Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη η οχι;


Recommended Posts

Γεια σας.Ειμαι νεο μελος και εκανα εγγραφη γιατι θελω την γνωμη πιο εμπειρων απο εμενα.Καταρχην ειμαι 18 χρονων.Εχω εδω και 8 μηνες σχεση και εχουμε ολοκληρωσει.Το προβλημα μου τωρα ειναι το εξης.Τελευταια περιοδο ειχα στις 11 μαρτιου...δεν θυμαμαι ακριβως ποια μερα ηρθαμε σε επαφη αλλα θυμαμαι οτι ηταν χωρις προφυλακτικο.Δεν τελειωσε μεσα μου αλλα ξερω πως και με τα προεξπερματικα υγρα υπαρχει πιθανοτητα για μια εγκυμοσυνη.Θα μου πειτε εφοσον το ηξερες γιατι εκανες κατι τετοιο;Οτι και να πω ξερω πως δεν δικαιολογουμε αλλα την σημερον ημερα υπαρχει και η κριση που πολλες φορες μας αναγκαζει να κανουμε πραγματα που δεν θελουμε.Τελος παντων οτι εγινε, εγινε τωρα.Θελω να τονισω πως δεν εχω σταθερο κυκλο.Επισης πριν απο 2 μηνες ξεκινησα να παιρνω αντισυλληπτικα ομως οταν εκανα εξετασεις εμφανηστικε προβλημα οποτε σταματησα,πηρα δηλαδη μονο ενα κουτι(21 χαπια).Εδω και μια εβδομαδα εχω πονους οπως και στην περιοδο,αισθημα κουρασης ,ζαλαδα και αυξηση θερμοκρασιας.Οταν αρχισα να εχω αυτα τα συμπτωματα πανικοβληθικα.Το ειπα αμεσως στον δικο μου αν και αυτος κατι ειχα υποψιαστει.Μου ειπε να περιμενουμε δυο τρεις μερες ακομη και μετα να παρουμε ενα τεστ.Μπορειτε να μου πειτε κι εσεις την γνωμη σας για ολο αυτο;;;Σας ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Γεωργία,πρώτον μην πανικοβάλλεσαι, δεύτερον δεν νομίζω οτι καμία γνωμη δε θα σε βοηθήσει....κ αυτό γιατί αυτα που περιγράφεις ναι μπορει να ειναι εγκυμοσύνη(αν κ κατα τη γνωμη μου λιγο δύσκολο εφόσον δεν ολοκληλοκληρωσε μεσα σ οπως λες)αλλα επίσης μπορεί να ειναι συμπτώματα περιόδου,μπορεί να είναι απο το άγχος σου ή ακόμα και καμια ανοιξιάτικη ίωση...ολα παίζουν.

Απο τη στιγμή που έχουν περάσει ομως κάμποσες μέρες πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κανεις ενα τεστ εγκυμοσύνης,σε φαρμακείο μπορεί να βρεις κ με 5 ευρω ειναι κατι στικ...

Ελπίζω να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γεωργία,πρώτον μην πανικοβάλλεσαι, δεύτερον δεν νομίζω οτι καμία γνωμη δε θα σε βοηθήσει....κ αυτό γιατί αυτα που περιγράφεις ναι μπορει να ειναι εγκυμοσύνη(αν κ κατα τη γνωμη μου λιγο δύσκολο εφόσον δεν ολοκληλοκληρωσε μεσα σ οπως λες)αλλα επίσης μπορεί να ειναι συμπτώματα περιόδου,μπορεί να είναι απο το άγχος σου ή ακόμα και καμια ανοιξιάτικη ίωση...ολα παίζουν.

Απο τη στιγμή που έχουν περάσει ομως κάμποσες μέρες πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κανεις ενα τεστ εγκυμοσύνης,σε φαρμακείο μπορεί να βρεις κ με 5 ευρω ειναι κατι στικ...

Ελπίζω να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.Εχω ανχωθει!Εκτος απο το αγορι μου δεν μπορω να μιλησω σε κανενα αλλο γι'αυτο,ετσι κι εγω ζηταω απο ολες οσες ειναι εδω μεσα να μου πουν την γνωμη τους,το ξερω οτι δεν μπορειτε να μου πειτε κατι παραπανω.Το χρειαζομαι ομως αυτο.Ειπαμε να περιμενουμε για το τεστ.Οπως ειπα δεν εχω σταθερο κυκλο,οποτε μπορει να το παρω τσαμπα.Αν παλι ειμαι και να αργησω να κανω το τεστ δεν θα γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες αυτο...Δεν γνωρίζω ποια ειναι τα σχέδια σου σε περίπτωση εγκυμοσύνης,ειναι δικο σου ζητημα,απλα οταν υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης το καλύτερο είναι να επιβεβαιωθεί οσο πιο νωρίς γίνεται,για το καλο και των δυο,το δικό σου αλλα και του εμβρύου,σε συμβουλεύω να κανεις το τεστ ή αν μπορείς καλύτερα μια εξέταση αίματος για πιο σίγουρα,ωστε να σου φύγει το άγχος,οσο αγχώνεσαι τόσο θα καθυστερει κ η περίοδος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω και τρεις ωρες που πηγαινω τουαλετα παρατηρω οταν σκουπιζομαι καφε-κοκκινη βλεννα.Πρωτη φορα το βλεπω αυτο.Ειναι κανενα συμπτωμα εγκυμοσυνης η ετσι μου εμφανιζεται η περιοδος;Εβαλα σερβιετα αλλα τιποτα πανω.Συνηθως στην περιοδο οταν μου ερχετε εχω πολυ αιμα.Τι ειναι παλι αυτο;Εχω πανικοβληθει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είναι συχνο φαινόμενο τις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης.. σχετίζεται με την εμφύτευση στη μήτρα ,κρατα 2-3 μέρες...αλλα δε θελω να σε τρομάζω...μακάρι να μην είναι και να είναι απλα η περίοδος σου που έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, γεωργια!

υπαρχει περιπτωση η βλεννα αυτη να ειναι το ξεκινημα της περιοδου, μπορει και οχι. εισαι μικρη, και η περιοδος σου μπορει να ερχεται διαφορετικα μεχρι να σταθεροποιηθει.

μεχρι το πρωι θα δεις αν σου ερθει, και αν οχι, μπορεις να πας σε μεγαλο κεντρικο φαρμακειο που εχουν απ'ολα, και τεστ με πολυ καλες τιμες, μπορεις να τους ρωτησεις.

απο κει και περα θα δεις τι θα κανεις, μην στεναχωριεσαι απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είναι συχνο φαινόμενο τις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης.. σχετίζεται με την εμφύτευση στη μήτρα ,κρατα 2-3 μέρες...αλλα δε θελω να σε τρομάζω...μακάρι να μην είναι και να είναι απλα η περίοδος σου που έρχεται...

 

Επειδη μπηκα στο ιντερνετ και ειδα κι εγω κατι σχετικο με αυτο που λες τρομαξα.Δεν με τρομαζει τοσο η ιδεα να ειμαι αλλα το πως θα το πω στους δικους μου και ποσο θα με στηριξουν(οικονομικα).

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, γεωργια!

υπαρχει περιπτωση η βλεννα αυτη να ειναι το ξεκινημα της περιοδου, μπορει και οχι. εισαι μικρη, και η περιοδος σου μπορει να ερχεται διαφορετικα μεχρι να σταθεροποιηθει.

μεχρι το πρωι θα δεις αν σου ερθει, και αν οχι, μπορεις να πας σε μεγαλο κεντρικο φαρμακειο που εχουν απ'ολα, και τεστ με πολυ καλες τιμες, μπορεις να τους ρωτησεις.

απο κει και περα θα δεις τι θα κανεις, μην στεναχωριεσαι απο τωρα.

 

Οπωσδηποτε αυριο θα παω αν δεν αδιαθετησω.Δεν μπορω να περιμενω αλλο.Οχι τιποτα αλλο απλως μπορει να μην ειμαι και με το ανχος μου θα γινομαι χειροτερα και δεν θα μου ερθει.Πως περναει ομως το βραδυ μεχρι να παω;Ουφφ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησε να κοιμηθείς και μην στεναχωριέσαι. ..εύχομαι να πάνε ολα όπως επιθυμείς..μην το πολυψαχνεις γιατι θα αγχωθείς χειρότερα...μακάρι αύριο να έχεις κάποια εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

Hara86 και turbulence σας ευχαριστω που αφιερωσατε λιγο απο τον χρονο σας σε μενα.Πραγματικα με βοηθησατε γιατι δεν ειχα καπου να το μοιραστω ολο αυτο.Θα προσπαθησω να ηρεμησω και θα σας πω αυριο τα νεα απο το τεστ η ακομα καλυτερα αν εχω αδιαθετησει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη χαρα. οσο το σκεφτεσαι, μπορει να μην ερχεται και η περιοδος απο το αγχος. επειδη μου εχει συμβει, καθυστερηση και αγχος, μολις εκανα το τεστ και ηταν αρνητικο, ξεαγχωθηκα μου ηρθε και η περιοδος, σε μιση ωρα!

αυριο θα μαθεις, μεχρι τοτε, προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να θυμηθείς τον μεγαλύτερο σε διάρκεια κύκλο που είχες και με βαση αυτο να υπολογίσεις αν έχεις καθυστέρηση ή οχι....γιατι καμια φορα τα τεστ που γίνονται πρίν την καθυστέρηση υπάρχει περίπτωση να δείξουν αρνητικο κ να είναι λάθος....αν κ εγω πιστεύω πως πολυ δύσκολο να είσαι έγκυος..

κράτησε το αρνητικό ως απάντηση λοιπον και σίγουρα τώρα που δεν έχεις τοσο άγχος θα έρθει κ η περίοδος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και απο μενα.

το καλο ειναι οτι το τεστ εδειξε αρνητικο!! ολα καλα!!

 

σε περιπτωση που επιμενουν τα συμπτωματα και ζαλαδες, μπορεις να κανεις και χοριακη. για να σου φυγει η ιδεα τελειως. αν εχεις γυναικολογο που σε παρακολουθει, θα σου γραψει την εξεταση ηλεκτρονικα, και πληρωνεις 1-2 ευρω. αν οχι, κοστιζει κοντα στα 15-18.

 

βεβαια, τα συμπτωματα που λες, μπορει να οφειλονται σε καποια αλλα πραγματα, οπως ιωση, υποβιταμινωση κ.α.

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλυτερος κυκλος που μου εχει τυχει ειναι 34 μερες.Αυτη την φορα εφτασε τις 44 μερες.Αν δω οτι η περιοδος δεν ερχεται θα παω για χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αρχισαν οι αναγουλες και οι εμετοι.Ελπιζω να ειναι απο περιοδο και οχι απο εγκυμοσυνη.Ακομα αφαντη ομως.

 

Κοριτσάκι καμιά φορά τα συμπτώματα οφείλονται και σε ψυχολογικά αίτια. Πέρσι νόμιζα ότι είμαι έγκυος πριν καν έρθει η ώρα ν' αδιαθετήσω λόγω τέτοιων συμπτωμάτων και τελικά δε συνέβαινε τίποτα. Άλλη φορά είχα κι εγώ 1-2 εβδομάδες καθυστέρηση, χωρίς προφανή λόγο και μετά ήρθε κανονικά... Ο οργανισμός επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.

 

Όπως και να έχει πάντως το πιο ασφαλές είναι να κάνεις μια χοριακή, ώστε να γλιτώσεις την αγωνία. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μ το τεστ θα ειχε δειξει εφόσον ειχες αρκετές μέρες καθυστέρηση....βέβαια υπάρχει κ πιθανότητα λαθους...αν και στην περίπτωση σου δεν νομίζω να είναι λάθος το αρνητικό...

ολα αυτα που σου συμβαίνουν είναι απο υπερβολικο άγχος κ φόβο...κανε την εξέταση για να ηρεμησεις...με το να κάθεσαι και να βασανιζεσαι έτσι χειρότερα θα γινουν τα πράγματα,πανε κ ενημερωσε μας..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κοριτσια το αποφασισα,θα παω αυριο το πρωι και θα σας ενημερωσω.Θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις καθως ειμαι ολιγον ασχετη σε αυτο το θεμα.Θα παω στο μικροβιολογικο και θα ζητησω να μου κανουν μια χοριακη,η να το πω καπως αλλιως;Σε ποση ωρα βγαινουν τα αποτελεσματα;Μπορουν να μου τα πουν και τηλεφωνικα χωρις να χρειαστει να παω να τα παρω μετα;

Link to comment
Share on other sites

apo oti kserw apo alles kopeles,giati egw den ekana stis egkumosunes mou, pas sto mikrobiologiko zhtas mia eksetash xoriakhs giati exeis thn upopsia egkumosunhs....an thn kaneis to prwi mexri to apogeuma tha exeis apotelesmata ta opoia sunhthws sta lene thlefwnikos...kalh epituxia.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...