Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BOSCH ή SIEMENS??? ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ!


Recommended Posts

Είμαι στην τελική απόφαση με τα χρήματα στο χέρι....:P και προσπαθώ να καταλήξω ποια από τις δύο μάρκες να πάρω.

Πρόκειται για αγορά στεγνωτηρίου και μελλοντικά και πλυντηρίου, τα οποία κάποτε θα γίνουν στήλη με συνδετικό. Είναι της ίδιας κατηγορίας μοντέλα, δηλ. έχουν τα ίδια προσόντα/ιδιότητες, γιαυτό και στην αντιπροσωπεία έχουν σχεδόν τις ίδιες τιμές, με απόκλιση 50-70 ευρώ. Ομως ο Κωτσόβολος έχει βάλει το Στεγνωτήριο της Siemens σε προσφορά 130 ευρώ πιο κάτω από της Bosch. Μιλάμε πάντα για αντίστοιχα μοντέλα, με αντίστοιχες ιδιότητες.

Ποιο να προτιμήσω?? Ποιες είναι οι εμπειρίες σας από τις δύο εταιρίες? Ολοι λένε ότι είναι τα ίδια..... αλλά πιστεύω ότι κάτι θα υπάρχει που θα κάνει τη διαφορά. Ποια από τις δύο έχετε ακούσει ότι βγάζει περισσότερα ελαττώματα στο μέλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Βασίζομαι σε σας!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Eγω ειχα απορροφητηρα siemens, τωρα αλλαξα πηρα bosch γιατι ηταν πιο φτηνος, καμμια διαφορα, μονο ενα φιλτρο μεγαλυτερο ειχε η siemens.

 

Επισης το ψυγειο που ειχα ηταν bosch και ηταν απιστευρα καλο, τωρα αλλαξα σε neff, καλο ειναι αλλα το καλοκαιρι δυσκολευεται λιγο να διατηρησει θερμοκρασια.

 

Η αδερφη μου ειχε τα παντα σε bosch, απολυτα ευχαριστημενη.

 

Επισης εχω siemens πλυντηριο πιατων και ηλεκτρικες εστιες και φουρνο, τιποτα δεν εχουν παθει 12 χρονια.

 

Πιστευω κι εγω οτι ειναι ιδια. Οι ελαχιστες διαφορες τους ισως να μην ειναι σημαντικες. Σαφως θα επαιρνα οποιο εβρισκα σε καλυτερη τιμη. Καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

επειδη εργαζοταν ο αδερφος μου, σε διαβεβαιω οτι ειναι οι ιδιες συσκευες...

 

Εχεις επομένως προσωπική άποψη για το θέμα!!

Πες μου σε παρακαλώ τι θα διάλεγες??? Εχω πελαγώσει:confused: Αν δεν θες να το γράψεις δημόσια, στείλε μου π.μ.

Μήπως έχουν κάποια διαφορά τα δύο στεγνωτήρια (καταρχήν στεγνωτήριο θα πάρω και μετά το αντιστοιχο πλυντήριο) γιαυτό ο Κωτσόβολος το έχει βάλει σε προσφορά???

Εχεις ακούσει κάτι διαφορετικό για τη Siemens απ'ό,τι για τη Bosch??

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ρωτας εμενα, ηθελα να σου πω οτι συνηθως βαζουν προσφορα οταν αλλαζει το μοντελο. Ετσι πηραμε και το στερεοφωνικο και την τηλεοραση μας εμεις, σε αλλαγη μοντελου, πηραμε το προηγουμενο με μεγαλη εκπτωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τα έχω όλα Bosch εδώ και 7 χρόνια ούτε ένας μάστορας για τίποτα. Το ψυγείο ειδικά είναι καταπληκτικό. Αυτό με τις προσφορές ισχύει. Αν είναι να βγει νέο μοντέλο, κατεβάζουν τις τιμές στο προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ρωτας εμενα, ηθελα να σου πω οτι συνηθως βαζουν προσφορα οταν αλλαζει το μοντελο. Ετσι πηραμε και το στερεοφωνικο και την τηλεοραση μας εμεις, σε αλλαγη μοντελου, πηραμε το προηγουμενο με μεγαλη εκπτωση

 

Moυ είπαν ότι το μοντέλο αυτό του στεγνωτηρίου είναι φρέσκο ενός έτους. Λες να έχουν σκοπό να το αλλάξουν? Και αν ισχύει αυτό , μήπως τους βγήκε ελαττωματικό????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα έχω όλα Bosch εδώ και 7 χρόνια ούτε ένας μάστορας για τίποτα. Το ψυγείο ειδικά είναι καταπληκτικό. Αυτό με τις προσφορές ισχύει. Αν είναι να βγει νέο μοντέλο, κατεβάζουν τις τιμές στο προηγούμενο.

 

Για τα Siemens δεν έχει τύχει να μάθεις ποτέ τίποτα?? Πλυντήριο ρούχων Bosch όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Για τα Siemens δεν έχει τύχει να μάθεις ποτέ τίποτα?? Πλυντήριο ρούχων Bosch όλα καλά?

 

Δεν ξέρω για Siemens κοπέλα μου! Το πλυντήριο της Βοsch το πήρα και εγώ και η μαμά μου, το έχουμε από το 2002.........δεν έχει βγάλει ούτε μια βλάβη........όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε 7 χρόνια επίσης άψογα.....ειδικά το ψυγείο μου έχει τόσο καλή απόδοση που και να χαλάσει το ίδιο θα ξαναπάρω.......κι εγώ ψάχνομαι για στεγνωτήριο αλλά δεν έχω πολύ χώρο και δεν κατάφερα να πείσω τους υπόλοιπους της οικογένειας. Πάντως δες και στο skroutz.gr γιατί απ ευθείας απ τα καταστήματα, βαράνε πιο πολύ τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Siemens δεν έχει τύχει να μάθεις ποτέ τίποτα?? Πλυντήριο ρούχων Bosch όλα καλά?

 

Στο ίδιο εργοστάσιο φτιάχνονται οπότε μην ψάχνεις να βρεις κατασκευαστικές διαφορές. Είναι τα ίδια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην τελική απόφαση με τα χρήματα στο χέρι....:P και προσπαθώ να καταλήξω ποια από τις δύο μάρκες να πάρω.

Πρόκειται για αγορά στεγνωτηρίου και μελλοντικά και πλυντηρίου, τα οποία κάποτε θα γίνουν στήλη με συνδετικό. Είναι της ίδιας κατηγορίας μοντέλα, δηλ. έχουν τα ίδια προσόντα/ιδιότητες, γιαυτό και στην αντιπροσωπεία έχουν σχεδόν τις ίδιες τιμές, με απόκλιση 50-70 ευρώ. Ομως ο Κωτσόβολος έχει βάλει το Στεγνωτήριο της Siemens σε προσφορά 130 ευρώ πιο κάτω από της Bosch. Μιλάμε πάντα για αντίστοιχα μοντέλα, με αντίστοιχες ιδιότητες.

Ποιο να προτιμήσω?? Ποιες είναι οι εμπειρίες σας από τις δύο εταιρίες? Ολοι λένε ότι είναι τα ίδια..... αλλά πιστεύω ότι κάτι θα υπάρχει που θα κάνει τη διαφορά. Ποια από τις δύο έχετε ακούσει ότι βγάζει περισσότερα ελαττώματα στο μέλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Βασίζομαι σε σας!:D

 

Παρακαλώ τα φώτα σας! Αύριο πρέπει να το κλείσω....

Link to comment
Share on other sites

Kαι την Pitsos η Bosch την έχει αγορασμένη, δε σημαίνει ότι είναι ίδια η ποιότητα......κατά τη γνώμη μου, οτι πληρώσεις παίρνεις, την εμπειρία μου σου την είπα.

Link to comment
Share on other sites

οτι bosh εχω παρει και εγω ακομα το εχω.βεβαια τα δικα μου ειναι πιο παλια αλλα ακομα κρατανε.το πλυντηριο το εχω 12 χρονια και το πλυντηριο πιατων 10.οποτε και εγω κλεινω προς τα εκει αφου ειναι και δοκιμασμενο απο τι φαινετε και στις αλλες κοπελες....Pitsos πλυντηριο ειχε η μανα μου!!(ασχετο βεβαια)το αγορασε το 1981 και το πεταξε το 1999!αθανατα τοτε!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι την Pitsos η Bosch την έχει αγορασμένη, δε σημαίνει ότι είναι ίδια η ποιότητα......κατά τη γνώμη μου, οτι πληρώσεις παίρνεις, την εμπειρία μου σου την είπα.

 

Ναι, το καταλαβαίνω για την Pitsos... πρόκειται για την φθηνή λύση της Εταιρίας. Ομως στην προκειμένη περίπτωση και τα 2 στεγνωτήρια έχουν τα ίδια προσόντα και την ίδια τιμή (αρχική, γιατί το Siemens είναι σε προσφορά), οπότε γιαυτό ψάχνω μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τη siemens γενικότερο ή όχι. Γιατί όλοι υποστηρίζουν ότι είναι ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβαίνω για την Pitsos... πρόκειται για την φθηνή λύση της Εταιρίας. Ομως στην προκειμένη περίπτωση και τα 2 στεγνωτήρια έχουν τα ίδια προσόντα και την ίδια τιμή (αρχική, γιατί το Siemens είναι σε προσφορά), οπότε γιαυτό ψάχνω μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τη siemens γενικότερο ή όχι. Γιατί όλοι υποστηρίζουν ότι είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Εγώ θα προτιμούσα bosch! Kαλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου εχει πλυντηριο και ψυγειο bosch, η μητερα μου επισης ψυγειο και ειναι πολυ ευχαριστημενες. Εγω παλι εχω κουζινα με ματια ( κληρονομια απο την πεθερα μου) siemensειναι εικοσι χρονων και δεν λεει να χαλασει να παρω καινουργια. Σκυλι η ατιμη.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου εχει πλυντηριο και ψυγειο bosch, η μητερα μου επισης ψυγειο και ειναι πολυ ευχαριστημενες. Εγω παλι εχω κουζινα με ματια ( κληρονομια απο την πεθερα μου) siemensειναι εικοσι χρονων και δεν λεει να χαλασει να παρω καινουργια. Σκυλι η ατιμη.

 

 

χαχαχαχαχα:P Γενικά όμως έχεις ακούσει για τα siemens καλά λόγια? Της νέας γενιάς...

Link to comment
Share on other sites

Επισης η πεθερα μου εχει πλυντηριο ρουχων siemens πανω απο 10 χρονια, το παραφορτωνει κιολας και δεν εχει βγαλει καμμια ζημια. Αλλα κι εγω πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια ολο και πιο "αχρηστες" βγαζουν ολες τις λευκες συσκευες. Εμενα η μαρκα που δεν με ξετρελλαινει ειναι η neff. Η μαμα μου ειχε ενα φουρνο που ηταν πανακριβοςε τοτε και ηταν πολυ αργος στο ψησιμο και ολο μικροζημιες της εβγαζε, Και το ψυγειο που εχω εγω, το καλοκαιρι δυσκολευεται να διατηρησει καλη θερμοκρασια. Κι ας ειναι αρκετα ακριβοτερο απο τα bosch - siemens. Αν χρειαστει να αλλαξω - ελπιζω οχι συντομα- θα παρω bosch παλι, αν και σκεφτομαι και τα liebherr ( βγηκα λιγο εκτος θεματος)...

Link to comment
Share on other sites

Επισης η πεθερα μου εχει πλυντηριο ρουχων siemens πανω απο 10 χρονια, το παραφορτωνει κιολας και δεν εχει βγαλει καμμια ζημια. Αλλα κι εγω πιστευω οτι οσο περνουν τα χρονια ολο και πιο "αχρηστες" βγαζουν ολες τις λευκες συσκευες. Εμενα η μαρκα που δεν με ξετρελλαινει ειναι η neff. Η μαμα μου ειχε ενα φουρνο που ηταν πανακριβοςε τοτε και ηταν πολυ αργος στο ψησιμο και ολο μικροζημιες της εβγαζε, Και το ψυγειο που εχω εγω, το καλοκαιρι δυσκολευεται να διατηρησει καλη θερμοκρασια. Κι ας ειναι αρκετα ακριβοτερο απο τα bosch - siemens. Αν χρειαστει να αλλαξω - ελπιζω οχι συντομα- θα παρω bosch παλι, αν και σκεφτομαι και τα liebherr ( βγηκα λιγο εκτος θεματος)...

 

Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις ψυγείο Liebherr. Aν θες σε π.μ. κάποια στιγμή (για να μη βγούμε εκτός τώρα) να σου πω τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...