Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ....

Recommended Posts

Πώς λέγαμε παλιά η Γενιά του Τριάντα, η Γενιά του Πολυτεχνείου κλπ; Ε τώρα υπάρχει και η Γενιά της Κούρασης. Δεν είναι πρόσφατο φαινόμενο, είναι μια κατηγορία διαχρονική θα λέγαμε, η οποία όμως τελευταία έχει πάρει τερατώδεις διαστάσεις και τείνει να πρσβάλει - κάπως σα δάκος και μουχρίτσα - όλους τους νέους από 18 με 20 μέχρι 30 με 35 ετών. Δώστε βάση γιατί μετά από πρόσφατο ταξίδι στην Ελλάδα η Θεία Σοφία είδε και έφριξε. Συμμαζευτήτε οι νέοι και πλακώστε τους στις μπάτσες οι γηραιότεροι.

ΚΥΡΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ

Η Κούραση. Είναι όλοι λιώμα/ πτώματα/ τους μαζεύουν με το κουταλάκι. Και το ωραίο είναι ότι οι υπόλοιποι τους πιστεύουν. Εξηγώ: Δεν εννοώ ότι λένε “Είμαι πτώμα”. Έχουν όμως μια συμπεριφορά, λες και όχι απλά είναι κουρασμένοι αλλά κυρίως βαριούνται τραγικά με το μέρος που βρίσκονται, την κατάσταση, το συνομιλητή τους. Κυκλοφορούν λες και έχουν πάρει ηρεμιστικά και μάλιστα αυτή η συμπεριφορά στις Ελλάδες θεωρείται τελευταία και πολύ κουλ λέμε. Γιατί για να είσαι με το ζωηρό βλέμμα της αγελάδας πρέπει να είσαι και πολύ άνετος έτσι; Λάθος.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Η νέα αυτή Γενιά (της Κούρασης) παρατηρείται κυρίως στο φυσικό της περιβάλλον, τα διάφορα lounge clubs της παραλίας και διάφορα hip και trendy καφέ (επίσης της παραλίας) όπως ας πούμε Αγνάντι (που μου αρέσει εμένα, άλλο θέμα αυτό) και διάφορα άλλα.

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Οι άντρες ντύνονται με ξεφτισμένα τζινάκια, παπούτσια μυτερά που σκοτώνεις κατσαρίδα στον τοίχο (η Κερκυραία τα γουστάρει πολύ, εγώ πάλι κάπως αναγουλιάζω) ή πέδιλο (από δέρμα μεν, εμένα μου θυμίζει τις παντόφλες από μπεζ πλαστικό δε). Φοράνε χαλαρά πουκάμισα τα οποία είναι ανοιχτα μέχρι το στομάχι, με την τρίχα να αερίζεται ελεύθερα, προς τιμήν του αξέχαστου Στάθη Ψάλτη στα Καμάκια και στο Έλα να αγαπηθούμε ντάρλιγκ.

Οι γυναίκες προτιμούν ένα λουκ εξίσου χαλαρό μεν, περισσότερο φροντισμένο δε. Παίζουν τζινάκια ξεφτισμένα, με ψηλό πέδιλο όμως. Μπλουζάκι μπόλικο, με ανοιχτές πλάτες και από μέσα υ π ο χ ρ ε ω τ ι κ α αντί για σουτιέν το αποπάνω του μαγιώ. Όπως καταλαβαίνετε διάφορα κορδόνια - δεσίματα - ναυτικοί και προσκοπικοί κόμποι παίζουν παντού (άμα δηλαδή πας να τη γδύσεις αυτήν την έκατσες. Και καλά να τη γδύσεις. Πού να πρέπει να τη ντύσεις.) Τα μαλλιά πάνε λίγο επιμελώς ατημέλητα και τα μεγάλα κοσμήματα είναι must.

Η ΚΟΥΡΑΣΗ

Είναι όλοι πτώματα. Δεν έχει σημασία γιατί και πώς. Δεν έχει σημασία τί δικαιολογία χρησιμοποιούν. Είναι χάλια, δε μπορούν, τώρα ξεκουράζονται, μη τους μιλάτε. Η Θεία Σοφία επειδή είναι άνθρωπος υστερικός και με μπρίο αυτή την συμπεριφορά την εκλαμβάνει ως προσωπική προσβολή.

Στα clubs δεν κάθονται απλά. Απλώνονται. Πιάνουν ότι επιφάνεια υπάρχει - από ηχείο και σκαμπώ τα μπατίρια μέχρι πολυθρόνα και καναπέ οι πλούσιοι με το μπουκαλάκι. Γίνονται ένα με τον καναπέ και καπνίζουν κοιτώντας τα άστρα, κάπως κουρασμένα - κάπως σα να ονειροπολούν. Αυτό δηλαδή που γίνεται τσάμπα και σωστά στη βεράντα/ μπαλκόνι/ κήπο/ ακροθαλασσιά η Γενιά της Κούρασης το κάνει μέσα στο νταβαντούρι, το αλκοόλ, την κάπνα και τον αντι-αισθητισμό. Διότι αν είσαι στη βεράντα/ μπαλκόνι/ κήπο/ ακροθαλασσιά κανένας δε θα δει πόσο πραγματικά άνετος είσαι. Ενώ στο club σε βλέπουν όλοι και σκάνε οι οχτροί σου.

Άλλο χαρακτηριστικό είναι η ομιλία. Πρώτα από όλα είναι σπάνια. Δε μιλάνε μεταξύ τους και όσο για αυτούς έξω από την παρέα τους δε το συζητάμε καν. Όλοι οι άλλοι - πλην της παρέας τους - δεν είναι απλά υπηρεσία τους. Είναι τα σκουπίδια του σκύλου της Φιλιππινέζας του κηπουρού τους. Αν για κάποιο λόγο (άγνωστο, σα το στρατιώτη) μιλήσουν ο λόγος του ρέει κάπως βαρετά, μιλάνε αργά και τα μάτια τους είναι σα της Βάσως Παπανδρέου, μονίμως μισόκλειστα (και δε μπορείς να αποφασίσεις αν έχουν πάθηση, νυστάζουν ή παίρνουν χάπια).

Τέλος να μη μιλήσουμε για τις κινήσεις οι οποίες είναι χαλαρές και αργές, σα να κινούνται μέσα στο νερό ας πούμε. Αν είναι ζευγάρι πού και πού, αλλά εξαιρετικά σπάνια, θα αγγιχτούν. Αυτό. Μη μιλήσουμε για φλερτ! Άλλα τώρα που το σκέφτομαι, ας μιλήσουμε.

ΦΛΕΡΤ

Ανύπαρκτο. Έτσι όπως είναι απλωμένοι στις καναπεδάρες, μπορεί να πίνουν κάτι, μπορεί να φοράνε γυαλί ηλίου, σίγουρα όμως είναι πολύ κουρασμένοι. Πού να σηκώνεσαι τώρα, να χορεύεις με τον άλλον, να του μιλάς. Και τί να πεις; Σάμπως έχεις όρεξη; Καλά είσαι εδώ, αράζεις, χαλαρώνεις, δείχνεις πόσο cool είσαι. Άσε κάτσε κάτω. Κυρίως όμως είσαι τόσο ωραίος/ ωραία που όλοι οι άλλοι είναι αποκάτω σου. Αν σε θέλει κάποιος, να έρθει να σου μιλήσει. Αφού του/ της μιλήσεις σα να είναι τα σκουπίδια του σκύλου της Φιλιππινέζας του κηπουρού σου και δε φύγει θα αρχίσεις να του μιλάς λίγο πιο σωστά αλλά ακόμα κουρασμένα. Όταν δε γελάς να το κάνεις ξεψυχισμένα - μη νομίζουν ότι είσαι και δευτεράτζα.

ΣΕΞ

Αυτό δε μπορώ να το φανταστώ. Ομολογώ ότι δεν έχω πάει με εκπρόσωπο της Γενιάς της Κούρασης. Πάντως τους φαντάζομαι ξάπλα, να κάνουν “μμμμμμ” αραιά και πού και κάπως ξεψυχισμένα. Αγαπημένη στάση το κουταλάκι για να είναι έταιροι ξάπλα.

ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Είναι καλά. Είναι τόσο καλά. Δεν αγχώνονται, δεν τρέχουν, δεν ενθουσιάζονται, δεν γελάνε. Κάθονται ωσάν τα ζόμπι και κοιτάνε το άπειρο, εκπέμποντας (νομίζουν) έναν αέρα αυτοπεποίθησης και μαγκιάς. Και το ωραίο είναι ότι πείθουν. Και μάλιστα περνάνε καλά. Τί ανησυχώ εγώ, τί τρέχω, τί αγχώνομαι. Πρέπει μου φαίνεται όλοι να γίνουμε Κουρασμένοι για να περνάμε καλά και να περνάει το δικό μας.

http://www.digital-era.org/blog/?p=170

...δεν έχω χρόνο! Το ακούω και το ξανακούω τόσες φορές. Άλλες τόσες μπορεί να το 'χω πει κι εγώ, δε θυμάμαι.... Πόσο λάθος!

Δεν έχω χρόνο να δω έναν φίλο που μ' έχει καλέσει τόσες φορές να πάμε για καφέ. Δεν έχω χρόνο να τον πάρω καν ένα τηλέφωνο! Λεφτά έχεις να τον πάρεις τηλέφωνο; Λεφτά έχω, χρόνο δεν έχω! Τι να τα κάνω τα λεφτά άμα δεν έχω χρόνο...;

...δεν έχω χρόνο! Έχω δηλαδή, αλλά για δουλειά. Μετά τη δουλειά θέλω να κάτσω λίγο, να ηρεμήσω. Μπορεί και να κοιμηθώ εδώ που τα λέμε και να ξυπνήσω το πρωί. Για να πάω... στη δουλειά. Άσε να δούμε, μπορεί το Σαββατοκύριακο (να σε πάρω τηλέφωνο εννοώ, όχι να βγούμε). Είμαι πολύ πιεσμένος αυτό το διάστημα (όπως και κάθε διάστημα). Τα λέμε (για το πότε δεν ορκίζομαι)!

...δεν έχω χρόνο! Και τώρα που γράφω δηλαδή μπορεί και να τον έχω κλέψει από κανέναν άλλο;!; Έχει πλάκα να είμαι ο πρώτος άνθρωπος που θα διωχθεί ποινικά για κλοπή... χρόνου!!!

Και περνάνε οι μέρες, οι μήνες, τα χρόνια. Και χανόμαστε. Γιατί δεν έχουμε χρόνο! Και τους γονείς μας τους χάνουμε. Και τους φίλους. Πολλοί και τα παιδιά τους! Γιατί δεν είχαν και, πόσο μάλλον σήμερα, δεν έχουν χρόνο! Φαντάζομαι τη μέρα που το παιδί μου (ότε+εάν έχω κάποτε) θα μου ζητήσει να παίξουμε με το παιχνίδι που του έφεραν στα γενέθλιά του και θα του απαντήσω: ...δεν έχω χρόνο τώρα... Και με σιχαίνομαι.

Κι όταν κάποιοι "φύγουν", τότε τι; Θα βρούμε να ξεκλέψουμε λίγο χρόνο για να τον δούμε έστω για τελευταία φορά; Αλλά τότε το "...δεν είχα χρόνο..." δεν θα το χάψουμε! Ούτε εμείς οι ίδιοι. Γιατί μέσα μας θα το ξέρουμε. Και θα το ξέρουμε καλά!

Κι επειδή ο χρόνος μου είπαν ότι πίσω δε γυρίζει, θέλω!

Θέλω να βρω χρόνο!

Όχι αύριο!

Σήμερα!

Τώρα!

Καλημέρα...

Βάσια μου :(:D:D:D ... Εξαιρετικά Αφιερωμένο!!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Διαφημίσεις

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κανόνισε να πάθω τίποτα ... και να μην προλάβεις να με εχεις γνωρίσει !!!!

μόνο αυτό σου λέω !!!! :P

(δεν φαντάζεσσαι τι θα έχεις χάσει ... :lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

Διαφημίσεις

1403267r1ifjlprjp.gif

1371615ymvoeq2ive.gif

1512066fhnsck0aoi.gif1403285pz2wvztpmy.gif1492726mtya03ekqf.gif

168456ydthgukz2v.jpg

ουφ! αμάν πιά ... αντε πάρε ένα να ξαπλώσεις ... να δω τι θα καταλάβεις ...

(εγω στην θεση σου ... το τελευταίο θα ... διάλεγα ... αλλά ξέχασα !

εσυ ΝΥΣΤΑΖΕΙΣ ... να κοιμηθείς είπαμε θέλεις μόνο ε ; :lol: )

ρε Αφροδίτη βαλτή είσαι;;;;

ξύπνησα το πρωί και σκεφτόμουν όταν έρθω στο γραφείο να ανοίξω ένα τόπικ με θέμα "που πουλάνε χρόνο;;;"..... απαπα... δηλαδή! απαπα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Διαφημίσεις

Μπορει καποια περιληπτικα (με sms ας πουμε) να μου πει τι λεει ολο αυτο το κατεβατο που εγραψε η Αφροδιτη;... Θελω τρελα να το διαβασω αλλα...δεν εχω χρονο..

:lol::lol::lol::twisted::twisted:

Μπορει καποια περιληπτικα (με sms ας πουμε) να μου πει τι λεει ολο αυτο το κατεβατο που εγραψε η Αφροδιτη;... Θελω τρελα να το διαβασω αλλα...δεν εχω χρονο..

:P:P:P:P:P:P:P

Αχ βρε Jean... κι έλεγα... θα απαντήσει... δε θα απαντήσει;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

ρε Αφροδίτη βαλτή είσαι;;;;

ξύπνησα το πρωί και σκεφτόμουν όταν έρθω στο γραφείο να ανοίξω ένα τόπικ με θέμα "που πουλάνε χρόνο;;;"..... απαπα... δηλαδή! απαπα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

...

Κι όταν κάποιοι "φύγουν", τότε τι; Θα βρούμε να ξεκλέψουμε λίγο χρόνο για να τον δούμε έστω για τελευταία φορά; Αλλά τότε το "...δεν είχα χρόνο..." δεν θα το χάψουμε! Ούτε εμείς οι ίδιοι. Γιατί μέσα μας θα το ξέρουμε. Και θα το ξέρουμε καλά!

Θέλω να βρω χρόνο!

Όχι αύριο!

Σήμερα!

Τώρα!

αυτό είναι το "ζουμί" Jean μου ! :D

Διαφημίσεις

...

Θέλω να βρω χρόνο!

Όχι αύριο!

Σήμερα!

Τώρα!

αυτό είναι το "ζουμί" Jean μου ! :D

Και τώρα βράσε στο ζουμί σου Jean!!!

Δεν έχω χρόνο για άλλο πόνο για άλλαααααααα δάκρυα δεν έχω πια καιρόοοοοοοο........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Δεν πολυκαταλαβα... :shock::shock: πεθανα και δεν μου το λετε; Πεθανα και δεν πατησε καμια στην κηδεια μου λογω ελλειψης χρονου; :shock: Ουτε καν εγω δεν πηγα; :shock:

παιδάκι μου ... μην τα λες ετσι ... "βράσε στο ζουμί σου" ... θα σε παρεξηγήσει ο κόσμος .... :lol: ... βάλε ενα χαμογελάκι τουλάχιστον , να καταλάβουμε οτι δεν εχεις κακή πρόθεση ! :lol:

Δεν πολυκαταλαβα... :shock::shock: πεθανα και δεν μου το λετε; Πεθανα και δεν πατησε καμια στην κηδεια μου λογω ελλειψης χρονου; :shock: Ουτε καν εγω δεν πηγα; :shock:

οχι παιδί μου , ...εσυ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ... γενικά μιλάμε !!! :lol:

Κορίτσια σορυ, γραψτε λάθος, κρεμαστε με, πετροβολήστε με, καντε με οτι θέλετε ............... οταν βρείτε λιγάκι χρόνο!!!

Αν είσαι στο γραφείο με 5 έργα πάνω απο το κεφαλι σου ταυτοχρονα και την Αφροδίτη συμπεθερα αυτά παθαίνεις!!!!

Συμπεθερα τι θα φάμε σήμερα γιατι σαν να πείνασα λιγουλάκι!

εγω παιδι μου , εγω εδώ ! πες τι θελεις ; τι τραβάει η όρεξη σου ;

(για το παιδί μαγείρεψες σήμερα ... ή δεν είχες χρόνο ; )

εγω παιδι μου , εγω εδώ ! πες τι θελεις ; τι τραβάει η όρεξη σου ;

(για το παιδί μαγείρεψες σήμερα ... ή δεν είχεα χρόνο πάλι ;)

Η Φέλια και ο Παντελής είναι οι μόνοι που τρώνε καλά σε αυτό το σπίτι!!

Εγώ προτιμώ πια από τα χεράκια σου!

Γαρδούμπες θέλω!

Κι ο χρόνος ξεκινάει από τώρα.........

gardoumbatf6.jpg

tzatzikiom1.jpg

άντε καλή ορεξη !!!! :D

(ρε μπάς και περιμένει αδερφάκι η Φελια μας ; Γαρδούμπες :shock: μεσημεριάτικά ;;;; )