Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιος ειναι τελικα ο ρολος των συλλογων;


Recommended Posts

H αλήθεια είναι πως θεωρητικά ακόμα και αυτό που προτήνεις είναι πολύ καλό , και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και κάποιοι άλλοι συνδιασμοί-συσχετισμοί , οι οποίοι θα ήταν εξίσου επικοδομητικοί................όμως όχι λειτουργικοί εκ των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Να ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου...ούσα νηπιαγωγός...ότι τα χρήματα με τα οποία επιχορηγούνται τα νηπιαγωγεία είναι ελάχιστα σε σχέση με τα ποσά που διατίθενται για τα δημοτικά (και λογικά αφού είναι ανάλογα της δυναμικότητας των εγγεγραμμένων μαθητών) και ότι μόλις πριν μια εβδομάδα πήραμε την επιχορήγηση που μας χρωστούσαν από το 2008...

Σαφώς και δεν αρέσει σε κανέναν εκπαιδευτικό να εμπλέκεται σε οικονομικά ζητήματα..με κίνδυνο μάλιστα να τον αναφέρουν στο γραφείο εκπαίδευσης κάποιοι καλοποροαίρετοι...ή να πρέπει να εξηγήσει στους γονείς το αυτονόητο...ότι αν δεν έχουμε χρήματα δεν έχουμε και υλικά..και δεν μπορούμε να δουλέψουμε. Και αν οι γονείς δεν καταφέρνουν κάτι με τον Δήμο...σκεφτείτε την εκπαιδευτικό που χρειάζεται να παίρνει τηλέφωνα επανειλλημένα ..ζητώντας το αυτονόητο...πχ αλλαγή λαμπτήρων ή έλεγχο του πίνακα ασφαλείας... Κατα το "Μην πυροβολείτε τον πιανίστα"..ισχύει και το "Μην πυροβολείτε τον/την εκπαιδευτικό" . Δουλεύουμε σε δύσκολες συνθήκες...και μόνο η αγάπη για την δουλειά μας..και τα παιδιά μας σώζει. Μαζί με τους γονείς..μπορούμε να διαμορφώσουμε ένα όμορφο περιβάλλον εργασίας...όπου και η μάθηση επιτυγχάνεται ευκολότερα και η γνώση προωθείται με ποικίλους τρόπους (π.χ όπως η αφήγηση παραμυθιού που αναφέρθηκε. Υπάρχουν όντως εξαιρετικοί παραμυθάδες...που είναι εμπειρία ζωής να τους ακούσεις . Να σημειωθεί ότι οι αφηγήσεις δεν μπορούν να κρατήσουν πάνω από μια ώρα σε παιδιά νηπιαγωγείου -συνήθως είναι 40 λεπτά για ένα μυημένο ακροατήριο. )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πάντως στο νηπιαγωγείο που πήγε η κόρη μου και τα δύο χρόνια (προνήπιο και νήπιο) ο ρόλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ήταν απλά διακοσμητικός και μέσα στα πλαίσια του σχολείου. Εδώ δεν μαζευόταν ο ίδιος ο Σύλλογος να συζητήσει και να πάρει τις όποιες αποφάσεις για τις εκδηλώσεις αλλά και τα χρήματα που μπορούν να διατεθούν. Άρα πρέπει και οι άνθρωποι που απαρτίζουν το Σύλλογο να ενδιαφέρονται και μάλιστα πολύ για να μπορέσουν να καταφέρουν κάτι. Και αν τα χρήματα που μαζεύονται στο Σύλλογο δεν διατίθενται για τις εκδηλώσεις των παιδιών αλλά και για τον εξοπλισμό του σχολείου που θα πρέπει κατά τη γνώμη σας να διατίθενται;

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλεψη για Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων στο νηπιαγωγείο. Ακόμη και καταστατικό να υπάρχει δεν αναγνωρίζονται επισήμως. Η προσχολική εκπαίδευση δεν υπάρχει, μας έχουν του κλώτσου και του μπάτσου και όπως έλεγε και ένας αγαπημένος μου καθηγητής είμαστε οι "φτωχοί συγγενείς" της εκπαίδευσης. Έχουμε φτάσει οι νηπιαγωγοί να ζητάμε τα αυτονόητα και να μας κοιτούν και υπό γωνία! Έστειλα μια χρονιά τέσσερεις αναφορές για τα πλακάκια στον τοίχο του μπάνιου είχαν ξεκολλήσει. Ακόμη κι έτσι αν έπεφτε ένα πλακάκι σε ένα παιδί εγώ θα πήγαινα φυλακή και θα είχα κι ενοχές ότι δεν έκανα όλα όσα θα μπορούσα. Οι κούνιες στην αυλή δεν ήταν πακτωμένες και κουνιόντουσαν μαζί με τα παιδιά. Κι οι γονείς φώναζαν ... σ' εμένα! Το δημαρχείο ήταν απέναντι!

 

Δε λέω υπάρχουν κάποιες συνάδελφοι που δεν συμπεριφέρονται όπως πρέπει, όμως στην πλειοψηφία μας έχουμε απηυδήσει με τα διαρκή αδιέξοδα. Μόνο αν είμαστε μια γροθιά γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι και το χρωστάμε και στα παιδιά και στους εαυτούς μας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
.....Μόνο αν είμαστε μια γροθιά γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι και το χρωστάμε και στα παιδιά και στους εαυτούς μας.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.... εμείς οι γονείς πρέπει να επιμένουμε και να προσπαθούμε και όχι να λέμε "είμαστε άτυχοι φέτος, ευχόμαστε του χρόνου να είναι καλύτερα" και οι εκπαιδευτικοί να συζητάνε ανοικτά και να ζητούν την υποστήριξη των γονέων για να λυθούν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφερθηκαν παρα πολλα..εγω θα μιλησω γι αυτο που ξερω απο προσωπικη πειρα...(4 χρονια σε νηπιαγωγεια και ως μελος στο συλλογο γονεων!!!)

Στο σχολειο σαφως και δινονται χρηματα...και ειναι κανονας οτι στην αρχη της χρονιας ζηταν με λιστα απ τους γονεις καποια πραγματα ή τους ζητανε τα χρηματα για να γινουν αυτες οι αγορες μαζικα (για τα υλικα για καθε παιδι..δεν πεφταμε ποτε κατω απο 50 ευρω..)

Ο συλλογος συνηθως μαζευει καποια ετησια συνδρομη (πολλες φορες γινονται κι αλλες ενεργειες για να μαζευτουν λεφτα..πχ ημερολογια ,μπαζαρ ,κληρωσεις κ.α)

Τα λεφτα αυτα τα διαχεριζονται αποκλειστικα ο συλλογος ο οποιος εχει εκλεγει απ τους γονεις (καταστατικο συνηθως υπαρχει...κι εμεις νομιζαμε οτι δεν ειχαμε..και τελικα μετα απο αρκετη ερευνα αν θυμαμαι καλα το βρηκαμε στο πρωτοδικειο?!)Εξαλλου υπαρχει και ταμιας ..που ο ρολος του ειναι να εχει τα λεφτα αυτος...και οχι οι δασκαλες..

Τα λεφτα αυτα συνηθως στο νηπιο πανε κατα κυριο λογο για τις 2 γιορτες (χρστουγεννα-καλοκαιρι) για μπουφε (πολλες φορες για να μην χαλασουν λεφτα ζητανε απ τους γονεις να φερουν κατι) και για τα δωρακια των παιδιων

Αν περισσευουν λεφτα μπορει ο συλλογος ν αποφασισει αν θα καλυψει καποιες απ τις αναγκες του σχολειου και ποιες αναγκες θα ειναι αυτες.

 

Ποτε δεν ανακατευτηκαν οι δασκαλες με το τι θα κανουμε τα λεφτα...μας ελεγες ποιες αναγκες ειχαν..κι εμεις αναλογα με τις δυνατοτητες μας...και αναλογα με το τι θεωρουσαμε οτι πραγματικα χρειαζοταν..αποφασιζαμε και καναμε αυτο που εχεις οι 5 ειχαμε αποφασισει

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει ο Σύλλογος αλλά τις περισότερες φορές ακρή δεν βγαίνει γι ΄αυτο και δεν ανακατεύομαι μόνο όταν είναι για ενημέρωση που μας φωνάζει ο διευθυντής του σχολείου.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει ο Σύλλογος αλλά τις περισότερες φορές ακρή δεν βγαίνει γι ΄αυτο και δεν ανακατεύομαι μόνο όταν είναι για ενημέρωση που μας φωνάζει ο διευθυντής του σχολείου.
Kι εγώ επειδή έβλεπα κι άκουγα ότι δεν βγαίνει άκρη..............αποφάσισα και ασχολήθηκα ενεργά με τον σύλλογο.

Και ναι βγαίνει άκρη:D

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ επειδή έβλεπα κι άκουγα ότι δεν βγαίνει άκρη..............αποφάσισα και ασχολήθηκα ενεργά με τον σύλλογο.

Και ναι βγαίνει άκρη:D

καλησπερα!μια και εισαι της περιοχης μας (εμεις ζουμε 4 χρονια εδω)μπορω να κανω μια ερωτηση για δημοτικο αμα γνωριζεις?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στην πορεια ομως ανακαλυψαμε πως η διευθυντρια και οι δασκαλες δεν ειναι διατεθιμενες να συνεργαστουν μαζι μας(π.χ. αγοραζουν με τα χρηματα του συλλογου σχολικα υλικα απο ενα συγκεκριμενο καταστημα παρολο που η γραμματεας του συλλογου μπορει να προμηθευσει τα ιδια υλικα σε καλυτερες τιμες), ο δημος μας αγνοει επισης οταν προσπαθουμε να προωθησουμε θεματα του σχολειου.Η αληθεια ειναι πως τα περιμενα λιγο διαφορετικα τα πραγματα.

Ποιος ειναι τελικα ο ρολος του συλλογου;

 

Αν ο συλλογος αρνηθει να τα πληρωσει?? Αν εξ αρχης ξεκαθαριστει οτι θα παρετε προσφορες απο καταστηματα και θα ψωνιζετε απο αυτον που δινει την καλυτερη προσφορα τι θα γινει? Δεν θα συμμορφωθουν? Στην τελικη αρνηθειτε την συσταση του συλλογου, να δουμε πως θα μαζευουν χρηματα :lol:

 

Εγω παντως 10 χρονια σε παιδικους ποτε δεν θυμαμαι να ζητησαμε χρηματα απο τους γονεις.

Ζητουσαμε υλικα στην αρχη της χρονιας, καποια συμπληρωματικα τα χριστουγεννα και το πασχα φροντιζοντας το κοστος να μην ξεπερνα τα 20 ευρω στην αρχικη μας "παραγγελια" και εννοειτε πως μετα δεν ηταν πανω απο 5 ευρω για τον καθενα. Ο καθενας εφερνε οτι ηθελε αναλογα με το κονδυλι που διεθετε.. (οταν ζητουσα μαρκαδορους αλλοι εφερναν τους φτηνους απο τα Τζαμπο και αλλοι τους πλενομενους.. δεν αναγκαζεις κανεναν να υπερβει τις δυναμεις του ετσι)

 

:lol::lol::lol: Περιμενω πως και πως να παει το παιδι μου νηπιαγωγειο να μπω κι εγω στο συλλογο .. υπομονη 2 χρονια και δω θα ειμαστε.. θα σας πω τις εντυπωσεις μου.

 

Παντως θα συμφωνησω με τον Αλμακ οσον αφορα τα σχολεια οτι ο "βασικος μετοχος" ειναι ο διευθυντης του σχολειου.

Επειδη και η κουμπαρα μου και ο κουμπαρος μου ειναι διευθυντες εδω και χρονια σε γυμνασια και λυκεια, βλεπω πως χειριζονται τις επιτροπες και τι κανουν για τα σχολεια τους. Αν ο αλλος το εχει μερακι θα κανει παπαδες, θα τρεξει και ο ιδιος στο δημο να διεκδικησει. Ο κουμπαρος μου απο καθε σχολειο που περναει αφηνει ιστορια.. του διατιθονται περισσοτερα χρηματα απο τους προηγουμενος η τους επομενους? Οχι απλα διεκδικει αυτα που του αναλογουν και φροντιζει να τα διαχειριστει και να τα κατανημει σωστα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Κάθε Σχολείο αλλά και Νηπιαγωγείο θα πρέπει να ξέρετε ότι ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

Τα χρήματα τα στέλνει το Υπουργείο στους Δήμους και αυτοί τα διαχειρίζονται μεσω των Σχολικών Επιτροπών. Μη νομίζετε ότι το ποσόν είναι ευκαταφρονητο.Καθε άλλο. Ποιος πληρώνει τα λειτουργικά έξοδα έξοδα;Ο Δήμος; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Οι Σχολικές Επιτροπές. Ο Πρόεδρος της Επιτροπής μαζί με τον διευθυντή της σχολικής μονάδας ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ.

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΟΠΩΣ Ο ΚΡΙΤΩΝ, ΘΑ ΕΧΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ, ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΝΤΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ "ΟΠΩΣ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΑΣ".

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΟΓΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, Ο ΔΗΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ? Ή ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΤΤΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτήσω . Το σχολείο αν και είναι μικρό , έχει καθαρίστρια ?

Μήπως λόγο του μεγέθους του σχολείου άρα και τις λίγες ώρες που χρειάζεται για να καθαριστεί , δεν μπορούν να βρούν άτομο να δουλέψει για τόσο λίγες ώρες , δηλαδή τόσες όσες τα χρήματα επιτρέπουν??

 

Τα χρήματα πρέπει να τα απαιτήσετε από τον δήμο. Αν όμως σύμφωνα με τον αριθμό ατόμων σαν έχουν δώσει ότι προβλέπεται κατά αναλογία , τότε μόνο με πιέσεις και ενεργοποίηση γνωστών θα γίνει κάτι.

Δεν θέλω να το πάω το θέμα στην διαπλοκή διότι την συχαίνομαι. Όμως ή ο δήμος θα καταλάβει πως ο καθαρισμός κοστίζει περισσότερο κατά άτομο στα μικρά σχολεία έτσι ώστε να δώσει παραπάνω , ή εσείς πρέπει να κινητοποιηθείτε περισσότερο και να βρείτε άτομο με τα διαθέσιμα χρήματα. Τώρα που δυσκολε'ύουν οι καιροί ίσως το καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτήσω . Το σχολείο αν και είναι μικρό , έχει καθαρίστρια ?

Μήπως λόγο του μεγέθους του σχολείου άρα και τις λίγες ώρες που χρειάζεται για να καθαριστεί , δεν μπορούν να βρούν άτομο να δουλέψει για τόσο λίγες ώρες , δηλαδή τόσες όσες τα χρήματα επιτρέπουν??

 

Τα χρήματα πρέπει να τα απαιτήσετε από τον δήμο. Αν όμως σύμφωνα με τον αριθμό ατόμων σαν έχουν δώσει ότι προβλέπεται κατά αναλογία , τότε μόνο με πιέσεις και ενεργοποίηση γνωστών θα γίνει κάτι.

Δεν θέλω να το πάω το θέμα στην διαπλοκή διότι την συχαίνομαι. Όμως ή ο δήμος θα καταλάβει πως ο καθαρισμός κοστίζει περισσότερο κατά άτομο στα μικρά σχολεία έτσι ώστε να δώσει παραπάνω , ή εσείς πρέπει να κινητοποιηθείτε περισσότερο και να βρείτε άτομο με τα διαθέσιμα χρήματα. Τώρα που δυσκολε'ύουν οι καιροί ίσως το καταφέρετε.

 

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ALMAK.

 

TO ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, 4ΩΡΟ ΑΠ΄ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ (ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΟΥΡΤΙΝΩΝ κλπ.) ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ, ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ (πχ.ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΗΜΟ), ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ. ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΦΕΡΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙΣ. ΕΝΑΣ ΑΠΑΘΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ.

ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ."ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ? ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ"

ΚΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ.

ΦΙΛΕ ALMAK ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΣ ΕΣΥ, ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΕΣΑ Σ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στο πω , αλλά πολλοί γονείς απ΄έξω από τον σύλλογο τα βλέπουν όλα εύκολα. Οταν όμως ασχοληθείς πρακτικά με τον σύλλογο και τους νόμους , τότε ανακαλύπτεις την γραφειοκρατία και τις αγκυλώσεις..... τις οποίες τις ασπάζεσαι ή τις παρακάμπτεις.

Αν τις ασπασθείς γίνεσαι κι εσύ ένας γραφειοκράτης με ξύλινη γλώσσα , αν τις παρακάμψεις κινδυνεύεις να θεωρηθείς λαμόγιο.

 

Νομίζω πως πρέπει να κάνουμε κάτι ενδιάμεσο ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ , διότι ο καιρός που μας δίνεται η ευκαιρία να κάνουμε κάτι μέσα από τους συλλόγους είναι πολύ λίγος ( όσο δηλαδή το παιδί μας είναι σχολείο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΣ ΕΣΥ, ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΕΣΑ Σ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ.

 

μια φωνή γίνεσαι μεσα σε όλες τις άλλες, όταν δεν κάνεις την δική σου να ακουστεί.

 

τότε, φυσικά και γίνεται σαν και τις άλλες.

 

αν αφηνεις αυτές τις φωνές να αμφισβητούν τις αξίες σου και τις αρχές σου,

ναι, γίνεσαι σαν τις άλλες φωνές.

 

απο τον καθέναν εξαρτάται, και ναι είναι ψυχοφθόρο,

να κάνεις την φωνή σου να ακουστεί,

 

όταν οι άλλες φωνές είναι περισσότερες ή και πιό δυνατές.

 

Η φωνή σου, μπορεί να είναι όσο δυνατή εσύ την θέλεις.

Αν δεν την θέλεις δυνατή, δεν θα βγεί δυνατή.

και αν δεν ψάξεις και κάποιον να φωνάξει μαζί σου για να βγεί η φωνή σου πιό δυνατή,

ναι η φωνή σου δεν θα ξεπεράσει ποτέ αυτό που ήδη κάνει τώρα μόνη της.

 

Και οι άλλοι θα διοργανώνουν εκδηλώσεις κ παραστάσεις

όταν εσύ θα καθαρίζεις κουρτίνες,

αντί να κάνεις κάτι άλλο ωραίο με το παιδί σου..

 

πχ να διοργανώσετε θεατρική/μουσική παράσταση για τα παιδιά, βιβλιοθήκη,

ή κάτι άλλο....

 

προσπάθησα να είμαι όσο λιγότερο εριστική γίνεται και συγνώμη για την παρέμβαση...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ALMAK & ΜΑΡΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

 

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

ΚΙ ΕΓΩ ΕΞΕΠΛΑΓΗΝ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!

 

ΞΕΡΕΤΕ, Η ΜΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΣΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΕΝΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ.

 

ΝΟΜΙΖΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ. ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ. ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ.(ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ "ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ" ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.)

 

ΠΧ."ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ" ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΣΥΛΛΟΓΟ : ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ? ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ? ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ (ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ 6 ΧΡΟΝΩΝ) ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΚΡΗΓΟΡΥΣΟΥΜΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.

 

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΟΠΟΥ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΠ΄ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ 2-3 ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΛΟΓΟΜΑΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.

 

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για σύσταση συλλόγου σε Νηπιαγωγείο ποια είναι η διαδικασία και πόσο συνολικά θα είναι το κόστος (το οποίο επιβαρυνόμαστε οι γονείς); Σκεφτόμαστε να το κάνουμε φέτος (που θα είμαστε Νήπια), γιατί πέρυσι που είμασταν προνήπια και δεν υπήρχε σύλλογος ήταν ψιλομπάχαλο η κατάσταση.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...