βολτα και ειδα μια κοπελα την οποια την γνωριζω και φοραγε κοντο μπλουζακι με τρυπα στον αφαλο,κοντο σορτσακι που πεταγοταν ο πισινος της εξω και ειχε τρυπα στο ανω χειλος.κατω χειλος και στο φρυδι...τρομαξα ειλικρινα...δεν ηταν ετσι εκεινη...και να φανταστειτε ειναι μολις 14!!!!

Εχεις δίκιο..

Αλλα δυστυχώς εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι...

Μονο αν καμία κολλητη σου κανει κατι παρόμοιο να την συμβουλεψεις!

Τι πιο ομορφο απο ενα καλοντυμένο και περιποιημένο κοριτσακι!

Αν οι γονεις τους τα αφήνουν, ετςι θα κυκλοφορούν!

xdagp3.png

hwvMp3.png

Εχεις ως ενα βαθμο δικιο σ αυτα που γράφεις, αλλά συνήθως να ξέρεις οτι βλέπουμε αυτό που θέλουμε να δούμε.

Σίγουρα υπάρχουν και οι κοπέλες που περιγράφεις, που αντί να ζουν ανέμελα την εφηβεία τους, ντύνονται στολίζονται και έχουν το μυαλό μονο στους γκόμενους, αλλά αν είναι επιλογή τους νομίζω δεν μας πέφτει λόγος. Οκ το κατακρίνουμε, αλλά το πως θα ζει κανείς και θα εκφράζεται ειναι δικο του θέμα.

Υπάρχουν όμως και ενα σωρο αγόρια και κορίτσια στην εφηβεία, που έχουν κι άλλα ενδιαφέροντα εκτος απο τα παραπάνω και είναι πιο ''ισορροπημένα'' άτομα να το πω.

Απλά επειδή οι άλλες σου τη ''σπάνε'' κατα καποιο τρόπο, βλέπεις αυτές και τα πιο ''νορμάλ'' ατομα, σου περναν απαρατήρητα.

Αν λοιπον διαφωνεις με τις επιλογές κάποιων ατομων, δεν έχεις παρά να απομακρυνθεις διακρτικα και να αναζητήσεις να κάνεις παρέα με άτομα που ειναι πιο κοντά στο δικο σου χαρακτήρα και στα δικα σου ενδιαφέροντα.

Ως γονιος 16χρονης εχω εντοπιση ηδη απο τα τελη της εκτης δημοτικου συμπεριφορες που δεν συναδουν με την δικη μου ας πουμε αισθητικη ή τον τροπο που μεγαλωνω τα παιδια μου. Η πορεια της ζωης των παιδιων μας θα μας πει εαν και κατα ποσο τα μεγαλωνουμε σωστα. Προσωπικα δεν μου αρεσε να βλεπω τα τελειοφοιτα της εκτης δημοτικου με το μινι μεχρι τον πισινο ανεβασμενα πανω στα θρανια να χορευουν τσιφτετελι. Εννοειται οτι και θα χορεψουν και θα βαλουν και το μινακι και το σορτσακι αλλα πρεπει να ξερουμε που και με ποιον τροπο. Ουτε μου αρεσε που μπαμπας περιφανευοταν οτι η 14χρονη κορη του γυρναει 4 το πρωι. Εγω εχω ορια.. αλλα θεωρω οτι ειμαι και τυχερη γιατι τουλαχιστον εως τωρα τα ενδιαφεροντα της κορης μου ειναι διαφορετικα.. Εγω την ξεκουναω λιγο αλλα με μετρο. Δεν σταματαω στην θεση της κορης μου να βαζω τον παλιο δεκαεξαχρονο εαυτο μου, τοτε που ηθελα να βγω για το καφεδακι μου, να παω σε ενα παρτι, να βαλω ενα μοντερνο ρουχο. Αλλα ολα με μετρο...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα