Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προληπτικη αφαιρεση μητρας?????????


Recommended Posts

Μετα από ατελειωτες εξετασεις λογω παρατεταμένης περιοδου προχωρησα σε διαγνωστική απόξεση.Το αποτέλεσμα έδειξε συνθετη υπερπλασια με πολύ μικρη ατυπια. Η γυναικολόγος μου προτεινε ειτε θεραπεια με προγεστερονη και παρακολουθηση ειτε αφαιρεση μητρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Εχει τυχει σε καμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μηπως να επαιρνες και μια αλλη γνωμη ...?

Εαν ειναι ευκολο να γινει θεραπεια με προγεστερονη γιατι να την αφαιρεσεις;

η θεραπεια ειναι με χαπια ενεσεις ή καπως αλλιως;

και φυσικα παιζει ρολο και η ηλικια σου.

μονο εσυ ομως ξερεις τι πραγματικα θελεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα παω σε λιγο για δευτερη γνωμη αλλα νομιζω οτι θα μου πει τα ιδια.Η θεραπεια με προγρστερονη εινα με χαπια για τρεις μηνες και μετα κανω παλι αποξεση και βλεπουμε αν πιανει η οχι.Αν δε πιασει παμε για αφαιρεση αλλιως το παρακολουθουμε εντατικα πραγμα πολυ ψυχοφθορο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω προπτωση και ετοιμαζω ηδη εμεμβαση αλλα και παλι δεν θα ειναι ολικη αφαιρεση αλλα ανορθωση. Ειμαι 45-46 και εχω ηδη αρχισει να εχω σημαδια προεμμηνοπαυσης οποτε σιγουρα δεν σκεφτομαι να κανω αλλα παιδια.

Δηλαδη θα κανεις αοξεση καθε 3 μηνες?? Υπαρχει μια τεχνικη με την οποια αφιαρουν αρκετα στρωματα απο την μητρα οποτε δεν εχεις περιοδο αλλα ουτε εγκυος μπορεις να μεινεις. Δεν το συζητας με τον γιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παω σε λιγο για δευτερη γνωμη αλλα νομιζω οτι θα μου πει τα ιδια.Η θεραπεια με προγρστερονη εινα με χαπια για τρεις μηνες και μετα κανω παλι αποξεση και βλεπουμε αν πιανει η οχι.Αν δε πιασει παμε για αφαιρεση αλλιως το παρακολουθουμε εντατικα πραγμα πολυ ψυχοφθορο!!!!

 

Παντα δεύτερη γνώμη και να ρωτήσεις και για τις ενέσεις προγεστερονης (ειναι λάδι) που πιάνουν αμεςως καμμια σχέση με χάπια..

 

Ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι καλημερα, απ οτι βλέπω την εκανες την απόξεση και ηθελα να σε ρωτησω πως πήγε....η βιοψια της απόξεσης έδειξε ατυπία ? δλδ αυτη η υπερπλασια του ενδομητριου που αποξέστηκε εχει σχεση με ορμονικη διαταραχη και δημιουργηθηκε ? γι αυτο και η προγεστερονη ? πως ειναι σιγουρη η γιατρος οτι θα ξαναδημιουργηθει? ρωτω γιατι ωε ενα σημειο ηταν ίδια η περιπτωση και για μενα.

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος που μου εκανε την επεμβαση μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι να κανω αφαιρεση μητρας γιατι οι συνθετες υπερπλασιες οπως ειναι εμενα ειναι επικυνδυνες.Μου ειπε επισης οτι μπορουμε να δοκιμασουμε με προγεστερονη και σε τρεις μηνες παλι αποξεση.Αν παει καλα θα πρεπει να κανω αποξεση καθε εξι μηνες για τουλαχιστον 2 χρονια για να ειμαστε σιγουροι. Ο δευτερος γιατρος που πηγα που ειναι και ο γυναικολογος που γεννησα ηταν πολυ καθησυχαστικος.Μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ειναι ενα δειγμα για κατι που ισως γινει στο μελλον.Μου ειπε να κανουμε θεραπεια με προγεστερονη για 3 μηνες και μετα αποξεση.Θεωρει οτι σε 3 μηνες θα εχει φυγει.Σε περιπτωση που δεν εχει φυγει τοτε θα συζητησουμε την αφαιρεση μητρας.Εσενα ειχαν βρει υπερπλασια?

Link to comment
Share on other sites

το εξιτηριο γραφει αδενωματωδης υπερπλασία ενδομητρίου. την βιοψια δεν την ειδα εγω αλλά η ιδια η γιατρος και δεν μου ειπε τπτ για ατυπια. ουτε για προγεστερόνη, επαναληπτικη απόξεση. μήπως με το σπιράλ δεν θα μπορεσει να ξαναδημιουργηθει υπερπλασία ? όταν θα πάω τον Σεπτέμβριο θα τη ρωτησω. θα ηθελα να δεις πως θα ειναι η περιοδος σου μετα την απόξεση (διάρκεια, κύκλος) σε βάθος 4-6 μηνων γιατι εγω ατους 4 μηνες μετά που είμαι δεν έστρωσε ακόμα

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσι επειδή έχω ακούσει διάφορα φιδια τώρα τελευταια για γυναικολογικά δεν πας και σε κανέναν πανεπιστημιακό στο Αρεταίειο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Βλέπω μια ξαδέρφη μου που προσπαθεί να κάνει παιδί και πάει από γιατρό σε γιατρό την έχουν ξεζουμίσει και της ξαναζητάνε συνέχεια τις ίδιες εξετάσεις να κάνει για να τα πάρει και το κάθε κέντρο τους ενώ τις έχει ήδη! Μέχρι και προληπτική λαπαροσκόπηση θέλουν να της κάνουν 2000ευρώ ΜΗΠΩΣ έχει κάτι που δεν φαίνεται.....και δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσενα δε σου ειπαν οτι υπαρχει περπτωση να δημιουργηθει καρκινος στο μελλον;εμενα η μια γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι μεγαλο ρισκο να μη κανω αφαιρεση μητρας ο γυναικολογος μου που ειχα και στις γεννες ηταν πιο χαλαρος μου ειπε οτι με τη προγεστερονη θεωρει οτι θα εξαφανιστει η υπερπλασια αλλα σε τρεις μηνες πρεπει να επαναλαβουμε την αποξεση.Θα κανονισω ραντεβου και σε εναν ακομα που ειναι στο αρεταιειο και μετα θα αποφασισω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Σε συνεχεια του θεματος : η γυναικολόγος μου απάντησε οτι υπάρχει η απλή υπερπλασία, η σύνθετη και η ατυπία (καρκίνος) κατά σειρά σοβαρότητας. Στην απλή ή στην σύνθετη χωρις ατυπία, αρκει ενα σπιραλ (Mirena) το οποίο αποδεσμευει προγεστερόνη και εξισοροπείται το ορμονικό περιβάλλον. Ετσι δεν δημιουργειται η υπερπλασία ενδομητρίου που υπήρχε πριν την απόξεση και έτσι γλυτώνεις την αφαίρεση μήτρας που και μεγάλο-σοβαρό-επικύνδυνο χειρουργειο ειναι και ψυχολογικά είσαι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

lop τώρα είδα τις απαντήσεις σου και σε ευχαριστώ.

Τελικα προς το παρον δεν έχω κάνει τίποτα γιατί ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να στείλω το υλικο για δεύτερη γνώμη γιατί κάτι δεν του πήγαινε καλά με την πρώτη,Ετσι το εστειλα σε μια καθηγήτρια πανεπιστημιου η οποία μου είπε ότι δεν υπαρχει ατυπία ούτε καν υπερπλασια και το ενδομήτριο μου είναι καθαρό.

Εκανα ξανα υπέρηχο πριν λιγες μερες και ο γιατρος μου ειπε ότι η μητρα παρουσιαζει μια ανομοιογενεια αλλα όχι κατι σοβαρο.Σε εξι μήνες θα ξαναπάω και αν συνεχιζει ετσι και εφόσον και η περιοδος είναι βαρια τοτε θα βαλω το σπιραλ μιρενα.Εσυ που το εχεις βαλει ειχες τιποτα παρενέργειες?η περιοδος σου πως είναι?σου κοπηκε τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...