Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματεγχυση


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλες....

Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και ειπα να το ανοιξω..."ίσως να μην το βρήκα κι ολας"... Η ερώτηση πάντως είναι "Μπορεί κάποια κοπέλα να μας πεί όλη την διαδικασία της σπερματέγχυσης"...Δηλαδή πότε πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου. Όταν ξαναδείς οτι αδιαθέτησες? Προλαβαίνεις δηλαδή τον επόμενο μήνα? Παίρνεις φάρμακα. κτλ κτλ...σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε όλες....

Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και ειπα να το ανοιξω..."ίσως να μην το βρήκα κι ολας"... Η ερώτηση πάντως είναι "Μπορεί κάποια κοπέλα να μας πεί όλη την διαδικασία της σπερματέγχυσης"...Δηλαδή πότε πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου. Όταν ξαναδείς οτι αδιαθέτησες? Προλαβαίνεις δηλαδή τον επόμενο μήνα? Παίρνεις φάρμακα. κτλ κτλ...σας ευχαριστω

Το αν θα παρεις φαρμακα εξαρτάται από την περίπτωσή σου, ο γυναικολόγος σου θα σου πει/προτείνει.

Οσο για τον χρόνο, αν αδιαθετήσεις πχ τον Μάρτιο και μιλησεις μεσα στο μηνα με τον γιατρό σου, προλαβαίνεις να κανεις τη διαδικασία μετά την περίοδο που θα σου έρθει τον Απρίλιο.

Επειδή πρόσφατα εγραψα σε ένα παλιο θεμα για σπερματεγχυση, σου βαζω το λινκ ;)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115004

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ έκανα αυτό το μήνα τη πρώτη μου σπερματέγχυση με seprafar και pregnyl.Ο γιατρός μου είπε αν δεν πέτυχε μπορώ να κάνω κατευθείαν πάλι αλλα η δικιά του άποψη είναι να αφήσω ένα κύκλο και να κάνω μετά πάλι στον επόμενο ειναι καλύτερο για τον οργανισμό να "ξεκουραστεί" απο τα φάρμακα!Βέβαια υπάρχουν κοπέλες που ενημερώνουν κατευθείαν το γιατρό και κάνουν συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον κατάλαβα λάθος την ερώτηση χαχα Εννοούσες για την πρώτη φορά που θα κανεις ε; Εγώ οταν το αποφασισα πηγα ήμουν στη μέση του κύκλου και μου είπε μολις μου έρθουν απο τη δευτερη μέρα να ξεκινήσω τα χάπια....Βέβαια μιλήσαμε και για φυσικό κύκλο αλλα μου είπε να πάρω τα χάπια για να είμαστε σίγουροι μην χάσουμε την ωορηξία!Σαν διαδικασία είναι πολυ απλή και ανωδυνη σωματικά τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες....

Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και ειπα να το ανοιξω..."ίσως να μην το βρήκα κι ολας"... Η ερώτηση πάντως είναι "Μπορεί κάποια κοπέλα να μας πεί όλη την διαδικασία της σπερματέγχυσης"...Δηλαδή πότε πρέπει να το αναφέρεις στον γιατρό σου. Όταν ξαναδείς οτι αδιαθέτησες? Προλαβαίνεις δηλαδή τον επόμενο μήνα? Παίρνεις φάρμακα. κτλ κτλ...σας ευχαριστω

 

Γεια σου Bourboulithritsa!! θα στα γραψω οσο πιο αναλυτικα μπορω και οπως εγω τα εκανα..

Αν παρεις χαπια (κλομιφαινη) τα ξεκινας τη 2η μερα του κυκλου και τα παιρνεις 5μερες - τη δοσολογια θα στην πει ο γιατρος. Εμενα μου ζητουσε να κανω υπερηχο την 1η μερα, ΜΕ περιοδο δυστυχως :shock: για να τσεκαρει αν εχει μεινει καμια κυστουλα απτον προηγουμενο κυκλο γιατι αν ειχε μεινει δε θα μπορουσα να παρω τα χαπια. Οποτε το ειχαμε συζητησει εν μεσω του προηγουμενου κυκλου μου με το γιατρο κ μου ζητησε με το που αδιαθετησω να τον παρω τηλ για να παω για υπερηχο (ειχα παει και 1η αλλα και 2η μερα κατα καιρους) Δεν ξερω αν το κανουν ολοι, αλλα εμενα ετσι μου ειχε πει - μερικες φορες το εβρισκα υπερβολικο. Αν δεν παρεις φαρμακα υποθετω ξεκινας και απο πιο αργα να σε παρακολουθουν με υπερηχους.

Στη συνεχεια κανεις ενδοκολπικο υπερηχο καθε 2 μερες ή 3 και παρακολουθεις διαστασεις ωαριων και ενδομητριου. Συνηθως εκανα 3 περιπου υπερηχους για παρακολουθηση (εκανα 5 σπερματεγχυσεις μεσα σ ενα χρονο) Μολις αποφασισει ο γιατρος οτι εχεις ικανοποιητικο μεγεθος κ το ενδομητριο καλο, κανεις μια ενεση πο σπαει τα ωοθυλακια 36 ωρες αφου την κανεις (βραδυνες ωρες την κανεις) και πας κυρια για τη σπερματεγχυση σου, οπου εχει παει κι ο συζυγος 1-1μισι ωρα νωριτερα, εχει δωσει σπερμα για επεξεργασια, να το καθαρισουν/εμπλουτισουν και με ενα καθετηρακι σου περνουν το σπερμα ενδομητρια , σαν παπ ειναι ως προςς την ενοχληση, καθεσαι κανα 20λεπτο στην καρεκλα ξαπλα, την γερνουν κ λιγο προς τα πισω, διαβαζεις κανα περιοδικο και πας σπιτακι σου!

Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις, οτι χρειαστεις ρωτησε με!!

φιλια

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ ολες που μου απαντησατε.

Εχουμε κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις και εχουν βγει ολες πολυ καλες. Μας ειπε να περιμενουμε λιγους μηνες αλλα ακομα τιποτα...οποτε σκεφτομαι να παω για την πρωτη σπερματεγχυση... Σε κατα καιρους επισκεψεις μου στον γιατρο τυχαινε να ημουν στις μερες της ωορρηξιας και μου ειπε οτι και το ενδομητριο και το ωοθηλακιο ειναι τελεια... Βεβαια μωρακι δεν ερχεται... Πιστευω ομως οτι θα μου πει να μην παρω φαρμακα. Ερωτηση... Εγω περιμενω την κυριακη μαλλον περιοδο... Το νιωθω δεν ειμαι.... Αρα στην ουσια τον χανω τον επομενο κυκλο;;... Επισης, οι αντρες πως νιωθουν οταν πανε να δωσουν σπερμα.;;; Εμενα δεν νομιζω οτι θα παει ευκολα και εαν θα ανταποκριθει εκει μεσα...!!!

Εχει πιασει καμια παιδακι με την πρωτη προσπαθεια; Και ποσο κοστιζει;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα στον γυναικολόγο μου σε δημόσιο νοσοκομείο ο γιατρός δεν μου ζήτησε χρήματα μόνο επίσκεψη πλήρωσα το κέντρο που πήγαμε για την επεξεργασία μας πήρε 120€ Κι εμένα ο άντρας μου είχε πολυ άγχος αλλα όλα πήγαν καλά εχουν ειδικά διαμορφωμένο χώρο και ξέρουν και πώς να φερθούν μην σε αγχώνει αυτό.Οσον αφορα αυτό το κύκλο πάρε το γιατρό σου να τον ρωτήσεις αν κάνετε σε φυσικό κύκλο κιόλας λογικά προλαβαίνεις. μίλα μαζί του σίγουρα αυτός ξέρει καλύτερα : )Πάντως μην αγχώνεσαι αν δεν γίνει σ'αυτόν θα γίνει στον επόμενο!!!Σου ευχομαι να πάνε ολα καλά και σύντομα να έρθει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...