Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

εγκυμοσύνη πίεση και χάπια

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια...

εχθές πήγα στον γυναικολόγο ο οποίος μου έβαλε χοντρό χέρι γιατί ενώ αύριο κλείνω τον δεύτερο έχω ήδη πάρει τρία κιλά και βέβαια έχει ανέβει η πίεση με αποτέλεσμα να μου δώσει salospir και να μου συστήσει να πάω 'αμεσα στον καρδιολόγο να μου γράψει φάρμακα για την πίεση.

είχε κάποια άλλη πίεση και έπαιρνε salospir και άλλο χάπι? πήγαν όλα καλά?δεν σας κρύβω πως το μόνο που με έκανε να χαμογελάσω μετά τον γιατρό ήταν η εικόνα απο το φασολάκι μου που κουνούσε σαν τρελό τα χεράκια του.

Διαφημίσεις

Και πιεση ειχα και σαλοσπιρ επαιρνα και ενεσεις αντιπηκτικες χτυπαγα και χαπια για την πιεση επαιρνα... Κανε οτι απαιτειται για να διασφαλισεις την ομαλη πορεια της εγκυμοσυνης σου. Ολα αυτα τα χαπια ειναι συμβατα με την εγκυμοσυνη. Μην φοβασαι.

Καλημερα! :D

Με τα κιλά προσοχή γιατί στην κόρη μου το πήρα πολύ ζεστά το θέμα και είχα πάρει 26 κιλά. Δεν χρειάζεται τόσο πολλά.

Τώρα προσέχω και τρώω αυτά που πρέπει.Ψάξε στο ιντερνετ υπάρχουν πολλά site με προγράμματα διατροφής για εγκύους. Εγώ νόμιζα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη οτι μπορείς να φάς τα πάντα. Σε πληροφορώ οι περίοδοι τις ζωής μου που πρόσεχα πιό πολύ την διατροφή μου ήταν στο δευτερο μισό της προηγούμενης εγκυμοσύνης και στον θηλασμό.

Καλή επιτυχία....

σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε κορίτσια. είναι καλό για εμένα να ξέρω πως το ξεπεράσατε και όλα πήγαν καλά αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει η διάθεση μου....συνεχώς βάζω τα κλάμματα και είμαι χάλια (ορμόνες ίσως). φοβάμαι πολύ. για τα κιλά ήδη απο σήμερα ξεκινάω δίαιτα τουλάχιστον να χάσω αυτά τα 3 που πήρα μέχρι τον τρίτο....

Ετσι σου είπε ο γιατρός? Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που είχα πάρει πολλά κιλά δεν έκανα στεριτική δίαιτα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνη, απλά πιό σωστή διατροφή. Εκτός απο κρέας, φρούτα, λαχανικά καλά πλυμένα αντικατέστησα τα παγωτά με γάλα. Έπινα 4 ποτήρια την μέρα (δεν τρώω άλλα γαλακτοκομικά). Ετσι κατάφερα στο δεύτερο μισό της εγκυμοσύνης να μην συνεχίσω να πέρνω πολύ βάρος. Τον 5ο μήνα πήρα 10 κιλά..... Υπερβόλικους.....

Μόλις γεννήσεις θα τα χάσεις σίγουρα....

Διαφημίσεις

καλημέρα!

μωρέ δεν με νοιάζει για τα κιλά και εάν θα τα χάσω....η πίεση μόνο με ενδιαφέρει. πρίν την εγκυμοσύνη με δίαιτα ( έχασα 18 κιλά ) την σταμάτησα την πίεση αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη έλα που ξαναεμφανίστηκε....και να πείς δεν προσέχω....με φρυγανιές και χαομήλια είμαι....

Αν και είμαι κατά στη μεγάλη αύξηση κιλών κατά την εγκυμοσύνη καθώς στη προηγούμενη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα (είχα πάρει 15 κιλά 3 μήνες πριν την εγκυμοσύνη από υπερβολική υπερ-φαγεία λόγω άγχους) 103 κιλά με ύψος 1,70 και γέννησα 147!!! :shock: δηλαδή πήρα 44 κιλά! Είχα σάκχαρο με ινσουλίνη και πίεση 18 με 9, έπινα χαπάκι, έκανα προεκλαμψία και σ@@@τα όπως καταλαβαίνετε!

Τώρα που είμαι πάλι έγκυος, τρέμω στην ιδέα ότι θα γίνω μοσχάρι πάλι, βαρύς χαρακτηρισμός αλλά έχω πάρει 8,5 κιλά με δίδυμα στην 19η εβδομάδα. Τώρα έχει αρχίσει και ανεβαίνει πάλι το σάκχαρο και ~ντροπή βέβαια~ αλλά χαίρομαι, γιατί έτσι θα πρέπει να προσέχω περισσότερο και να μην τρώω μπούρδες.

Θα σε συμβούλευα λοιπόν ως παθούσα και μαθούσα να πάρεις το χαπάκι σου και να προσπαθήσεις να μην περάσεις τα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη και όλα θα πάνε μια χαρούλα. Όταν η πίεση και το σάκχαρο είναι ρυθμισμένα δεν διατρέχεις κανένα πρόβλημα!

ευτυχώς όμως όλα σου πήγαν καλά από ότι βλέπω απο τις εικόνες και εύχομαι με τα διδυμάκια να πάνε ακόμα καλύτερα. μέχρι 7 μου είπε ο γιατρός να πάρω.ο γιατρός σου σε ποιο νοσοκομείο είναι?

Σε ευχαριστώ γλυκούλα!

Στο Μητέρα είναι ο γιατρός μου, δεν έχω παράπονο, είναι εξαιρετικός, αλλά θα τον αλλάξω λόγω της γνωστής φράσης "έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου...." :D

Κοίταξε όσο λιγότερα πάρεις μέσα στα φυσιολογικά όρια τόσο καλύτερα αλλά και τώρα αν πάρεις 12 ~ 15 δεν θα σκάσεις κιόλας γιατί θα τα χάσεις μέχρι να πεις κύμινο!

Διαφημίσεις

Είναι δύσκολο καλή μου γιατί δεν έχω από κάπου να κόψω 5000, τώρα τι να σου πω, μπορεί να μου τύχει κάποιο τζόκερ (χλωμό γιατί δεν παίζω) διαφορετικά δεν βλέπω φως στο τούνελ. Θα δείξει βέβαια! Ευχαριστώ :D

• 4 months later...

δυστυχώς κορίτσια ο όγδοος δεν μου μπήκε καλά...μόλις εχθές μπήκα και απο εχθές η πίεση κάτ απο το 14,5 και απο το 9 δεν πέφτει με τίποτα. αυξήσαμε την δόση απο 7,50 σε 1050 και περιμένουμε.τι λεμόνια πίνω και τι σκόρδα δεν λέγεται. άντε να δούμε πως θα π[αει.

εγω ειχα 16 στον 7ο και κατεληξα να γεννησω με 18 στην 40η εβδομαδα και επαιρνα δυο χαπια πιεσεως ενω ετρωγα τα παντα αναλατα.

Εκανα εισαγωγη να γεννησω με καισαρικη στην 40 η εβδομαδα το βραδυ εσπασαν τα νερα και τελικα γεννησα με καισαρικη λογω της πιεσης.

Αυτα στο πρωτο μου παιδι γιατι τωρα εχω 3.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

δυστυχώς ούτε η πρώτη είμαι ούτε η τελευταία.

προσπαθώ να το δώ λίγο χαλαρά τουλάχιστον να φτάσω στον μήνα μου.

να στε καλά ρε κορίτσια που μου δίνετε δύναμη.

Διαφημίσεις

• 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 32 ετών και είμαι στην 16η εβδομάδα (1ο παιδάκι). Γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα πίεσης αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα πάντα σχετικά "υψηλή πίεση" δηλ. 12 / 8...περίπου. Μέχρι τώρα όλα καλά. Ούτε εμετούς, ούτε ζαλάδες, ούτε αναγούλες, τίποτα.

Χτες πήγα στον γιατρό να ρίξουμε μια ματιά στο μωράκι. Όλα καλά και μάλλον μας είπε κοριτσάκι αλλά μου μέτρησε την πίεση και είχα 14 / 9.

Μου είπε ότι είναι οριακά υψηλή και απο εδω και πέρα να την προσέχω συστηματικά κάθε εβδομάδα και να τρώω ανάλατα.

Έχω πάρει μέχρι τώρα 6 κιλά που όπως είπε καλό θα ήταν να ήταν 3 οπότε περισσότερη προσοχή και στην αύξηση βάρους...

Με προβλημάτισε λίγο το θέμα πίεσης γιατί η αλήθεια είναι το έχω σχετικά έννοια. Η μητέρα μου όταν γέννησε εμένα ανέβασε πίεση στον 8ο μήνα και πήγαινε για προεκλαμψία.

Θα δούμε....απο σήμερα όμως μαγείρεψα εντελώς ανάλατα. Να δω πως θα τα συνηθίσω...

• 2 years later...

Kορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Σήμερα η κουμπάρα μου πήγε στο νοσοκομείο για τον υπέρηχο των τεσσάρων μηνών και είχε πίεση 14 - 9. Στη συνέχεια επικράτησε πανικός. Γιατροί και νοσοκόμες άρχισαν να της λένε πόσο τραγικό είναι, και να κάνουν εξετάσεις αμέσως, κι αν δείξουν οι εξετάσεις αυτό που φοβούνται θα πρέπει να κάνει θεραπεία. Με αποτέλεσμα να με πάρει τηλέφωνο κλαίγοντας, τρομοκρατημένη. 14 - 9 όμως, δεν είναι και τόοοοοσο τραγικό, ειδικά αν σκεφτείς το άγχος που αισθάνεσαι τη στιγμή που ετοιμάζονται να σε εξετάσουν για να σου πουν αν είναι καλά το μωρό σου ή όχι. Μήπως η αντίδραση τους ήταν λίγο υπερβολική; Εγώ με 13 - 8 και σχεδόν 100 παλμούς, και ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά.

• 4 years later...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Χθες έκανα το β'επιπέδου και ενώ όλα φαινόταν καλά ο γιατρός μου είπε πως φαίνεται τα δικά μου αιμοφόρα αγγεία να μην λειτουργούν σωστά, αλλά και αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα... Εαν αυτό ισχύσει μου είπε οτι μπορεί να εμφανίσω πίεση και να μην παίρνει βάρος η μπέμπα, οπότε και θα κάνω πρόωρο τοκετό. Επίσης μου είπε να κόψω το αλάτι προληπτικά και να επαναλάβω την εξέταση στο τέλος του 7ου μήνα... Και για όλα αυτά δεν είναι σίγουροι, απλά μιλάνε με ποσοστά και γενικολογίες. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε οτι δεν είναι ανησυχητικό και ότι απλά θα κάνουμε κάποιος εξειδικευμένες εξετάσεις στην 26η εβδομάδα... Κοντεύω να τρελαθώ, είχε καμία παρόμοια κατάσταση;;;

Καλησπέρα κορίτσια!!! Χθες έκανα το β'επιπέδου και ενώ όλα φαινόταν καλά ο γιατρός μου είπε πως φαίνεται τα δικά μου αιμοφόρα αγγεία να μην λειτουργούν σωστά, αλλά και αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα... Εαν αυτό ισχύσει μου είπε οτι μπορεί να εμφανίσω πίεση και να μην παίρνει βάρος η μπέμπα, οπότε και θα κάνω πρόωρο τοκετό. Επίσης μου είπε να κόψω το αλάτι προληπτικά και να επαναλάβω την εξέταση στο τέλος του 7ου μήνα... Και για όλα αυτά δεν είναι σίγουροι, απλά μιλάνε με ποσοστά και γενικολογίες. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε οτι δεν είναι ανησυχητικό και ότι απλά θα κάνουμε κάποιος εξειδικευμένες εξετάσεις στην 26η εβδομάδα... Κοντεύω να τρελαθώ, είχε καμία παρόμοια κατάσταση;;;

Παρόμοια κατάσταση όχι, αλλα θυμάμαι ότι μου έλεγε και εμένα ότι προς το τέλος της εγκυμοσύνης είναι πιθανον να κάνω πίεση, οπότε και εγώ αλάτι και αλμυρά δεν πολυέτρωγα.. τα οποία όμως γενικά δεν έτρωγα και από πριν... θυμάμαι ότι με μέτραγε για πίεση προς το τέλος.. μην αγχώνεσαι... εφόσον ο γυναικολόγος σου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό μην τρελαίνεσαι, βρε... με το καλό το μωράκι σου...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πάντως κι εμένα στη β επιπέδου μου είπαν ότι βρίσκουν αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες και ότι μπορεί να εμφάνιζα προεκλαμψία.Το αλάτι κι εμένα μου είπε ο γιατρός να το κόψω αν και απ'οτι μου είχε πει δεν έπαιζε τόσο σημαντικό ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση.Τελικα ολα πήγα καλά και στον 7 μήνα η μια αρτηρία άνοιξε μόνη της και στον 8 που ξανάκανα ντοπλερ, είχε ανοίξει και η άλλη.Παρακολουθουσα προληπτικά την πίεση 2-3 φορές την εβδομάδα αλλά ευτυχώς δεν συνέβη τίποτα κακό.