Recommended Posts

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ..ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΡΕΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ Η ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΑΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ!!!ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΤΡΕΜΩ!!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.. :twisted:

Διαφημίσεις

Estel, ειμαι βιολογος και φοβαμαι πολυ τα μικροβια και τι μπορουν να προκαλεσουν γενικως και ειδικως στα μωρακια μας. Ως εκ τουτου ημουν πολυ αυστηρη στο θεμα των επισκεψεων και των αγκαλιων. Ακομα και τωρα που ειναι η μπεμπα 7 μηνων, δεν τη δινω σε ξενους π.χ. τη γειτονισσα, παρ'ολο που λεει"ελα ελα να το παρω αγκαλια", την αγνοω διακριτικα και κανω πως δεν ακουσα.Ως 6 μηνων την εδινα μονο στις γιαγιαδες και για λιγο με επιβλεψη. Οποιος τολμουσε ή τολμησει να κανει αποπειρα για φιλι, λεω ¨"δε φιλαμε τα ξενα μωρακια, μπορει να αρρωστησουν"... :wink: Γενικως ειμαι φαρμακερη αλλα σκασιλα μου, το κανω για την ασφαλεια της μικρης. Δεν ξερω τι κουβαλαει ο καθενας επανω του...Και η μικρη να χτυπησω ξυλο, ως τωρα δεν εχει αρρωστησει ποτε...Μονο μια φορα που ηταν 2 μηνων και ηρθε ο πατερας μου με τη γυναικα του και τη γιαγια μου, το πηραν ολοι αγκαλια(απορω γιατι τους αφησα) και το βραδυ χτυπησε ενα 38 μιση. Απο τοτε.....απο μακρια....να μεγαλωσει κι αλλο, να κανει ΟΛΑ τα εμβολια και μετα οι στενες επαφες τριτου τυπου :D

Αν είσαι μικροβιοφοβική καλά κάνεις και δεν τους αφηνεις,πάντως αν το μωρό δεν το φιλάνε στο προσωπάκι του δεν υπάρχει και κανένα πρόβλημα ...Εγώ την δικιά μου την άφηνα να την πέρνουν αγκαλιά ,άλλωστε τα μωρα αγαπούν τις αγκαλίτσες....Δεν φοβάμαι βέβαια και τις ιώσεις ούτε και τα μικρόβια και γι'αυτό δεν έχω και ιδιαίτερο αγχος παιδί είναι και θα αρρωστήσει και θα χτηπήσει και τα πάντα...Αν κάνει και όλα του τα εμβόλια τι σκάς?

Προσωπικά μικροβιοφοβία ποτέ δεν είχα, ούτε όταν ο μικρός ήταν σε ανοσοκαταστολή που θα έπρεπε...Όμως οι παιδίατροι μου είχαν πει, επειδή γεννήθηκε και λίγο πρόωρος, να μην τον πολυπλησιάζουν μεγάλοι άνθρωποι γιατί έχουν ανοσία οι ίδιοι λόγω ηλικίας και μπορεί μια ίωση που την περνάνε εκείνοι στο πόδι να στείλει το μωρό στο νοσοκομείο, και να μην το φιλάνε ούτε στα χεράκια γιατί τα μωρά έχουν τη συνήθεια να βάζουν τα χέρια στο στόμα...Είναι οι μόνες προφυλάξεις που πήρα κι αυτές όταν ήταν πολύ μωρό...Το ίδιο θα κάνω και στο δεύτερο...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

αν θες οταν την δινεις βαζε τους να εχουν πανω τους ενα καθαρο πανακι του μωρου για να μην ακουμπαει στα ρουχα τους...εγω ετσι εκανα και ας με λεγανε υπερβολικη...επισης με τροπο τους ελεγα να μην φιλανε προσωπο και χερια....

παντως καλο θα ειναι να προσεχουμε τα παιδια αλλα μην τα εχουμε και απομονωμενα πρεπει και να αποκτησουν αντισωματα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

και εγω θα συμφωνησω.ενα πανακι για να το παιρνουν στην αγκαλια και τα πολλα φιλια κομμενα.οση ξερουν τα φιλανε στα ποδαρακια.εδω και εμεις αποφευγαμε τα πολλα φιλια και τις αγκαλιες.παρτο ο ενας παρτο ο αλλος μετα εσυ τι κανεις που μενεις πισω?????????δεν πειραζει ας σε πουν κακια

Έχεις ακούσει που λένε "Αν μ'αγαπάς, μη με φιλάς"

Εγώ είχα γίνει πολύ κακιά, στριμένη και πολλά άλλα κοσμιτικά επίθετα!

Κατ'αρχήν δεχόμουν περιορισμένο αριθμό ατόμων, ποτέ πάνω από 4 άτομα (κι άλλοι 3 εμείς, συνολικά 7).

Όποιος ήθελε να πιάσει το παιδί έπρεπε να πλύνει τα χέρια του και να απλώσει πάνω στα ρούχα του ένα πανί που τους έδινα εγώ!

Για φιλιά δεν το συζητάω.

Δεν έπερνε το παιδί κανείς που φορούσε άρωμα και γυναίκες που μπορεί να φοράνε Make up κλπ.

Φαντάσου τώρα να έρθει η άλλη τώρα βαμμένη στο σπίτι και να πάρει αγκαλιά το μωρό και να ακουμπήσει έστω και για λίγο στο πρόσωπό της. Ή να το φιλήσει και να φοράει κραγιόν!!! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!!!! Αυτό με ένοχλεί ακόμη και τώρα.

παντως καλο θα ειναι να προσεχουμε τα παιδια αλλα μην τα εχουμε και απομονωμενα πρεπει και να αποκτησουν αντισωματα.....

συμφωνω και γω..παν μετρο αριστο που λενε :wink:

rQGhp3.png

Σχετικα με τα αντισωματα να αναφερω οτι δε χρειαζεται να παρει κανεις το μωρο αγκαλια και να το πασπατευει μια ωρα για να "παρει" τα καινουρια αντιγονα (ιου, βακτηριου κτλ) που θα το κανουν να παραγει αντισωματα. Και μονο η παρουσια του ατομου στο χωρο φερνει το παιδι σε επαφη με τα αντιγονα. Αν υποθεσουμε οτι ο επισκεπτης εχει ιωση ή είχε πριν απο 2-3 βδομαδες, ειναι πιθανον με την αγκαλια να δωσει στο παιδι το "ενδοφθαλμισμα" , δηλαδη μεγαλη ποσοτητα ιου ή μικροβιου που θα το κανει να νοσησει. Ειδικα αν το μωρο δε θηλαζει, υπαρχει αυξημενος κινδυνος. Γενικα ειμαι της φιλοσοφιας προσεχουμε για να εχουμε :D ,χωρις να ειμαι μικροβιοφοβικη ή υστερικη με την καθαριοτητα...Π.χ. απο τοτε που η μικρη εβαζε τα χερια στο στομα σταματησα τα οινοπνευματα και τις αποστειρωσεις. Δινεις στο παιδι ετσι το χρονο να περασει φυσικα και σταδιακα στην ανοσια, χωρις ομως να κινδυνεψει.Sorry για το μαθημα :oops: , μου βγαινει που και που. Ελπιζω να βοηθησα.

Διαφημίσεις

Καλά βρε κορίτσια, τόσο άσχετος είναι ο κόσμος που δεν ξέρει ότι τα μωράκια δεν τα φιλάνε, και δεν ζητάνε να τα πάρουν αγκαλιά εκτός αν προσφερθεί η μάνα? Όταν γέννησε η κολλητή μου και το μωράκι ήταν δύο μηνών, πήγα για επίσκεψη και το πρώτο που έκανα ήταν να βγάλω τα παπούτσια μου και να πλύνω τα χέρια μου. Φυσικά δεν το ζήτησα αγκαλιά, άσχετα αν μου το έδωσε εκείνη από μόνη της. Και φυσικά για φιλιά ούτε λόγος! Δεν είναι επιστήμη, λίγο κοινωνική ευαισθησία θέλει...

it's never too late to start all over again

ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ..ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ :twisted: ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ΜΩΡΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝΕ ΣΤΑ ΧΩΜΑΤΑ ΕΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΝΑ ΦΕΡΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ. ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΘΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΝΑΔΕΣ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ..ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ,ΦΙΛΙΑ

Εγω παλι επειδη στον Βασιλη την ειχαμε πατησει και κολησε ιωση 40 μερων δεν ντρεπομαι καθολου. Αν και πιστευω οτι οι ανθρωποι που με αγαπουν θα προσεχουν και αν δεν νοιωθουν καλα δεν θα ερχονται. Εγω την ειχα πατησει απο γειτονισα.

Το τηρω και στις νεες μαμαδες φιλες και συγγενεις. Επειδη εχω παιδι που παει παιδικο αν δεν πανε 2 μηνων δεν παταω σπιτι και δεν παιρνω καν το μωρακι αγκαλια όσο γινεται . Το κουλο ειναι οτι οι παραπανω μαμαδες παρεξηγουνται και νομιζουν οτι τις αποφευγω (παρολο που εξηγω οτι το κανω για το καλο τους). Ειδικα τωρα που ειναι σε εξαρση οι ιωσεις πρεπει να ειμαστε πολοι προσεκτικοι.

Το τελευταιο καλο που μου ειπαν ήταν οτι μεχρι 6 μηνων τα μωρακια εχουν ανοσια στις ιωσεις. Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως ο δικος μου την πατησε επειδη δεν θηλαζε?

Στο 2

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Το τελευταιο καλο που μου ειπαν ήταν οτι μεχρι 6 μηνων τα μωρακια εχουν ανοσια στις ιωσεις. Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως ο δικος μου την πατησε επειδη δεν θηλαζε?

Στο 2

Αυτό για το 6μηνο ανοσίας το έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα...

Πάντως αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι μην περιμένετε από άτομα που δεν έχουν κάνει/μεγαλώσει μωρά να γνωρίζουν όλα αυτά που λέτε! Αν δεν τους τα πείτε εσείς φυσικά και δεν πάει το μυαλό τους σε τέτοια! Και μένα ποτέ δεν πήγαινε το μυαλό μου σε όλα αυτά και φυσικά δεν τα ήξερα καθόλου και αν μου τα λέγαν οι νέες μαμάδες φίλες μου θα έκανα βλακείες! Για αυτό εσείς πρέπει να εκπαιδεύεται τους γύρω σας. Μην περιμένετε όλοι να ξέρουν ότι ξέρετε και εσείς.!

gwggp2.png ISWTp2.png

Διαφημίσεις

Όταν γέννησα είπα ότι θα είμαι χαλαρή με το θέμα αλλά δυστυχώς η μικρή μου κόλλησε ίωση 18 ημερών και θήλαζε και αποκλειστικά :cry: Μετά την ταλαιπωρία που πέρασε (θερμοκοιτίδα, αντιβίωση κλπ) είπα ότι δεν πρόκειτε να ξαναφήσω κανένα να την πλησιάσει. Εντάξει σιγά σιγά χαλάρωσα με τους δικούς μας αλλά με παιδάκια δεν έχει έρθει ακόμα σε επαφή(έχω 5 ανήψια από αδέρφια και όλα κλαίνε για να τη δουν..) και μέχρι να πάει 6 μηνών δεν θα έρθει. Μερικοί παρεξηγήθηκαν άλλοι όχι. Δεν με νοιάζει καθόλου όμως. Εάν κάνω δεύτερο παιδί θα είμαι πολύ προσεχτκή. Αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις. Είναι τραγικό να βλέπεις νεογέννητο μωρό με 39 πυρετό..Αυτοί που παρεξηγούνται ας παρεξηγηθούν,οι άνθρωποι που σ'αγαπούν πραγματικά σε καταλαβαίνουν...

DoUwp3.png

Και γω ήμουν πολυ απολυτη σε αυτα..

Οκ επισκεψεις δεχόμουν (ελεγχομενα οχι πολυς κοσμος μαζι) Αλλα οποιος ηθελε να παρει το μωρο επρεπε να πλύνει χερια και να παρει πανακια..

Επισης δεν δεχομουν επισκεψεις απο μικρα παιδια αλλα και απο μεγαλους που ειχαν μικρα παιδια στο σπίτι (γιατι τις ιωσεις των παιδιων ο ενηλικας της κουβαλαει χωρις να νοσησει)

Επειδη απο 40 ημερων τον εβγαζα καθε μερα εξω ειχα γινει λιγο αντικεινωνική.. Οποιος πλησιαζε τον κοιταζα με μισο ματι και του έλεγα.. "καλα δεν ξερετε οτι δεν πιανουν ξενα παιδια?"

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Τί κανετε εσεις κορίτσια με στενους συγγενεις ή γνωστους που έρχονται σε επαφή με το μωρό χωρις να τηρούνε κάποιους κανονες υγιηνης και καθαριότητας? έχω ένα τέτοιο θέμα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Από τη μία είμαι άτομο που προσέχω πολύ τι λέω για να μην παρεξηγωθεί και πληγωθεί ο αλλος όμως από την άλλη μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι βλεποντας να κάνουν κάποια πράγματα. δεν έχω φοβία με τα μικρόβια αλλα δεν μπορώ να βλεπω να βουτανε και να φιλάνε χερια, ποδια, μάγουλα μωρού δυο μηνων και εγω να μην λέω τίποτα. εσεις τί κάνετε? το λέτε ευγενικά?

εγω παντως οταν ο γιος μου ηταν τοσο μικρος γιατι δεν μιλαμε απλα για μωρο μιλαμε για βρεφος τους το ειχα ξεκοψει απο την αρχη.καλυτερα να με ελεγαν παραξενη παρα να μου αρρωστησει το μωρο μου!!!!

Ναι ναι ναι ναι!

Ξέρω πολλές που λένε μην το αγγίζετε το μωρό και δεν έχω παρεξηγήσει καμία. Αυτοί που είναι καθαροί συνήθως δεν παρεξηγούν. Οι "βρωμιάριδες" ας παρεξηγηθούν, καλύτερα από το να πιάσουν το παιδάκι σου.

Ειδικά τα χεράκια του που μετά τα βάζει κατευθείαν στο στόμα.

Μπορείς να σωθείς επίσης με την κουνουπιέρα του καροτσιού, όπου δεν έχουν πρόσβαση.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιοι θέλουν να πάρουν αγκαλιά ένα τόσο μικρό μωρό :?:roll: Τι νόημα έχει; Σε τι θα ωφελήσει τους ίδιους ή το βρέφος;

For the record μέχρι ο Ευριπιδής να αρχίσει να χαμογελάει και να απλώνει τα χέρια του σε άλλους ανθρώπους, αγκαλιά τον πέρναμε μόνο εγώ και ο πατέρας του.

Γνώμη μου είναι το καλό του παιδιού σου θα βάζεις πάνω από όλα και αν παρεξηγηθεί κανείς, υπάρχει και το ξύδι :evil:

etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Αχ βρε κορίτσια το έχω κι εγώ αυτο το άγχος...θα έρθουν στο μαιευτήριο...πώς θα το ξεκόψω?? Να φανταστείτε ο πεθερός μου στην άλλη του εγγόνα προσπάθησε να δώσει πατάτα με το πιρούνι του!!!! Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό..άντε να εξηγήσεις τα υπόλοιπα....τί κάνεις???

και εμένα η γιαγιά μου μου έλεγε να βάλω μέλι στην πιπίλα του μωρού γιατί λεεί έτσι έκαναν παλιά. εννοείται ότι της το ξέκοψα αλλα σκέφτομαι πολύ σοβαρά ότι άν δεν ήμουνα εγω μπορεί και να το έκανε. Ανησυχω όταν χρειάζεται να αφήσω για λίγο το μωρό στην μητέρα μου ή στα πεθέρικά μου. μπορεί να έχουν καλή διάθεση αλλα κάποια πράγματα δεν τα σκέφτονται. Πρεπει εγω να τους τονίζω να πλύνουν τα χέρια τους?

Ουτε συζήτηση οποιος ερχεται πλαινει τα χερακια του και δεν υπαρχει κανενας λογος να παιρνουν το μωρο αγκαλια μα κανενας, ασε που μετα απο το νοσοκομειο που πηγαμε με βροχιολιτιδα κοπηκαν τελειως και ολοι οι επισκεπτες τελος τα μωρα δεν φταινε σε τιποτα.Εγω τους τα λεω μπαμ καραμπαμ και σε οποιον αρεσει σε οποιον δεν αρεσει μην ξαναρθει πανω απο ολα τα παιδια μου!!

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα